Προς το περιεχόμενο

Star Trek: Picard


Diinekis21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, johny f είπε

Αρκετα σκοτεινο το 7ο,περισοτερο κι απ'τα προηγουμενα,

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

φερνει σε ακομα πιο αμεση αντιπαραθεση το Πικαρντ με τη Βαντικ,αναλυει τα κινητρα των νεων Μεταμορφικων για την εκδικηση τους λογω του Project Πρωτεας της Ομοσπονδιας.


Στο υφολογικο επιπεδο κανει ακομα πιο εντονη την διαφορα του τωρινου κυνικου σκοτεινου Τρεκ με την ιδεαλιστικη σειρα που εφτιαξε στα 60s o Roddenberry.
Στο πρακτικο επιπεδο

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

λογω του Λορ που εχει παρει το πανω χερι απ'το Ντειτα και της πανουργιας των Μεταμορφικων τελικα καταλαμβανουν το Ταιταν.Επισης σημαντικα σημεια προς διερευνηση ειναι τι ειναι τελικα ο Τζακ και γιατι εχουν τοση καψα με την παρτη του,οπως και ποιος ειναι αυτος που δινει εντολες στη Βαντικ που τους λεει διαφορετικο ειδος,σαν οι Μεταμορφικοι να κανουν τη δουλεια του,κι αυτος ειναι κατι εντελως διαφορετικο.

 

Spoiler

Και εμένα μου κινεί την περιέργεια αυτός/αυτή/αυτό που δίνει τις διαταγές. 

Μπορεί βέβαια και αυτός που δίνει εντολές να είναι Changeling. Αλλά επειδή η Vadic και οι δικοί της είναι "εξελιγμένοι" με αντάλλαγμα τη διάρκεια ζωής τους, ίσως για αυτό να αναφέρεται σε αυτούς ως άλλο είδος.

Οψόμεθα. 

 

Επεξ/σία από FCastor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 802
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Spoiler

Εξελίσσεται εξαιρετικά...

Μετά από ένα επεισόδιο-συρραφή κάθε γνωστού κλισέ (με 1-2 καλές στιγμές) κατάφεραν και τους μάζεψαν όλους στο ίδιο τραπέζι.

Για να δούμε, με τί τρόπο θα φύγουν δοξασμένοι (ελπίζω αυτό, τουλάχιστον) οι κ.λόγεροι, να τελειώνουμε οριστικά με δαύτους?

Εκεί στο TNG theme (μέσα στο επεισόδιο, όχι στο τέλος), έπεσε βρισίδι μπόλικο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτο δεν το περιμενα!!!

Το ενατο επεισοδιο ειναι εξαιρετικο!

Ειναι ενα επεισοδιο TNG, με στοιχεια απο τις καλυτερες ταινιες τους, ορθη σκηνοθεσια, ΚΑΛΟ technobubble (!!!), συνεπεις ρολους και... ολικη επαναφορα!

Για πρωτη φορα, βγαζει νοημα! Και πηγαινει στη σωστη κατευθυνση! Συνδει και εξηγει στοιχεια απο το παρελθον! Και τολμαει να θετει και σωστα/ευλογα, ερωτηματα!!! Κατι που δεν συνηθιζεται τελευταια...

Και, βεβαιως βεβαιως, νοσταλγια ΟΛΚΗΣ!!

ΜΠΡΑΒΟ!!

Εξεπλαγην ευχαριστα ομολογω...

Ετσι μαλιστα!!

Επεξ/σία από qspock
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει ένα λαθάκι το επεισόδιο.

Spoiler

Δεν έπρεπε να σκοτώσουν τον άλλον. Ας τον τραυμάτιζαν σοβαρά με τις άλλες δύο να μένουν για να εξασφαλίσουν την επιβίωσή του. Θα είχε περισσότερη λογική η επιλογή τους να μην ακολουθήσουν τους άλλους και το αποτέλεσμα θα ήταν το ίδιο. Μόνο το παλιό πλήρωμα στο Enterprise D.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/4/2023 στις 11:03 ΠΜ, john_dr είπε

Έχει ένα λαθάκι το επεισόδιο.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Δεν έπρεπε να σκοτώσουν τον άλλον. Ας τον τραυμάτιζαν σοβαρά με τις άλλες δύο να μένουν για να εξασφαλίσουν την επιβίωσή του. Θα είχε περισσότερη λογική η επιλογή τους να μην ακολουθήσουν τους άλλους και το αποτέλεσμα θα ήταν το ίδιο. Μόνο το παλιό πλήρωμα στο Enterprise D.

 

Το επεισόδιο είναι μια σειρά από "λαθάκια", από την αρχή μέχρι το τέλος, κάποια "ok", κάποια "wtf".

Σαν "απάντηση" στο μυστήριο έδωσε κάποια πράγματα τουλάχιστον, αλλά σίγουρα διαφωνούμε για το αν στέκουν ή όχι, αλλά και για τον τρόπο σερβιρίσματος.

Κρατάω ένα πάρα πολύ μικρό καλάθι για το τελευταίο, μήπως και καταφέρει κάπως να συμμαζέψει όλη αυτή την μέχρι τώρα αστειότητα σε κάτι κάπως εύπεπτο, αλλά δεν είμαι και πολύ αισιόδοξος.

Μέχρι τώρα, προσπαθώ να καταλάβω

Spoiler

τί ακριβώς πάει να κάνει το Ent-D με τα κουρασμένα παλικάρια, απέναντι στον απόλυτα φορτωμένο και συγχρονισμένο Α.Σ.

Θα εμφανιστεί, δηλαδή, εκεί που είναι όλοι απόλυτα υπό τον έλεγχο της Queen (να δω κι αυτό το τελευταίο πως θα το παρουσιάσουν μετά τον προηγούμενο κύκλο με την Αγνή, εκτός κι αν άλλη σειρά έβλεπα τότε εγώ) και θα τους κάνει τί πράγμα?

Θα βάλει μήπως κι εδώ να παίζει στο τέρμα το Sabotage κι όσοι αντέξουν? Μήπως το You could be mine, για να έχουμε και επιλογές για cross σκηνικά?

Θα πιάσει την κουβέντα ο Ρ σαν δεινός ρήτορας και θα το μετανιώσουν?

Αλλά εντάξει, υπάρχει πάντα η πιθανότητα να

Spoiler

εμφανιστεί ο Χαμένος στο Διάστημα (κι άλλο cross) "Oh shut up" Wesley και με τις υπερικανότητες που πια έχει αποκτήσει να τα βάλει όλα στη σειρά τους και στο τέλος να κερδίσει και το γκομενάκι (την Αγνή), ίσως με κάποια βοήθεια από τον half-brother ο οποίος θα "ξυπνήσει" τελικά σε φάση "I know you're in there".

Πρέπει να έχω γίνει πάρα πολύ παράξενος, τελικά...και είμαι άνθρωπος που βλέπει κι απολαμβάνει οποιοδήποτε σκουπίδι από τα μικράτα του.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Spoiler
3 ώρες πριν, Πέτρος είπε

μετά τον προηγούμενο κύκλο με την Αγνή

Αυτό φοβάμαι εγώ. Την Αγνή να εμφανίζεται από κάπου αλλού σαν διαφορετική, ανεξάρτητη, εξορισμένη κολεκτίβα και να αναστρέφει τις επιδράσεις των nanobots με τον αστροστόλο, την Αγνή και το Ent D να υπερισχύουν σε μια τελική μονομαχία με τους Borg και τους changelings. Αλλά νομίζω δεν φαίνεται να συμμετέχει σε αυτή τη σεζόν η ηθοποιός, οπότε αυτό μάλλον το γλιτώνουμε.

Οπότε μάλλον ο Jack θα ανακαλύψει τις πραγματικές δυνατότητες των super powers του και θα επικοινωνήσει/ελέγξει τηλεπαθητικά όλους τους ελεγχόμενους πάνω στα διαστημόπλοια, ώστε αυτά να επιτεθούν στους Borg. Βάζοντας το Ent D στο στόχαστρο όλων αυτών των διαστημοπλοίων και μπροστά στον κίνδυνο η μαμά και ο μπαμπάς να σκοτωθούν, μάλλον θα είναι αρκετό για να τον κάνει να επέμβει. Πρέπει άλλωστε αυτός για τον οποίο έχουν πεθάνει τόσοι και τόσοι μέχρι τώρα, να σώσει την ανθρωπότητα ώστε να μην έχουν πεθάνει όλοι αυτοί τζάμπα. Δεν θα μου έκανε εντύπωση να αυτοθυσιαστεί πάνω στον Borg Cube, με όλα τα διαστημόπλοια του αστροστόλου και τους ελεγχόμενους από τον Jack πληρωμάτων τους να τον ανατινάζουν.

3 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Πρέπει να έχω γίνει πάρα πολύ παράξενος, τελικά...και είμαι άνθρωπος που βλέπει κι απολαμβάνει οποιοδήποτε σκουπίδι από τα μικράτα του.

Μάλλον απλά είχαμε και οι δύο την τύχη να ξεκινήσουμε να βλέπουμε σειρές και ταινίες όταν αυτές προσπαθούσαν να διατηρήσουν μια λογική, οπότε γινόμαστε παράξενοι με τα τελευταία τερατ... αριστουργήματα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή εμένα τουλάχιστον με παραξένεψε μια φράση της Beverly στο 9ο επεισόδιο, την παραθέτω παρακάτω μαζί με μια εξήγηση που μου φάνηκε εμένα τουλάχιστον αρκετά πιστευτή (αν και βλέπω γενικά μια προσπάθεια σε αυτή τη season να έχει "ξεχαστεί" η προηγούμενη, όχι αδίκως νομίζω...).

Spoiler

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, FCastor είπε

Επειδή εμένα τουλάχιστον με παραξένεψε μια φράση της Beverly στο 9ο επεισόδιο, την παραθέτω παρακάτω μαζί με μια εξήγηση που μου φάνηκε εμένα τουλάχιστον αρκετά πιστευτή (αν και βλέπω γενικά μια προσπάθεια σε αυτή τη season να έχει "ξεχαστεί" η προηγούμενη, όχι αδίκως νομίζω...).

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

 

Το πρόβλημα με αυτές τις εξηγήσεις είναι ότι

Spoiler

η αρχική επαφή στη S2, πριν εμπλακεί και ο βλαμμένος και τους στείλει πέρα-δώθε στο χρόνο, είναι από τους ορθόδοξους πασόκους, αυτούς που ξεκοίλιασε η Τζεϊνγουέι σε εκείνο το τραγικό τέλος.

Τα μπερδεύω? Τα απομεινάρια του πασόκ δεν ήταν αυτά? Η όλη ιστορία με την "αλλη" βασίλισσα (πρακτικά terra universe) και την κατάληξη της Αγνής, έχει αφήσει το αναμενόμενο ρδελομπάχαλο όταν μπλέκουμε παράλληλα σύμπαντα, ταξίδια στο χρόνο και λοιπές quantum ευκολίες για να "βγει" ιστορία.

Περισσότερο μοιάζει με κατάσταση τύπου "S2? What S2? This is TNG Specials"

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Πέτρος είπε

Το πρόβλημα με αυτές τις εξηγήσεις είναι ότι

  Απόκρυψη περιεχομένων

η αρχική επαφή στη S2, πριν εμπλακεί και ο βλαμμένος και τους στείλει πέρα-δώθε στο χρόνο, είναι από τους ορθόδοξους πασόκους, αυτούς που ξεκοίλιασε η Τζεϊνγουέι σε εκείνο το τραγικό τέλος.

Τα μπερδεύω? Τα απομεινάρια του πασόκ δεν ήταν αυτά? Η όλη ιστορία με την "αλλη" βασίλισσα (πρακτικά terra universe) και την κατάληξη της Αγνής, έχει αφήσει το αναμενόμενο ρδελομπάχαλο όταν μπλέκουμε παράλληλα σύμπαντα, ταξίδια στο χρόνο και λοιπές quantum ευκολίες για να "βγει" ιστορία.

Περισσότερο μοιάζει με κατάσταση τύπου "S2? What S2? This is TNG Specials"

 

Spoiler

Δεν αποκλείεται. Η 2η season είναι λίγο... ομιχλώδης στη μνήμη μου.

Ρίχνοντας πάντως μια σύντομη ματιά στο πρώτο επεισόδιό της έχω την εντύπωση πως η μασκοφορεμένη Queen είναι η Jurati και οι Borg της είναι το δικό της faction όπως και στο τελευταίο επεισόδιο. Time fuckery sort of thing. Εξηγεί και γιατί ο Shaw αναφέρεται στο event του Stargazer της 2ης season ως κάτι που δεν αφορούσε τους "πραγματικούς" Borg (παραφράζω, αλλά κάπως έτσι το είπε νομίζω).

Όχι ότι το να... αχέμ... αγνοούν τη 2η με πειράζει και πάρα πολύ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, FCastor είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Δεν αποκλείεται. Η 2η season είναι λίγο... ομιχλώδης στη μνήμη μου.

Ρίχνοντας πάντως μια σύντομη ματιά στο πρώτο επεισόδιό της έχω την εντύπωση πως η μασκοφορεμένη Queen είναι η Jurati και οι Borg της είναι το δικό της faction όπως και στο τελευταίο επεισόδιο. Time fuckery sort of thing. Εξηγεί και γιατί ο Shaw αναφέρεται στο event του Stargazer της 2ης season ως κάτι που δεν αφορούσε τους "πραγματικούς" Borg (παραφράζω, αλλά κάπως έτσι το είπε νομίζω).

Όχι ότι το να... αχέμ... αγνοούν τη 2η με πειράζει και πάρα πολύ.

 

Δεν ξέρω τί να (σου) πω, πραγματικά.

Spoiler

Γιατί τότε πήγε να τους καταστρέψει όλους? Σαν "αντίδραση" επειδή κι αυτοί φρίκαραν και της την έπεσαν? Οκ...παίζει ίσως.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οποιος είχε σιχαθεί τη ζωή του από το "νέο" Σταρ Τρεκ να δει την τρίτη σεζόν του Picard!! ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ!!

Προσοχή! Μόνο την τρίτη σεζόν.

Make It So Star Trek GIF

Επεξ/σία από CarbonFibre
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...