Προς το περιεχόμενο

Σύνταξη .


ilouko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, agentsmith84 είπε

Απλά δεν ξέρω αν ζητήσουνε επιστροφή αναλογικά για το μήνα που πέθανε και είχε διανύσει το 1/3.

 

5 ώρες πριν, villasg είπε

καλο ειναι να υπαρχει στο λογαριασμο ενα ποσο κατω απο το ποσο συνταξης ωστε να τραβηξει εαν απαιτηθει ωστε να μην εχεις αλλες διαδικασιες .

Περιμενε κανα μηνα με λεφτα μεσα ωστε να γινει τυχων εκκαθαριση 

Επεξ/σία από villasg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 182
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε εμάς, με θάνατο 28/01/2023 είχε μπει η σύνταξη του μακαρίτη για τον επόμενο μήνα (Φλεβάρη) από ΝΑΤ/Επικουρικό (25/01) και ΙΚΑ (26/01) – ο μακαρίτης ήταν διπλοσυνταξιούχος. Το ΝΑΤ πήρε πίσω το ποσό της σύνταξης ένα μήνα μετά, αυτόματα ως «αχρεωστήτως καταβληθέντα» - κάπως έτσι το έγραφε στην αιτιολογία της τράπεζας. Το ΙΚΑ δεν έχει πάρει πίσω το δικό του ποσό ένα χρόνο τώρα. Άντε τώρα να βγάλεις άκρη εσύ με τη λογική των ταμείων… 

Αναλογικά πάντως δεν έχω διαβάσει ότι τα παίρνει πίσω (εκτός αν εννοείς αναδρομικά).  Το είδατε να αναφέρετε κάπου αυτό; 

Επεξ/σία από tedybear
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tedybear είπε

Σε εμάς, με θάνατο 28/01/2023 είχε μπει η σύνταξη του μακαρίτη για τον επόμενο μήνα (Φλεβάρη) από ΝΑΤ/Επικουρικό (25/01) και ΙΚΑ (26/01) – ο μακαρίτης ήταν διπλοσυνταξιούχος. Το ΝΑΤ πήρε πίσω το ποσό της σύνταξης ένα μήνα μετά, αυτόματα ως «αχρεωστήτως καταβληθέντα» - κάπως έτσι το έγραφε στην αιτιολογία της τράπεζας. Το ΙΚΑ δεν έχει πάρει πίσω το δικό του ποσό ένα χρόνο τώρα. Άντε τώρα να βγάλεις άκρη εσύ με τη λογική των ταμείων… 

Αναλογικά πάντως δεν έχω διαβάσει ότι τα παίρνει πίσω (εκτός αν εννοείς αναδρομικά).  Το είδατε να αναφέρετε κάπου αυτό; 

Αναλογικά ενοώ, μιας και έζησε το 1/3 του μήνα για τον οποίον είχε καταβληθεί η σύνταξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...