Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, pp6210 said:

όπα γιατί έχω χάσει επεισόδια εδώ... απο πότε η revolut υποστηρίζει google pay? Το google pay δεν υποστηρίζεται στην Ελλάδα (ακόμα) ανεξάρτητα τι κάρτα θα του βάλεις γιατί δεν το αναγνωρίζουν τα POS των Ελληνικών τραπεζών https://gr.gizchina.com/2018/07/18/google-pay-comes-to-greece-soon/

Προφανώς κάρτες Ελληνικών τραπεζών παίζουν κανονικότατα (π.χ. εγω έχω ΜΑΣΤΕΡ της Πειραιώς για αγορές google playstore αλλά στο S9 μου δεν πάιζει το google pay app για να χρησιμοποιηθεί η Πειραιώς μάστερ, και αργότερα η revolut master)

https://support.google.com/pay/answer/7454247

είχα ψάξει στα φορα χρηστών της revolut φαινόταν οτι και η ίδια η revolut δεν παίζει στο google pay και οτι θα ξεκίναγε από 1η Ιουλίου για κάποιους (από τους κατόχους χωρών που υποστηρίζεται το google pay) https://community.revolut.com/t/does-revolut-card-support-android-pay/18794/112  Κάτι προτάσει να καταβάσετε το google pay apk από κάποιο apk mirror είναι προφανώς αστειότητες και προτείνω να μην το δοκιμάσετε.

 Έχει κάποιος βάλει revolut με Ελληνική διεύθυνση στο google pay?

Όσιν αφορά τη δική μου ανανέωση, την ημέρα που ξεκίνησα να την κάνω μου έδειξε μια VISA αλλά δεν προχώρησα μέχρι να επικοινωνήσω με το support για το αν αλλάζει ο αριθμός και ο τύπος κάρτας. Την επόμενη μέρα που ξεκίνησα πάλι τη διαδικασία παραγγελίας μου έδωσε MASTER κάρτα πάλι, οπότε μάλλον ισχύει το "μόνο ΜΑΣΤΕΡ" για Ελλάδα.

Εάν έχεις παλιά mastercard τότε μπορείς να την περάσεις στο apple pay, μια χαρά παίζει τόσο το apple pay, όσο και το google pay στην Ελλάδα.

 

Επεξ/σία από Hapatingo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 5/9/2018 στις 5:48 ΜΜ, Hapatingo είπε

Δεν υπάρχει ακόμα τρόπος για ανανέωση της υπάρχουσας κάρτας, με αποτέλεσμα να αιτούμαστε νέα κάρτα η οποία έχει διαφορετικά στοιχεία. Τα στοιχεία τα βλέπεις εκείνη την ώρα.

το ποσό που έχεις στην παλιά κάρτα μεταφέρεται στην καινούργια master card που έχει διαφορετικό αριθμό? 🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κάρτα αλλάζει. Όχι ο λογαριασμός σου. Τα χρήματά σου δεν βρίσκονται σε καμία κάρτα. Η κάρτα σου είναι το μέσο για να διαχειριστείς τα χρήματά σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, HuskerDu είπε

το ποσό που έχεις στην παλιά κάρτα μεταφέρεται στην καινούργια master card που έχει διαφορετικό αριθμό? 🤔

Το ποσό που έχεις είναι σαν ηλεκτρονικο πορτοφόλι. Κάθε κάρτα που είναι συνδεδεμένη με το πορτοφολί αυτο αντλει απο αυτό χρήματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω μονο να εχουν προβλέψει τυχων επιστροφές του παυπαλ στην παλιά κάρτα, για κάποιους που θα πέσουν στο μεταβατικό στάδιο και η καρτα θα ειναι αποσυνδεμενη απο το account.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Ελπίζω μονο να εχουν προβλέψει τυχων επιστροφές του παυπαλ στην παλιά κάρτα, για κάποιους που θα πέσουν στο μεταβατικό στάδιο και η καρτα θα ειναι αποσυνδεμενη απο το account.

Έχω τύχει στην περίπτωση και τα χρήματα επέστρεψαν στη νέα κάρτα. Τότε βέβαια υπήρχε ακόμα ο λογαριασμός "κουβάς". 

Απ'οτι έχω καταλάβει το μεγαλύτερο ρόλο στη Revolut τον έχει ο τηλεφωνικός αριθμός περισσότερο από τον αριθμό της κάρτας. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα, μια μικρή ερώτηση, από ένα πατέρα που φεύγει το παιδί του Αγγλία για σπουδές.

Εγώ έχω ήδη μια κάρτα Revolut η οποία παρεπιπτώντος σε πρόσφατο ταξίδι μας σε Σερβία,Κροατία & ΗΒ, δούλεψε άψογα χωρίς να επιβαρυνθώ με πρόσθετα κόστη τραπεζών. Ακόμη & στο μετρό του Λονδίνου. 

Τώρα, o "μικρός", φεύγει σε λίγες ημέρες για σπουδές στην Αγγλία & σκέφτομαι να βγάλει μια Revolut. Μπορεί να την παραγγείλει από εκεί? Για να την ενεργοποιήσει, θα έχει πρόβλημα με την ταυτότητά του που θα είναι Ελληνική? Να την ζητήσει με Ελληνικό αριθμό τηλ/νου ή καλύτερα με Αγγλικό? Για να του εμβάζουμε χρήματα στην κάρτα, θα πρέπει να είναι δικαιούχος (ή συνδικαιούχος) σε ελληνικό τραπεζικό λογ/μό?

Ο,τι άλλο κατατοπιστηκό μπορείτε να δώσετε σε πληροφορία, θα ήταν χρήσιμο.

Σας ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ εκ των προτέρων για τις χρήσιμες απαντήσεις σας.

Επεξ/σία από primax@11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να τη βγάλει στην Αγγλία, σε τρεις μέρες θα την παραλάβει. Για Ελλάδα θέλει παραπάνω.

Αριθμός τηλεφώνου αδιάφορος.

Οποιοσδήποτε μπορεί να του κάνει πίστωση από οποιονδήποτε λογαριασμό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Hapatingo είπε

Εάν έχεις παλιά mastercard τότε μπορείς να την περάσεις στο apple pay, μια χαρά παίζει τόσο το apple pay, όσο και το google pay στην Ελλάδα.

έχω από τις πρώτες revolut που ήρθαν Ελλάδα φίλε μου, δοκίμασα τον Ιούνιο να την περάσω στο google pay για αγορές στο playstore και έγινε rejected - φαίνεται ακόμα η μηδενική χρέωση που ζήτησε το google services και έγινε reject στο ιστορικό κινήσεων της revolut μου. όταν με το καλο παραλάβω και ενεργοποίήσω την καινούργια ΜΑΣΤΕΡ που έρχεται επειδή η πρώτη λήγει, θα ξαναδοκιμάσω να την περάσω και να κάνω και αγορά playstore. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους! Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση σχετικά με τη χρήση της κάρτας Revolut στην Ελλάδα. 

Προφανώς εφόσον η κάρτα είναι από ίδρυμα του εξωτερικού κι όχι ελληνική δεν συμμετέχει στην συμπλήρωση του αφορολόγητου ούτε και στην λοταρία της ΑΑΔΕ. 

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει στα σχέδια κάτι τέτοιο (μιας και η Revolut δημιούργησε γραφεία και παρουσία στην Ελλάδα); Είναι κρίμα να είναι τόσο βολική, με εξαιρετικό application και να μην έχει πλήρη κάλυψη (σε φορολογικά θέματα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει αρκετός(?!) κόσμος που χρησιμοποιεί τη Revolut (και) για αυτό το λόγο - επειδή δεν συμμετέχει στην συμπλήρωση του Αφορολογήτου, οπότε μια τέτοια εξέλιξη δεν θα ήταν και τόσο βολική για αυτούς.

Επίσης όπως έχει αναφερθεί και σε προηγούμενα posts, η Revolut δεν είναι ούτε Ελληνική, ούτε Τράπεζα για να παρέχει στοιχεία στην ΑΑΔΕ.

Τώρα απο εκεί και πέρα δεν νομίζω οτι είναι τόσο δύσκολο να πιάσεις το όριο του 10% του εισοδήματος σου κάνοντας αγορές μέσω Ελληνικών καρτών .

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Makis21 είπε

Καλησπέρα σε όλους! Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση σχετικά με τη χρήση της κάρτας Revolut στην Ελλάδα. 

Προφανώς εφόσον η κάρτα είναι από ίδρυμα του εξωτερικού κι όχι ελληνική δεν συμμετέχει στην συμπλήρωση του αφορολόγητου ούτε και στην λοταρία της ΑΑΔΕ. 

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει στα σχέδια κάτι τέτοιο (μιας και η Revolut δημιούργησε γραφεία και παρουσία στην Ελλάδα); Είναι κρίμα να είναι τόσο βολική, με εξαιρετικό application και να μην έχει πλήρη κάλυψη (σε φορολογικά θέματα).

Δε γνωρίζω αλλά το θεωρώ απίθανο. Φαντάζομαι ότι δεν συμφέρει το ελληνικό τραπεζικό λόμπι η χρήση τέτοιων καρτών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν απατωμαι δεν χρειαζεται αυτο το 10% να ειναι μεσω καρτων,μπορει να ειναι απλως τραπεζικες πληρωμες με ebanking 

πρεπει να εισαι 70αρης σε χωριο της επαρχιας για να μην πιασεις το οριο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Το αφορολόγητο ήταν απλά ένα παράδειγμα. Πιο πολύ με ενδιέφερε η λοταρία της ΑΑΔΕ, αλλά δεν είναι και τόσο μεγάλο θέμα. Όπως και να έχει ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/8/2018 στις 7:20 ΜΜ, yazidis είπε

 

Σημερα πηγα να κάνω αναληψη ενα 40αρικο. Τελευταια φορα ειχα κανει πριν μήνες και δεν ειχα καποιο θεμα. Ζητω το ποσο, βαζω χωρις μετατροπη απο τους  κλεφτοκοταδες μας... και με πετα στο τελος και ενα κορυφαιο access fee 3 euro και μενω καγκελο. Αυτα σε Πειραιως και Eurobank.  Ηρθα, εψαξα το τοπικο και βρηκα την αναφορα του φιλου παραπανω.

 

Την λυση την εδωσε η Παγκρητια Τραπεζα. Ουτε access fee, ουτε ανοητες ερωτησεις για μετατροπες. Μου εδωσε τα φραγκα με συνοπτικες διαδικασιες ομορφα και ανεξοδα. Οποτε οσοι πατε να κανετε αναληψη, ψαξτε εξωσυστημικη τραπεζα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...