Προς το περιεχόμενο

Star Trek: Picard


Diinekis21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 ώρες πριν, FCastor είπε

Ρίχνοντας μια ματιά στα Reddits του Star Trek και του Star Trek: Picard μια και αυτό περί

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

κλωνοποίησης δύο αδερφών από κύτταρο του Data

(maybe try spoilering it next time...?) μου κίνησε την περιέργεια και μην έχοντας δει το επεισόδιο ακόμα...

  Απόκρυψη περιεχομένων

Έχω την εντύπωση ότι η λέξη "κλωνοποίηση" αφορά το artificial neural network/positronic brain του Data. Ο Maddox φαίνεται να χρησιμοποιήσε κάποιο τμήμα του "εγκεφάλου" του Data ή -πιο πιθανό- του B-4 (που αν δεν με απατά η μνήμη μου έλαβε τις αναμνήσεις ή/και την προσωπικότητα του Data μετά το "θάνατό" του) ως template και ως μπούσουλα προκειμένου να μπορέσει να λύσει το πρόβλημα που υπήρχε με την κατασκευή Soong-type androids όπως ο Data, ο Lore και ο B-4.

Οπότε ένα είδος synthetic cloning και όχι organic cloning (βλέπε τους πιο γνωστούς κλώνους τύπου Star Wars clone troopers κλπ). Για αυτό άλλωστε και η Dahj και η αδερφή της δεν μοιάζουν εμφανισιακά μεν με τον Data, αλλά μάλλον έχουν μέρος από ή το σύνολο των αναμνήσεών του ή/και της προσωπικότητάς του δε.

Όμως

Ο Data ήταν πλήρες συνθετικό Android. Δεν έχει DNA. Επίσης οι κλώνοι/κόρες του είναι οργανικά όντα με όλα τα χαρακτηριστικά ανθρώπου εκτός από τον εγκέφαλο που είναι μη οργανικός. 

Όμως αυτό σημαίνει ότι το Starfleet πειραματίστηκε με ανθρώπους ενάντια σε όλα τα directives για να χώσει έναν μη οργανικό εγκέφαλο σε ανθρώπινο σώμα; Ανάποδα από 4 επεισόδια του TNG και 2 του DS9 για αρχή; 

Επίσης πως είναι δυνατόν ανθρώπινο σώμα με positronic brain να έχει την δύναμη του Hulk να πηδά 30 μέτρα και "σπάει" τα πάντα, με την ευελιξία της Black Widow. 

Ο Data είχε την δύναμη που είχε γιατί δεν ήταν οργανικός αλλά μηχανικός στο σύνολό του. Ήτοι εδώ έχουμε μία (δύο) Mary Sue. 

Επίσης πως είναι δυνατόν οι Romulans να έχουν και special attack από το Aliens; 

Και δεν πάμε καν στο σενάριο που η πλοκή ανεβάζει το αίμα οποιουδήποτε πραγματικού Star Trek οπαδού στα όρια του εγκεφαλικού. 

Αυτό δεν είναι Star Trek με αυτό που αντιπροσωπεύε. 

Και ας ξεχάσουμε πως πέθανε ο Data στο Nemesis, όπου δεν έμεινε ούτε ένα στοιχείο του. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 802
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Apoll είπε

Όμως

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Ο Data ήταν πλήρες συνθετικό Android. Δεν έχει DNA. Επίσης οι κλώνοι/κόρες του είναι οργανικά όντα με όλα τα χαρακτηριστικά ανθρώπου εκτός από τον εγκέφαλο που είναι μη οργανικός. 

Όμως αυτό σημαίνει ότι το Starfleet πειραματίστηκε με ανθρώπους ενάντια σε όλα τα directives για να χώσει έναν μη οργανικό εγκέφαλο σε ανθρώπινο σώμα; Ανάποδα από 4 επεισόδια του TNG και 2 του DS9 για αρχή; 

Επίσης πως είναι δυνατόν ανθρώπινο σώμα με positronic brain να έχει την δύναμη του Hulk να πηδά 30 μέτρα και "σπάει" τα πάντα, με την ευελιξία της Black Widow. 

Ο Data είχε την δύναμη που είχε γιατί δεν ήταν οργανικός αλλά μηχανικός στο σύνολό του. Ήτοι εδώ έχουμε μία (δύο) Mary Sue. 

Επίσης πως είναι δυνατόν οι Romulans να έχουν και special attack από το Aliens; 

Και δεν πάμε καν στο σενάριο που η πλοκή ανεβάζει το αίμα οποιουδήποτε πραγματικού Star Trek οπαδού στα όρια του εγκεφαλικού. 

Αυτό δεν είναι Star Trek με αυτό που αντιπροσωπεύε. 

Και ας ξεχάσουμε πως πέθανε ο Data στο Nemesis, όπου δεν έμεινε ούτε ένα στοιχείο του. 

Και εγώ περιμένω όπως ο GhostRiderLSOV να (αν) τα εξηγήσουν σε επόμενα επεισόδια.

 

Μερικές ιδέες πάντως...

Spoiler

 

Προφανώς και ο Data ήταν συνθετικό ον χωρίς DNA. Δεν αναφέρθηκε πουθενά στο επεισόδιο ότι χρησιμοποιήσαν κύτταρο, DNA ή άλλα οργανικά ανάλογα από τον Data. Χρησιμοποίησαν -από ό,τι αφήνεται να εννοηθεί τουλάχιστον- έναν ποζιτρονικό νευρώνα για να μπορέσουν να αναδημιουργήσουν το μυαλό του, που ήταν και το βασικό πρόβλημα με την κατασκευή των εξελιγμένων Soong-type androids. Τώρα που τον βρήκαν δεν ξέρω, αλλά θα μπορούσαν φαντάζομαι δυνητικά να τον είχαν στην κατοχή τους -ή ο Maddox έστω, καθώς αυτός και ο Data είχαν συνεχίσει την επικοινωνία μεταξύ τους και μετά το Measure of a Man αν θυμάμαι καλά από το Memory Alpha- από πριν ο Data εξαϋλωθεί στο Nemesis.

 

Επίσης δεν νομίζω ότι πειραματίστηκαν με ανθρώπους τόσο όσο δημιούργησαν σώματα εκ του μηδενός more or less (αναφέρει στο επεισόδιο η Dr. Jurati ότι "φτιάχνονται σε ζεύγη/in pairs" με τη μέθοδο αυτή του Maddox). It remains to be seen βέβαια. Και μπορεί να αναφέρεται ως flesh and blood αλλά μπορεί να είναι ευφημισμός και να μην είναι εντελώς εντελώς οργανικό. Αλλά ακόμα και να είναι, δεν σημαίνει ότι θα είναι εντελώς ανθρώπινο. Δεν θα είναι η πρώτη φορά που θα έχουμε οργανικό ον στο Star Trek με σχετικά υπεράνθρωπες ικανότητες (Augments, Klingons, Jem'Hadar, και λοιπά, και λοιπά). Δεν το θεωρώ και ακατόρθωτο να έφτιαξαν μεν flesh and blood  σώματα αλλά σημαντικά βελτιωμένα. Άλλωστε μπορεί η Dahj να ήταν δυνατή αλλά δεν μου φάνηκε ότι ήταν όσο δυνατός ήταν ο Data. Έπρεπε να πολεμήσει και να αποφύγει και τα χτυπήματα που έδινε στους αντιπάλους πιο πολύ προς Black Panther ή Captain America strength level θα μου έφερναν παρά Hulk. Περισσότερο μου θύμισε improved Augment σε ικανότητες (αντανακλαστικά, ταχύτητα, ευλυγισία, δύναμη) παρά κανονικό android έτσι και αλλιώς.

 

Τώρα για το acid spit α λα Reptile θα σε γελάσω. Αλλά φαντάζομαι ότι με λίγο genetic tampering, λίγο augmentation για να έχει ένας black ops operative ένα κρυφό όπλο, έναν άσο στο μανίκι του -ή μάλλον στο στόμα του- εξηγείται πολύ εύκολα. Μετά από ό,τι έχω δει σε Next Generation, Deep Space Nine, Voyager, Enterprise και πόσες ταινίες (και δεν χρησιμοποιώ καν το New Trek, μια και το Picard είναι συνέχεια των πιο παραδοσιακών μας σειρών)... ε, δεν μπαίνει καν στο Weird Shit Top 10.

 

Έχοντας δει κάθε Star Trek μέχρι τώρα (με την εξαίρεση του Original Series, αν και έχω δει τις ταινίες) δεν μπορώ να πω πάντως ότι σκέφτηκα "πω ρε φίλε, τι ιεροσυλία είναι αυτή!". Μου άρεσε. Και να σημειώσω ότι μιλάμε για το πρώτο επεισόδιο, την εισαγωγή. Είναι διαφορετικό, ναι, αλλά δεν θα είναι και η πρώτη φορά που μια σειρά Star Trek επηρεάζεται από την εποχή ή δεκαετία στην οποία γυρίζεται και παίζεται. Κάθε μία έχει τις διαφορές της από την προηγούμενη. Άλλωστε, αν θέλουμε να σκεφτούμε πότε άρχισε το... γκριζάρισμα της Federation και του Starfleet, δεν περιμέναμε το Picard για να το δούμε. Off the top of my head, τόσο το Star Trek: Insurrection όσο και το Star Trek: Deep Space Nine δείχνουν άλλοτε πιο ξεκάθαρα και άλλοτε λιγότερο ένα Federation και ένα Starfleet που ίσως δεν είναι τόσο Starfleet όσο ήταν (to paraphrase Picard himself) επί Original Series ή (early) Next Generation.

Επεξ/σία από FCastor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, FCastor είπε

Και εγώ περιμένω όπως ο GhostRiderLSOV να (αν) τα εξηγήσουν σε επόμενα επεισόδια.

Μερικές ιδέες πάντως...

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Προφανώς και ο Data ήταν συνθετικό ον χωρίς DNA. Δεν αναφέρθηκε πουθενά στο επεισόδιο ότι χρησιμοποιήσαν κύτταρο, DNA ή άλλα οργανικά ανάλογα από τον Data. Χρησιμοποίησαν -από ό,τι αφήνεται να εννοηθεί τουλάχιστον- έναν ποζιτρονικό νευρώνα για να μπορέσουν να αναδημιουργήσουν το μυαλό του, που ήταν και το βασικό πρόβλημα με την κατασκευή των εξελιγμένων Soong-type androids. Τώρα που τον βρήκαν δεν ξέρω, αλλά θα μπορούσαν φαντάζομαι δυνητικά να τον είχαν στην κατοχή τους -ή ο Maddox έστω, καθώς αυτός και ο Data είχαν συνεχίσει την επικοινωνία μεταξύ τους και μετά το Measure of a Man αν θυμάμαι καλά από το Memory Alpha- από πριν ο Data εξαϋλωθεί στο Nemesis.

Επίσης δεν νομίζω ότι πειραματίστηκαν με ανθρώπους τόσο όσο δημιούργησαν σώματα εκ του μηδενός more or less. Και μπορεί να αναφέρεται ως flesh and blood αλλά μπορεί να είναι ευφημισμός και να μην είναι εντελώς εντελώς οργανικό. Αλλά ακόμα και να είναι, δεν σημαίνει ότι θα είναι εντελώς ανθρώπινο. Δεν θα είναι η πρώτη φορά που θα έχουμε οργανικό ον στο Star Trek με σχετικά υπεράνθρωπες ικανότητες (Augments, Klingons, Jem'Hadar, και λοιπά, και λοιπά). Δεν το θεωρώ και ακατόρθωτο να έφτιαξαν μεν flesh and blood  σώματα αλλά σημαντικά βελτιωμένα. Άλλωστε μπορεί η Dahj να ήταν δυνατή αλλά δεν μου φάνηκε ότι ήταν όσο δυνατός ήταν ο Data. Έπρεπε να πολεμήσει και να αποφύγει και τα χτυπήματα που έδινε στους αντιπάλους πιο πολύ προς Black Panther ή Captain America strength level θα μου έφερναν παρά Hulk. Περισσότερο μου θύμισε improved Augment σε ικανότητες (αντανακλαστικά, ταχύτητα, ευλυγισία, δύναμη) παρά κανονικό android έτσι και αλλιώς.

Τώρα για το acid spit α λα Reptile θα σε γελάσω. Αλλά φαντάζομαι ότι με λίγο genetic tampering, λίγο augmentation για να έχει ένας black ops operative ένα κρυφό όπλο, έναν άσο στο μανίκι του -ή μάλλον στο στόμα του- εξηγείται πολύ εύκολα. Μετά από ό,τι έχω δει σε Next Generation, Deep Space Nine, Voyager, Enterprise και πόσες ταινίες (και δεν χρησιμοποιώ καν το New Trek, μια και το Picard είναι συνέχεια των πιο παραδοσιακών μας σειρών)... εεε, δεν μπάινει καν στο Weird Shit Top 10.

Έχοντας δει κάθε Star Trek μέχρι τώρα (με την εξαίρεση του Original Series, αν και έχω δει τις ταινίες) δεν μπορώ να πω πάντως ότι σκέφτηκα "πω ρε φίλε, τι ιεροσυλία είναι αυτή!". Μου άρεσε. Είναι διαφορετικό, ναι, αλλά δεν θα είναι και η πρώτη φορά που μια σειρά Star Trek επηρεάζεται από την εποχή ή δεκαετία στην οποία γυρίζεται και παίζεται. Κάθε μία έχει τις διαφορές της από την προηγούμενη. Άλλωστε, αν θέλουμε να σκεφτούμε πότε άρχισε το... γκριζάρισμα της Federation και του Starfleet, δεν περιμέναμε το Picard για να το δούμε. Off the top of my head, τόσο το Star Trek: Insurrection όσο και το Star Trek: Deep Space Nine δείχνουν άλλοτε πιο ξεκάθαρα και άλλοτε λιγότερο ένα Federation και ένα Starfleet που ίσως δεν είναι τόσο Starfleet όσο ήταν (to paraphrase Picard himself) επί Original Series ή Next Generation.

Spoiler

Σωστός. ο data είχε κρατήσει επικοινωνία με τον madoxx , όταν έφτιαξε την κόρη του lal , και όταν αυτή άρχισε να εμφανίζει συναισθήματα, συμβουλεύτηκε τον maddox ,  ο οποίος δε μπόρεσε να βοηθήσει στο γιατί η lal , ανέπτυξε συναισθήματα.

αν και βέβαια όλα αυτά κατέστησαν άχρηστα από τη στιγμή που αποκτάει συνείδηση ο καθηγητής moriarti στο holodeck με μία απλή φράση του geordi , ''computer create an opponent that can beat data'', και επίσης έτσι αποκτάει συνείδηση και η γυναίκα του με την ίδια ακριβώς φράση. Μπορούσαν κάλλιστα αυτή τη συνείδηση να την είχαν μεταφέρει σε ένα μηχανικό σώμα και τσουπ , να το ανδροϊδές.

 

Επεξ/σία από gdriver
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, FCastor είπε

Και εγώ περιμένω όπως ο GhostRiderLSOV να (αν) τα εξηγήσουν σε επόμενα επεισόδια.

Μερικές ιδέες πάντως...

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Προφανώς και ο Data ήταν συνθετικό ον χωρίς DNA. Δεν αναφέρθηκε πουθενά στο επεισόδιο ότι χρησιμοποιήσαν κύτταρο, DNA ή άλλα οργανικά ανάλογα από τον Data. Χρησιμοποίησαν -από ό,τι αφήνεται να εννοηθεί τουλάχιστον- έναν ποζιτρονικό νευρώνα για να μπορέσουν να αναδημιουργήσουν το μυαλό του, που ήταν και το βασικό πρόβλημα με την κατασκευή των εξελιγμένων Soong-type androids. Τώρα που τον βρήκαν δεν ξέρω, αλλά θα μπορούσαν φαντάζομαι δυνητικά να τον είχαν στην κατοχή τους -ή ο Maddox έστω, καθώς αυτός και ο Data είχαν συνεχίσει την επικοινωνία μεταξύ τους και μετά το Measure of a Man αν θυμάμαι καλά από το Memory Alpha- από πριν ο Data εξαϋλωθεί στο Nemesis.

Επίσης δεν νομίζω ότι πειραματίστηκαν με ανθρώπους τόσο όσο δημιούργησαν σώματα εκ του μηδενός more or less (αναφέρει στο επεισόδιο η Dr. Jurati ότι "φτιάχνονται σε ζεύγη/in pairs" με τη μέθοδο αυτή του Maddox). It remains to be seen βέβαια. Και μπορεί να αναφέρεται ως flesh and blood αλλά μπορεί να είναι ευφημισμός και να μην είναι εντελώς εντελώς οργανικό. Αλλά ακόμα και να είναι, δεν σημαίνει ότι θα είναι εντελώς ανθρώπινο. Δεν θα είναι η πρώτη φορά που θα έχουμε οργανικό ον στο Star Trek με σχετικά υπεράνθρωπες ικανότητες (Augments, Klingons, Jem'Hadar, και λοιπά, και λοιπά). Δεν το θεωρώ και ακατόρθωτο να έφτιαξαν μεν flesh and blood  σώματα αλλά σημαντικά βελτιωμένα. Άλλωστε μπορεί η Dahj να ήταν δυνατή αλλά δεν μου φάνηκε ότι ήταν όσο δυνατός ήταν ο Data. Έπρεπε να πολεμήσει και να αποφύγει και τα χτυπήματα που έδινε στους αντιπάλους πιο πολύ προς Black Panther ή Captain America strength level θα μου έφερναν παρά Hulk. Περισσότερο μου θύμισε improved Augment σε ικανότητες (αντανακλαστικά, ταχύτητα, ευλυγισία, δύναμη) παρά κανονικό android έτσι και αλλιώς.

Τώρα για το acid spit α λα Reptile θα σε γελάσω. Αλλά φαντάζομαι ότι με λίγο genetic tampering, λίγο augmentation για να έχει ένας black ops operative ένα κρυφό όπλο, έναν άσο στο μανίκι του -ή μάλλον στο στόμα του- εξηγείται πολύ εύκολα. Μετά από ό,τι έχω δει σε Next Generation, Deep Space Nine, Voyager, Enterprise και πόσες ταινίες (και δεν χρησιμοποιώ καν το New Trek, μια και το Picard είναι συνέχεια των πιο παραδοσιακών μας σειρών)... ε, δεν μπαίνει καν στο Weird Shit Top 10.

Έχοντας δει κάθε Star Trek μέχρι τώρα (με την εξαίρεση του Original Series, αν και έχω δει τις ταινίες) δεν μπορώ να πω πάντως ότι σκέφτηκα "πω ρε φίλε, τι ιεροσυλία είναι αυτή!". Μου άρεσε. Και να σημειώσω ότι μιλάμε για το πρώτο επεισόδιο, την εισαγωγή. Είναι διαφορετικό, ναι, αλλά δεν θα είναι και η πρώτη φορά που μια σειρά Star Trek επηρεάζεται από την εποχή ή δεκαετία στην οποία γυρίζεται και παίζεται. Κάθε μία έχει τις διαφορές της από την προηγούμενη. Άλλωστε, αν θέλουμε να σκεφτούμε πότε άρχισε το... γκριζάρισμα της Federation και του Starfleet, δεν περιμέναμε το Picard για να το δούμε. Off the top of my head, τόσο το Star Trek: Insurrection όσο και το Star Trek: Deep Space Nine δείχνουν άλλοτε πιο ξεκάθαρα και άλλοτε λιγότερο ένα Federation και ένα Starfleet που ίσως δεν είναι τόσο Starfleet όσο ήταν (to paraphrase Picard himself) επί Original Series ή (early) Next Generation.

Ξεχνάς όμως ότι η όλη ιδέα είναι ενάντια στις βάσεις που οργανώθηκε ο πλανήτης στο Star Trek. Η ρητή απαγόρευση κλονισμού και eugenics λόγο των eugenic wars. Και αυτό προέρχεται από την εποχή του TOS S1E24  Space Seeds και φυσικά Wrath of Khan. Επίσης αναφορές σε όλες τις ακόλουθες σειρές που βασίστηκε το Star Trek όπως  TNG - S1E1-2 Farpoint, DS9 S3E13 Life Support και εκατοντάδες αναφορές από την δεκαετία του 1960!!!!!!!!!!!! 

Το "Picard" πετά από το παράθυρο ΌΛΑ τα παραπάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler

επίσης για τα βελτιωμένα σώματα που είπες, υπάρχουν δύο επεισόδια με τροποποιημένους ανθρώπους, ένα σε έναν πλνήτη με ανθ΄ρωπους πολύ δυνατούς, και τηλεπαθητικούς, που η επαφή μεταξύ αυτών και των απλών ανθρώπων, ήταν καταστροφική με την ταχεία γήρανση της πολάσκι και της αναβιώσης της μέσω του τηλεμεταφορέα. Εν τω μεταξύ στο επεισόδιο αυτό ανακάλυψαν την ανθρώπινη αθανασία επί της ουσίας , αλλά continuity μηδέν. Και στο άλλο επεισόδιο , όπου υπάρχουν πολύ λιγότερο τροποποιημένοι άνθρωποι, που όλοι λειτουργούν ως μέρος του περιβάλλοντος τους στο επεισόδιο που το enterprise προσπαθεί να εκτρέψει την πορεία ενός αστεροειδή για να μην καταστρέψει τον πλανήτη. Αλλά πέρα από όλα αυτά υπάρχει ήδη από τον 20 αιώνα ο τροποποιημένος kahn και οι υπόλοιποι 74.  Αλλά ο ίδιος ο picard αναφέρει, ''it was a bad idea that it's time has long past''. και ε΄δω continuity μηδέν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορώ να πω ότι μην έχοντας τόσες γνώσεις στο Star Trek universe (όπως είπα, έχω δει κυρίως TNG πριν πολλά χρόνια και όχι όλα τα επεισόδια), απολαμβάνω τις λεπτομέρειες στην συζήτηση. ^_^ (και κοιτάω και το Memory Alpha για διάφορα)

Επίσης διάβασα μια θεωρία ότι

 

παίζει ο Q να κινεί τα νήματα κάπως. Δεν πρόσεξα ότι 5 ντάμες = 5 Qs και γιατί να μην ρίξει ας πούμε 5 ρηγάδες ή 5 άσους ο Data; We shall see. :) 

Επεξ/σία από GhostRiderLSOV
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, GhostRiderLSOV είπε

Μπορώ να πω ότι μην έχοντας τόσες γνώσεις στο Star Trek universe (όπως είπα, έχω δει κυρίως TNG πριν πολλά χρόνια και όχι όλα τα επεισόδια), απολαμβάνω τις λεπτομέρειες στην συζήτηση. ^_^ (και κοιτάω και το Memory Alpha για διάφορα)

Επίσης διάβασα μια θεωρία ότι

  Απόκρυψη περιεχομένων

παίζει ο Q να κινεί τα νήματα κάπως. Δεν πρόσεξα ότι 5 ντάμες = 5 Qs και γιατί να μην ρίξει ας πούμε 5 ρηγάδες ή 5 άσους ο Data; We shall see. :) 

wowwww!!! Εξαιρετική τοποθέτηση. Πέρα όμως από όλα αυτά , τα επεισόδια με τον q , τα μίσώ εκτός από αυτό με τον κορίτσαρο που είναι q αλλά δεν το ξέρει.

Επεξ/σία από gdriver
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Apoll είπε

Ξεχνάς όμως ότι η όλη ιδέα είναι ενάντια στις βάσεις που οργανώθηκε ο πλανήτης στο Star Trek. Η ρητή απαγόρευση κλονισμού και eugenics λόγο των eugenic wars. Και αυτό προέρχεται από την εποχή του TOS S1E24  Space Seeds και φυσικά Wrath of Khan. Επίσης αναφορές σε όλες τις ακόλουθες σειρές που βασίστηκε το Star Trek όπως  TNG - S1E1-2 Farpoint, DS9 S3E13 Life Support και εκατοντάδες αναφορές από την δεκαετία του 1960!!!!!!!!!!!! 

Το "Picard" πετά από το παράθυρο ΌΛΑ τα παραπάνω. 

Τα θυμάμαι αλλά κατά το γνωστό "The Devil is in the details", μπορώ να φανταστώ ένα argument του στυλ...

Spoiler

Δεν είναι Augments, δηλ. πραγματικοί άνθρωποι που έχουν γίνει augmented ή genetically engineered. Είναι androids φτιαγμένα από διαφορετικό υλικό. Και δεν υπάρχει κλωνοποίηση, αλλά fabrication, έστω και με άλλα υλικά από τα κλασικά συνθετικά androids. Would it hold up in court? Ε, μπορεί ναι, μπορεί και όχι. Θα εξαρτιόταν φαντάζομαι από το πόσο γκρι είναι πλέον ο Starfleet ή/και η Federation. Εκτός αυτού, science and technology moves ever forward. Αρκετές φορές το κατά πόσο ήταν καλή ιδέα η τεχνολογία που αναπτύχθηκε/δημιουργήθηκε φαίνεται εκ του αποτελέσματος, π.χ. Eugenics Wars. Hindsight is 20/20 όπως λένε.

 

Επεξ/σία από FCastor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, FCastor είπε

Τα θυμάμαι αλλά κατά το γνωστό "The Devil is in the details", μπορώ να φανταστώ ένα argument του στυλ...

  Απόκρυψη περιεχομένων

Δεν είναι Augments, δηλ. πραγματικοί άνθρωποι που έχουν γίνει augmented ή genetically engineered. Είναι androids φτιαγμένα από διαφορετικό υλικό. Και δεν υπάρχει κλωνοποίηση, αλλά fabrication, έστω και με άλλα υλικά από τα κλασικά συνθετικά androids. Would it hold up in court? Ε, μπορεί ναι, μπορεί και όχι. Θα εξαρτιόταν φαντάζομαι από το πόσο γκρι είναι πλέον ο Starfleet ή/και η Federation. Εκτός αυτού, science and technology moves ever forward. Αρκετές φορές το κατά πόσο ήταν καλή ιδέα η τεχνολογία που αναπτύχθηκε/δημιουργήθηκε φαίνεται εκ του αποτελέσματος, π.χ. Eugenics Wars. Hindsight is 20/20 όπως λένε.

και εδω έχεις πάλι έχεις ένα δίκιο. Στο επεισόδιο inheritance που ο data συναντάει την πρώην γυναίκα του σουνγκ τζουλιάνα τάϊνερ, όπου χαριστικά την λέει grandma. Αυτή είναι εξ ολοκλήρου διαφορετική κατασκευή από τον data. Μπορεί να δακρύσει όπως λέει η ιατρός αλλά και έχει αίμα στα άκρα της που βοηθούν στο να γερνάει όσο περνούν τα χρόνια και να μην το καταλαβαίνει πως είναι άνθρωπος.

και ΄κάτι άλλο που θυμήθηκα τώρα. Υπήρχε και το schizoid man , ο παππούς του data , dr graves , 

Spoiler

ο οποίος μπόρεσε να μεταφέρει τη συνείδηση του μέσα σε μία μηχανή. Εφόσον κατάφερε αυτό γιατί να μην κάνουν κάτι αντίστοιχο με τους μποζιτρονικούς νευρώνες του data.

 

Επεξ/σία από gdriver
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα είχα ξεχάσει αυτά. Βέβαια μιλάμε για δεκαετίες ολόκληρες ιστοριών Star Trek και διαθέτω ένα μόνο εγκέφαλο οπότε δεν θα νιώσω και πολύ άσχημα... :P

 

Όσι για το ποια είναι η Juliana Tainer...

 

https://memory-alpha.fandom.com/wiki/Juliana_Tainer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

ρίγη συγκίνησης, (πέρασαν και σχεδόν 20 χρόνια) από τις πρώτες σκηνές...

Μου άρεσε η επίσκεψη σε Archives, η Index μου θύμισε Hybrid από Galactica!

Περιμένω με ανυπομονησία τα επόμενα επεισόδια ώστε να δούμε πως θα εξελιχθεί το story.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πείτε λίγο οι γνώστες, οι κυριότεροι κύκλοι με Borg και Romulans (μαζί και ο χαμός τους), ποιοί είναι στις διάφορες σειρές (αν υπάρχει κάτι τέτοιο και δεν είναι σκόρπια επεισόδια)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα περισσότερα επεισόδια με Borg σίγουρα είναι στο Star Trek Voyager. Επίσης και στο TNG όπου και πρωτοεμφανίστηκαν αν θυμάμαι καλά.

Γι' αυτό και είναι από τα αγαπημένα μου αυτά τα δύο!

Τα επεισόδια βέβαια είναι ορισμένες φορές σκόρπια. Μια ενδεικτική λίστα παρακάτω:

https://www.higgypop.com/news/star-trek-borg/

 

 

Επεξ/σία από The_Judas
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...