Προς το περιεχόμενο

Σύνταξη .


ilouko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα ,

ο πατέρας μου 40 χρόνια ΙΚΑ και 4 χρόνια τέβε σύνολο 44χρόνια εργασίας , οδηγός στα Κτελ κατέθεσε τα χαρτιά του Δεκέμβρη και τώρα του είπαν προσωρινή μόνο την Έθνικη σύνταξη 384 ευρώ επειδή το τελευταίο 12μηνο είχε πέσει κλίμακα . Είναι δυνατόν ; 8 μήνες για την προσωρινή (1η Αυγούστου την παίρνει πρώτη φορά ), ο εργατολόγος μας λέει πως για τα χρόνια προϋπηρεσίας θα τα πάρει στην πλήρη . Αν είναι δυνατόν . Ξέρετε ποτέ περίπου ένας άνθρωπος παίρνει την πλήρη σύνταξη του ; 

Πετανε τους ανθρώπους και δεν τους ενδιαφέρει , ευτυχώς ο πατέρας μου δεν χρωστούσε πουθενά .Τόσα χρόνια εργασίας και του πετάνε 384 ευρώ ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

welcome to greece.

ο δικός μου είχε κάνει τα χαρτιά του και τη σύνταξη την πήρε μετά από 1 έτος και κάτι ψιλά. σε αυτό το διάστημα δεν πήρε ούτε προσωρινή. 

άρα, πάλι καλά να λές

εννοείται βέβαια σε αυτό το διάστημα θα πρέπει να πληρώνει τις υποχρεώσεις του κανονικά ΕΝΦΙΑ, τέλη κυκλοφορίας........

Επεξ/σία από Γιαούρτι
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οι άνθρωποι είναι εγκληματίες πραγματικά! έχουν κάνει το κόσμο για λύπηση. Κι αυτά τα παλιολαμόγια με μία θητεία στη βουλή έχουν εξασφαλίσει τα γεράματά τους. να μην συζητήσουμε για τους αλλοδαπούς και τις παροχές προς σ αυτούς σε σχέση με τον Έλληνα που κατάντησε ξένος στον τόπο του. Πραγματικά το τρέχων σκηνικό είναι αποκαρδιωτικό και λυπηρό μέχρι προκλητικό και φασιστικό απέναντι στον Έλληνα εργαζόμενο(και όχι μόνο). Δυστυχώς το ποτήρι όχι μόνο δεν φαίνεται να έχει ξεχειλίσει αλλά μάλλον δεν έχει πάτο, καθώς ο Έλληνας έχει δεχτεί τη μοίρα του και όχι μόνο δεν φαίνεται να έχει όρεξη να κάνει κάτι γι αυτό αλλά δοξάζει τον Ύψιστο για τα 400Ε και κάτι ψίχουλα που παίρνει το παιδί του που με κόπο σπούδασε για καμιά 15αρια χρόνια τις περισσότερες φορές δίνοντας μια περιουσία. Ως που θα φτάσει το χάλι μας δε ξέρω.

Πρόσφατο κοντινό παράδειγμα η γιαγιά μου. Ο παππούς μου συγχωρέθηκε πριν ενάμιση χρόνο και για όλο αυτό το διάστημα δεν πήρε ούτε ένα ευρώ σύνταξη! δεν της είχαν βγάλει σύνταξη! δηλαδή αν δεν είχε εγγόνια και παιδιά θα ψοφούσε δίπλα σε κάνα κάδο. Αυτονών οι μανάδες θα μέναν χωρίς σύνταξη, χωρίς αυτά που δικαιούνται;; μεγάλη σαπίλα 

Επεξ/σία από gsisr
  • Like 15
  • Thanks 1
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι συνταξεις οντως καθυστερουν να βγουν (απο 6 μηνες μεχρι και 18 μηνες ειναι το συνηθες), αυτο ειναι δυστυχως το καθεστως.

Να ξερεις το οτι πηρε και αυτα τα 384 ευρω, εστω και μετα απο 8 μηνες ειναι προοδος (τα τελευταια χρονια προσπαθουν να δινουν ενα μικρο μερος της συνταξης καπου στο 6μηνο μεχρι να βγει η κανονικη), οταν ειχε βγει η μανα μου στην συνταξη εκανε πανω απο ενα χρονο για να παρει οτιδηποτε, ειμασταν στο σπιτι με 0 ευρω εισοδημα για ολο εκεινο τον καιρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, tsioulak είπε

Οι συνταξεις οντως καθυστερουν να βγουν (απο 6 μηνες μεχρι και 18 μηνες ειναι το συνηθες), αυτο ειναι δυστυχως το καθεστως.

Επιτηδες απο αδιαφορια και δολο του κρατους ( τα λεφτα που δεν δινον τα παρουσιαζουν πλεονασμα ) .

που να δειτε ιστοριες ανθρωπων με διαδοχικη ασφαλιση τι ταλαιπωρια τραβανε ....
Ειμαστε ερμαια τους .....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς οποιοσδήποτε πρωτού καταθέσει τα χαρτιά του να βγει στην σύνταξη θα πρέπει να έχει φροντίσει τις περισσότερες οφειλές του και να έχει αφήσει κάτι στην άκρη για να περνάει.Γνωρίζω άνθρωπο που δεν είχε καμία επαφή με τις τράπεζες και αναγκάστηκε να πάρει δάνειο για να ζήσει μέχρι να βγει η σύνταξη του.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, villasg είπε

Επιτηδες απο αδιαφορια και δολο του κρατους ( τα λεφτα που δεν δινον τα παρουσιαζουν πλεονασμα ) .

που να δειτε ιστοριες ανθρωπων με διαδοχικη ασφαλιση τι ταλαιπωρια τραβανε ....
Ειμαστε ερμαια τους .....

Απο αδιαφορια σιγουρα, για δολο δεν ξερω, ισως. Παντως δεν ειναι (μονο) θεμα των πλεονασματων, και πριν τα πλεονασματα και πριν την κριση αυτα γινοντουσαν.

Και ναι ξερω τι μανικι που ειναι οταν εχεις ενσημα απο διαφορετικα ταμεια, εκει μπορει να τραβηξει και χρονια η ιστορια εως οτου βγει η συνταξη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ilouko είπε

Καλησπέρα ,

ο πατέρας μου 40 χρόνια ΙΚΑ και 4 χρόνια τέβε σύνολο 44χρόνια εργασίας , οδηγός στα Κτελ κατέθεσε τα χαρτιά του Δεκέμβρη και τώρα του είπαν προσωρινή μόνο την Έθνικη σύνταξη 384 ευρώ επειδή το τελευταίο 12μηνο είχε πέσει κλίμακα . Είναι δυνατόν ; 8 μήνες για την προσωρινή (1η Αυγούστου την παίρνει πρώτη φορά ), ο εργατολόγος μας λέει πως για τα χρόνια προϋπηρεσίας θα τα πάρει στην πλήρη . Αν είναι δυνατόν . Ξέρετε ποτέ περίπου ένας άνθρωπος παίρνει την πλήρη σύνταξη του ; 

Πετανε τους ανθρώπους και δεν τους ενδιαφέρει , ευτυχώς ο πατέρας μου δεν χρωστούσε πουθενά .Τόσα χρόνια εργασίας και του πετάνε 384 ευρώ ;

οι πατεράδες μια χαρά είναι φίλε, εμάς να δεις πού θα μας πετάξουνε όταν και αν έρθει η ώρα.. 

  • Like 11
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, villasg είπε

Επιτηδες απο αδιαφορια και δολο του κρατους ( τα λεφτα που δεν δινον τα παρουσιαζουν πλεονασμα )

 

1 ώρα πριν, tsioulak είπε

Απο αδιαφορια σιγουρα, για δολο δεν ξερω, ισως. Παντως δεν ειναι (μονο) θεμα των πλεονασματων, και πριν τα πλεονασματα και πριν την κριση αυτα γινοντουσαν.

αυτά γινόταν πάντα, ναι.

Πλέον όμως γίνεται από το κράτος μια προσπάθεια να καθυστερήσουν όσο μπορούν πληρωμές. Αυτό δεν αφορά μόνο συντάξεις. Όσων η δουλειά  έχει άμεση ή και έμμεση σχέση με πληρωμές από το δημόσιο το γνωρίζουν πολύ καλά.

Spoiler

και κάπως έτσι έχουμε πλεόνασμα το οποίο θα το μοιράσουμε δεξιά και αριστερά στον κάθε ταλαίπωρο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, ilouko είπε

Καλησπέρα ,

ο πατέρας μου 40 χρόνια ΙΚΑ και 4 χρόνια τέβε σύνολο 44χρόνια εργασίας , οδηγός στα Κτελ κατέθεσε τα χαρτιά του Δεκέμβρη και τώρα του είπαν προσωρινή μόνο την Έθνικη σύνταξη 384 ευρώ επειδή το τελευταίο 12μηνο είχε πέσει κλίμακα . Είναι δυνατόν ; 8 μήνες για την προσωρινή (1η Αυγούστου την παίρνει πρώτη φορά ), ο εργατολόγος μας λέει πως για τα χρόνια προϋπηρεσίας θα τα πάρει στην πλήρη . Αν είναι δυνατόν . Ξέρετε ποτέ περίπου ένας άνθρωπος παίρνει την πλήρη σύνταξη του ; 

Πετανε τους ανθρώπους και δεν τους ενδιαφέρει , ευτυχώς ο πατέρας μου δεν χρωστούσε πουθενά .Τόσα χρόνια εργασίας και του πετάνε 384 ευρώ ;

Από όσα γράφεις δε βγαίνει και ιδιαίτερο νόημα, άσχετα αν οι από πάνω διαβάσαν 1 στι 5 λέξεις πριν αρχίσουν να κράζουν ...

Εννοείς ότι 384 είναι η προσωρινή (δηλαδή στο διάστημα της προσωρινής θα παίρνει μονο την "εθνική" σύνταξη) και μόνο ότα νβγει η κανονική θα αρχίσει να τη παίρνει στο 100%?

Αυτό τουλάχιστον καταλαβαίνω εγώ από όσα μπερδεμένα γράφεις.

Αν αυτό εννοείς, δε βλέπω κάτι το περίεργο, ίσως απλά το ποσό για το οποίο ασφαλιζόταν να ήταν εξαιρετικά μικρό με αποτέλεσμα το 80% της κύριας να είανι κάτω απο 384. Φυσικά αυτά τα ξέρει καλύτερα να στα εξηγήσει κάποιος επαγγελαμτίας.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, gsisr είπε

οι άνθρωποι είναι εγκληματίες πραγματικά! έχουν κάνει το κόσμο για λύπηση. Κι αυτά τα παλιολαμόγια με μία θητεία στη βουλή έχουν εξασφαλίσει τα γεράματά τους. να μην συζητήσουμε για τους αλλοδαπούς και τις παροχές προς σ αυτούς σε σχέση με τον Έλληνα που κατάντησε ξένος στον τόπο του. Πραγματικά το τρέχων σκηνικό είναι αποκαρδιωτικό και λυπηρό μέχρι προκλητικό και φασιστικό απέναντι στον Έλληνα εργαζόμενο(και όχι μόνο). Δυστυχώς το ποτήρι όχι μόνο δεν φαίνεται να έχει ξεχειλίσει αλλά μάλλον δεν έχει πάτο, καθώς ο Έλληνας έχει δεχτεί τη μοίρα του και όχι μόνο δεν φαίνεται να έχει όρεξη να κάνει κάτι γι αυτό αλλά δοξάζει τον Ύψιστο για τα 400Ε και κάτι ψίχουλα που παίρνει το παιδί του που με κόπο σπούδασε για καμιά 15αρια χρόνια τις περισσότερες φορές δίνοντας μια περιουσία. Ως που θα φτάσει το χάλι μας δε ξέρω.

Πρόσφατο κοντινό παράδειγμα η γιαγιά μου. Ο παππούς μου συγχωρέθηκε πριν ενάμιση χρόνο και για όλο αυτό το διάστημα δεν πήρε ούτε ένα ευρώ σύνταξη! δεν της είχαν βγάλει σύνταξη! δηλαδή αν δεν είχε εγγόνια και παιδιά θα ψοφούσε δίπλα σε κάνα κάδο. Αυτονών οι μανάδες θα μέναν χωρίς σύνταξη, χωρίς αυτά που δικαιούνται;; μεγάλη σαπίλα 

Eχουν οι αλλοδαποι υψηλοτερες συνταξεις απ οτι οι Ελληνες;

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, ilouko είπε

Καλησπέρα ,

ο πατέρας μου 40 χρόνια ΙΚΑ και 4 χρόνια τέβε σύνολο 44χρόνια εργασίας , οδηγός στα Κτελ κατέθεσε τα χαρτιά του Δεκέμβρη και τώρα του είπαν προσωρινή μόνο την Έθνικη σύνταξη 384 ευρώ επειδή το τελευταίο 12μηνο είχε πέσει κλίμακα . Είναι δυνατόν ; 8 μήνες για την προσωρινή (1η Αυγούστου την παίρνει πρώτη φορά ), ο εργατολόγος μας λέει πως για τα χρόνια προϋπηρεσίας θα τα πάρει στην πλήρη . Αν είναι δυνατόν . Ξέρετε ποτέ περίπου ένας άνθρωπος παίρνει την πλήρη σύνταξη του ; 

Πετανε τους ανθρώπους και δεν τους ενδιαφέρει , ευτυχώς ο πατέρας μου δεν χρωστούσε πουθενά .Τόσα χρόνια εργασίας και του πετάνε 384 ευρώ ;

Να λες καλά που πήρε κάτι. Οι συντάξεις πλέον χρειάζονται μέχρι και 3ετία για να δοθούν.

Ο κανόνας είναι  τα δύο έτη ενώ ήδη μέχρι τον Απρίλιο 2018 220χιλιάδες δεν είχαν πάρει συντάξεις. 

Τα λεφτά που παρακρατεί το κράτος από συντάξεις, και από τις πληρωμές του δημοσίου είναι τα πλεονάσματα. 
Το ότι ο κόσμος πεινάει και οι εταιρίες κλείνουν δεν τους ενδιαφέρει ποσώς. 

Αντίθετα, αν πεθάνουν κάμποσες χιλιάδες συνταξιούχοι πριν πάρουν τις συντάξεις τους, θα τους έρθει κουτί γιατί δεν θα πληρώσουν κανέναν. 

δες εδώ

http://www.kathimerini.gr/959767/article/epikairothta/ellada/se-ekkremothta-perissoteres-apo-220000-synta3eis-kai-efapa3

 

Επεξ/σία από Apoll
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ManFromEarth είπε

Eχουν οι αλλοδαποι υψηλοτερες συνταξεις απ οτι οι Ελληνες;

Για συντάξεις είναι νωρίς ακόμα, πάντως ΚΕΑ και λοιπά επιδόματα παίρνουν ειτε ευκολότερα είτε υψηλότερα από τους Ελληνες πολίτες, οχι πάντα φυσικά αλλα συμβαίνει συχνά. Για να μην θυμηθούμε το τραγελαφικό που είχε συμβεί πριν απο λίγα χρόνια όπου οι αλλοδαποί είχαν δωρεάν νοσοκομειακή περίθαλψη ενω οι Ελληνες ανασφάλιστοι δεν είχαν. 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tsioulak είπε

Για συντάξεις είναι νωρίς ακόμα, πάντως ΚΕΑ και λοιπά επιδόματα παίρνουν ειτε ευκολότερα είτε υψηλότερα από τους Ελληνες πολίτες, οχι πάντα φυσικά αλλα συμβαίνει συχνά. Για να μην θυμηθούμε το τραγελαφικό που είχε συμβεί πριν απο λίγα χρόνια όπου οι αλλοδαποί είχαν δωρεάν νοσοκομειακή περίθαλψη ενω οι Ελληνες ανασφάλιστοι δεν είχαν. 

Υπαρχουν δηλαδη διαφορετικα κριτηρια ΚΕΑ για τους αλλοδαπους και τους Ελληνες;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...