Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, gatos_spirounatos είπε

Χαίρεται! Έχω παραγγείλει κάτι από το banggood κατω απο 20 ευρώ και είδα στο tracking ότι πέρασε από τελωνείο Αγγλία μάλλον και μετα πήγε Ολλανδία και πλέον έχει φτάσει Ελλάδα...Φαντάζομαι δεν ξαναπερνά απο τελωνείο ε; Ξέρει κάποιος πόσες μέρες περίπου χρειάζονται πλέον; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Αν πέρασε ήδη τελωνείο τότε όχι, δεν θα περάσει ξανά. Ότι είναι από κάποια χώρα της Ευρώπης σε άλλη δεν περνάνε ποτέ τελωνείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημέρα. Παρήγγειλα στις αρχές Μαρτίου ένα βιβλίο από Amazon Αμερικής (sold and shipped by Amazon). Ως μέθοδο αποστολής είχα επιλέξει AmazonGlobal Expedited Shipping και πληρώσει τα σχετικά import fees, είχα μάλιστα γράψει τότε στο φόρουμ για επιβεβαίωση ότι εφόσον πληρώνω το 6% φόρο σε Amazon, δεν θα πλήρωνα κάτι άλλο. Το βιβλίο εστάλη προχθές, και σήμερα βλέπω στο tracking number της DHL ότι "Απαιτούνται έγγραφα από τον παραλήπτη για να προχωρήσει η διαδικασία εκτελωνισμού ". Δεν καταλαβαίνω τι συμβαίνει; Και τί μπορώ να κάνω;

Order Summary
Item(s) Subtotal:
EUR 25,05
Shipping & Handling:
EUR 9,17
 
Total before tax:
EUR 36,44
Estimated tax to be collected:
EUR 0,00
Import Fees Deposit
EUR 2,22
 
Grand Total:
EUR 36,44
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 minutes ago, Kanesan said:

Καλημέρα. Παρήγγειλα στις αρχές Μαρτίου ένα βιβλίο από Amazon Αμερικής (sold and shipped by Amazon). Ως μέθοδο αποστολής είχα επιλέξει AmazonGlobal Expedited Shipping και πληρώσει τα σχετικά import fees, είχα μάλιστα γράψει τότε στο φόρουμ για επιβεβαίωση ότι εφόσον πληρώνω το 6% φόρο σε Amazon, δεν θα πλήρωνα κάτι άλλο. Το βιβλίο εστάλη προχθές, και σήμερα βλέπω στο tracking number της DHL ότι "Απαιτούνται έγγραφα από τον παραλήπτη για να προχωρήσει η διαδικασία εκτελωνισμού ". Δεν καταλαβαίνω τι συμβαίνει; Και τί μπορώ να κάνω;

Order Summary
Item(s) Subtotal:
EUR 25,05
Shipping & Handling:
EUR 9,17
 
Total before tax:
EUR 36,44
Estimated tax to be collected:
EUR 0,00
Import Fees Deposit
EUR 2,22
 
Grand Total:
EUR 36,44

Μάλλον πρέπει να στείλεις απόδειξη για να το εκτελωνίσουν και μετά για ότι ποσό βγει να μιλήσεις με Amazon για να στο πιστώσουν. Ή να μιλήσεις πρώτα με Amazon και να σου πουν(αν και μάλλον το πρώτο θα σου πουν πάλι).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kanesan είπε

Καλημέρα. Παρήγγειλα στις αρχές Μαρτίου ένα βιβλίο από Amazon Αμερικής (sold and shipped by Amazon). Ως μέθοδο αποστολής είχα επιλέξει AmazonGlobal Expedited Shipping και πληρώσει τα σχετικά import fees, είχα μάλιστα γράψει τότε στο φόρουμ για επιβεβαίωση ότι εφόσον πληρώνω το 6% φόρο σε Amazon, δεν θα πλήρωνα κάτι άλλο. Το βιβλίο εστάλη προχθές, και σήμερα βλέπω στο tracking number της DHL ότι "Απαιτούνται έγγραφα από τον παραλήπτη για να προχωρήσει η διαδικασία εκτελωνισμού ". Δεν καταλαβαίνω τι συμβαίνει; Και τί μπορώ να κάνω;

Order Summary
Item(s) Subtotal:
EUR 25,05
Shipping & Handling:
EUR 9,17
 
Total before tax:
EUR 36,44
Estimated tax to be collected:
EUR 0,00
Import Fees Deposit
EUR 2,22
 
Grand Total:
EUR 36,44

Δεν θελουν αποδειξη, θα παρεις τηλ, θα τους πεις τον αριθμο αποστολης και θα πρεπει να τους δωσεις το ΑΦΜ σου και να κανεις και μια ηλεκτρονικη εξουσιοδοτηση, παρε και θα σου πουν πως γινεται αυτο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ, μίλησα και με Amazon και DHL, όλα οκ.

 

1 ώρα πριν, mindreader είπε

Το 'αναμονη παρουσιασης στο τελωνειο' που δειχνουν τα tracking numbers, ισχυει για ολα τα δεματα εκτος ΕΕ?

Στα δικά μου συστημένα, μέχρι στιγμής τουλάχιστον, αυτό έχει συμβεί, ανεξάρτητα από την αξία CIF.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mindreader είπε

Το 'αναμονη παρουσιασης στο τελωνειο' που δειχνουν τα tracking numbers, ισχυει για ολα τα δεματα εκτος ΕΕ?

Στα συστημενα ανεξαρτητου αξιας (ακομη και αυτα των 4 ευρω) κατα 90% με 95%. Οι χρονοι αναμονής (& υπομονής) απο 2 εβδομαδες εως 1 μήνα.

Επεξ/σία από aces
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα παιδιά 

Πριν ένα μήνα σχεδόν έκανα παραγγελία απο aliexpress καμια 10αρια πράγματα (κάτω απο 20€ ολα) και μόλις τώρα ήρθε μήνυμα για ενα από αυτά ότι πρέπει να στείλω λογαριασμό paypal ή απόδειξη αγοράς στα ΕΛΤΑ για να ολοκληρωθεί ο εκτελωνισμός. Επειδή δε μου χει ξανα τύχει κάτι τέτοιο, τι φωτογραφία πρέπει να στείλω ακριβώς? Φαντάζομαι μια εικόνα που απλά δείχνει τα orders απο το aliexpress δεν αρκεί ε? 

 

Ευχαριστώ 

_20190520_110047.JPG

Επεξ/σία από odystam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, odystam είπε

Καλημέρα παιδιά 

Πριν ένα μήνα σχεδόν έκανα παραγγελία απο aliexpress καμια 10αρια πράγματα (κάτω απο 20€ ολα) και μόλις τώρα ήρθε μήνυμα για ενα από αυτά ότι πρέπει να στείλω λογαριασμό paypal ή απόδειξη αγοράς στα ΕΛΤΑ για να ολοκληρωθεί ο εκτελωνισμός. Επειδή δε μου χει ξανα τύχει κάτι τέτοιο, τι φωτογραφία πρέπει να στείλω ακριβώς? Φαντάζομαι μια εικόνα που απλά δείχνει τα orders απο το aliexpress δεν αρκεί ε? 

Ευχαριστώ 

_20190520_110047.JPG

Κινηση καρτας θα ηταν οτι καλυτερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Κινηση καρτας θα ηταν οτι καλυτερο.

Οκ και θα χρειαστεί να γράψω και κάτι άλλο, σα δήλωση, ή μόνο η φωτογραφία αρκεί? Επίσης θα χρεωθω κάτι? Επειδή το αντικείμενο κοστίζει 14€ μόνο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, odystam είπε

Οκ και θα χρειαστεί να γράψω και κάτι άλλο, σα δήλωση, ή μόνο η φωτογραφία αρκεί? Επίσης θα χρεωθω κάτι? Επειδή το αντικείμενο κοστίζει 14€ μόνο...

Στην χειροτερη αν ειναι  μεσω EMS το δεμα σου να χρεωθεις 3ε.

Και οχι δεν χρειαζεται να γραψεις κατι αλλο, απλα την κινηση της καρτας και εννοειται το tracking του δεματος στο πεδιο του θεματος.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, αν αγοράσουμε σε ξένο νόμισμα με πιστωτική Πειραιώς υπάρχει η κλασσική ελάχιστη  χρέωση μετατροπής του 1€ ή δεν υπάρχει καμία επιβάρυνση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/5/2019 στις 11:31 ΠΜ, odystam είπε

Οκ και θα χρειαστεί να γράψω και κάτι άλλο, σα δήλωση, ή μόνο η φωτογραφία αρκεί? Επίσης θα χρεωθω κάτι? Επειδή το αντικείμενο κοστίζει 14€ μόνο...

Κάνε τις εξής ενέργειες:

Προς: [email protected]

Θέμα: Απόδειξη Πληρωμής του tracking_number

Κείμενο: Σας αποστέλνω συνημμένα την απόδειξη πληρωμής του αντικειμένου με αριθμό αποστολής tracking_number και παρακαλώ για τις ενέργειές σας για τον εκτελωνισμό του.

Βάζεις λοιπόν και στα συνημμένα σου το pdf ή όπως αλλιώς μπορείς την κίνηση της συγκεκριμένης συναλλαγής και μετά απλά περιμένεις. Ενδέχεται να σου έρθει και συστημένο με τον

ταχυδρόμο σου που θα λέει το ίδιο ακριβώς πράγμα, αλλά από την στιγμή που εσύ ήδη έχεις στείλει με email τις πληροφορίες που χρειάζονται, αγνόησέ το το συστημένο και μην στείλεις τα ίδια πράγματα δυο φορές.

Εννοείται όπου έχω γράψει tracking_number θα βάλεις εσύ τον αριθμό της αποστολής.

Αυτά...

  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, JOHN ONLY είπε

Καλησπέρα, αν αγοράσουμε σε ξένο νόμισμα με πιστωτική Πειραιώς υπάρχει η κλασσική ελάχιστη  χρέωση μετατροπής του 1€ ή δεν υπάρχει καμία επιβάρυνση;

Πλέον πληρώνω σε ευρώ γιατί η πειραιώς έβαζε χρέωση 1Ε για αγορές σε δολάριο. Σε αγορές αξίας λίγων ευρώ, είναι μεγάλη προσαύξηση. Έχω παρατηρήσει πως αν πληρώσω απευθείας σε ευρώ, δεν μπαίνει επιπλέον χρέωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


Φλερταροντας με το τελωνειο

Χρειαζομαι ενα προιον που δυστυχως υπαρχει διαθεσιμο μονο σε Αμερικη.
Το πραγματικο του κοστος ειναι 30 ευρω.
Ειναι κριμα να πληρωσω καπελο 20-30 ευρω για ενα προιον 30 ευρω, που δυστυχως μονο σε Αμερικη βρισκω.
Ο seller στελνει με usps.
Στο παρελθον, πριν ενα χρονο, μου ειχε στειλει, και δεν ειχα πληρωσει τελωνειο.

Με τη σκεψη σε αυτη την αγορα, μπορειτε να μου πειτε λιγο εμπειρικα τι εχετε παρατηρησει;
Μηπως τελικα τα δεματα τα 'κοβουν' οι τελωνειακοι με το μάτι;
Εγω παροτι παραγγελνω πολλα μικροπραγματα μεχρι 20 ευρω απο εκτος ΕΕ, ποτε δεν εχω δει δεματακι μου ανοιγμενο.
Εγω ξερω οτι ειναι μεχρι 20 ευρω, αλλα αυτοι πως το ξερουν; Πιστευουν τι γραφει το πακετο;
Εννοω, οτι μηπως τελικα, ειναι και πως θα τους φανει εξωτερικα το καθε πακετο;

Το προιον που θελω, δεν εχει ιδιαιτερο ογκο, ειναι σαν να πουμε ενα μικρο μπουκαλακι, σε υψος/μεγεθος μιας κανονικης οδοντοκρεμας.
Αν πω στον seller να δηλωσει αξια 15 δολλαρια, και οπως ειναι και σχετικα μικρο δεμα (θα πω και στο seller να μην το τουμπανιασει στη συσκευασια!), δεν εχω καλες πιθανοτητες να μου ερθει διχως να πληρωσω τελωνειο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...