Προς το περιεχόμενο

Εθνική Σχολή Δημόσιας Διοίκησης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, maximusgr είπε

Στο φροντιστήριο θα σου δώσουν για κάθε ενότητα της προκήρυξης σημειώσεις, δηλαδή μία καλή περίληψη φτιαγμένη από τον καθηγητή αλλά και τα αντίστοιχα σημεία από αρκετά βιβλία της βιβλιογραφίας. Σκέψου έναν πάκο χαρτιά 300 πχ σελίδες για κάθε ενότητα που έχει μέσα πολύ υλικό και συνήθως καλύπτει το θέμα.

Όμως, για να είσαι σίγουρος θα πρέπει παράλληλα να ψάχνεσαι συνεχώς,  και ενδεχομένως να δανειστείς και κάποια από βιβλιοθήκες πανεπιστημίων πχ ή και να αγοράσεις. Πχ εγώ αγόρασα το "Εισαγωγή στη Δημόσια Διοίκηση" που μαζεύει κάποια ζητήματα με ωραίο τρόπο και σύντομα αλλά και Μακροοικονομία του Begg.

Ετοιμάζεται διαγωνισμός για 160 θέσεις για το 2021,  θα είναι ευκαιρία, οπότε σιγά σιγά μπορείς να ξεκινήσεις τη μελέτη σου. 

καλημερα και ευχαριστω πολυ για τηνα παντηση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 196
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 29/12/2019 στις 2:23 ΜΜ, ftoukaivgaino είπε

Σε οποιαδήποτε περίπτωση οποίος ενδιαφέρεται μπορώ να του αποστείλω ηλεκτρονικά την ύλη σε όλες τις ενότητες . Από αυτό το σημείο όμως μέχρι να δώσει κάποιος με αξιώσεις υπάρχει τεράστια απόσταση ... θέλει παρα πολύ διάβασμα ο διαγωνισμός 

Καλησπέρα αν ισχύει ακόμη η προταση, με ενδιαφέρουν κ μένα υλή...Ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα, σχετικά με το θέμα των εξετάσεων της ΕΣΔΔ διάβασα κάπου ότι είναι πολύ καλο ενα φροντιστήριο με το όνομα Παπαδόπουλος σε Αθήνα & Θεσσαλονίκη αλλά δεν το βρίσκω στο Internet. Το γνωρίζει κάποιος? Μήπως υπάρχει με άλλο ονομα? 

Επεξ/σία από Gounina
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κορυφαίο όνομα είναι ο Μπόνιας για την Εθνική Σχολή Δημόσιας Διοίκησης. Η αδερφή μου εκεί πήγε όταν έδωσε και έμεινε απολυτως ικανοποιημένη. 

Βέβαια για φέτος δεν προλαβαίνεις καθώς οι εξετάσεις θα γίνουν γύρω στον Ιούνιο λογικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Backpacker είπε

Το κορυφαίο όνομα είναι ο Μπόνιας για την Εθνική Σχολή Δημόσιας Διοίκησης. Η αδερφή μου εκεί πήγε όταν έδωσε και έμεινε απολυτως ικανοποιημένη. 

Βέβαια για φέτος δεν προλαβαίνεις καθώς οι εξετάσεις θα γίνουν γύρω στον Ιούνιο λογικά. 

Ευχαριστώ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

O Mπόνιας θεωρείται το τοπ για την ΕΣΔΔ. Αλλα οσοι γνωστοι μου εδωσαν ειτε δεν περασαν ειτε περασαν με 3η. θελει υπομονη και διαβασμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, m.gial είπε

O Mπόνιας θεωρείται το τοπ για την ΕΣΔΔ. Αλλα οσοι γνωστοι μου εδωσαν ειτε δεν περασαν ειτε περασαν με 3η. θελει υπομονη και διαβασμα

 

Είναι πολύ υψηλός ο ανταγωνισμός και λίγες οι θέσεις. Επίσης η μια ενότητα "δεξιοτητες και γενικές γνώσεις" δεν είναι θέμα φροντιστηρίου. Δλδ αν δεν έχεις γενικές γνώσεις σε διάφορα θέματα δεν μπορεί να στις μάθει κανείς ούτε να το σώσεις με μερικούς μήνες διάβασμα.

Όταν πέρυσι ήταν μονο 90 οι θέσεις και δίνανε πάνω απο 1000 άτομα...εκ των οποίων το 20-30% έκανε σίγουρα φροντιστήριο στον Μπονια καταλαβαίνει κανείς ότι τα πράγματα είναι πάρα πολύ δύσκολα και οριακά.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, Backpacker είπε

 

Είναι πολύ υψηλός ο ανταγωνισμός και λίγες οι θέσεις. Επίσης η μια ενότητα "δεξιοτητες και γενικές γνώσεις" δεν είναι θέμα φροντιστηρίου. Δλδ αν δεν έχεις γενικές γνώσεις σε διάφορα θέματα δεν μπορεί να στις μάθει κανείς ούτε να το σώσεις με μερικούς μήνες διάβασμα.

Όταν πέρυσι ήταν μονο 90 οι θέσεις και δίνανε πάνω απο 1000 άτομα...εκ των οποίων το 20-30% έκανε σίγουρα φροντιστήριο στον Μπονια καταλαβαίνει κανείς ότι τα πράγματα είναι πάρα πολύ δύσκολα και οριακά.
 

Διαφωνω με οσα γραφεις, εχοντας παρα πολλους γνωστους/συγγενεις επιτυχοντες στον συγκεκριμενο διαγωνισμο. 
 

Το επιπεδο γνωσεων που ζητειται ειναι το βασικο σε καθε γνωστικο αντικειμενο, και κατι που μπορει να κατακτησει καποιος με επιμονη, επιμελεια, συγκεντρωμενη μελετη και εναν μεσο νου. 
 

Για να μην αναφερω πως κατοχοι καποιων πτυχιων εχουν ηδη κατακτησει ένα μεγαλο μερος των γνωσεων τους λογω της Σχολης τους, οπως π.χ. Δικηγοροι, Οικονομολογοι κ.α.
 

Ολα τα ανωτερω ισχυουν και για άλλες εξετασεις του Δημοσιου, για ανωτερες θεσεις, οπως πχ της ΕΣΔΙ. 

Επεξ/σία από xgol
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, xgol είπε

Διαφωνω με οσα γραφεις, εχοντας παρα πολλους γνωστους/συγγενεις επιτυχοντες στον συγκεκριμενο διαγωνισμο. 
 

Το επιπεδο γνωσεων που ζητειται ειναι το βασικο σε καθε γνωστικο αντικειμενο, και κατι που μπορει να κατακτησει καποιος με επιμονη, επιμελεια, συγκεντρωμενη μελετη και εναν μεσο νου. 
 

Για να μην αναφερω πως κατοχοι καποιων πτυχιων εχουν ηδη κατακτησει ένα μεγαλο μερος των γνωσεων τους λογω της Σχολης τους, οπως π.χ. Δικηγοροι, Οικονομολογοι κ.α.
 

Ολα τα ανωτερω ισχυουν και για άλλες εξετασεις του Δημοσιου, για ανωτερες θεσεις, οπως πχ της ΕΣΔΙ. 

 

Δεν μίλησα για το επίπεδο τω γνώσεων. Πλην των γενικών γνώσεων που δεν είπα οτι είναι υψηλό το επίπεδο είπα οτι ειναι κάτι που δεν διδάσκεται σε φροντιστήριο ουσιαστικά. Δλδ πρέπει να ξέρεις από διεθνή πολιτική-ποπ κουλτούρα-γεωγραφία και άλλες που βάζουν σε αυτή την ενότητα.

 Για τον ανταγωνισμό μίλησα εγώ. Αν ήταν να γράψει κάποιος απλά έναν συγκεκριμένο βαθμό συμφωνώ ότι με το διάβασμα θα τον έπιαναν πολλοί. Το θέμα είναι ο ανταγωνισμός για τις πολύ λίγες θέσεις ανάμεσα σε όπως λες και εσύ πολλούς απόφοιτους πολύ δυνατών σχολών (Νομικούς και οικονομολόγους) 

Και μένα η αδερφή μου την πρώτη φορά μια χαρά έγραψε. Αλλά ήταν 100 θέσεις μόνο και βγήκε 119η. Αν είχε 2η ξένη γλώσσα άριστη τότε θα έμπαινε σαν επιλαχούσα γιατί πολλοί από τους 100 πρώτους δεν είχαν 2η ξένη γλώσσα που είναι απαραίτητη για τις θέσεις του Υπουργείου Εξωτερικών και κάποιων άλλων Υπουργείων.

Την 2η φορά που έδωσε μπήκε γιατί απέκτησε και 2η άριστη ξένη γλώσσα στο ενδιάμεσο όντας πάλι λίγες θέσεις εκτός (14 θέσεις αν θυμάμαι καλά) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Backpacker είπε

 

Δεν μίλησα για το επίπεδο τω γνώσεων. Πλην των γενικών γνώσεων που δεν είπα οτι είναι υψηλό το επίπεδο είπα οτι ειναι κάτι που δεν διδάσκεται σε φροντιστήριο ουσιαστικά. Δλδ πρέπει να ξέρεις από διεθνή πολιτική-ποπ κουλτούρα-γεωγραφία και άλλες που βάζουν σε αυτή την ενότητα.

 Για τον ανταγωνισμό μίλησα εγώ. Αν ήταν να γράψει κάποιος απλά έναν συγκεκριμένο βαθμό συμφωνώ ότι με το διάβασμα θα τον έπιαναν πολλοί. Το θέμα είναι ο ανταγωνισμός για τις πολύ λίγες θέσεις ανάμεσα σε όπως λες και εσύ πολλούς απόφοιτους πολύ δυνατών σχολών (Νομικούς και οικονομολόγους) 

Και μένα η αδερφή μου την πρώτη φορά μια χαρά έγραψε. Αλλά ήταν 100 θέσεις μόνο και βγήκε 119η. Αν είχε 2η ξένη γλώσσα άριστη τότε θα έμπαινε σαν επιλαχούσα γιατί πολλοί από τους 100 πρώτους δεν είχαν 2η ξένη γλώσσα που είναι απαραίτητη για τις θέσεις του Υπουργείου Εξωτερικών και κάποιων άλλων Υπουργείων.

Την 2η φορά που έδωσε μπήκε γιατί απέκτησε και 2η άριστη ξένη γλώσσα στο ενδιάμεσο όντας πάλι λίγες θέσεις εκτός (14 θέσεις αν θυμάμαι καλά) 

Αρα, αν δεν ειναι υψηλο το επιπεδο των γνωσεων που ζητειται, τοτε πως ειναι τα πραγματα «πολυ δυσκολα και οριακα..»;! Μονο επειδη υπαρχει ανταγωνισμος;

Οι δεξιοτητες μια χαρα διαβαζονται, και πολλαπλης δινονται απο τα φροντιστηρια, και το συνολο του διαβασματος που θα κανει ενας διαγωνιζομενος για τα υπολοιπα μαθηματα θα τον οφελησει και σε αυτο.

Προφανως και θα υπαρχει ανταγωνισμος, αφου τα οφελη ειναι πολλα και σημαντικα. Ειδικα δε, για τους διγλωσσους (οπως η αδερφη σου) που μπαινουν και σε ξεχωριστη λιστα, ειναι ακομη περισσοτερα. 
 

Να τονισω πως παρα πολλοι επισης πανε δοκιμαστικα, χωρις να εχουν προετοιμαστει σωστα, γι αυτο και υπαρχουν τοσοι πολλοι υποψήφιοι. Συν οπως εγραψα και πιο πανω, αυτες οι εξετασεις σε εξασφαλιζουν (οποιος τουλαχιστον ενδιαφερεται για το Δημοσιο), αρα λογικο να υπρχει ανταγωνισμος. 
 

Εν κατακλειδι, αν καποιος περιμενει να περασει χωρις προσωπικο κοπο και ανταγωνισμο, ας το αφησει. Αν ομως εχει αποφασισει να κανει τον αγωνα του με επιμονη και υπομονη, τα πραγματα δεν ειναι διολου «πολυ δυσκολα και οριακα» και σιγουρα αξιζει να αφιερωσει χρονο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βισικα έχει μαθήματα που ξεκινούν τώρα υπερεντατικα αλλά δεν ξέρω αν μπορεί να συνδυαστεί με την δουλειά είναι πολλές οι ώρες...

Επεξ/σία από Gounina
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ με τη σειρά μου για τα φροντιστήρια προετοιμασίας για ΕΣΔΔΑ. Εκτός από Μπόνια, έχει κάποιος εμπειρία από άλλα φροντιστήρια πχ Βιτάλη, Κολλιντζάς κλπ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα σε όλους.

Προσπαθώ να καταλάβω κάτι σχετικά με το διαγωνισμό.

Έχω λόγω σπουδών ένα απο τα βιβλία που θεωρούνται σημαντικά για το διάβασμα. Παρατηρώ πως ένα από τα 4 μέρη είναι μέσα στην ύλη ( τίτλος κόμματα, συμφέρονται και αντιπροσώπευση) ενώ κάποια άλλη ενότητα με τίτλο πολιτική μεταβολή δεν είναι μέσα. 

Άρα από κάθε βιβλίο είναι κάποια κομμάτια και οχι όλο το βιβλίο σωστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Lina0901 είπε

Καλησπέρα σε όλους.

Προσπαθώ να καταλάβω κάτι σχετικά με το διαγωνισμό.

Έχω λόγω σπουδών ένα απο τα βιβλία που θεωρούνται σημαντικά για το διάβασμα. Παρατηρώ πως ένα από τα 4 μέρη είναι μέσα στην ύλη ( τίτλος κόμματα, συμφέρονται και αντιπροσώπευση) ενώ κάποια άλλη ενότητα με τίτλο πολιτική μεταβολή δεν είναι μέσα. 

Άρα από κάθε βιβλίο είναι κάποια κομμάτια και οχι όλο το βιβλίο σωστα;

καλησπέρα, συγκεκριμένα σε ποιό βιβλίο αναφέρεσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...