Προς το περιεχόμενο

Star Trek: Picard


Diinekis21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 802
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Mhlogiatros είπε

Ρε τι κανει ο ανθρωπος για να πουλησει :-( https://www.news247.gr/celebrities/patrik-stioyart-ekane-protasi-gamoy-ian-makkelen-fili-stoma.7565613.html

Βλακείες. Ο Patrick έχει 40 χρόνια νεώτερη γυναίκα και ο Ian ήταν κουμπάρος..... 

Επεξ/σία από Apoll
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 θα κάνει exploration και ο Picard στην σεξουαλικότητά του :P

Ερωτική εξομολόγηση στον 1st officer.

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωιμέ. Spoiler ALERT 

Αυτά συμβαίνουν όταν για να μην πληρώσουν τα λεφτά του Star Trek licence φτάνουμε στο STD και στο STP που δεν έχουν καμμία σχέση με Star Trek προ 2007. 

Και θα γράψω το εξής. Measure of a Man, TNG S2 E9. Γι αυτό δεν έχει καμμία σχέση με Star Trek το "Picard"

 
Επεξ/σία από Apoll
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν έγραψα μην περιμένετε TNG/TOS/ENT αλλά κάτι χειρότερο και από το Discovery πέσανε πέτρες.  

https://www.cnet.com/news/star-trek-picard-a-mirror-to-our-modern-dystopia/

Picard embraces the conflict and shades of gray embraced by contemporary television but that some fans may see as a departure from Gene Roddenberry's hopeful vision of the future.

 

Επεξ/σία από Apoll
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άλλη μία σειρά που θα απολαύσουμε

Αναφορά σε κείμενο

Tις αδελφές Mary Sue που κλωνοποίησαν από ένα κύτταρο του Data!!!!!! O οποίος ήταν android και όχι οργανική μορφή ζωής ........ Αλλά ποιος ασχολείται με αυτά. 🙄
Συν το ότι χρησιμοποιούν την Golden Bridge για παραγωγή ενέργειας με ηλιακούς συλλέκτες......... για την προστασία του πλανήτη από το CO2?..... 🙄

 

Όλες οι φήμες που είχαμε μέχρι τώρα βγαίνουν πραγματικές. 

"You either die a hero or live long enough to see Kurtsman as a producer on your beloved show". 

Επεξ/σία από Apoll
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρίχνοντας μια ματιά στα Reddits του Star Trek και του Star Trek: Picard μια και αυτό περί

Spoiler

κλωνοποίησης δύο αδερφών από κύτταρο του Data

(maybe try spoilering it next time...?) μου κίνησε την περιέργεια και μην έχοντας δει το επεισόδιο ακόμα...

Spoiler

 

Έχω την εντύπωση ότι η λέξη "κλωνοποίηση" αφορά το artificial neural network/positronic brain του Data. Ο Maddox φαίνεται να χρησιμοποιήσε κάποιο τμήμα του "εγκεφάλου" του Data ή -πιο πιθανό- του B-4 (που αν δεν με απατά η μνήμη μου έλαβε τις αναμνήσεις ή/και την προσωπικότητα του Data μετά το "θάνατό" του) ως template και ως μπούσουλα προκειμένου να μπορέσει να λύσει το πρόβλημα που υπήρχε με την κατασκευή Soong-type androids όπως ο Data, ο Lore και ο B-4.

 

Οπότε ένα είδος synthetic cloning και όχι organic cloning (βλέπε τους πιο γνωστούς κλώνους τύπου Star Wars clone troopers κλπ). Για αυτό άλλωστε και η Dahj και η αδερφή της δεν μοιάζουν εμφανισιακά μεν με τον Data, αλλά μάλλον έχουν μέρος από ή το σύνολο των αναμνήσεών του ή/και της προσωπικότητάς του δε.

 

 

Επεξ/σία από FCastor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αρκετά αδιάφορο μου φάνηκε.
Καλή ερμηνεία όπως πάντα από τον Patrick.

Μόνο τα σκηνικά από το trailer αξίζουν προς το παρόν:

Spoiler

borg cube, Data κλπ 

Στο επόμενο επεισόδιο θα συσταθεί η ομάδα του... θα δω μερικά ακόμη επεισόδια χωρίς να έχω πολλές προσδοκίες.

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το βλέπω τώρα

 

Στην αρχή φαίνεται ότι είναι Holodeck αλλά είναι αυτό με τα όνειρα ότι βλέπεις κάτι που είναι παράξενο, αλλά δεν το συνειδητοποιείς εκείνη την στιγμή (και συνήθως έχει να κάνει με γράμματα/αριθμούς) που κατεβάζει ο Data 5 ντάμες και δεν έχει θέμα ο Pickard, αλλά ο Άρης είναι το παραπάνω παράξενο που τον κάνει να νιώσει ότι κάτι δεν πάει καλά. Μου άρεσε αυτή η λεπτομέρεια.

Θέλω να πάει στον Riker και να του πει "I named my dog after you", "Oh, is it William or Riker?", "It's Number One".

"Château Picard, France". Όσο και να το λέτε ότι είναι Γάλλος ο Jean-Luc. Πιο βρετανός Γάλλος δεν έχει υπάρξει.

Τerrible capture attempt is terrible.

Terrible Picard french is terrible. :P "Tea, Earl Grey, hot. decaf". Ελπίζω να μην βγει vegan σε λίγο.

"Be the Captain they remember". Τώρα έπιασα ότι είναι Romulan survivors.

"Did you ever lose faith in (Data)?" "Never". :)

Παραδόξως, η μαύρη γυναίκα είναι η πιο εκνευριστική αυτή τη στιγμή. Αλλά είναι κλασσικό ότι οι ρεπόρτερ σε τέτοια κάνουν τις ερωτήσεις που σπάνε μπάλες ή καμιά φορά τα μούτρα τους.

Μέχρι στιγμής δεν με χαλάει ο Picard. Έχει το στυλ του παλιού νομίζω, αν και έχω χρόνια να δω TNG. Δεν είναι στο στυλ του Luke που άλλαξε στο TLJ. Εδώ φέρνει πιο καλά γιατί έφυγε, μιας και ο οργανισμός που υπηρετούσε τόσα χρόνια για έναν σκοπό, φάνηκε να σαπίζει εκ των έσω. Ίσως βέβαια αυτό είναι το θέμα ότι ο Starfleet άλλαξε τόσο και πήγε πιο πολύ σε Nu-Trek μονοπάτι.

"Daughter". Spooky!

Seen this fast-foward movement before.

Moυ άρεσε ο όρος "positronic alarm bell". :D

Περιμένω να ακούσω το "She's (όσο είναι), I'm fucking 90" από το Logan.

Man, να τα έκανε κι ο Data αυτά. Ωπ, she's dead. Ωπ, Picard is dead. Αpparently not. Hm... Έλεγα ότι είναι όνειρο μιας και βρέθηκε πάλι πίσω στα μέρη του. Επίσης από τόσο κοντά σε έκρηξη, δεν έχεις απλά "one bad knock", αλλά σε μαζεύουν με κουταλάκια.

"Time to get off my ass" φάση. Let's go, Picard!

IKEA Data. Α, κρίμα ότι ο Β4 δεν έγινε Data όπως μας έδειχνε το τέλος του Nemesis. Έπρεπε να κοιτάω το Star Trek wiki Memory Alpha για να δω ποιος είναι ο Bruce Maddox.

Πάλι τα δίδυμα θα σώσουν τον γαλαξία. :P

Ah yes, space. Ξεχνάω ότι έχουμε και διάστημα. :P

What the hell? Repurposed Borg Cube?!

Δεν μπορώ να πω ότι μου άφησε κάποια άσχημη γεύση. Θέλω να δω περισσότερο σίγουρα, ίσως μου ξεφεύγει κάτι. Δεν πρόσεξα και κάτι σε SJW-ism. Ίσως το ότι οι περισσότεροι ε... "NPCs" είναι γυναίκες. :P Νομίζω ότι δεν μιλάει με κανέναν λευκό (άνθρωπο) άντρα.

Επεξ/σία από GhostRiderLSOV
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορώ να πω ότι μου άρεσε σαν πρώτο επεισόδιο. Λίγο μυστήριο από εδώ, λίγες απαντήσεις από εκεί και σε αναμονή περισσότερων (επιστροφές από τα παλιά, πλήρωμα, κλπ).

 

Επίσης...

 

Spoiler

 

Ο όρος είναι -για να κρατάμε και την παράδοση του Star Trek science jargon- fractal neuronic cloning. Η ιδέα του Maddox είναι ότι δεν χρειάζεται ολόκληρο το neural network του Data, αλλά του αρκεί ένας και μόνο ποζιτρονικός νευρώνας προκειμένου να μπορέσει να αναδημιουργήσει τον κώδικα του Data (ή βασικά από ό,τι καταλαβαίνω την τεχνολογία τέλος πάντων του ποζιτρονικού του εγκεφάλου που ήταν και η επιτομή του έργου του Soong) και ίσως και τις αναμνήσεις του. Από εκεί και πέρα υποτίθεται ότι η δημιουργία ενός flesh-and-blood android body, ή όσο το δυνατόν κοντινότερο σε flesh-and-blood, είναι το εύκολο κομμάτι relatively speaking. Οπότε δεν υπάρχει "κλωνοποίηση από ένα κύτταρο του Data".

 

Τώρα πόσο αρέσει ή όχι η ιδέα ανδροειδών που ουσιαστικά είναι από σάρκα και αίμα ή κατά πόσο είναι εφικτό με βάση του τι γνωρίζουμε για την τεχνολογία στο Star Trek; Θα ποντάρω ότι δεν είναι και τόσο far-fetched (if Blade Runner can do it... :P). Από ό,τι φαίνεται το βασικό πρόβλημα δεν ήταν ή είναι το υλικό από το οποίο είναι κατασκευασμένο το σώμα αλλά η δημιουργία ενός "εγκεφάλου" τόσο advanced και sentient όπως του Data.

 

 

Επεξ/σία από FCastor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...