Προς το περιεχόμενο

Απώλεια παραφλου.


daPro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, meletis_m είπε

Το πόλυ 30 ευρώ , είχα αλλάξει στο Honda με εμπορίου στα 16 ευρώ , την ήθελα άμεσα.

Ναι, τον ts ρωτάω, γιατι συνήθως κάνουν 5€ αυτές. Προφανώς με εμπορίου, αφού ΟΕΜ δεν υπάρχουν προς πώληση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παίδες να ρωτησω οποίος ξέρει..η τάπα/βαλβίδα ψυγείου πρεπει να ανοίγει μονο στο να ρουφήξει παραφλου απτό παγούρι στο ψυγειο η και να επιστρέψει απτό ψυγείο στο παγούρι?

Επεξ/σία από daPro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, daPro είπε

Παίδες να ρωτησω οποίος ξέρει..η τάπα/βαλβίδα ψυγείου πρεπει να ανοίγει μονο στο να ρουφήξει παραφλου απτό παγούρι στο ψυγειο η και να επιστρέψει απτό ψυγείο στο παγούρι?

Λάθος το έχεις καταλάβει, η τάπα ψυγείου(αν δεν εννοείς κάτι άλλο) δεν "ρουφάει" τίποτα. Απλά αφήνει ψυκτικό υγρό ή και αέρα να πάει από το ψυγείο στο δοχείο υπερχείλισης (παγούρι όπως το λες εσύ) όταν η πίεση στο κύκλωμα ψύξης υπερβεί κάποιο συγκεκριμένο σημείο (συνήθως 0,9 bar).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Λάθος το έχεις καταλάβει, η τάπα ψυγείου(αν δεν εννοείς κάτι άλλο) δεν "ρουφάει" τίποτα. Απλά αφήνει ψυκτικό υγρό ή και αέρα να πάει από το ψυγείο στο δοχείο υπερχείλισης (παγούρι όπως το λες εσύ) όταν η πίεση στο κύκλωμα ψύξης υπερβεί κάποιο συγκεκριμένο σημείο (συνήθως 0,9 bar).

Ρεσυ είσαι σίγουρος? γιατί ο μάστορας άλλα μου είπε.. Οτι το παραφλου δεν πρέπει να επιστρέφει απτό ψυγείο στο δοχείο υπερχείλισης.. Τι να πω δεν τα ξέρω αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, daPro είπε

Ρεσυ είσαι σίγουρος? γιατί ο μάστορας άλλα μου είπε.. Οτι το παραφλου δεν πρέπει να επιστρέφει απτό ψυγείο στο δοχείο υπερχείλισης.. Τι να πω δεν τα ξέρω αυτά.

Εγώ σίγουρος είμαι, τώρα είτε ο μάστορας δεν έχει ιδέα από αυτά (χλωμό το κόβω) είτε εσύ δεν κατάλαβες καλά τι σου είπε.

Edit

Δες και εδώ:

ΤΑΠΑ ΨΥΓΕΙΟΥ ΝΕΡΟΥ

Ο ρόλος της τάπας του ψυγείου είναι σπουδαίος αφού λειτουργεί ως εκτονωτική βαλβίδα στο κύκλωμα και επιτρέπει τη ροή του υπέρθερμου ψυκτικού μέσου προς το δοχείο υπερχείλισης, κρατώντας εκτός κυκλώματος τυχόν ψυκτικό σε αέρια μορφή το οποίο θα μπορούσε και να βλάψει την τρόμπα νερού μέσω φαινομένων σπηλαίωσης.

https://www.kmb.gr/antallaktika/systima-cyksis-autokinitoy.html

Επεξ/σία από Joshua21
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ηταν να αλλαζουμε μια ταπα και να φευγουν οι αφροί απο τα λαδια, τοτε οι μηχανικοι θα τα ειχαν κλεισει τα μαγαζια τους.

Το αυτοκινητο πρεπει να το δει καποιος σοβαρος μηχανικός, μηπως και προλάβεις τα χειρότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gia_nnis είπε

Τελικα απο που χανει αντιψυκτικο????

Ο τιτλος αναφερει για απωλειες...!

Προχθές άνοιξα καπό για έλεγχο λαδιού κ υγρά κ βρήκα το παγούρι άδειο.δεν ξέρω από πότε άρχισε να χάνει,δεν βρίσκω καμία διαρροή (ούτε ο μάστορας βρήκε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφού το παγούρι είναι άδειο δύο τινά συμβαίνουν

1. Κάπου υπάρχει διαρροή  (τάπα , παγούρι, κολάρο, αντλία νερού , εναλλάκτης θερμότητας-λέγε με ψυγείο- μηχανής ή καλοριφέρ  κλπ)

2. Τα καίει (φλάντζα κυλινδροκεφαλής, ρήγμα στην κυλινδροκεφαλή κλπ )

Ένας σοβαρός μηχανικός που σέβεται τον εαυτό του και τη δουλειά του μπορεί να το βρει σχετικά εύκολα με ένα πρεσάρισμα του κυκλώματος ψύξης.

Επεξ/σία από nik0laus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, nik0laus είπε

Αφού το παγούρι είναι άδειο δύο τινά συμβαίνουν

1. Κάπου υπάρχει διαρροή  (τάπα , παγούρι, κολάρο, αντλία νερού , εναλλάκτης θερμότητας-λέγε με ψυγείο- μηχανής ή καλοριφέρ  κλπ)

2. Τα καίει (φλάντζα κυλινδροκεφαλής, ρήγμα στην κυλινδροκεφαλή κλπ )

Ένας σοβαρός μηχανικός που σέβεται τον εαυτό του και τη δουλειά του μπορεί να το βρει σχετικά εύκολα με ένα πρεσάρισμα του κυκλώματος ψύξης.

Αν τα χανει απο την αντλια και ειναι στην αρχη του κακου και με πρεσαρισμα δεν δειχνει κατι...

 

1 ώρα πριν, daPro είπε

Προχθές άνοιξα καπό για έλεγχο λαδιού κ υγρά κ βρήκα το παγούρι άδειο.δεν ξέρω από πότε άρχισε να χάνει,δεν βρίσκω καμία διαρροή (ούτε ο μάστορας βρήκε).

τοτε συμπληρωσε και παρακολουθα την σταθμη...

Μπορει να σου χανει πχ 300ml στα 500χλμ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...