Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με 100άρα γραμμή. Από 100 σε 70.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 29/7/2018 στις 12:27 ΜΜ, divo είπε

Αν θελουμε να δουμε πραγματικα τι συγχρονισμο εχουμε δεν κοιταμε στα speedtest, που το πιθανοτερο ειναι  να σου βγαλει αλλη μετριση μετα απο 1 λεπτο, αλλα στη σελιδα του ρουτερ.

Και στο router αλλάζει λόγω SRA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Ξεθάβω το θέμα, για να ρωτήσω το εξής:

Μετά από απανωτές κλήσεις για τη βλάβη που γράφω στην πρώτη σελίδα, σήμερα με πήραν από WIND και μου λένε ότι δηλώνουν αδυναμία να φτιαχτεί η βλάβη (από ΟΤΕ), και πρέπει να γυρίσει το πακέτο ίντερνετ σε 50άρι. Εγώ τους το ξέκοψα ότι δεν δίνω καμία συγκατάθεση για αλλαγή πακέτου και ότι οπωσδήποτε πρέπει να έχω τα 100mbps που έχουμε υπογράψει το συμβόλαιο. Αλλιώς να μ' αφήσουν να φύγω αζημίως. Το παλικάρι λέει ότι είναι τεχνικός και δεν ξέρει για τα συμβόλαια, και ότι θα πρέπει να καλέσω την εξυπηρέτηση πελατών. Δεκτόν του λέω και κλείσαμε το τηλέφωνο.

Έχω 15 περίπου μέρες που έχω κάνει καταγγελία στην ΕΕΤΤ, αλλά δεν μου έχουν απαντήσει ακόμα. Στην καταγγελία ζητάω ακριβώς αυτό το πράγμα. Να φύγω αζημίως αφού με δική τους αδυναμία δεν μπορούν να υποστηρίξουν το συμβόλαιο που συμφωνήσαμε. Και ρωτάω τώρα...

Τι κάνω από δω και πέρα; Πώς να συνεχίσω; Να περιμένω απάντηση στην καταγγελία; Να πάρω την WIND; Με δεσμεύει κανένας να μείνω οπωσδήποτε στην WIND  με χαμηλότερη ταχύτητα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, divo είπε

Μεσα στις καταγγελιες λεει πρωτα επικοινωνια με τον  παροχο. το στελνεις με φαξ κρατας το αποδεικτικο και μετα κανεις καταγγελία στην ΕΕΤΤ

Έχω κάνει ήδη στην ΕΕΤΤ, με αριθμό πρωτοκόλλου κτλ. Με τον πάροχο δεν επικοινώνησα γραπτώς. Μόνο τηλεφωνικώς.

 

Σας ενημερώνουμε ότι λάβαμε την καταγγελία σας με Αρ. Πρωτ. **** και ημερομηνία 22-11-2018.
Η καταγγελία σας με αριθμό ***** έχει αποσταλεί στην/στις εταιρία/εταιρίες 

WIND ΕΛΛΑΣ ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ ΑΕΒΕ

Η προθεσμία για την απάντηση της καταγγελίας σας είναι 21-12-2018.

Το παρόν μήνυμα είναι αυτοματοποιημένο. Παρακαλούμε μην απαντήσετε.

Τομέας Εξυπηρέτησης Καταναλωτών
Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων (ΕΕΤΤ)

 

Αυτό μου στείλανε ως απάντηση.

Επεξ/σία από dj_takis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Εγώ παιδιά έκανα πριν μια εβδομάδα αναβάθμιση από 50 σε 100 και πιάνω το πολύ 69!!!!

Ήρθε ο τεχνικός της WIND και κάτω στο κουτί της πολυκατοικίας που το μετρήσαμε εδινε 95, και από την γραμμή που ξεκινάει για το σπίτι δίνει 69!!!

μου είπε να φωνάξω ηλεκτρολόγο να μου τραβήξει μια γραμμή κατευθείαν από το κουτί και να μου την ανεβάσει στον δεύτερο όροφο γιατί το καλώδιο του σπιτιού περνει μέχρι 50 με λίγα λογια μ......ς!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Theofilos85 είπε

Εγώ παιδιά έκανα πριν μια εβδομάδα αναβάθμιση από 50 σε 100 και πιάνω το πολύ 69!!!!

Ήρθε ο τεχνικός της WIND και κάτω στο κουτί της πολυκατοικίας που το μετρήσαμε εδινε 95, και από την γραμμή που ξεκινάει για το σπίτι δίνει 69!!!

μου είπε να φωνάξω ηλεκτρολόγο να μου τραβήξει μια γραμμή κατευθείαν από το κουτί και να μου την ανεβάσει στον δεύτερο όροφο γιατί το καλώδιο του σπιτιού περνει μέχρι 50 με λίγα λογια μ......ς!!!

Oντως καλα σου ειπε. Ειναι ξεκαθαρα θεμα εσωτερικης καλωδιωσης. Ειτε κανεις αυτο που σου ειπε , ειτε βελτιωνεις την κατασταση οσο γινεται εντος διαμερισματος. Αποσυνδεεις παραλληλες πριζες (και ο,τι αλλο ακυρο) απο την κεντρικη , βγαζεις περιεργα πολυπριζα ή/και powerlines και βλεπεις τι γινεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ με nova από 50 σε 100 είχα το ίδιο πρόβλημα. Στην κεντρική πρίζα αποσύνδεσα τις παράλληλες που πήγαιναν στο υπόλοιπο σπίτι και συγχρονίζει 97+ το ρουτερ. 

21 ώρες πριν, Theofilos85 είπε

Εγώ παιδιά έκανα πριν μια εβδομάδα αναβάθμιση από 50 σε 100 και πιάνω το πολύ 69!!!!

Ήρθε ο τεχνικός της WIND και κάτω στο κουτί της πολυκατοικίας που το μετρήσαμε εδινε 95, και από την γραμμή που ξεκινάει για το σπίτι δίνει 69!!!

μου είπε να φωνάξω ηλεκτρολόγο να μου τραβήξει μια γραμμή κατευθείαν από το κουτί και να μου την ανεβάσει στον δεύτερο όροφο γιατί το καλώδιο του σπιτιού περνει μέχρι 50 με λίγα λογια μ......ς!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tsiro7 είπε

Και εγώ με nova από 50 σε 100 είχα το ίδιο πρόβλημα. Στην κεντρική πρίζα αποσύνδεσα τις παράλληλες που πήγαιναν στο υπόλοιπο σπίτι και συγχρονίζει 97+ το ρουτερ. 

 

Δλδ πως το έκανες αυτο? Έφερες ηλεκτρολόγο η μόνος σου?

Μόλις τώρα, Theofilos85 είπε

Δλδ πως το έκανες αυτο? Έφερες ηλεκτρολόγο η μόνος σου? Εγώ συνολικά έχω δυο πριζε και στην μία έχω το ρουτερ...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Theofilos85 είπε

Δλδ πως το έκανες αυτο? Έφερες ηλεκτρολόγο η μόνος σου?

Γινεται και απο μονος σου αλλα θελει λιγο ψαξιμο. Δηλαδη αν το σπιτι εχει και αλλες πριζες περα της κεντρικης , οταν ανοιξεις την κεντρικη θα δεις καμποσα καλωδια απο τα οποια καποια μπορει να ειναι ακυρα , να μην καταληγουν πουθενα δηλ , καποια θα ειναι αυτα που φευγουν προς τα αλλα δωματια και ενα ζευγος που ερχεται απεξω (απο τον κατανεμητη) και συνδεεται στην κεντρικη.

Αν δεν ειναι σημειωμενα απο καποιον ηλεκτρολογο , ποια ζευγη ειναι ποια , ειναι λιγο μανουρα να βρεις ποια ζευγη ειναι ποια. Θα πρεπει να αποσυνδεεις και να ξανασυνδεεις , να τεσταρεις πριζες , να βγαλεις ακρη ποιο ζευγος παει που.

Απαξ και βρεις ποιο ειναι το καθε ζευγος , απο κει και περα ειναι θεμα ποσο πιανουν τα χερια σου , να συνδεεις καλωδια πανω σε επαφες... Δεν ειναι πυρηνικη φυσικη δηλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mphxths είπε

Γινεται και απο μονος σου αλλα θελει λιγο ψαξιμο. Δηλαδη αν το σπιτι εχει και αλλες πριζες περα της κεντρικης , οταν ανοιξεις την κεντρικη θα δεις καμποσα καλωδια απο τα οποια καποια μπορει να ειναι ακυρα , να μην καταληγουν πουθενα δηλ , καποια θα ειναι αυτα που φευγουν προς τα αλλα δωματια και ενα ζευγος που ερχεται απεξω (απο τον κατανεμητη) και συνδεεται στην κεντρικη.

Αν δεν ειναι σημειωμενα απο καποιον ηλεκτρολογο , ποια ζευγη ειναι ποια , ειναι λιγο μανουρα να βρεις ποια ζευγη ειναι ποια. Θα πρεπει να αποσυνδεεις και να ξανασυνδεεις , να τεσταρεις πριζες , να βγαλεις ακρη ποιο ζευγος παει που.

Απαξ και βρεις ποιο ειναι το καθε ζευγος , απο κει και περα ειναι θεμα ποσο πιανουν τα χερια σου , να συνδεεις καλωδια πανω σε επαφες... Δεν ειναι πυρηνικη φυσικη δηλ.

 

2 ώρες πριν, Theofilos85 είπε

Δλδ πως το έκανες αυτο? Έφερες ηλεκτρολόγο η μόνος σου?

 

Αυτό ακριβώς έκανα και εγώ, απλά εμένα ήταν μόνο τρία ζεύγη και το βρήκα εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/1/2022 στις 7:28 ΜΜ, mphxths είπε

Γινεται και απο μονος σου αλλα θελει λιγο ψαξιμο. Δηλαδη αν το σπιτι εχει και αλλες πριζες περα της κεντρικης , οταν ανοιξεις την κεντρικη θα δεις καμποσα καλωδια απο τα οποια καποια μπορει να ειναι ακυρα , να μην καταληγουν πουθενα δηλ , καποια θα ειναι αυτα που φευγουν προς τα αλλα δωματια και ενα ζευγος που ερχεται απεξω (απο τον κατανεμητη) και συνδεεται στην κεντρικη.

Αν δεν ειναι σημειωμενα απο καποιον ηλεκτρολογο , ποια ζευγη ειναι ποια , ειναι λιγο μανουρα να βρεις ποια ζευγη ειναι ποια. Θα πρεπει να αποσυνδεεις και να ξανασυνδεεις , να τεσταρεις πριζες , να βγαλεις ακρη ποιο ζευγος παει που.

Απαξ και βρεις ποιο ειναι το καθε ζευγος , απο κει και περα ειναι θεμα ποσο πιανουν τα χερια σου , να συνδεεις καλωδια πανω σε επαφες... Δεν ειναι πυρηνικη φυσικη δηλ.

Ωραίος φιλε έκανα οτι μου είπες μου πείρε κατά 20αλεπτο αλλα το έφτιαξα, τώρα πιάνο 94+!!!

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.... 😀😀😀

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Theofilos85 είπε

Ωραίος φιλε έκανα οτι μου είπες μου πείρε κατά 20αλεπτο αλλα το έφτιαξα, τώρα πιάνο 94+!!!

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.... 😀😀😀

Ωραιος , καλοδουλευτη :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...