Προς το περιεχόμενο

Καινουργια Λαστιχα 4 Εποχων


GBorb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να μην ανοίγω νέο θέμα... Θέλω από Δευτέρα να αλλάξω λαστιχα στο αυτοκίνητο. Μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποιον αξιόπιστο - οικονομικό έμπορο στα νότια προάστια Αττικής; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, fotodv7 είπε

Για να μην ανοίγω νέο θέμα... Θέλω από Δευτέρα να αλλάξω λαστιχα στο αυτοκίνητο. Μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποιον αξιόπιστο - οικονομικό έμπορο στα νότια προάστια Αττικής; 

Όλοι γενικά τα ίδια λάστιχα πουλάνε.

Γιατί δεν κοιτάζεις εδώ μάρκες τιμές κ.λ.π. και να ξέρεις που κινείσαι.Μεγάλο επώνυμο κατάστημα στην περιοχή σου.Ρίξε μια ματιά.Και αλλού να τα βάλεις θα έχεις μία εικόνα για τιμές.

edit.

Μπα της πλάκας πρέπει να είναι.Δεν βλέπω ποικιλία τιμές άρα άκυρο.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 ώρες πριν, terry308 είπε

Κάνε ενα κόπο και διάβασε τι γράφουμε , δεν ειναι πολλές απαντήσεις .. και επίσης κάνεις μια γενική ερώτηση ... 

Ούτε διαστάσεις αναφέρεις , ούτε χρήση , ούτε μοντέλο αυτοκινήτου ... 

Ότι έχει προταθεί προηγουμένως  βγαίνει σε πολλές διαστάσεις 

Έγινε σε ευχαριστώ. Γενικότερα για τις μάρκες ήθελα να ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

 Το manual το γραφει σαν πιθανη εκδοχη οποτε υποθετω δεν υπαρχει προβλημα με αυτο.

 

Καλό θα ήταν να ρωτήσεις 1-2 λαστιχαδες, το manual μπορεί να γράφει 2-3 διαφορετικές διαστάσεις αλλά δεν είναι αξιόπιστο, λόγω του ότι παίζει ρόλο η ζάντα, τα καρέ, και τι μπορεί να υποστηρίξει, τα Goodyear τα είχα φορέσει στο παλιό μου αυτοκίνητο (Fiat punto 185/60/14 αν θυμάμαι καλά) όπως επίσης και Dunlop,δεν είχα πρόβλημα με κανένα τους και τα έπαιρνα στην ίδια τιμή 230-240€, τώρα στο καινούργιο φοράω turanza t001 ενώ κυκλοφορεί το νέο μοντέλο του Τ005, δεν είχα πρόβλημα με κανένα τους. 

1 ώρα πριν, trelo_kotopoulo είπε

Έγινε σε ευχαριστώ. Γενικότερα για τις μάρκες ήθελα να ξέρω.

Μάρκες υπάρχουν πολλές 

Έχει και θυγατρικές που έχουν λίγο φθηνότερα λάστιχα..

κάντε μια βόλτα σε 2-3 μαγαζιά, βάσει διαστάσεων που φοράτε, δείτε 2-3 μοντέλα και τιμές και γυρίστε σπίτι για ψαχτηρι.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, terry308 είπε

turanza t001 ενώ κυκλοφορεί το νέο μοντέλο του Τ005, δεν είχα πρόβλημα με κανένα τους. 

Για τα 001 εχω ακουσει πολυ καλα λογια. Για τα 005 οχι...Ενω ειναι καινουρια ολες οι πρωτες κρητικες ειναι κακες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Καλησπερα και απο εμενα,

και εγω παω για αλλαγη τελη αυγουστου-αρχες σεπτεμβριου...

Τωρα φοραει 195/55/16 ενα Corsa του 08 1400cc.

Σκεφτομουν για αρχη να αλλαξω διασταση σε 205/55/16 μιας και ειναι περιπου 100ευρο πιο φτηνο το σετ λογω πιο κοινης διαστασης. Το manual το γραφει σαν πιθανη εκδοχη οποτε υποθετω δεν υπαρχει προβλημα με αυτο.

Τωρα για μαρκες κτλπ κοιταω τα εξης:

  1. Dunlop blurespones
  2. Goodyear Efficientgrip Perfornamce

Πως τα βλεπετε?Καποια αλλη επιλογη?

...σίγουρα δεν αλλάζει και το προφίλ εάν βάλεις 205? Μου κάνει εντύπωση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Τωρα για μαρκες κτλπ κοιταω τα εξης:

  1. Dunlop blurespones
  2. Goodyear Efficientgrip Perfornamce

Πως τα βλεπετε?Καποια αλλη επιλογη?

Τα 2 αυτα ειναι ουσιαστικα το ιδιο λαστιχο. ιδια χαρακτηριστικα, φτιαχνονται απο το ιδιο εργοστασιο οποτε οτι και να παρεις δεν θα εχει διαφορα. Εγω εβαλα τα Dunlop γιατι απλα ειχα ηδη dunlop, και ο λαστιχας που ειναι φιλος μου λεει βαλε οποιο απο τα 2 θες. Τα blueresponse τα ειχα ηδη 4 χρονια, πολυ καλο λαστιχο και πολυ φθηνο στην διασταση 205/55 R16 και κρατησε αρκετα καλα στο χρονο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ είμαι σε φάση που ψάχνω λάστιχα. Είδα καλές κριτικές για τα Hankook Ventus Prime 3 K125 και από βδομάδα θα ρωτήσω 2 έμπιστους λαστιχάδες γνώμες και αν τα φέρνουν. Ο ένας τους μου είχε προτείνει τα Dunlop προ 4ετιας, απόλυτα ευχαριστημένος. Πριν φόραγε από τη μάνα του Goodyear, που μου έβγαλαν 5 χρόνια, και τα Dunlop έχουν ψωμί ακόμα αλλά γιατί έχουν ξεραθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για χειμώνα πάντως και λίγο ορεινές περιοχές nokian με κλειστά μάτια. Μένω δυτική Μακεδονία και το χειμώνα όλοι οι ταξιτζήδες φοράνε nokian. Κάτι θα ξέρουν! ( Εκτος αν τους έχει πάρει εργολαβία κάνε λαστιχας και δεν το ξέρω 🤔😁😁)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχθές στη Θεσσαλονικη με τις βροχές είχε ανοίξει ένα στρογγυλό φρεάτιο και πάει το πίσω το λαστιχάκι. Πριν κανα εξάμηνο είχε σκάσει ένα άλλο σε μια άλλη λακκούβα αλλά τότε είχε βρει μεταχειρισμένο ίδιο ο λαστιχας. Αυτή τη φορά δεν στάθηκα τυχερός οποτε κράτησα τα 2 που είχαν μένει efficient grip performance του 16 και μπήκαν μπροστά 2 καινούργια efficient grip compact. Τώρα δεν ξέρω αν οι διάφορες μεταξύ τους είναι μεγάλες γιατί δεν το πήγα εγώ για την αλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/7/2018 στις 9:58 ΜΜ, ge-lyk είπε

...σίγουρα δεν αλλάζει και το προφίλ εάν βάλεις 205? Μου κάνει εντύπωση 

Δεν αλλάζει. 205 μαμά είχε το Astra. Στο συγκεκριμένο Corsa δεν έχει νόημα 205 ούτως ή άλλως για 1.2 ή 1.4 εκείνης της σειράς.

Αν θυμάμαι σωστά πρόκειται για 6" rim. Σε 16αρα διάμετρο και το 195 υπεραρκετό είναι.

Στις 21/7/2018 στις 12:39 ΜΜ, Αλεξανδρος A.92 είπε

...

Πως τα βλεπετε?Καποια αλλη επιλογη?

Τα EfficientGrip που έβλεπες είναι τέρμα αξιόπιστα.

Διαφορετικά Ziex ZE914.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Corsa D 1200 cc , φοραω bridgestone στη μαμα σιδερενια ζαντα 185/60/R14 ... Τι προτεινετε? Μενω στον Πειραια δεν κανω διαδρομές σε χωμα κλπ :P  Θα τα αλλαξω απο Σεπτέμβρη  (τα χα βαλει λιγο πριν την 28η του 2015 κι εχω κανει περιπου 45.000 χλμ απο τοτε, μεχρι το Σεπτέμβρη θα μαι 50 περιπου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Εγώ έβαλα Vredestein Quatrac 5 195/50R15 πριν δέκα ημέρες, με μόνο 40 ευρώ διαφορά σε σχέση με τα Sportrac 5 που είχα για δυό χρόνια.

Επειδή κάνω εξορμήσεις στα ορεινά καθημερινές τον χειμώνα θέλω να τα δοκιμάσω. Φίλος που βάζει τεσσάρων εποχών τα συνιστά ανεπιφύλακτα. Όχι μόνο τα Vredestein.

Εγώ αλλάζω λάστιχα στα 42000+ χιλιόμετρα.

Αυτά απλώς θα χρειαστούν στα 38000 χιλιόμετρα αλλαγή και ανάλογα...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/7/2018 στις 2:23 ΜΜ, fotodv7 είπε

Για να μην ανοίγω νέο θέμα... Θέλω από Δευτέρα να αλλάξω λαστιχα στο αυτοκίνητο. Μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποιον αξιόπιστο - οικονομικό έμπορο στα νότια προάστια Αττικής; 

https://d-elastikashop.gr/index.php/elastika.html?platos=επιλογή&ipsos=επιλογή&diametros=επιλογή&kataskeuastis=109

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...