Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω φορτώσει με ένα ποσό την κάρτα, έκανα και ένα μέρος σε λίρες και αγόρασα Online σε λίρες χωρίς προμήθεια. Την επόμενη εβδομάδα θα είμαι στο Λονδίνο. Βγάζω λίρες από οποιοδήποτε ΑΤΜ χωρίς προμήθεια ή από συγκεκριμένες τράπεζες; Το όριο χωρίς προμήθεια είναι 200 λίρες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Από οποιοδήποτε ΑΤΜ, τώρα για το όριο ας μας διαφωτίσει κάποιος άλλος γιατι δεν είμαι σίγουρος!

Εγώ πάω σε ένα μήνα 😁

Αγόρασα εισιτήρια τραίνου online προ Revolut και με "έγδαρε" η PayPal στη μετατροπή. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Par1s* είπε

Έχω φορτώσει με ένα ποσό την κάρτα, έκανα και ένα μέρος σε λίρες και αγόρασα Online σε λίρες χωρίς προμήθεια. Την επόμενη εβδομάδα θα είμαι στο Λονδίνο. Βγάζω λίρες από οποιοδήποτε ΑΤΜ χωρίς προμήθεια ή από συγκεκριμένες τράπεζες; Το όριο χωρίς προμήθεια είναι 200 λίρες;

Το όριο είναι 200 λίρες/μήνα. Μετα είναι 2% επιπλέον

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/9/2018 στις 12:14 ΜΜ, Makis21 είπε

Καλησπέρα σε όλους! Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση σχετικά με τη χρήση της κάρτας Revolut στην Ελλάδα. 

Προφανώς εφόσον η κάρτα είναι από ίδρυμα του εξωτερικού κι όχι ελληνική δεν συμμετέχει στην συμπλήρωση του αφορολόγητου ούτε και στην λοταρία της ΑΑΔΕ. 

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει στα σχέδια κάτι τέτοιο (μιας και η Revolut δημιούργησε γραφεία και παρουσία στην Ελλάδα); Είναι κρίμα να είναι τόσο βολική, με εξαιρετικό application και να μην έχει πλήρη κάλυψη (σε φορολογικά θέματα).

Σαφώς και δεν έχει την παραμικρή σχέση με το αφορολόγητο ούτε και θα έχει μελλοντικά, άλλωστε δεν θα το δεχόταν οι ελληνικές τράπεζες όπως επίσης εάν δεν υπήρχε η κατάσταση της οικονομικής κρίσης με τα cc, προμήθειες, μπλοκαρίσματα και τα σχετικά... δε νομίζω να έμπαινε κάποιος στη διαδικασία να έβγαζε Revolut, μια χαρά θα ήταν και οι υπόλοιπες σε συνθήκες νορμάλ καταστάσεων.

Δεν ξέρω τι χρήση κάνουν οι περισσότεροι Έλληνες πάντως για κάποιους με επιχειρήσεις-μαγαζιά περιορισμένης ευθύνης με δηλωμένα μικρά εισοδήματα, χωρίς ακίνητα στο όνομα τους είναι μια καλή λύση για αγορές εκτός μετρητών.

Εγώ ας πούμε σκέφτομαι να βγάλω καθαρά και μόνο για τις αγορές από κάνα ebay, δεν ταξιδεύω εξωτερικό, ούτε και ζω για να με νοιάζει το κομμάτι της προμήθειας. Όσον αφορά τα γραφεία που δεν ξέρω ακόμη εάν άνοιξαν, ε κατά 99% απλά για support θα είναι και καλύτερη εξυπηρέτηση. 

Επεξ/σία από d4mage
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/9/2018 στις 12:14 ΜΜ, Makis21 είπε

Καλησπέρα σε όλους! Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση σχετικά με τη χρήση της κάρτας Revolut στην Ελλάδα. 

Προφανώς εφόσον η κάρτα είναι από ίδρυμα του εξωτερικού κι όχι ελληνική δεν συμμετέχει στην συμπλήρωση του αφορολόγητου ούτε και στην λοταρία της ΑΑΔΕ. 

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει στα σχέδια κάτι τέτοιο (μιας και η Revolut δημιούργησε γραφεία και παρουσία στην Ελλάδα); Είναι κρίμα να είναι τόσο βολική, με εξαιρετικό application και να μην έχει πλήρη κάλυψη (σε φορολογικά θέματα).

Να μας λείπει η εμπλοκή της ρεβο με το ελληνικο φορολογικό σύστημα.

Υπάρχουν άπειρες ελληνικες κάρτες που κανουν αυτην την δουλεια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις σήμερα ανανέωσα την Visa χρεωστική μου στην Πειραιώς και επειδή από αρχές Οκτώβρη η έκδοση-επανέκδοση της κάρτας θα κοστίζει 6,00€ έβγαλα και μία Master σε ένα από τους 4 λογαριασμούς που έχω για να χρησιμοποιώ την κάρτα μόνο για online αγορές. Ο λόγος; Στην Visa είναι το βασικό μου ταμιευτήριο (κύριος) και (όψεως) ο εμπορικός όπου και δεν θέλω να δίνω τα στοιχεία της κάρτας τόσο εύκολα κι ας είναι και village που πρόσφατα έκλεισα εισιτήρια.

Όλα καλά. Εφόσον έχω έναν δεύτερο λογαριασμό συνδεδεμένο ανεξάρτητα με μια άλλη κάρτα σκέφτομαι πως δεν με πειράζει να εμφανίζονται τα στοιχεία μου διότι και δεν θα έχω χρήματα μέσα, πέρα αυτά της οποιασδήποτε αγοράς άλλα και δεν θα υπάρχει επιπλέον λογαριασμός σε σύνδεση στην ίδια κάρτα. Επίσης δεν θα χρειάζεται πάντα να χρησιμοποιώ το paypal για μεσάζοντα διότι θα αποφεύγω και έξτρα χρεώσεις.

Όμως είναι έτσι το σωστό ή πάλι θα είσαι εκτεθειμένος; Θα κάνω μια αίτηση και σε Revolut για αγορές που χρειάζεσαι νόμισμα εκτός του €, θα πρέπει να συνδέσω και την Revolut με paypal ή να αγοράζω άφοβα απευθείας με την κάρτα όπως σκέφτομαι να κάνω και στην περίπτωση της Πειραιώς;

Εσείς πως εκτελείτε τις αγορές σας γενικότερα και κυρίως όταν πρόκειται για εξωτερικό;

Εγώ απευθείας κάρτα έχω δώσει σε cinema, viva για εισιτήρια διακοπών και πουθενά αλλού.

 

Υ.Γ πάντως και στην Revolut δεν παίζει να αφήνω πολλά παραπάνω χρήματα απ`όσα πρέπει κι ας κάνει 2 εργάσιμες να φανεί το έμβασμα, ευκαιρίες και προσφορές πάντοτε θα υπάρχουν όταν πρόκειται για έξω.

Επεξ/σία από d4mage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο γενικός κανόνας είναι: Αγορές από το εξωτερικό συμφέρουν συνήθως με κάρτα εξωτερικού.

Επίσης, μην θεωρείς αξιωματικά το ελληνικό τραπεζικό σύστημα πιο έμπιστο από τη revolut.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι φοβάσαι χωρίς λόγο, περισσότερη ασφάλεια έχεις με την κάρτα παρά με το paypal. 

Απο την άλλη εάν ανοίξεις revolut premium, σου δίνουν κάρτες που χάνονται, δηλαδή αγοράζεις κάτι με τους αριθμούς και στη συνέχεια αλλάζουν σε νέος, κοκ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Ο γενικός κανόνας είναι: Αγορές από το εξωτερικό συμφέρουν συνήθως με κάρτα εξωτερικού.

Επίσης, μην θεωρείς αξιωματικά το ελληνικό τραπεζικό σύστημα πιο έμπιστο από τη revolut.

Θα συμφωνήσω σαν άποψη, θα διαφωνήσω στο θέμα της Revolut. Εννοείται πως η Πειραιώς ή οποιαδήποτε άλλη ελληνική τράπεζα σου παρέχει πιο έμπιστο τραπεζικό σύστημα.

Σε μια μεγάλη αγορά προφανώς και θα βάλεις paypal, δεν ρισκάρεις ένα ποσό των 200,00€ για μερικά λεπτά/ευρώ. Όμως σε μικρές αγορές, χρησιμοποιείς την Revolut απευθείας ή πάντα paypal;

37 λεπτά πριν, Hapatingo είπε

Νομίζω ότι φοβάσαι χωρίς λόγο, περισσότερη ασφάλεια έχεις με την κάρτα παρά με το paypal. 

Απο την άλλη εάν ανοίξεις revolut premium, σου δίνουν κάρτες που χάνονται, δηλαδή αγοράζεις κάτι με τους αριθμούς και στη συνέχεια αλλάζουν σε νέος, κοκ

Κοίτα δεν έχω και λόγο να το κρύψω άλλα ναι, σε αγορές εξωτερικού είμαι πολύ παραπάνω καχύποπτος απ`όσο πρέπει. Περισσότερη ασφάλεια σε τι;

Ώπα κάτσε αυτό με τους αριθμούς στο premium δεν το κατάλαβα, για πες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 minutes ago, d4mage said:

Κοίτα δεν έχω και λόγο να το κρύψω άλλα ναι, σε αγορές εξωτερικού είμαι πολύ παραπάνω καχύποπτος απ`όσο πρέπει. Περισσότερη ασφάλεια σε τι;

Ώπα κάτσε αυτό με τους αριθμούς στο premium δεν το κατάλαβα, για πες!

Από τότε που έχασα ένα refund απο το paypal, αποφεύγω να το χρησιμοποιώ.

Άσχετο, αλλά σου έχει τύχει να ζητήσεις απο την τράπεζα σου επιστροφή χρημάτων (αμφισβήτηση συναλλαγής) σε μια αγορά που έγινε με την κάρτα σου? Το ίδιο ακριβώς κάνεις κα στη revolut, ζητάς ηλεκτρονικά το έντυπο και το στέλνεις ηλεκτρονικά.

Αυτό με τις κάρτες είναι εδώ

Επεξ/σία από Hapatingo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Hapatingo είπε

Από τότε που έχασα ένα refund απο το paypal, αποφεύγω να το χρησιμοποιώ.

Άσχετο, αλλά σου έχει τύχει να ζητήσεις απο την τράπεζα σου επιστροφή χρημάτων (αμφισβήτηση συναλλαγής) σε μια αγορά που έγινε με την κάρτα σου? Το ίδιο ακριβώς κάνεις κα στη revolut, ζητάς ηλεκτρονικά το έντυπο και το στέλνεις ηλεκτρονικά.

Αυτό με τις κάρτες είναι εδώ

Ναι, το γνωρίζω πως γίνεται άλλα όχι δεν μου έχει συμβεί. Πολλά προβλήματα ακούω πως παίζουν με το Aliexpress. Με ποιους τρόπους μπαίνει μεσάζοντας όμως η τράπεζα σε περίπτωση αμφισβήτησης μιας συναλλαγής; Και στο ενδεχόμενο που δεν εξαφανιστεί ο πωλητής. Ας πούμε, πολύ γνωστό μου πρόσωπο έχασε 5.000€ από προκαταβολή που φυσικά έμαθε σε σύντομο χρονικό διάστημα πως πρόκειται για απατεώνα άλλα η τράπεζα δεν μπόρεσε να κάνει το παραμικρό, πέρα απ`το να παγώσει α υπόλοιπα χρήματα που ήταν για μεταφορά μερικές ημέρες μετά. Κάτι αντίστοιχο και το PayPal, η διαφορά είναι πως το paypal σου κρύβει στοιχεία σε διάφορους εκεί έξω, θα μου πεις τώρα πόσο αξίζει να εμπιστευτείς αυτό! 😃

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, d4mage said:

Ναι, το γνωρίζω πως γίνεται άλλα όχι δεν μου έχει συμβεί. Πολλά προβλήματα ακούω πως παίζουν με το Aliexpress. Με ποιους τρόπους μπαίνει μεσάζοντας όμως η τράπεζα σε περίπτωση αμφισβήτησης μιας συναλλαγής; Και στο ενδεχόμενο που δεν εξαφανιστεί ο πωλητής. Ας πούμε, πολύ γνωστό μου πρόσωπο έχασε 5.000€ από προκαταβολή που φυσικά έμαθε σε σύντομο χρονικό διάστημα πως πρόκειται για απατεώνα άλλα η τράπεζα δεν μπόρεσε να κάνει το παραμικρό, πέρα απ`το να παγώσει α υπόλοιπα χρήματα που ήταν για μεταφορά μερικές ημέρες μετά. Κάτι αντίστοιχο και το PayPal, η διαφορά είναι πως το paypal σου κρύβει στοιχεία σε διάφορους εκεί έξω, θα μου πεις τώρα πόσο αξίζει να εμπιστευτείς αυτό! 😃

Είναι διαφορετικό το έμβασμα και διαφορετικό η αγορά/ πληρωμή με κάρτα. Μεσάζοντας δεν μπαίνει η τράπεζα αλλά η εκδότρια της κάρτας δηλαδή mastercard ή visa. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Hapatingo είπε

Μεσάζοντας δεν μπαίνει η τράπεζα αλλά η εκδότρια της κάρτας δηλαδή mastercard ή visa. 

Ωραίος ο φίλος. Χρήσιμο!

48 λεπτά πριν, Hapatingo είπε

WTF!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, d4mage είπε

Θα συμφωνήσω σαν άποψη, θα διαφωνήσω στο θέμα της Revolut. Εννοείται πως η Πειραιώς ή οποιαδήποτε άλλη ελληνική τράπεζα σου παρέχει πιο έμπιστο τραπεζικό σύστημα.

Θα διαφωνήσω ριζικά εκτός αν μου τεκμηριώσεις τη θέση σου!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξιόπιστες οι ελληνικές κάρτες και τράπεζες, για αυτο δεν τους έχει μείνει μια στα ταμεία και εχουν πάει ολα σε κάρτες τύπου ρεβο.

Απο την πολύ αξιοπιστία θα ειναι.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...