Προς το περιεχόμενο

Πρόστιμο για σαγιονάρες??


kalmik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το οτι καποιοι προσπαθουν να δικαιολογησουν την οδηγηση διτροχου με σαγιοναρα πραγματικα με στεναχωρει.

Εχθες εχασα καπου 30 λεπτα απο τη ζωη μου να προσπαθω να εξηγησω σε φιλο ο οποιος δεν ειναι κανενας χαζος τους λογους που η οδηγηση διτροχου με παντοφλα ειναι απαγορευτικη.

Πολλοι εδω μεσα δεν εξηγειτε τι οδηγατε οταν φορατε πχ allstars και γινονται παρεξηγησεις..

Αν ειναι να οδηγειτε διτροχο με παπουτσια χωρις καμια προστασια μπορειτε καλλιστα να οδηγησετε και ξυπολυτοι,οπως μπορειτε να οδηγησητε και χωρις κρανος ( που ειμαι σιγουρος οτι το κανετε ηδη  ) . 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, talibanakos είπε

Το οτι καποιοι προσπαθουν να δικαιολογησουν την οδηγηση διτροχου με σαγιοναρα πραγματικα με στεναχωρει.

Εχθες εχασα καπου 30 λεπτα απο τη ζωη μου να προσπαθω να εξηγησω σε φιλο ο οποιος δεν ειναι κανενας χαζος τους λογους που η οδηγηση διτροχου με παντοφλα ειναι απαγορευτικη.

Πολλοι εδω μεσα δεν εξηγειτε τι οδηγατε οταν φορατε πχ allstars και γινονται παρεξηγησεις..

Αν ειναι να οδηγειτε διτροχο με παπουτσια χωρις καμια προστασια μπορειτε καλλιστα να οδηγησετε και ξυπολυτοι,οπως μπορειτε να οδηγησητε και χωρις κρανος ( που ειμαι σιγουρος οτι το κανετε ηδη  ) . 

Μιας και αρχισαμε τις προβλεψεις, ας κανω και εγω μια. Δεν εχεις οδηγησει ποτε μηχανη, ετσι δεν ειναι;
Φοραω παντα κρανος, γαντια και μπουφαν ΑΛΛΑ οσο και να προσπαθησω το καλοκαιρι στην Ελλαδα ειναι ανυποφορο ειδικα τα μεσημερια, παραδεχομαι οτι το μπουφαν και τα γαντια δεν τα φοραω το καλοκαιρι.
Δεν ετυχε να οδηγησω το σκουτερ με σαγιοναρα οποτε δεν ξερω τι παιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, orck είπε

Μιας και αρχισαμε τις προβλεψεις, ας κανω και εγω μια. Δεν εχεις οδηγησει ποτε μηχανη, ετσι δεν ειναι;
Φοραω παντα κρανος, γαντια και μπουφαν ΑΛΛΑ οσο και να προσπαθησω το καλοκαιρι στην Ελλαδα ειναι ανυποφορο ειδικα τα μεσημερια, παραδεχομαι οτι το μπουφαν και τα γαντια δεν τα φοραω το καλοκαιρι.
Δεν ετυχε να οδηγησω το σκουτερ με σαγιοναρα οποτε δεν ξερω τι παιζει.

Ειμαι μηχανοβιος και οδηγω διτροχο 20 χρονια. Εχω οδηγησει δεκαδες μηχανες,διαφορετικου τυπου,σε πιστες και εκτος.

Το οτι απαντας με αυτον τον τροπο σε εμενα δειχνει οτι τρωγεσαι μονος σου να "την πεις" σε καποιον.

Επιπλεον,οδηγεις σκουτερ,οποτε αυτοματως διαγραφεσαι απο τους μηχανοβιους.

 

23 λεπτά πριν, akamar είπε

Το πρόβλημα - θέμα δεν είναι μόνο στο πρόστιμο . Σε περίπτωση ατυχήματος και να φταίει ο άλλος αν φοράς σαγιονάρες πηγαίνει κατευθείαν υπαιτιότητα 50-50

Αμφιβαλλω για αυτο.

99% δε θα ασχοληθει κανεις με αυτο,γιατι θα τους φανει λογικο να φοραει ο αλλος σαγιοναρα ενω οδηγαει.

Εδω οδηγει ο αλλος με 80 μεσα στην πολη,βγαινεις απο στοπ,ελεγχεις,τον βλεπεις μακρια και δε μπορεις να φανταστεις οτι ερχεται τοσο γρηγορα.

Βγαινεις,σκαει πανω σου και μετα φταις εσυ που "πεταχτηκες απο στοπ"¨.

Επεξ/σία από talibanakos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε το βεσπάκι παίζεται με σαγιονάρα.... οταν βλέπεις τυπάδες με μπούσες, R6 και αλλα γουρούνια των 200+ κιλών να κατεβαίνουν παραλιακή με μαγιό και τα μούσκουλα στην θέα να οδηγούν με δίχαλο και το έπιπλο απο πίσω να νομίζει οτι θα παει για ψώνια με 5 χλμ με το ανάλογο outfit....... τα 50 ευρώ και λίγα είναι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, zx-spectrum είπε

Αντε το βεσπάκι παίζεται με σαγιονάρα.... οταν βλέπεις τυπάδες με μπούσες, R6 και αλλα γουρούνια των 200+ κιλών να κατεβαίνουν παραλιακή με μαγιό και τα μούσκουλα στην θέα να οδηγούν με δίχαλο και το έπιπλο απο πίσω να νομίζει οτι θα παει για ψώνια με 5 χλμ με το ανάλογο outfit....... τα 50 ευρώ και λίγα είναι!!!

Το ιδιο λαθος ειναι και τα 2,απλα στη δευτερη περιπτωση χτυπαει πιο πολυ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, akamar είπε

Φίλε μου τι σημαίνει αμφιβάλλεις ; 

Δεν το έβγαλα από το κεφάλι μου. Ρώτησε έναν πραγματογνώμονα να σου πει .

Τ σχέση έχει το stop ; 

Ετσι που το ειπες δε μπορουσα να ξερω αν το εβγαλες απο το κεφαλι σου η οχι.Φιλικα παντα.

Το στοπ εχει σχεση με το οτι βασιλευει η παραλογια εκει εξω,ενω ο αλλος οδηγαει πανω απο το οριο ο κοσμος θεωρει παντα οτι φταιει αυτος που "παραβιαζει" το στοπ.

 

Επεξ/σία από talibanakos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 hours ago, haHa said:

Οδηγηση με σαγιοναρα ειναι πραγματι επικινδυνη. Η προφανης και ασφαλη λυση ειναι να οδηγεις ξυπολητος οταν φορας σαγιοναρες.

Αντιστοιχα, οδηγηση με χοντρα μποτακια τυπου timberland κλπ προσφερουν μειωμενη αισθηση και περιορισμο κινησεων.

Ούτε ξυπόλητος είναι ιδιαίτερα καλό, ειδικά όταν οι περισσότεροι δεν έχουν την αίσθηση του πεταλ στο γυμνό πόδι και το πόση δύναμη να βάλουν επειδή "πονάει" λίγο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

17 ώρες πριν, sakisvele είπε

..τώρα θα πω ότι είναι απαράδεκτοι οι τύποι εκεί στο υπουργείο γιατί απαγόρευσαν την παντόφλα ενώ δεν ανέφεραν καθόλου τις γοβες.

Ο λόγος είναι ..κατανοητός αντιλαμβάνεστε!!

. Σεξισμος, αλητεία, Κλείνουν την οδήγηση με σαγιονάρες, Κλείνουν και τον τάφο τους!

Μας αναγκάζουν να βάζουμε κράνος οταν κινούμαστε με παπί και 30 χλμ στην κινηση και 40 βαθμούς. Τωρα δε θα παίρνουν αερα τα δάχτυλα μας κ θα παθαίνουμε και μυκητιάσεις! Να δω σε λιγο για το καλό μας φυσικά θα φοράμε στολή απο motogp στο ποδήλατο! Φραπεδοφοροι, παπακοβιοι ενωθείτε! Σε λίγο θα μας απαγορεύουν να κινούμαστε αντίθετα στο ρεύμα κυκλοφορίας κ θα χάνουμε χρόνο! Δε πρέπει να το επιτρέψουμε!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, talibanakos είπε

Ειμαι μηχανοβιος και οδηγω διτροχο 20 χρονια. Εχω οδηγησει δεκαδες μηχανες,διαφορετικου τυπου,σε πιστες και εκτος.

Το οτι απαντας με αυτον τον τροπο σε εμενα δειχνει οτι τρωγεσαι μονος σου να "την πεις" σε καποιον.

Επιπλεον,οδηγεις σκουτερ,οποτε αυτοματως διαγραφεσαι απο τους μηχανοβιους.

 

Νομιζω οτι καποιος αλλος τρωγεται να την πει στους αλλους. Μπορει να κανω και λαθος βεβαια και να μην καταλαβα καλα.
ΥΓ τι αστειο ειναι αυτο τωρα οτι δεν ειμαι μηχανοβιος; Τι με νοιαζει πως με θεωρει ο καθενας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/7/2018 στις 2:32 ΠΜ, Βασίλης_29 είπε

Δεν γνωρίζω κανένα άτομο μέχρι στιγμής να οδηγάει με σαγιονάρες.

οδηγαω εγω με μηχανακι οταν ειμαι εκτος δουλειας βεβαια!!!!  Αν με αφηνανε θα τις φορουσα ολη μερα...

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ουτε εγω οδηγω με σαγιοναρες αλλα το καλοκαιρι οταν παω στο εξοχικο η παραλια ειναι 5 λεπτα με το αυτοκινητο και εκει ναι οδηγω με σαγιοναρες γιατι ειναι βολικο και καθαριζονται ευκολα απο αμμο σε σχεση με τα παπουτσια και δε καταστρεφεις το αυτοκινητο.Ουδεποτε ειχα προβλημα για αυτο νομιζω οτι ο νομος αν και σωστος παραειναι γενικευμενος κατ εμε και δεν ειναι ολες οι περιπτωσεις ιδιες.Απο την αλλη καταλαβαινω οτι δε θελουν να υπαρχουν παραθυρακια για να τη σκαπουλαρει καποιος σε περιπτωση ατυχηματος γι αυτο και το γενικευσανε.Τωρα αν θα εφαρμοστει στη πραξη βλεπουμε ελλαδισταν forever

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, talibanakos είπε

Ετσι που το ειπες δε μπορουσα να ξερω αν το εβγαλες απο το κεφαλι σου η οχι.Φιλικα παντα.

Το στοπ εχει σχεση με το οτι βασιλευει η παραλογια εκει εξω,ενω ο αλλος οδηγαει πανω απο το οριο ο κοσμος θεωρει παντα οτι φταιει αυτος που "παραβιαζει" το στοπ.

Μα γιαυτο το λενε στοπ. Κοκαλωνεις το όχημα σου και δεν περνας αν δεν σιγουρευτεις πως ειναι οκ, ασφαλές αλλα και παραχωρώντας προτεραιότητα διχως να παρεκκλίνει τις πορείας του ή πατήσει φρένο για να περάσεις . Εκει θα χρειαστεις μινιμουμ 3 δευτερόλεπτα για να κανεις τον ελεγχο δηλαδη μια αριστερα μια δεξια και αλλη μια αριστερα και μετα προς την κατεύθυνση σου.. 

Αρκετος χρονος για να δεις αν ο αλλος παει με 200..

Αν τωρα τον δεις για 0.5 δευτερόλεπτα μαλλον δεν θα καταλαβεις οτι παει με 200σια. 

Αρα και χωρις να θελω να δικαιολογήσω αυτον που παραβιάζει την ταχύτητα... "Εσυ" εισαι αυτος που του κλεινει ξαφνικά τον δρόμο μη κανοντας σωστά το στοπ.

Απο την άλλη και αυτός που τρέχει κανει το "δικο σου" λαθος ισως και θανατηφόρο.  Η ταχύτητα εχει και τα ανάλογα όρια. απο τον κοκ και οφείλουμε να μη τα παραβιάζουμε.

Γιαυτο παμε με 50km/h οταν λεει 50km/h και όχι γιατι δεν ειμαστε σουμαχερ ή βαλεντινο ρωσοι.. Αλλα και οταν βλεπουμε στοπ σταματάμε 0km/h και δεν τσουλαμε και ελεγχουμε τουλάχιστον γι; 3 δευτερόλεπτα και αρκετά παραπάνω βάση των συνθηκών... Ομίχλη,ήλιος που μας τυφλώνει, βροχή κλπ.

Επεξ/σία από greed
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μονο η δημοσιευση του προστιμου για σαγιοναρα θα βοηθησει(μέσω του ντόρου) να εχουμε λιγοτερα ατυχηματα απο τους λεγομενους ελληναραδες, οπότε το δύσκολα εφαρμόσιμο μέτρο μάλλον θα ωφελήσει.

Ειτε σε μικρη ειτε σε μεγαλη αποσταση μπορει να συμβει γλυστρα και να γινει το ατυχημα.

Οδηγω ΠΑΝΤΑ με παπουτσι και σαγιοναρα οταν φτανω στην παραλια.

Πριν λιγες μερες θα πεταγομουν απο παραλια σε μια δευτερη κοντινη παραλια...Πέρασε η σκέψη να οδηγήσω για λίγο με σαγιονάρα...

Τελικα το ξανασκεφτηκα και εβαλα τα παπουτσια.

Η κοντινη παραλια, τελικά, ηταν ισως ο χειροτερος χωματοδρομος που εχω οδηγησει στη ζωη μου...Από κάτω είχε όμορφα γκρεμίδια...

Με σαγιονάρα πιστεύω μπορει και να έφευγε λίγο ή πολύ το πόδι, 

με το παπούτσι δεν υπήρχε περίπτωση.

Αυτό που θέλω να πω, είναι να οδηγάμε έχοντας στο μυαλό ότι πρέπει να είμαστε προετοιμασμένοι για την μια φορά στις 100 ή 1000 που θα χρειαστεί να αντιδράσουμε τέλεια χωρίς να το ξέρουμε ότι θα χρειαστεί από πριν.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και με παπούτσι μπορεί να σου γλιστρήσει το πόδι. Δυστυχώς, ειδικά όταν βρέχει, μου έχει τύχει. Πλέον προτιμώ να φοράω παπούτσια με "δοντάκια" από κάτω ώστε να έχει όσο το λιγότερο γλίστρημα γίνεται.
Για αυτούς που λένε ότι οδηγώ με σαγιονάρα και όλα είναι μια χαρά, είναι επικίνδυνοι.  Τα ίδια λέω και στην οικογένειά μου, όπου η παντόφλα το καλοκαίρι γίνεται ένα με το πόδι τους όπου και να πάνε. Εκτός από το γλίστρημα, το να κοπεί η διχάλα και να είναι το πόδι σου στον αέρα, είναι επίσης πιθανό σενάριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...