Προς το περιεχόμενο

Aπάτη απο 54666 και 54422


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

https://www.newsit.gr/ellada/terastion-diastaseon-i-apati-meso-sms-vroxi-oi-kataggelies-pos-na-prostateyteite/2835391/

Ίσως αν πάρει δημοσιότητα το θέμα να γίνει κάτι. Εμένα μου έβαλαν τα λεφτά μετά από 3-4 μέρες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 588
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημέρα.  Ξύπνησα πριν λίγο και είδα ένα μήνυμα από τον 5ψήφιο αριθμό 54303.  Από την προεπισκόπηση μηνύματος, διάβασα ότι έχει κάποιο pin, τηλ: 2111881787 και χρέωση: 2.08€χ12sms.

Είχα υπόλοιπο στην κάρτα 0.78€, τα οποία είναι ακόμα μέσα.  Αν βάλω κάρτα, θα τραβήξει τα λεφτά;  Περιττό να πω, δεν έβαλα κάπου το κινητό μου και ούτε άνοιξα το μήνυμα.

Μίλησα μέσω chat με την cosmote και ενεργοποίησα τη φραγή.  Είμαι καλυμμένος ότι  δεν ξαναγίνει κάτι τέτοιο ή ότι δεν θα μου φάνε την επόμενη κάρτα που θα βάλω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

 

Στείλε και το στοπ που λέει πριν περάσεις κάρτα και στείλε email να τους ζητάς να σε βγάλουν απο λίστες κλπ.Μην το αφήνεις έτσι.

Δεν διάβασα κάτι για stop.  Δεν έχω ανοίξει το μήνυμα.  Ό,τι διάβασα, το διάβασα από την προεπισκόπηση.  Τώρα διάβασα και άλλα θέματα εδώ και κάποιος έλεγε ότι με το που άνοιξε το μήνυμα, του ήρθαν άλλα 3-4 μηνύματα μαζεμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον Αυγουστο του 18 ειχε σκασει και μενα μηνυμα απο 54xxx.Ευτυχως δεν χρεωθηκα κατι.Το μηνυμα ελεγε να βαλω το pin για να ενεργοποιηθει η υπηρεσια.Ενα μηνυμα ελαβα δεν χρεωθηκα κατι και δεν ξανα ειχα αλλο μηνυμα απο αυτους.Αφου δεν χρεωθηκες ιδιο μηνυμα εχεις λαβει να βαλεις το πιν και εσυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τυχεροί στην "ατυχία" μας δηλαδή.

Μόλις έλαβα μήνυμα από cosmote που ενημέρωνε ότι έγινε αφαίρεση από το υπόλοιπό μου, ποσό για υπηρεσίες sms τρίτων εταιριών.  Έκανα ερώτηση υπολοίπου και δεν έγινε κάποια χρέωση.  

Δίνω σημασία ή όχι;  

Να πω εδώ, πριν λάβω αυτό το μήνυμα περί αφαίρεσης ποσού, είχα λάβει την επιβεβαίωση φραγής για τα 5ψήφια.

Επεξ/σία από gbtm
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, gbtm είπε

Τυχεροί στην "ατυχία" μας δηλαδή.

Ξεκάθαρα, άλλοι τρέχουν. Εσείς, φραγή, και σβήνετε το μήνυμα για ασφάλεια (μην βάλει κανένας τον κωδικο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρηκα το sms. 31/8/2018 15:46 το μεσημερι απο το 54034 να συμπληρωσω το πιν στο σιτε για να γινω μελος στο woomba.

χρεωση 2,08Ε x 3 SMS=6,24E εβδομαδα.Παροχος ΝΤΗ AG. THΛ 2111982818

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δεύτερο μήνυμα είναι ενημερωτικό και δεν έχει χρέωση, το οποίο δίνει εξηγεί το πώς μπορείς κανείς να διαγραφεί. Το πρώτο έχει ένα pin για να κάνεις εξακρίβωση του κινητού. Τα υπόλοιπα μηνύματα είναι αυτά που θα χρεώσουν το λογαριασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πριν μιση ωρα στο κινητο του πατερα μου ( Νοκια 6230i ) σκανε 5 sms απο dimoco. 2 sms απο 54578 και 3 απο 54003.Πηρε την vodafone για φραγη και τα κλασικα απο μερια της voda οτι κανατε εγγραφη και μπλα μπλα μπλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Mr_Terror είπε

Πριν μιση ωρα στο κινητο του πατερα μου ( Νοκια 6230i ) σκανε 5 sms απο dimoco. 2 sms απο 54578 και 3 απο 54003.Πηρε την vodafone για φραγη και τα κλασικα απο μερια της voda οτι κανατε εγγραφη και μπλα μπλα μπλα.

Υπάρχει ψιλό κονσέρβα απάντηση που στέλνεις στις εταιριες αυτές, και απαιτείς τα λεφτά σου πίσω.

Αν δεν το βρεις, στείλε πμ να σου στείλω τι έγραψα εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Mr_Terror είπε

Αν σου ειναι ευκολο το θελω.Ευχαριστω.

Από αύριο, τώρα έχω έξοδο.

Αν ξεχαστω, στείλε πμ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, το μαιλ που έστειλα ήταν το παρακάτω. προφανώς βάζετε δικές σας ημερομηνίες, ώρες κτλ. Να είστε όσο πιο συγκεκριμένοι μπορείτε. Γιατί όπως κάποιος σοφός κάποτε είπε, αν δώσεις σε κάποιον το δικαίωμα/δυνατότητα παρερμοινίας θα το κάνει για να σε γμσει.

"

Καλησπέρα σας,

Την ####### ##/## και ώρα ##:## με εγγράψατε αυθαίρετα σε συνδρομητική υπηρεσία σας (νούμερα 54666 και 54422), χωρίς να έχω εισάγει πουθενά τον αριθμό μου, και σαφώς χωρίς να εισάγω και τον κωδικό επιβεβαίωσης. Ακολούθως με χρεώσατε παρανόμως με τρία (3) SMS από τον αριθμό 54422 με χρέωση ανά SMS τα 2 ευρώ και 8 λεπτά (συνολική χρέωση 6 ευρώ και 24 λεπτά).
Σας ζητώ την επιστροφή του ποσού, καθώς και την διαγραφή μου από την υπηρεσία σας, και τους καταλόγους σας. Σε αντίθετη περίπτωση θα ακολουθήσει καταγγελία του περιστατικού στην Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων (ΕΕΤΤ/ΑΠΔΠΧ) καθώς και ενημέρωση/καταγγελία της εταιρία σας σε όλα τα φόρουμ τεχνολογίας και ενημέρωσης, στην Ελλάδα και την Κύπρο, αλλά και σε σχετικές ομάδες στο facebook.

#.#.#

"

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...