Προς το περιεχόμενο

Εθνική Σχολή Δημόσιας Διοίκησης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει να δώσω για την Εθνική Σχολή Δημόσιας Διοίκησης  γιατί έχω ακούσει ότι δύσκολα θα μπείς αν δεν έχεις βύσμα. Επίσης αν έχει μπει κάποιος μπορεί να μου προτείνει καθηγητή ή φροντιστήριο. Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 196
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν εισαι κεντρο Αθηνα, τα φροντιστηρια Μπονια ειναι καλη επιλογη. Βλεπω εχουν παραρτημα και στη Θεσσαλονικη.

Μην ακους τι λενε για βυσματα. Παρα το γνωστο και δημοφιλες παραμυθι, δεν ειναι ολοι οσοι μπαινουν στο δημοσιο βυσματιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελει και να εχεις τον τροπο εξετασης και την τυχη με το μερος σου. Η θεματολογια ειναι απειρη σε οικονομικα και δημοσια διοικηση (νομοθεσια, ιστορια κλπ) και παντα μπορει να τυχει κατι στο οποιο εισαι ανιδεος. Επισης οι ερωτησεις ειναι αναπτυξης και εχεις λιγο χρονο. Καποιοι γραφουν 10-12 σελιδες. Εγω 2 φορες που εδωσα δε μπορεσα να γραψω πανω απο 6 σελιδες λογω ταχυτητας γραψιματος. Τελος υπαρχει και πολιτικη χροια στις ερωτησεις, η οποια δεν ξερω πως αντιμετωπιζεται απο τους εξεταστες. Πχ εχουν βαλει τα αιτια της οικονομικης κρισης, τροπους αντιμετωπισης της προσφυγικης κρισης το 2015, να σχολιασεις το θεσμο της μονιμοτητας στο δημοσιο.

Βεβαια το καλο ειναι οτι τα odds δεν ειναι τραγικα. Περιπου 1000 ατομα δινουν μεχρι τελος και παιρνουν γυρω στους 100.. Φετος νομιζω θα παρουν μονο 78.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γνωστή μου πέρασε στο γραπτό μέρος, αλλά απέτυχε στο προφορικό. Με τους περισσότερους που έχω μιλήσει μου αναφέρουν τη λέξη "βύσμα" εκτός από αυτούς που πέρασαν. Προσωπική εκτίμηση ότι ισχύουν και τα δύο, αν ένας είναι κορυφή θα περάσει απλά θα έχει να συναγωνιστεί γιο/κόρη υψηλά ιστάμενου γονέα με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Τώρα για τα ποσοστά έχω να πω ότι οι οικονομολόγοι με γραπτό ΑΣΕΠ είχαν λιγότερο από 1% πιθανότητες.

Επεξ/σία από Ather
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Miracle Worker είπε

Τελος υπαρχει και πολιτικη χροια στις ερωτησεις, η οποια δεν ξερω πως αντιμετωπιζεται απο τους εξεταστες. Πχ εχουν βαλει τα αιτια της οικονομικης κρισης, τροπους αντιμετωπισης της προσφυγικης κρισης το 2015, να σχολιασεις το θεσμο της μονιμοτητας στο δημοσιο.

Καλα αυτο ειναι το μονο ευκολο στην Ελλαδα.

Αριστερα,πατρις,θρησκεια,οικογενεια και θα εισαι παντα μεσα.

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κυκλοφορούν βιβλια-φωτοτυπίες κτλ απο τα φροντιστήρια ~500ε..οι ερωτησεις ειναι γενικων γνωσεων(ας πουμε κριση τραπεζικο συστημα κτλ)

Με φροντιστήριο και χωρις αλλες ασχολίες λογικα θα μπεις..Εφοσον μπεις πληρωνεσαι και στην σχολη και μετα απευθειας σε καλες θεσεις...;)

Οποιος δεν εχει στρωμενη δουλεια και ετσι οπως εκαναν τα φορολογικα σε ολους τους κλαδους αυτο το ειδος δημοσιου ειναι καλη λυση..

(Δεν θελει βυσμα.βυσμα οσοι μπορουν βαζουν σε προφορικα οχι εδω ,γενικα σε ασεπ )

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, kage είπε

Κυκλοφορούν βιβλια-φωτοτυπίες κτλ απο τα φροντιστήρια ~500ε..οι ερωτησεις ειναι γενικων γνωσεων(ας πουμε κριση τραπεζικο συστημα κτλ)

Με φροντιστήριο και χωρις αλλες ασχολίες λογικα θα μπεις..Εφοσον μπεις πληρωνεσαι και στην σχολη και μετα απευθειας σε καλες θεσεις...;)

Οποιος δεν εχει στρωμενη δουλεια και ετσι οπως εκαναν τα φορολογικα σε ολους τους κλαδους αυτο το ειδος δημοσιου ειναι καλη λυση..

(Δεν θελει βυσμα)

Περί μη βύσματος, προσωπική εμπειρία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O διαγωνισμος, εκτος αν κατι εχει αλλαξει, χωριζεται σε δυο μερη. Στο πρωτο ειναι μονο γραπτα και οσοι κια να δωσουνε, περνανε μεχρι διπλασιοι απο τον τελικο αριθμο εισαχθεντων.

Δηλαδη αν ειναι να παρουν 100, οσοι και να δινουν, 200 θα περασουν στο δευτερο σταδιο το οποιο περιλαμβανει και αλλα γραπτα, και προφορικα και εξεταση (γραπτη και προφορικη) σε ξενη γλωσσα.

Το μονο κομματι στο οποιο πιθανως να υπαρχει βυσμα ειναι το προφορικο, στο οποιο μπορει αν σε ξερουν να σου δωσουν κανενα βαθμο παραπανω ωστε σε καποιες οριακες καταστασεις να περασεις μπροστα η να μην κοπεις. Το δυσκολο ειναι το πρωτο σταδιο το οποιο ομως πιστευω οτι και να θελουν ειναι δυσκολο να σε βοηθησουν. Και ειναι το σταδιο στο οποιο κοβονται οι περισσοτεροι αφου δινουν χιλιαδες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kage είπε

Κυκλοφορούν βιβλια-φωτοτυπίες κτλ απο τα φροντιστήρια ~500ε..οι ερωτησεις ειναι γενικων γνωσεων(ας πουμε κριση τραπεζικο συστημα κτλ)

Με φροντιστήριο και χωρις αλλες ασχολίες λογικα θα μπεις..Εφοσον μπεις πληρωνεσαι και στην σχολη και μετα απευθειας σε καλες θεσεις...;)

Οποιος δεν εχει στρωμενη δουλεια και ετσι οπως εκαναν τα φορολογικα σε ολους τους κλαδους αυτο το ειδος δημοσιου ειναι καλη λυση..

(Δεν θελει βυσμα.βυσμα οσοι μπορουν βαζουν σε προφορικα οχι εδω ,γενικα σε ασεπ )

Θα ήθελα να ρωτήσω μπορεί κάποιος να δουλεύει παράλληλα ή καλύτερα να σταματήσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, zio10 είπε

Που δουλεύουν αυτοί που περνάνε;

Βασικά παντού, ως διευθυντάδες. Νομίζω αναφέρει σε κάθε προκήρυξη για ποιους οργανισμούς είναι οι συγκεκριμένες θέσεις.

 

1 ώρα πριν, beck's7 είπε

Θα ήθελα να ρωτήσω μπορεί κάποιος να δουλεύει παράλληλα ή καλύτερα να σταματήσει?

Όπως είπα και πιο πάνω, θέλει να πέσουν και θέματα στα μέτρα σου, οπότε μπορεί να δώσεις δύο και τρεις φορές μέχρι να επιτύχεις, όσο καλά διαβασμένος και να είσαι. Θεωρώ λοιπόν καλύτερα να δουλεύεις αν έχεις τη δυνατότητα. Αν είσαι από Οικονομικό ή Νομική θα έχεις καλό αρχικό πλεονέκτημα, αλλιώς πρέπει να προσπαθήσεις περισσότερο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...