Προς το περιεχόμενο

Distro hopping & ζητουνται προτασεις


mphxths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν έχω να προτείνω κάτι, αλλά θέλω να πω ξανά οτι το kde ΗΤΑΝ βαρύ κάποτε
και ο dolphin είναι ο καλύτερος fm
και qt master race :P

δεν παίζουν κάτι screenshots που είχα αλλά θυμάμαι μόνο με το plasma-desktop είχα γύρω στα 400 idle από εποχές που είχα ακόμα debian

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλα τα λες @warlock9_0 

To KDE πλεον δεν ειναι βαρυ. Οι δοκιμες εχουν δειξει οτι :

1. xfce/lxde ~200-300mb
2. kde ~400-500mb
3. cinnamon ~700mb
4. gnome3 ~1gb
Το θεμα ειναι οτι kde/gnome εχουν καποιες μαλακιες που δεν μπορεις να τις αφαιρεσεις με τιποτα ωστε να εξοικονομησεις μερικα mbytes ακομα..

Τελος δεν εχω καταλαβει τι γινεται με τις εξαρτησεις.Κανουν πουστιες στις διανομες απο ο,τι εχω καταλαβει.Τι εννοω.
Παω στην διανομη Α να βαλω vlc και τραβαει κατι qt libs , στην διανομη Β τραβαει κατι εξαρτησεις σχετικες με αναπαραγωγη media (αρκετες μαλιστα) και στην διανομη Γ τραβαει καμμια 10αρια εξαρτησεις αναμεικτου περιεχομενου.
Σε αλλη διανομη παω να αφαιρεσω το transmission (bittorent client) και θελει να αφαιρεσει το DE !!
Γενικως εχω δει οτι σε καποιες διανομες βαζουν προεγκατεστημενα πακετα που επιτηδες τα εχουν "δεσει" με το DE ωστε να μην μπορεις να τα βγαλεις...για καποιον λογο θελουν να σε αναγκασουν να βλεπεις τα προεγκατεστημενα πακετα μεσα στην μαπα σου ασχετως που δεν θες να τα χρησιμοποιεις.Τοση ειναι η ανθρωπινη βλακεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, tritonas00 είπε

υπαρχει ακομα αυτο?

wtf

Ετσι δειχνει ..
Δεν μου εμπνεει εμπιστοσυνη ετσι οπως την βλεπω...αν και ειναι rolling/τελευταιες εκδοσεις πακετων..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νetrunner..manjaro based... δηλ arch-based της arch-based ω arch-based...το παραχεσαμε λιγακι..

Ο καθε πικραμενος βγαζει και μια διανομη... και εντελει λιγες ειναι αυτες που προσφερουν το κατιτις καινουργιο/καλυτερο περα απο το αλλαξουν ενα theme.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κι εγώ έναν αρχαίο φορητό ο οποίος είχε xp ήταν ό,τι καλύτερο με korora. δυστυχώς σταμάτησε η υποστήριξή του και το έβγαλα. Μετά από αρκετές δοκιμές είμαι με mint 19 mate και είμαι πολύ ικανοποιημένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, dalan2007 είπε

βαλε καθαρο arch με το cinnamon και καθαρισες!!

Αρνουμαι να κανω manual εγκατασταση εν ετει 2018 ! Αλλιως ας παω gentoo να το παιξω hardcore-ας να πουλησω μουρη..να πιασει τοπο η φαση :)
Προς το παρον κατασταλαξα σε antergos (ο,τι πιο κοντινο σε arch) / cinnamon ...και το τεσταρω..πολυ μαζεμενο/παραμετροποιησιμο/ομορφο DE.Δεν το λες και απο τα πιο ελαφρια , παιζει με 600-700mb ram usage με ενα τερμιναλ ανοιχτο και ο,τι μαλακια τρεχει στο background.Νταξει σε φορητο με 4γιγα , παλευεται τετοια καταναλωση.

18 λεπτά πριν, gekamp είπε

Έχω κι εγώ έναν αρχαίο φορητό ο οποίος είχε xp ήταν ό,τι καλύτερο με korora. δυστυχώς σταμάτησε η υποστήριξή του και το έβγαλα. Μετά από αρκετές δοκιμές είμαι με mint 19 mate και είμαι πολύ ικανοποιημένος.

Το korora ψιλοσταματησε , αλλα πεταχτηκε ενας απο το community και προσπαθει να το κρατησει ζωντανο. Εξελιξεις εδω.Εχει βγαλει απο ο,τι ειδα πακετα με xfce και gnome.
Kαι μενα μου αρεσε το korora .Ειχε κανει ανθρωπινο το fedora που εξ'ορισμου ειναι σαν αγγουρι απο την μανα του :)

ΥΓ : εντωμεταξυ ειναι ο αλλος στο ΥΤ που κανει βιντεακια με δοκιμες διανομων (distrotube) που μου ρχεται να του γραψω να αρχισει να με πληρωνει να του κανω εγω δοκιμες..καθημερινα δοκιμαζω πανω απο 5-6 σε vm :)

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/8/2018 στις 8:02 ΜΜ, mphxths είπε

2 elementary os : Ενιωσα κουλος με αυτην την διανομη.Δεν ξερω αν φταιει το σεταρισμα ή ο pantheon ..ενω εμφανισιακα ειναι ομορφη διανομη ενιωσα οτι απευθυνεται σε παιδακια.Τα μενου πολυ λακωνικα.Στον patheon file browser δεν βρηκα ποτε τις ρυθμισεις..ποτε ομως..εψαχνα κανα 10 λεπτο.Ειναι ubuntu-gnome-based με πολυ σαβουρα απο services , αγγιζει στο live σε vm το 1.1-1.2gb ram usage για πλακα.

Κανονικά θα έπρεπε να κόψεις το download μόλις έβλεπες τις απαιτήσεις συστήματος που έχει. :D

Προτεινόμενες Απαιτήσεις Συστήματος:

While we don't have a strict set of minimum system requirements, we recommend at least the following specifications for the best experience:

  • Recent Intel i3 or comparable dual-core 64-bit processor
  • 4 GB of system memory (RAM)
  • Solid state drive (SSD) with 15 GB of free space
  • Πρόσβαση στο διαδίκτυο
  • 1024×768 display

https://elementary.io/el/docs/installation#installation

 

Επεξ/σία από dpolal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mphxths είπε
3 ώρες πριν, dalan2007 είπε

βαλε καθαρο arch με το cinnamon και καθαρισες!!

 Αρνουμαι να κανω manual εγκατασταση εν ετει 2018 !

Ελα ρε μια φορα θα την κανεις και τελος, τι θα παθεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, tritonas00 είπε

Ελα ρε μια φορα θα την κανεις και τελος, τι θα παθεις?

Ωχ γαμιεσαι με βαζεις σε τριπακι να περναω παλι διανομες σημερα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Artix Linux. Κατέβασε το LXQt ISO για να μην μπλέξεις με CLI, και αν δεν σε καλύψει αυτό, βάζεις όποιο desktop τραβάει η ψυχή σου. Rolling, arch based και το καλύτερο: systemd-free! Προς το παρόν παρέχει openrc και runit αντί του καρκίνου... έεεε, systemd για init.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ckom26 είπε

Artix Linux. Κατέβασε το LXQt ISO για να μην μπλέξεις με CLI, και αν δεν σε καλύψει αυτό, βάζεις όποιο desktop τραβάει η ψυχή σου. Rolling, arch based και το καλύτερο: systemd-free! Προς το παρόν παρέχει openrc και runit αντί του καρκίνου... έεεε, systemd για init.

Κοιτα , αν μιλαμε για arch , ή παμε σε καθαροαιμο ή στην χειροτερη σε antergos που χει την πιο κοντινη σχεση (ρεπος) με archlinux.Αν ειναι να παω σε arch-based με δικα της ρεπος που δεν τα λες και σιγουρα , τοτε το αγχος θα με πεθανει μια ωρα αρχιτερα και δεν ειμαι σε καλη ηλικια για τετοια :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...