Προς το περιεχόμενο

Πρόστιμο για σαγιονάρες??


kalmik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σαν νεος οδηγος (<500 χλμ), εχω οδηγησει αρκετες φορες προς και απο παραλια με σαγιοναρα χωρις κανενα θεμα. Δεν αντιμετωπισα θεμα να κολλησει καπου ή κατι τετοιο.

Αν ειναι η σαγιοναρα νουμερο μεγαλυτερο, ή πιο χαλαρη, τοτε ναι συμφωνω να μην οδηγει καποιος με αυτες γιατι ευκολα μπορει να χωθει καπου.

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators

Μακάρι να εφαρμοστεί παντού κάτι τέτοιο. Χώρια που οι σαγιονάρες θα έπρεπε να απαγορευτούν γενικότερα, τουλάχιστον ας μην επιτρέπονται στην οδήγηση οποιουδήποτε οχήματος! 😛 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποτε ήμουν κατηγορηματικά εναντίον της σαγιονάρας γενικότερα, αλλά το καλοκαίρι δεν παλεύεται το παπούτσι όλη την ώρα.

Όταν λέω όλη την ώρα, δεν εννοώ να το β(γ)άλεις μία και καλή, εννοώ να χρειάζεται να το β(γ)άζεις συχνά σε διάστημα λίγων ωρών.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η οδηγηση με σαγιονάρα ειναι λανθασμένη συνήθεια και αιτία ατυχημάτων. Το πόδι γλυστράει πανευκολα και έχει συμβεί σε πολύ κόσμο, άλλες φορές με δυσάρεστες συνεπειες, άλλες όχι.

Η ειδηση ειναι hoax, δεν υπάρχει πρόστιμο, αλλά κατά την άποψή μου θα έπρεπε να υπάρχει οδηγία για τον τροπο οδήγησης.

Προσωπικά οταν πάω παραλία οδηγώ με πάνινο απλό παππούτσι ή τύπου all star. Το πόδι ειναι άνετο, δεν ζεσταίνομαι. Γενικά δεν υπάρχει καμια δικαιολογία.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Η ειδηση ειναι hoax, δεν υπάρχει πρόστιμο, αλλά κατά την άποψή μου θα έπρεπε να υπάρχει οδηγία για τον τροπο οδήγησης.

Προσωπικά οταν πάω παραλία οδηγώ με πάνινο απλό παππούτσι ή τύπου all star. Το πόδι ειναι άνετο, δεν ζεσταίνομαι. Γενικά δεν υπάρχει καμια δικαιολογία.

+1
Συμφωνώ 100% μαζί σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, l337 είπε

Ήμουν σαφής σε παραπάνω μου post για το τι έκανε ο Αντ1 και πως κανείς μπορεί να διαπιστώσει αν ισχύει ή όχι.

βασικά όχι γιατι και εσυ ενα λινκ βάζεις όπως ο ΑΝΤ1 ενω υπάρχουν ποστ με ΚΟΚ και λένε και παιδια οτι έχουν φάει κλήση για μηχανή και σιαγιονάρες οπότε δεν ξέρω αν είναι όντως fake. Anyway, και εγώ δεν μπορώ να οδηγήσω με σιαγιονάρες αλλα ξυπόλητος χωρίς πρόβλημα. Φαντάζομαι είναι η ίδια απαγόρευση έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως όπως ήδη έχει ειπωθεί, και μποτάκια τύπου Timberland και λοιπά παρεμφερή υποδήματα, εξίσου δε βολεύουν, και προσωπικά με βολεύουν λιγότερο από τις σαγιονάρες.

Το θέμα είναι, ποιος θα μου πει να μη φοράω Timberland όταν οδηγάω;

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, great είπε

βασικά όχι γιατι και εσυ ενα λινκ βάζεις όπως ο ΑΝΤ1 ενω υπάρχουν ποστ με ΚΟΚ και λένε και παιδια οτι έχουν φάει κλήση για μηχανή και σιαγιονάρες οπότε δεν ξέρω αν είναι όντως fake. Anyway, και εγώ δεν μπορώ να οδηγήσω με σιαγιονάρες αλλα ξυπόλητος χωρίς πρόβλημα. Φαντάζομαι είναι η ίδια απαγόρευση έτσι;

Βασικά ναι διότι δεν μπήκες καν στο κόπο να διαβάσεις τι έγραψα. Τόνισα επίσης ότι ο οποιοσδήποτε μπορεί να μάθει τι ισχύει και τι όχι μιλώντας με κάποια τροχαία (πχ εγώ έγραψα για την Υποδιεύθυνση Τροχαίας Αττικής) ώστε να σταματήσουμε να αμπελοφιλοσοφούμε, ο καθένας να λέει το μακρύ και το κοντό του και να γίνεται συζήτηση χειρότερη και από το καφενείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, overpower είπε

Σαν νεος οδηγος (<500 χλμ), εχω οδηγησει αρκετες φορες

Ή που έφαγες κάποιο μηδενικό στα χλμ ή που κάτι δε μας λες καλά :P

Επί του θέματος, +1 για παπούτσια τύπου all star στο αυτοκίνητο για παραλίες κτλ

Καλά, για μηχανάκι δε το συζητώ καν... 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιοτερα θυμαμαι ειχε φαει κληση με παπακι  συμμαθητης μου για οδηγηση με παντοφλες (!) και οταν πηγε να ρωτησει του ειπαν οτι κανονικα μπορουν να γραψουν εαν δεν φορας κλειστου τυπου παπουτσι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, k_w_t είπε

Παλιοτερα θυμαμαι ειχε φαει κληση με παπακι  συμμαθητης μου για οδηγηση με παντοφλες (!) και οταν πηγε να ρωτησει του ειπαν οτι κανονικα μπορουν να γραψουν εαν δεν φορας κλειστου τυπου παπουτσι..

Μπορεί, κατά την κρίση του και μόνο, να τον γράψει για οτιδήποτε θεωρεί ότι εμποδίζει την ελευθερία κινήσεων του οδηγού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οδηγηση με σαγιοναρα ειναι πραγματι επικινδυνη. Η προφανης και ασφαλη λυση ειναι να οδηγεις ξυπολητος οταν φορας σαγιοναρες.

Αντιστοιχα, οδηγηση με χοντρα μποτακια τυπου timberland κλπ προσφερουν μειωμενη αισθηση και περιορισμο κινησεων.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρομαι που συμφωνουμε σχεδον ολοι οτι ειναι επικυνδινη η οδηγηση με χυμα παπουτσια. Δεν θα με πειραζε να ειχε και επισημο προστιμο. Βεβαια και να ειχε για τα ματια του κοσμου θα ηταν αυτο. Ποιος υπαλληλος τροχαιας θα σε σταματησει σε τυχαιο ελεγχο (γιατι αλλιως δεν φαινεται τι φορας) και θα σου ζητησει να βγεις απο το αυτοκινητο για να δει τα παπουτσια;
Ρανταρακι και κλιση για ταχυτητα ειναι η λυση που ολα τα φτιαχνει (ετσι νομιζουν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΕ ΦΟΡΗΤΟ X RAY MACHINE ΟΙ ΤΡΟΧΑΙΟΙ ΘΑ ΣΚΑΝΑΡΟΥΝ ΤΑ ΔΙΕΡΧΟΜΕΝΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΑΝΕ ΟΠΟΙΟΝ ΦΟΡΑΕΙ ΣΑΓΙΟΝΑΡΕΣ ΕΝΩ ΘΑ ΚΑΤΑΛΟΓΙΖΕΤΑΙ ΑΜΕΣΑ ΠΡΟΣΤΙΜΟ

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΝΑΜΕΝΕΤΑΙ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΟΤΙ ΚΑΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΕΛΛΗΝΙΔΑ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΟΔΗΓΗΣΕΙ ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΤΩΝ ΣΩΜΑΤΩΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΠΟΥ ΦΟΡΑΝΕ ΑΡΒΥΛΕΣ

GE_AMX_PIC-2[1].jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως τώρα που το θυμήθηκα πριν από 19-20 χρόνια την είχα πατήσει με μποτάκια τύπου timberland που μετά τις τρύπες τα κορδόνια τα έδενες χιαστί σε 2 σειρές γατζάκια και μετά κόμπο κανονικά. Σε κάποιο φρενάρισμα και κατέβασμα μπλέχτηκε το κορδόνι του ενός στο γατζάκι του  άλλου. Ευτυχώς σε γειτονιά εντός πόλης. Πάτημα μέχρι τέρμα συμπλέκτη / φρένο, βγάλσιμο ταχύτητας, χειρόφρενο, ξέμπλεγμα. Μετά δεν τα ξαναφόρεσα για οδήγηση. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...