Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για μικρά ποσά δεν θα έχετε θέμα, αυτό βέβαια μεταφράζεται ποικιλοτρόπος. Τα περισσότερα μπλοκαρίσματα γίνονται για την ποσότητα, από το Twitter παράδειγμα ένας με το που άνοιξε λογαριασμό μετέφερε 5.000 λίρες, άλλος 2.000 λίρες από κάρτα. Όταν φορτίζεται η Revolut με μικρά ποσά και παραμένουν εκεί τότε δεν υπάρχει θέμα στην συνολική ποσότητα. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 25/9/2019 στις 8:42 ΠΜ, VICKR είπε

οι Ελληνικες ταυτοτητες απο τον Αυγουστο δεν πρεπει να γινονται δεκτες για ανοιγμα τραπεζικου λογαριασμου ή λογαριασμου ηλεκτρονικου χρηματος εκτος Ελλαδος γιατι δεν πληρουν τις προδιαγραφες ασφαλειας (υδατογραφηματα κλπ). 

Το μονο που δεχονται ειναι διαβατηριο σε ισχυ αλλα μερικες FinTech δεχονται και συνδιασμο ταυτοτητας μαζι με το νεο διπλωμα οδηγησης.

Το ΣΚ άνοιξα Revolut στην σύζυγο και τον κουμπάρο μου με ελληνικές ταυτότητες, χωρίς πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες ετοιμάζομαι για τα 2 πρώτα μου ταξίδια σε χώρες που δεν έχουν ευρό.

Η χαζή ερώτηση τώρα κ μην το πάρει κανείς στραβά.

Εβαλα ευράκια στην κάρτα. Τώρα στις ξένες χωρίς ευρό χώρες, αφήνω τα χρήματα στην Ρεβο σε ευρό κ όταν πάω σε ένα pos να πληρώσω κάνει απευθείας μετατρωπή ή πρέπει εγώ να έχω κάνει, μέσο της εφαρμογής τη μετατροπή ?

Κ αν μετατρέψω π.χ. 100 ευρό στο ξένο νόμισμα κ έχω άλλα 100 στο λογαριασμό σε ευρό, την ώρα της πληρωμής το pos θα τραβήξει κανονικά απο το ντόπιο ξένο νόμισμα??

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, greekboy είπε

Για τον ιδιο λογο σκεφτομαι μηπως να ανοιξω και καμια εναλλακτικη, εχω ηδη N26 αλλα η Revolut με εχει βολεψει περισσοτερο. Αν καποιος εχει να προτεινει κατι που ειναι πιο κοντα σε Revolut?

Monese?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Hapatingo είπε

Για μικρά ποσά δεν θα έχετε θέμα, αυτό βέβαια μεταφράζεται ποικιλοτρόπος. Τα περισσότερα μπλοκαρίσματα γίνονται για την ποσότητα, από το Twitter παράδειγμα ένας με το που άνοιξε λογαριασμό μετέφερε 5.000 λίρες, άλλος 2.000 λίρες από κάρτα. Όταν φορτίζεται η Revolut με μικρά ποσά και παραμένουν εκεί τότε δεν υπάρχει θέμα στην συνολική ποσότητα. 
 

Ειναι λιγο λαθος η λογικη μικροποσα. Οπως ειπες μετραφραζεται ποικιλοτροπως.

αν αναλογιστουμε οτι πρωτιστως η revo ειναι ενα ηλεκτρονικο πορτοφολι και εφοσον υπηρχε χρεωση μεχρι τωρα στα εμβασματα, φυσικα και η προτιμηση ειναι μεγαλυτερα ποσα ωστε να μειωνεται το κοστος(γιαυτο επιλεγεται αλλωστε η revo). Ειναι ασυμφορο να στελνεις 10-10 τα ευρω διοτι το εμβασμα στοιχιζε το 10%,
ενω σε καποιον που εστειλε 1000€ με τη μια μειωνεται στο 1 

Το καλυτερο που εχουμε να κανουμε ειναι να αναφερουμε οσοι αντιμετωπιζουν προβλημα τι κινησεις κανουν και αν ειναι ταυτοποιημενοι απο την πρωτη στιγμη.

ηδη γνωριζουμε οτι τα αλισβερισια με στοιχηματικες και ανταλλακτηρια εχουν προβλημα.

απο εκει και περα, το συμπερασμα που βγαζω εγω μεχρι τωρα ειναι, οτι δεν εχει θεμα αν στελνεις εμβασμα στη revo απο λογαριασμο σου στη χωρα που δηλωνεις να σου ερθει η καρτα. Επισης δεν εχεις προβλημα να στελνεις απο revo σε λογαριασμο σου σε αλλες υπηρεσιες εκτος χωρας. Αυτο που δεν ξερω ειναι στα εισερχομενα εμβασματα απο τριτες χωρες αν εχουν προβλημα ή αν οχι μεχρι του ποσου που μετεφερες εκτος revo.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Hapatingo είπε

Για μικρά ποσά δεν θα έχετε θέμα, αυτό βέβαια μεταφράζεται ποικιλοτρόπος. Τα περισσότερα μπλοκαρίσματα γίνονται για την ποσότητα, από το Twitter παράδειγμα ένας με το που άνοιξε λογαριασμό μετέφερε 5.000 λίρες, άλλος 2.000 λίρες από κάρτα. Όταν φορτίζεται η Revolut με μικρά ποσά και παραμένουν εκεί τότε δεν υπάρχει θέμα στην συνολική ποσότητα. 
 

Αυτή είναι η απάντηση στην ερώτηση μου προς αυτούς για τους μπλοκαρισμένους λογαριασμούς.

"Ι do believe you will be just fine with your top-up transfer Dimitrios, but since we are obligated under the   Anti-money laundering  and FCA regulations 2011 at some point we might ask you to confirm the source of the incoming funds, any valid document which confirms that you can upload it on chat as proof but once again this will be the worst-case scenario and I cannot confirm if we will ask you to confirm your funds."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 minutes ago, bjj-p said:

Ειναι λιγο λαθος η λογικη μικροποσα. Οπως ειπες μετραφραζεται ποικιλοτροπως.

αν αναλογιστουμε οτι πρωτιστως η revo ειναι ενα ηλεκτρονικο πορτοφολι και εφοσον υπηρχε χρεωση μεχρι τωρα στα εμβασματα, φυσικα και η προτιμηση ειναι μεγαλυτερα ποσα ωστε να μειωνεται το κοστος(γιαυτο επιλεγεται αλλωστε η revo). Ειναι ασυμφορο να στελνεις 10-10 τα ευρω διοτι το εμβασμα στοιχιζε το 10%,
ενω σε καποιον που εστειλε 1000€ με τη μια μειωνεται στο 1 

Το καλυτερο που εχουμε να κανουμε ειναι να αναφερουμε οσοι αντιμετωπιζουν προβλημα τι κινησεις κανουν και αν ειναι ταυτοποιημενοι απο την πρωτη στιγμη.

ηδη γνωριζουμε οτι τα αλισβερισια με στοιχηματικες και ανταλλακτηρια εχουν προβλημα.

απο εκει και περα, το συμπερασμα που βγαζω εγω μεχρι τωρα ειναι, οτι δεν εχει θεμα αν στελνεις εμβασμα στη revo απο λογαριασμο σου στη χωρα που δηλωνεις να σου ερθει η καρτα. Επισης δεν εχεις προβλημα να στελνεις απο revo σε λογαριασμο σου σε αλλες υπηρεσιες εκτος χωρας. Αυτο που δεν ξερω ειναι στα εισερχομενα εμβασματα απο τριτες χωρες αν εχουν προβλημα ή αν οχι μεχρι του ποσου που μετεφερες εκτος revo.

Δεν μίλησα για 10ευρώ. Παράδειγμα κάθε μήνα στέλνω μέχρι 300 ευρώ απο κάρτα τα οποία δεν ξοδεύω πάντα. Με αποτέλεσμα να έχει συσσωρευθεί ένα μεγάλο ποσό απο τα οποία 800 ευρώ τα έχω στείλει στον trading λογαριασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Hapatingo είπε

Δεν μίλησα για 10ευρώ. Παράδειγμα κάθε μήνα στέλνω μέχρι 300 ευρώ απο κάρτα τα οποία δεν ξοδεύω πάντα. Με αποτέλεσμα να έχει συσσωρευθεί ένα μεγάλο ποσό απο τα οποία 800 ευρώ τα έχω στείλει στον trading λογαριασμό.

Οκ μια χαρα ειναι η λογικη σου. Άλλος ομως, μπορει να ηθελε να στειλει κατευθειαν αυτα τα 800€ (αφου τα εχει και καθονται στην τραπεζα) να υπαρχουν για trading και για ωρα αναγκης στη revo. που ειναι το κακο;

και εδω που τα λεμε σε ταξιδι εξωτερικο ωστε να φανει και χρησιμη για την ισοτιμια η υπηρεσια, κανεις δεν θα παει με 50-100€.

δηλ τα ποσα 2000-5000 που περιεγραψες πριν δεν ειναι εξωφρενικα μεγαλα για να προκαλεσουν προβλημα. Αλλου υπαρχει το κολλημα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, bjj-p said:

Οκ μια χαρα ειναι η λογικη σου. Άλλος ομως, μπορει να ηθελε να στειλει κατευθειαν αυτα τα 800€ (αφου τα εχει και καθονται στην τραπεζα) να υπαρχουν για trading και για ωρα αναγκης στη revo. που ειναι το κακο;

και εδω που τα λεμε σε ταξιδι εξωτερικο ωστε να φανει και χρησιμη για την ισοτιμια η υπηρεσια, κανεις δεν θα παει με 50-100€.

δηλ τα ποσα 2000-5000 που περιεγραψες πριν δεν ειναι εξωφρενικα μεγαλα για να προκαλεσουν προβλημα. Αλλου υπαρχει το κολλημα..

Ναι έτσι είναι οτι στα μεγάλα ποσά είναι το πρόβλημα αυτό είπα. Δεν γίνεται στο επόμενο λεπτό που άνοιξε κάποιος λογαριασμό να στείλει τόσο μεγάλο ποσό, λογικό είναι να χτυπήσει ο αλγόριθμος για ξέπλυμα χρήματος. Το οτι χτυπάει και σε άσχετες περιπτώσεις, θα συμφωνήσω, στο οτι δεν είναι έξυπνος ο αλγόριθμος και στο οτι υπάρχει κωλυσιεργία απο την revolut παλι θα συμφωνήσω. Αλλα  τουλάχιστον να μην προκαλούμε. Και ειδικά τώρα με το άμεσο top up με κάρτα στέλνεις όποτε θες, τα μεγάλα ποσά τα κόβω, στέλνω σήμερα 300 αύριο άλλα 300 αντί να στείλω 600 κατευθείαν με τέτοιο σκεπτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω να μου στείλουν περίπου $700 για μια πληρωμή, που είχα γράψει εδώ και την προηγούμενη εβδομάδα και τώρα ψάχνω πως θα τα διαχειριστώ.

Εκτός από χρήση σαν κανονική χρεωστική, σε αγορές κλπ, μπορώ να σηκώνω από ΑΤΜ μέχρι 200€ τον μήνα χωρίς χρέωση από την Revolut. Πάνω από 200€ θα έχω χρέωση 2%, σωστά;
Τυχόν χρεώσεις θα είναι από τα ΑΤΜ που θα χρησιμοποιήσω.

Όσον αφορά τα ΑΤΜ, υπάρχει κανένας κρητικός που να ξέρει τι παίζει με τα ΑΤΜ των Παγκρήτια και Συνεταιριστική Χανίων; Έχουν χρέωση; Έχετε βρει ονλάιν κανένα πινακάκι που να μας δείχνει τις χρεώσεις ανάλογα με την τράπεζα;

Τέλος, ξέρετε τι χρέωση θα έχω για το εισερχόμενο έμβασμα στο λογαριασμό δολαρίου που έδωσα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ekkli είπε

Περιμένω να μου στείλουν περίπου $700 για μια πληρωμή, που είχα γράψει εδώ και την προηγούμενη εβδομάδα και τώρα ψάχνω πως θα τα διαχειριστώ.

Εκτός από χρήση σαν κανονική χρεωστική, σε αγορές κλπ, μπορώ να σηκώνω από ΑΤΜ μέχρι 200€ τον μήνα χωρίς χρέωση από την Revolut. Πάνω από 200€ θα έχω χρέωση 2%, σωστά;
Τυχόν χρεώσεις θα είναι από τα ΑΤΜ που θα χρησιμοποιήσω.

Όσον αφορά τα ΑΤΜ, υπάρχει κανένας κρητικός που να ξέρει τι παίζει με τα ΑΤΜ των Παγκρήτια και Συνεταιριστική Χανίων; Έχουν χρέωση; Έχετε βρει ονλάιν κανένα πινακάκι που να μας δείχνει τις χρεώσεις ανάλογα με την τράπεζα;

Τέλος, ξέρετε τι χρέωση θα έχω για το εισερχόμενο έμβασμα στο λογαριασμό δολαρίου που έδωσα;

Ολα τα ΑΤΜ χρεωνουν απο 2 εως 4 ευρω εκτος απο ενα στην Θεσσαλονικη μιας βουλγαρικης τράπεζας.Μεχρι 200 ευρω δωρεαν απο την μερια της Revolut.Μετα 2%.Για το εισερχομενο εμβασμα στην Rev δεν θα χρεωθεις κατι.Συμφερει να τα κανεις μετατροπη σε Ευρω και να τα στειλεις σε καποιο ελληνικο σου λογαριασμό ωστε να χρεωθεις το 3-4 ευρω του εισερχομενου εμβασματος και να μπορεσεις να τραβηξεις όλο το ποσο απο το ΑΤΜ-Ταμειο Χωρίς εξτρα χρεωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, asdfnikos είπε

"...εκτος απο ενα στην Θεσσαλονικη μιας βουλγαρικης τράπεζας...."

Θέλω να μάθω ποιο είναι. Εχθές πήγα στην HSBC όπου έχω βγάλει δωρεάν μερικές φορές και θα με χρέωνε. Πιστεύω έγινε αναγκαστικά με τις αλλαγές του Σεπτεμβρίου.

 

 

HSBC charge.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Delas.46 είπε

Θέλω να μάθω ποιο είναι. Εχθές πήγα στην HSBC όπου έχω βγάλει δωρεάν μερικές φορές και θα με χρέωνε. Πιστεύω έγινε αναγκαστικά με τις αλλαγές του Σεπτεμβρίου.

HSBC charge.jpg

Pro Credit Bank έχει 2 υποκαταστηματα στην Θεσσαλονίκη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...