Προς το περιεχόμενο

Star Trek: Picard


Diinekis21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Μόλις το έβαλα από θείο.

Για κάποιο λόγο το prime μου εμφανίζει μόνο 1η κ 2η,ενώ κυκλοφορεί κανονικά Amazon rip.

Θέλει μια μέρα ακόμα?

Edit:

Και ήδη σκέφτομαι να το κλείσω, να το διαγράψω και να μην ασχοληθώ ξανά.

Αν δεν αλλάξει κάτι δραματικά, το λες και ντροπή.

ο Nerdrotic ειπε μετα το 3ο επεισοδιο, ανεβαινει η σειρα. κανε υπομονη.

παντως απο οτι καταλαβα, συγκρινουν την σεζον πιο πολυ με τις TNG ταινιες, και οχι με την σειρα. αυτες οι ταινιες ομως, με εξαρεση το FC, ηταν μαπα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 802
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

55 λεπτά πριν, KilliK είπε

ο Nerdrotic ειπε μετα το 3ο επεισοδιο, ανεβαινει η σειρα. κανε υπομονη.

παντως απο οτι καταλαβα, συγκρινουν την σεζον πιο πολυ με τις TNG ταινιες, και οχι με την σειρα. αυτες οι ταινιες ομως, με εξαρεση το FC, ηταν μαπα.

 

Ειλικρινά, η γνώμη του οποιουδήποτε σωλήνα ή self-proclaimed expert εκεί έξω μου είναι αδιάφορη.

Αυτό που είδα χτες στο 85% του επεισοδίου ήταν απαράδεκτο, με ένα σοβαρό κομμάτι να με κάνει να βρίζω.

Αν τη δεις, ευχαρίστως το συζητάμε, είμαι σίγουρος ότι θα καταλάβεις σε τι αναφέρομαι.

Τελειώνω εν τω μεταξύ αύριο-μεθαύριο και το όνειδος που λέγεται "Enterprise", και είμαι με πολλά διαόλια αυτές τις μέρες, για το θέμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν διαφωνω, ουτε εγω παιρνω την γνωμη τους ως ευαγγελιο. αλλα οταν επι χρονια (δικαιως) θαβουν το Nu Trek, και τωρα οι ιδιοι λενε οτι η σεζον αξιζει, τοτε κατι πρεπει να εχει αλλαξει. 

παντως φταστην εσυ μεχρι το 3ο επεισοδιο, μηπως καλυτερεψει. δεν χανεις κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι η δεύτερη σεζόν ήταν τόσο τραγική που αυτό εδώ το πρώτο επεισόδιο μου φαίνεται κάπως καλό. (μην βαράτε, άσε το ρόπαλο κάτω εσύ). Προσπαθούν να το φέρουν πιο κοντά στα παλιά ως αίσθηση, αλλά εντάξει, υπάρχουν και προβλήματα ηλικίας. Ο Stewart φαίνεται που είναι μεγάλος ηλικιακά, ο Frakes είναι μες στην τρελή χαρά σχεδόν σε κάθε σκηνή, μιας και μάλλον δεν περίμενε να ξανά βρει αξιόλογη δουλειά. Υπάρχουν σεναριακές ευκολίες και βλακείες, αλλά σε ελάχιστες σειρές δεν θα δούμε τέτοιες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, john_dr είπε

Νομίζω ότι η δεύτερη σεζόν ήταν τόσο τραγική που αυτό εδώ το πρώτο επεισόδιο μου φαίνεται κάπως καλό. (μην βαράτε, άσε το ρόπαλο κάτω εσύ). Προσπαθούν να το φέρουν πιο κοντά στα παλιά ως αίσθηση, αλλά εντάξει, υπάρχουν και προβλήματα ηλικίας. Ο Stewart φαίνεται που είναι μεγάλος ηλικιακά, ο Frakes είναι μες στην τρελή χαρά σχεδόν σε κάθε σκηνή, μιας και μάλλον δεν περίμενε να ξανά βρει αξιόλογη δουλειά. Υπάρχουν σεναριακές ευκολίες και βλακείες, αλλά σε ελάχιστες σειρές δεν θα δούμε τέτοιες.

Ελεύθερα ρε, μόνο στείλε μου πού μένεις και τί αμάξι οδηγείς...μην την πληρώσει κανένας άσχετος.

Θα πω μόνο για το παρακάτω:

Spoiler

Εν αποστρατεία Ναύαρχος του Α/Σ (ο πλέον αναγνωρισμένος στο  lore, αν δεν κάνω λάθος) μαζί με Γερουσιαστή εμφανίζονται για "surprise inspection"  σε σκάφος, κάτι μέρες πριν από την "εθνική εορτή" και ο Κυβερνήτης του σκάφους...

-Τους γράφει στα @@ του στην υποδοχή, γιατί είχε "δουλειά". Στέλνει την 'Υπαρχο (η οποία πότε έγινε μέλος του Α/Σ...στον 1ο κύκλο δεν έλεγαν ότι λόγω της ιστορίας της δεν την εμπιστεύθηκαν ποτέ αρκετά? Είναι στο πλαίσιο των μικρών αλλαγών στην ιστορία που προκάλεσε η αλλαγή της Βασίλισσας αυτό?), η οποία τους ενημερώνει ότι θα φάνε πιο μετά μαζί

-Φτάνουν στο δείπνο, όπου ο τύπος έχει γράψει στα @@ του τους ελάχιστα αποδεκτούς τύπους και κανόνες συμπεριφοράς και έχει αρχίσει μόνος του (!!!), ενώ πριν καλά καλά κάτσουν τους πετάει κι ένα "Καλό μπουρδελάκι τον είχατε κάνει τόσα χρόνια τον Α/Σ κωλόγερε, με τον αλκοολικό το μαλάκα σου, αλλά κοιτάτε πόσο μεγάλα και βαριά τα έχω εγώ τώρα που είμαι ο μαμιάς και κρέμεστε από αυτά"

-Επειδή πρέπει τελικά κάπως να προχωρήσει το ανέκδοτο, στο τέλος η με χίλιους κόπους και μέσα από απίστευτη καχυποψία Ύπαρχος, τραβάει και μια ανταρίσα τσέπης και τους πάει βολτίτσα...και ο "πρέπει με κάθε τρόπο να φανώ μλκς" Κυβερνήτης ξυπνάει από τη φασαρία του νεφελώματος, που προφανώς τους μεταδίδεται στο κενό

Σε αυτό το κομμάτι έπεσε το βρισίδι, όπως καταλαβαίνεις. Τα υπόλοιπα ξεφτιλίκια του επεισοδίου, απλά με έκαναν να κράζω μεγαλόφωνα.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Σε αυτό το κομμάτι έπεσε το βρισίδι, όπως καταλαβαίνεις. Τα υπόλοιπα ξεφτιλίκια του επεισοδίου, απλά με έκαναν να κράζω μεγαλόφωνα.

Spoiler

Όπως κράζει συχνά ο Drinker για τα Nu-Trek:

Γράφονται από άτομα που δεν έχουν καμιά σχέση, ούτε περαστική, από οποιεσδήποτε ένοπλες δυνάμεις και πώς πρέπει να συμπεριφέρονται.
Ούτε έστω και τηλεοπτικά που πολλές φορές έχουμε "λύγισμα" των κανόνων.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Σε αυτό το κομμάτι έπεσε το βρισίδι, όπως καταλαβαίνεις. Τα υπόλοιπα ξεφτιλίκια του επεισοδίου, απλά με έκαναν να κράζω μεγαλόφωνα.

Θα έγραφα τα ίδια, αν δεν βαριόμουν να αναλύσω τα "ευκολίες και βλακείες" που έγραψα.

Επεξ/σία από john_dr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, GhostRiderLSOV είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Όπως κράζει συχνά ο Drinker για τα Nu-Trek:

Γράφονται από άτομα που δεν έχουν καμιά σχέση, ούτε περαστική, από οποιεσδήποτε ένοπλες δυνάμεις και πώς πρέπει να συμπεριφέρονται.
Ούτε έστω και τηλεοπτικά που πολλές φορές έχουμε "λύγισμα" των κανόνων.

 

Δεν είναι μόνο αυτό.

Spoiler

Σε κάθε SΤ σειρά (αλλά και ταινία), οι αναφορές σε άλλους κυβερνήτες ή ανώτερους/ανώτατους αξιωματικούς+αξιωματούχους είχαν πάντα (με προφανείς κατά περίπτωση εξαιρέσεις) το στοιχείο του σεβασμού, του θαυμασμού για ότι κατάφεραν, της εκτίμησης, ακόμα και της αγάπης.

Εδώ, μιλάμε για συμπεριφορά κομπλεξικού καραβανά προς νεοσύλλεκτους, όπως αντίστοιχα είχε γίνει στην 1η σεζόν όταν ο Picard πήγε στο Αρχηγείο και ο "θυρωρός" και καλά δεν τον ήξερε, δεν τον είχε ακούσει.

Αυτές είναι "φόρμες" γραφής 70 χρόνια πίσω...δεν είναι τρόπος αυτός, πια, για να δείξεις πόσο "κακός/στραβός" είναι κάποιος και να δικαιολογήσεις τα επόμενα (ανταρσία, πρακτικά).

Σε λίγο θα βάλουν και sinister laugh, οι γελοίοι.

Μου εμφανίστηκε όντως χτες η 3η σεζόν κι εμένα, στο Prime. Οπότε μια μέρα υπομονή, κάθε φορά.

Επεξ/σία από Πέτρος
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετρια πραγματα η πρεμιερα της σεζον.Οκ εχει δυο θεματακια που θα δουμε τι θα γινει,αλλα να υπενθυμισω οτι εχει ανοιξει και μια υπερδινη στο φιναλε της προηγουμενης σεζον απ'οπου ειναι να περασει ενας big bad wolf.Ελπιζω να μην το ξεχασουν.

Ευχαριστη η επιστροφη του Ραικερ,σταθερη αξια η Seven of Nine,μακαρι να μαζεψουν το υπολοιπο team γρηγορα και να εχει τζερτζελο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, GhostRiderLSOV είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Όπως κράζει συχνά ο Drinker για τα Nu-Trek:

Γράφονται από άτομα που δεν έχουν καμιά σχέση, ούτε περαστική, από οποιεσδήποτε ένοπλες δυνάμεις και πώς πρέπει να συμπεριφέρονται.
Ούτε έστω και τηλεοπτικά που πολλές φορές έχουμε "λύγισμα" των κανόνων.

 

ε καλα αυτο φανηκε απο το 2009. οταν εχει ξαφνικη ελλειψη καπετανιων, δεν προαγεις τους απειρους δοκιμους σε καπετανιους, αλλα υποβαθμιζεις τους εμπειρους ναυαρχους σε καπετανιους, για να καλυψεις τα κενα. φυσικα στιςταινιες του 80 και στις σερες του 90, φροντιζαν η στρατιωτικη ιεραρχηση και οργανωση της Starfleet να ειναι καπως ρεαλιστικη. μετα που ηρθε η Bad Robot του Jar Jar Abrams, το χαος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον ενα review του πρωτου επεισοδιου ονοματι: "The next Generation", χωρις spoilers, το οποιο με ικανοποιησε πληρως θα ελεγα! Τηρουμενων των αναλογιων και του τι περιμενα...

Εχουμε μια αλλαγη σε σχεδον ΟΛΑ συγκριτικα με τις προηγουμενες 2 σεζον. Σε ολα που εχουν σημασια τουλαχιστον!

Στην εναρξη λοιπον της τριτης σεζον εχουμε ενα συμπαγες σεναριο, ενα συγκεκριμενο στορυ το οποιο μας προκαλει περιεργεια για το τι συμβαινει, εχει σασπενς και εξελισσεται ομαδα, εισαγαγοντας με ενδιαφερον καινουργιους χαρακτηρες καθως χτιζεται η πλοκη. 

Οι νεοι χαρακτηρες εχουν δυναμικη, ειναι ατομα με προσωπικοτητα και δειχνουν ικανοι για το καλυτερο. Ναι εχουν δυναμικη και φαινεται με το καλημερα! 

Η μουσικη συνολικα που παιζει γνωστα πετυχημενα κοματια του παρελθοντος, η αλλαγη της εισαγωγης απο εκεινο το βαρετο αφηρημενο μοτιβο των προηγουμενων 2 σεζον που μονο σταρ τρεκ δεν θυμιζε ειναι στοιχεια που δειχνουν σαφη προσπαθεια να επανελθει η αισθητικη του σταρ τρεκ που τοσο μας εχει λειψει...

Τα σκηνικα εντος των διαστημοπλοιων παραμενουν σκοτεινα, κατι αρνητικο που ευελπιστω να αλλαξει αλλα αυτο ειναι ισως το λιγοτερο,.

Το σημαντικοτερο ειναι οι διαλογοι που με εξαιρεση των -γνωστων τελευταια- περιπτωσεων χυδαιολογιας, παρουσιαζονται φρεσκοι, με ενδιαφερον και εντονο στοιχειο star trek TNG που ολοι γνωριζουμε.

Γενικα η ολη εντυπωση απο το πρωτο επεισοδιο ειναι θετικοτατη, αν και εισαγωγικο, δειχνει εξαιρετικη προοπτικη στο να συνεχισει πολυ καλα.

Η αναποφεκτη συγκριση με τις αλλες 2 σεζον του Picard εχει ηδη ξεκαθαρο νικητη, δεν τιθεται κουβεντα. Η ολη αισθηση αλλαγης ειναι εμφανης. Το να συγκρινω τωρα αυτο το επεισοδιο με τα καλυτερα του TNG ειναι αδικο. Ειναι ενα action επεισοδιο εχοντας και αρκετο starfleet και εστιαζει σε αυτο το κοματι χτιζοντας με παραδοσιακο τροπο τα μυστηρια του σεναριου. Ειναι εισαγωγικο και ως τουτο πετυχαιει στον σκοπο του απολυτα.

Αλλα πετυχαινει καταπληκτικα σε κατι ακομα σημαντικοτερο: Απαγκιστρωνεται πολυ σωστα απο τη γαγκραινα των προηγουμενων 2 σεζον και την woke νοοτροπια που ειχε γινει αυτοσκοπος και που κοντεψε να εξαφανισει τους trekkers. Κοβει επισης μαχαιρι το χιουμορ και τους ight χαρακτηρες και παιρνει σοβαρα τον εαυτο της. Δεν εχει φυσικα τα ιδιαιτερα μεγαλοφυη σεναρια με βαθος του TNG ή του TOS και δεν διαφενεται να παει προς κατι τετοιο. Ομως, ειχε πολλα βαρη να πεταξει απο πανω της και τα καταφερνει περιφημα! Ολα πλεον δειχνουν οτι θα απολαυσουμε Star Trek, δηλαδη πραγματικη, σοβαρη συνεχεια του franchise!!!

Απιστευτο ετσι?

Επεξ/σία από qspock
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το προβλημα ειναι οτι οσο καλο καλη και ναναι η τριτη σεζον, μαλλον θα καταληξει ως μια ανωμαλια στο Nu Trek. o νυν showrunner δεν θα επιστρεψει για την επομενη σεζον, ενω ο Kurtzman ανανεωσε την θητεια του μεχρι ο 2026 νομιζω. αν καταλαβα καλα, 

παντως οπως και με τον προσφατο Doctor Who, η επιστροφη αυτων των σοου στο παλιο, νοσταλγικο αλλα καλο εαυτο τους, δειχνει οτι ο πολιτικα καθοδηγουμενος  εκμοντερνισμος τους ειχε πιασει πατο. δεν κανεις τετοιες αλλαγες, αν το προιον σου πουλαει καλα.

Επεξ/σία από KilliK
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 3η σεζον ειχε ειπωθει απο περυσι οτι θα ειναι η τελευταια της σειρας,αν και καποια μελη του καστ δηλωνουν τωρα,οτι  δεν αποκλειουν αλλη μια επιστροφη,ισως με μια ταινια.

https://deadline.com/2022/04/star-trek-picard-levar-burton-michael-dorn-next-generation-cast-third-final-season-1234994775/

https://comicbook.com/startrek/news/star-trek-picard-season-3-patrick-stewart-return/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω αυτη την αισθηση εχω

6 ώρες πριν, KilliK είπε

το προβλημα ειναι οτι οσο καλο καλη και ναναι η τριτη σεζον, μαλλον θα καταληξει ως μια ανωμαλια στο Nu Trek. o νυν showrunner δεν θα επιστρεψει για την επομενη σεζον, ενω ο Kurtzman ανανεωσε την θητεια του μεχρι ο 2026 νομιζω. αν καταλαβα καλα, 

παντως οπως και με τον προσφατο Doctor Who, η επιστροφη αυτων των σοου στο παλιο, νοσταλγικο αλλα καλο εαυτο τους, δειχνει οτι ο πολιτικα καθοδηγουμενος  εκμοντερνισμος τους ειχε πιασει πατο. δεν κανεις τετοιες αλλαγες, αν το προιον σου πουλαει καλα.

Κι εγω εχω τη διαισθηση οτι δυσκολα θα εχουμε ολικη επαναφορα, ειναι τοσο κακα τα τελευταια τηλεοπτικα (και οχι μονο) χρονια, που πλεον ειμαι πολυ δυσπιστος... Τουλαχιστον ας ειναι ολη η σεζον νορμαλ, να απολαυσουμε για τελευταια φορα ΤΡΕΚ της προκοπης. 

Υπαρχει κι ενα petition να παραμεινει ο Matalas στο τιμονι, ο τυπος παρακατω εχει ενα ενδιαφερον σχετικο video

 

https://www.change.org/p/let-terry-matalas-picard-season-3-showrunner-make-more-star-trek-shows-terrytrek

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...