Προς το περιεχόμενο

Aπάτη απο 54666 και 54422


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 minutes ago, johnykim said:

Επειδή το είχα ψάξει και δεν το είχα βρει, είναι εύκολο να μου κάνεις ένα screenshot; Ευχαριστώ.

 

17 hours ago, CheOnWeb said:

https://apps.apple.com/gr/app/my-vodafone/id386764438?l=el
Menu>Settings>Διαχείρηση>5ψήφια SMS τρίτων εταιριών.2F83916E-BD19-423D-AAA9-3D661ACD0B2E.jpeg.f3be2ad607a6dee0e77bf5ed3efeb7ee.jpeg740AA61F-DE53-4688-8BB3-2B3D781EE602.jpeg.068fa3a219b70a4782d641a3a9c9949e.jpegA643D7AA-D559-4E39-A1FF-F88CA275C145.jpeg.08d9a9424ca4c4a80f270a6e5fd5e546.jpeg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 588
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Αν εχει κάπου να στείλεις στοπ κάνε το.

Το ότι μπλοκάρεις τα sms και δεν τα βλέπεις δεν σημαίνει ότι δεν σε χρεώνουν,δεν χρεώνεσαι με την εμφανισή τους αλλά με την αποστολή τους που δεν μπορείς να κάνεις κάτι.

Εγώ θα τους έστελνα και ενα ξεχεστήριο email ότι θέλω να με διαγράψουν απο τις λίστες τους κλπ και οτι θα ενημερώσω τις αρμόδιες εποπτικές αρχές.

Δεν γράφει κάπου για στοπ.

7 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

 

Δοκίμαζα στο app της CU. Στο myvodafone, ενώ έχω το σταθερό μου, όταν βάζω τα στοιχεία της myvodafone, μου λέει ότι δεν ανήκει κάποιο κινητό. Όντως, στο myvodafone από το website, έχω μόνο το σταθερό. Ίσως φταίει που έχω καρτοκινητό.

Πρόλαβα να βάλω κάρτα, και τώρα έχω 39 λεπτά. Υπάρχει δυνατότητα χρέωσης ενώ δεν έχεις ποσό στη κάρτα;

Ευχαριστώ  για τις απαντήσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θύμα και εγώ σήμερα από 54970 το οποίο γράφει στείλε στο 54850 stop αν δεν θες να συνεχίσεις. Έλα όμως που το stop είναι χρεωσιμο!!! Μου πήγε το μυαλό ότι το stop είναι το οκ για να ξεκινήσει η υπηρεσία. Το σπάσιμο είναι ότι θα γυρίσω Ελλάδα στα μέσα Οκτωβρίου οπότε δεν μπορώ να πάω σε κατάστημα Cosmote να δω τι γίνεται. 

Η κάρτα βέβαια αύριο απενεργοποιειται σε εξερχόμενα και εισερχόμενα οπότε αν συνεχίζει να χρεώνει δεν θα το ξέρω κιόλας. Ποια η κίνηση μου τώρα; 

Επεξ/σία από ikaruga24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Πάρε τηλέφωνο τον πάροχό σου και ζήτα να μπλοκάρει τα νούμερα γιατί χρεώνεσαι για κάθε μήνυμα που στέλνουν. Εγώ χρεώθηκα γύρω στα 20 ευρώ χωρίς να κάνω τίποτα και μου απαντάνε μετά από καταγγελία στο συνήγορο του καταναλωτή, ισχυριζόμενοι ότι εγώ έβαλα τον αριθμό μου σε σελίδα τους. Εννοείται δεν έβαλα ποτέ κανένα κινητό πουθενά... Θα το στείλω και στην ΕΕΤΤ, όπως είδα ότι κι εσείς πιο σωστά απευθύνεστε εκεί.

Στις 10/9/2019 στις 3:07 ΜΜ, Ukforthemoment είπε

Αν εχει κάπου να στείλεις στοπ κάνε το.

Το ότι μπλοκάρεις τα sms και δεν τα βλέπεις δεν σημαίνει ότι δεν σε χρεώνουν,δεν χρεώνεσαι με την εμφανισή τους αλλά με την αποστολή τους που δεν μπορείς να κάνεις κάτι.

Εγώ θα τους έστελνα και ενα ξεχεστήριο email ότι θέλω να με διαγράψουν απο τις λίστες τους κλπ και οτι θα ενημερώσω τις αρμόδιες εποπτικές αρχές.

Όποιος θέλει ευχαρίστως να του στείλω δικό μου ξεχεστήριο υπόδειγμα για να ενθαρρύνω τις καταγγελίες σας. Είναι κλέφτες και μην τους τα χαρίζετε, πάρτε τα πίσω.

 
Επεξ/σία από Morrigan
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/9/2019 στις 10:59 ΠΜ, Morrigan είπε

Καλησπέρα,

Πάρε τηλέφωνο τον πάροχό σου και ζήτα να μπλοκάρει τα νούμερα γιατί χρεώνεσαι για κάθε μήνυμα που στέλνουν. Εγώ χρεώθηκα γύρω στα 20 ευρώ χωρίς να κάνω τίποτα και μου απαντάνε μετά από καταγγελία στο συνήγορο του καταναλωτή, ισχυριζόμενοι ότι εγώ έβαλα τον αριθμό μου σε σελίδα τους. Εννοείται δεν έβαλα ποτέ κανένα κινητό πουθενά... Θα το στείλω και στην ΕΕΤΤ, όπως είδα ότι κι εσείς πιο σωστά απευθύνεστε εκεί.

Όποιος θέλει ευχαρίστως να του στείλω δικό μου ξεχεστήριο υπόδειγμα για να ενθαρρύνω τις καταγγελίες σας. Είναι κλέφτες και μην τους τα χαρίζετε, πάρτε τα πίσω.

 

Θα ήταν καλό να μας το δείξεις. 

Κατά τα άλλα από το Cosmote app που υπάρχει η επιλογή αυτή; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα,

Μπαίνεις στο Cosmote app/Shop πάνω δεξιά/πατάς πάνω στον αριθμό σου στα δεξιά/κατεβαίνεις κάτω και βρίσκεις το ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ και διαλέγεις Φραγή Χρεώσιμων 5ψήφιων Αριθμών ΥΠΠ.

Επεξ/σία από nullindex
Ορθογραφικό
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά καλημερα

στο ξαφνικό το πρωί την ώρα που κοιμόμουν είδα μου ήρθε και εμένα σχετικό μυνημα από αυτούς τους απατεώνες της dimoco. Είμαι σίγουρος ότι δεν έχω βάλει σε καμία ον-λάιν μούφα το τηλέφωνο μου. 
έλεγε χρέωση 2.08*3 την εβδομάδα και όντως μου έφαγε Τα 2€. Μπήκα στην εφαρμογή της Vodafone όπως δείχνετε πιο πάνω κ τα έκλεισα.
 

Τι άλλο πρέπει να κάνω για να είμαι βέβαιος ότι δε θα χρεωθώ κάτι περαιτέρω κ τι κάνω για να πάρω πίσω τα 2€;

Στις 22/8/2019 στις 7:59 ΜΜ, natural_sgf είπε

Τα χρήματα τα πήρα από τη Vodafone. Την εταιρία τη ξέχεσα στο "τηλεφωνικό support", οπότε δεν ήταν τόσο πρόθυμη να μου τα επιστρέψει...

Πως τα πήρες πίσω; Και εγώ Vodafone εχω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, paylidis είπε

Παιδιά καλημερα

στο ξαφνικό το πρωί την ώρα που κοιμόμουν είδα μου ήρθε και εμένα σχετικό μυνημα από αυτούς τους απατεώνες της dimoco. Είμαι σίγουρος ότι δεν έχω βάλει σε καμία ον-λάιν μούφα το τηλέφωνο μου. 
έλεγε χρέωση 2.08*3 την εβδομάδα και όντως μου έφαγε Τα 2€. Μπήκα στην εφαρμογή της Vodafone όπως δείχνετε πιο πάνω κ τα έκλεισα.
 

Τι άλλο πρέπει να κάνω για να είμαι βέβαιος ότι δε θα χρεωθώ κάτι περαιτέρω κ τι κάνω για να πάρω πίσω τα 2€;

Στείλε μαιλ στην εταιρία.

Έχω κονσέρβα μαιλ που δούλεψε παραπάνω. Φυσικά προσπαθείς να είσαι συγκεκριμένος, δεν βρίζεις, αλλά δείχνεις ότι δεν σηκώνεις μλκίες.

Μόλις πάρεις τα χρήματα πίσω,κάνεις καταγγελία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Sheogorath είπε

Στείλε μαιλ στην εταιρία.

Έχω κονσέρβα μαιλ που δούλεψε παραπάνω. Φυσικά προσπαθείς να είσαι συγκεκριμένος, δεν βρίζεις, αλλά δείχνεις ότι δεν σηκώνεις μλκίες.

Μόλις πάρεις τα χρήματα πίσω,κάνεις καταγγελία.

Στείλε το μου ένα ΠΜ. Το μέιλ τους που το βρήκες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, paylidis είπε

Στείλε το μου ένα ΠΜ. Το μέιλ τους που το βρήκες;

Σε κάποια προηγούμενη σελίδα είναι, απο τις τελευταίες. Τώρα έχω δουλίτσα αδερφέ.

Αν δεν το βρεις με λίγο ψάξιμο, πες μου θα το στείλω σε λίγο. Το μαιλ τους μέσω google υποθέτω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, Mr_Terror είπε

Για τσεκαρε καλυτερα μηπως χρεωθηκες 3 χρεωσιμα sms 6 ευρω περιπου και οχι 2 ευρω.

Είμαι 99% ότι είχα 7.5€ κάρτα κ τώρα έχω 5κατι γιατί σκεφτόμουν χθες που ανανέωσα πακέτο ότι για 1€ δε θα έβγαινα και για τον άλλο μήνα κ θα έπρεπε να βάλω. 
τι να πω....;

 

περα από το μειλ κ το μπλοκάρισμα από την εφαρμογή θέλει κάτι άλλο; Δε λέει κάτι για στοπ κλπ...

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν κανεις κατι αλλο.Αφου μπλοκαρες τα 5ψηφια απο την εφαρμογη εισαι ενταξει.Τωρα για να παρεις πισω τα 2 ευρω.Στελνεις εμαιλ στην ντιμοκο και κανεις καταγγελιες σε ΕΕΤΤ και συνηγορο του καταναλωτη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...