Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, d4mage είπε

χμμ, δηλαδή;

Ωραία. Οπότε πάντα όπως είναι λογικό πάντα θα υπάρχει η χρέωση του ενός 1,00€ για μεταφορά χρημάτων προς την Revolut και με το paypal σε μια αγορά τι γίνεται; Υποτίθεται πως η Revo έγινε για καλύτερη διαχείριση χρημάτων και καλύτερη ισοτιμία όταν πρόκειται για αγορά με λίρα ή δολάριο + την προμήθεια προς το paypal από την ολοκλήρωση της αγοράς.

εγώ απλά σου λέω για το πρακτικό κομμάτι. Θα βάλεις 10€ επειδή είναι προαπαιτούμενο για να σου στείλουν κάρτα και θα σου μείνουν 4€ με τα οποία ουσιαστικά δεν μπορείς να αγοράσεις κάτι, οπότε θα χρειαστεί άμεσα να ξαναστείλεις χρήματα, 50-100-200 δεν ξέρω πόσα θες, οπότε θα ξαναπληρώσεις 1€. Ενώ μπορείς να στείλεις από την αρχή όλα μαζί.

Σχετικά με το paypal, εγώ προσωπικά έβγαλα revolut και για να το αντικαταστήσω. Γιατί να μη χρησιμοποιείς μια virtual revolut για τις διαδικτυακές σου αγορές; Τι παραπάνω σου προσφέρει το paypal?

 

6 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Θα πεις ότι πρόκειται για ανανέωση υπάρχουσας κάρτας που κοντεύει να λήξει.

Λογικά θα μπορούν να δουν οτι δεν πρόκειται για ανανέωση καθώς θα είναι η 1η σου κάρτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kon1to είπε

Σχετικά με το paypal, εγώ προσωπικά έβγαλα revolut και για να το αντικαταστήσω. Γιατί να μη χρησιμοποιείς μια virtual revolut για τις διαδικτυακές σου αγορές; Τι παραπάνω σου προσφέρει το paypal?

 

Virtual εννοείς την εικονική κάρτα η οποία απ`ότι διάβασα μέχρι και 5 ημερήσιες αγορές σου ανανεώνει τους αριθμούς με άλλους έτσι ώστε να μην έχεις ποτέ τον ίδιο; Άρα δηλαδή εκεί πας απευθείας σε αγορά με τον αριθμό της κάρτας ( λογικά θα βλέπεις τον ανανεωμένο μέσα από την εφαρμογή ) χωρίς μεσάζοντες και τα σχετικά paypal. Πόσο όμως είναι το κόστος της εικονικής κάρτας; Χρεώνεται ετήσια ή ανά/μήνα; Εάν δηλαδή το κόστος μιας τέτοιας υπηρεσίες είναι υψηλό τότε προφανώς και συμφέρει να πληρώνεις το paypal το ανάλογο ποσοστό κάποιας αγοράς. Επίσης ζυγίζεις και τις αγορές που θα κάνεις, άλλο να αγοράζεις 5 φορές στο τρίμηνο και άλλο κάθε μήνα από καμιά 15αριά φορές.

Η χρήση της κάρτας πέρα από αυτό με τους αριθμούς... διαφέρει σε κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εικονικη κάρτα είναι δωρεάν και λήγει μετά από 5 χρόνια, δεν νομιζω οτι υπάρχει περιορισμός στο πόσες αγορές μπορείς να κανεις σε μια μέρα. Μεχρι 5 εικονικές κάρτες μπορεις να εκδοσεις, μηπως εννοεις αυτό;

Κάνει οτι κανει και μια φυσική κάρτα απλά δεν έχει φυσική υπόσταση, οπότε μπορείς να τη χρησιμοποιείς μόνο για αγορές μέσω internet!

Αν έχεις Premium προγραμμα, με μηνιαια συνδρομή, τοτε υπάρχει δυνατοτητα να έχεις εικονικη καρτα που αλλάζει 16ψηφιο αριθμό μετά από κάθε συναλλαγή, αλλα προσωπικα μου φαινεται υπερβολικη πολυτέλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στην παρεα επειδη θα στειλω πρωτη φορα λεφτα ειμαι απο Πειραιως και επειδη θελω να γνωριζω αν τα στειλω σημερα ποτε θα εμφανιστουν στον λογαριασμο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Μεγάλη μ@...α αυτό

Αφού λήγει έπρεπε να στέλνουν νεα απο μόνοι τους

Ακούει ο @dimitrislitsikakis

η μεγαλύτερη μ.... είναι οτι αλλάζει το νούμερο και πρέπει να την ξαναπεράσω σε alipay και amazon, αλλά αφού μου πίστωσαν κόστος κάρτας+μεταφορικά και αφού μου δίνει από το 2015 λύση για πληρωμές aliexrpess (που δεν παίρνει paypal), ας πούμε χαλάλι!!

 

@τολης1997 φίλε θέλει τουλάχιστον 1 εργάσιμη, αν κάνεις τώρα εντολή web banking η Πειραιώς θα την δει Δευτέρα πρωί, άρα δεν νομίζω να φανεί στην revo πριν την Τρίτη το πρωί... βέβαια εγώ στέλνω από Eurobank και πάει στανταρ την 2η ή 3η εργάσιμη, αλλά δεν νομίζω η Πειραιώς να είναι γρηγορότερη

Επεξ/σία από pp6210
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, τολης1997 είπε

Καλησπερα στην παρεα επειδη θα στειλω πρωτη φορα λεφτα ειμαι απο Πειραιως και επειδη θελω να γνωριζω αν τα στειλω σημερα ποτε θα εμφανιστουν στον λογαριασμο?

 

27 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

^^

Δευτέρα απόγευμα

 

25 λεπτά πριν, τολης1997 είπε

Δεν εχει σημασια που ειναι Κυριακη σημερα ε?

επειδή σήμερα είναι Σάββατο και άρα μη εργάσιμη, η κίνηση θα γίνει τη Δευτέρα και τα χρήματα θα φανούν Τρίτη!

8 λεπτά πριν, pp6210 είπε

φίλε θέλει τουλάχιστον 1 εργάσιμη, αν κάνεις τώρα εντολή web banking η Πειραιώς θα την δει Δευτέρα πρωί, άρα δεν νομίζω να φανεί στην revo πριν την Τρίτη το πρωί... βέβαια εγώ στέλνω από Eurobank και πάει στανταρ την 2η ή 3η εργάσιμη, αλλά δεν νομίζω η Πειραιώς να είναι γρηγορότερ

αν στείλεις εργάσιμη μέρα ΚΑΙ ώρα από Eurobank τότε τα χρήματα μπαίνουν την επόμενη εργάσιμη. Δηλαδή αν τα στείλεις Δευτέρα πρωί, μέχρι Τρίτη μεσημέρι θα έχουν μπεί! Αλλά άμα τα στείλεις Δευτέρα απόγευμα πχ, από τη στιγμή που οι Τράπεζες έχουν κλείσει, δεν θεωρείται εργάσιμη ώρα, οπότε λογικό να μπαίνουν μετά από 2 μέρες!

Επεξ/σία από kon1to
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, _filippos_ είπε

Βασικά Σάββατο ειναι σημερα στην Ελλάδα

Χαχαχα Σαββατο ναι . . . Παει το χασαμε.

15 λεπτά πριν, kon1to είπε

επειδή σήμερα είναι Σάββατο και άρα μη εργάσιμη, η κίνηση θα γίνει τη Δευτέρα και τα χρήματα θα φανούν Τρίτη!

αν στείλεις εργάσιμη μέρα ΚΑΙ ώρα από Eurobank τότε τα χρήματα μπαίνουν την επόμενη εργάσιμη. Δηλαδή αν τα στείλεις Δευτέρα πρωί, μέχρι Τρίτη μεσημέρι θα έχουν μπεί! Αλλά άμα τα στείλεις Δευτέρα απόγευμα πχ, από τη στιγμή που οι Τράπεζες έχουν κλείσει, δεν θεωρείται εργάσιμη ώρα, οπότε λογικό να μπαίνουν μετά από 2 μέρες!

Αα μαλιστα λογικο.Ευχαριστω πολυ για τον βοηθεια να σε καλα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kon1to είπε

Η εικονικη κάρτα είναι δωρεάν και λήγει μετά από 5 χρόνια, δεν νομιζω οτι υπάρχει περιορισμός στο πόσες αγορές μπορείς να κανεις σε μια μέρα. Μεχρι 5 εικονικές κάρτες μπορεις να εκδοσεις, μηπως εννοεις αυτό;

Κάνει οτι κανει και μια φυσική κάρτα απλά δεν έχει φυσική υπόσταση, οπότε μπορείς να τη χρησιμοποιείς μόνο για αγορές μέσω internet!

Αν έχεις Premium προγραμμα, με μηνιαια συνδρομή, τοτε υπάρχει δυνατοτητα να έχεις εικονικη καρτα που αλλάζει 16ψηφιο αριθμό μετά από κάθε συναλλαγή, αλλα προσωπικα μου φαινεται υπερβολικη πολυτέλεια.

Φαντάζομαι πως δωρεάν εννοείς με τα 10,00€ του top-up!

Οπότε ή διαλέγεις μία εικονική ή μία φυσική ή και τις δύο με έξτρα χρέωση ( δηλαδή 6,00€ ανά/κάρτα );

1) Φυσική κάρτα: μια απλή χρεωστική σα να λέμε Πειραιώς. Απλή visa/master για μισθοδοσία, αγορές, πληρωμές μέσω  POS, συναλλαγές ATM και τα σχετικά.

2) Εικονική κάρτα: μια χρεωστική κάρτα μόνο για αγορές. Νόμιζα πως σε αυτή την κάρτα μπορούσες να πραγματοποιήσεις αγορές με την αλλαγή του αριθμού σε κάθε αγορά. Όμως απ`ότι κατάλαβα δεν πρόκειται για τέτοιου είδους χρήση. Γιατί μέχρι 5 εικονικές, που χρειάζονται τόσες κάρτες και εφόσον δεν αλλάζει ο αριθμός γιατί μια τέτοια είδους κάρτα για αγορές και όχι μια φυσική;

3) Premium: μια κάρτα (αυτές που επιλέγεις και το χρώμα) που σου δίνει τη δυνατότητα αλλαγής αριθμού σε κάθε αγορά και επιπλέον έξτρα π.χ αυτό με τις αποσκευές και κάτι άλλα που διάβασα. Είναι με συνδρομή ανά μήνα και είναι η κάρτα πολυτέλειας που αναφέρεις. 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, d4mage είπε

Φαντάζομαι πως δωρεάν εννοείς με τα 10,00€ του top-up!

Τί σχέση έχει το top-up?

Δικά σου λεφτά που μπορείς να ξοδέψεις είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Τί σχέση έχει το top-up?

Δικά σου λεφτά που μπορείς να ξοδέψεις είναι.

Απ`το top-up θα μου κρατήσουν 6,00€ άρα μένουν 4,00€ άρα πως είναι δικά μου. Εάν ήθελα έκδοση δεύτερης ή τρίτης κάρτας δεν θα έδινα άλλα 6,00€ ανά/κάρτα; Αυτό εννοώ. Επίσης θα ήθελα κάποιος να μου απαντήσει στις προηγούμενες ερωτήσεις μου μπας και βγάλω άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειμαι σιγουρος που μπερδευεσαι!

Φυσικη καρτα ειναι η κλασική πλαστική και θα σου ερθει ταχυδρομικά.

Η εικονική ειναι αύλη, δεν μπορείς να την πιάσεις, την βλέπεις απλα μέσα από το app.

Εγω προσωπικά εχω κλειδώσει τις αγορες μεσω ιντερνετ απο την πλαστική καρτα για λογους ασφαλείας και χρησιμοποιώ μονο την εικονική που δεν "χανεται". Τop up σου ζητάνε να κανεις γιατι αλλιώς θα πήγαινε ο καθενας και θα παρηγγελνε τζαμπα καρτες! 6 ευρω σε χρεώνουν τα μεταφορικά, δεν την στελνουν δωρεάν, η εικονικη προφανως δεν εχει μεταφορικα, οποτε είναι δωρεάν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...