Προς το περιεχόμενο

Distro hopping & ζητουνται προτασεις


mphxths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, satfoxy είπε

Tο mxlinux που έχει και προέλευση Ελλάδα και είναι μια συνεχώς ανοδικής τάσης διανομή το δοκίμασες?

Η αληθεια ειναι πως οχι .Το κατεβαζω να δω τι λεει , αν και οταν βλεπω debian stable based , συνηθως δεν μενω :)

@hara75gr

Mε το opensuse εχω ασχοληθει εκτενως πριν χρονια ,που ακομα υπηρχε το opensuse factory και ειχα στησει και παμπολλους σερβερς με opensuse.Το yast ηταν τρελο εργαλειο.
Αλλα το rpm..με φοβιζει..με την εννοια οτι δεν παιζει πολυ στις διανομες..μονο σε opensuse και fedora (απο τις μεγαλες εννοω) το συναντας που δεν εχουν μεγαλη περαση .
Ενω το deb παιζει παντου (ubuntu-οειδη,debian-οειδη..μανι μανι στις μισες διανομες εκει εξω !!).Και Αρειανοι να κατεβουν για να ανταλλαξουμε αρχεια , παιζει να το ξερουν το deb format :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, Le Perv είπε

Για πειτε καμια ιδεα για ρετρο-Look (themed) διανομη, 32 bit-η. Ξερω οτι ζηταω πολλα 😯

Παρε μια οποιαδηποτε διανομη , ριχτου κατι τετοιο  , βαλε και το πιο απιστευτο terminal emulator του κοσμου ( δες εδω )  και καλες βουτιες στην νοσταλγια :)

Δεν αναλυεις τι εννοεις "retro-look" :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, mphxths είπε

Παρε μια οποιαδηποτε διανομη , ριχτου κατι τετοιο  , βαλε και το πιο απιστευτο terminal emulator του κοσμου ( δες εδω )  και καλες βουτιες στην νοσταλγια :)

Δεν αναλυεις τι εννοεις "retro-look" :)

Χμμμμμμ...... I like 😍. Αυτο θελω. Να μυρισει νοσταλγια το ρημαδι.

Του εβαλα στον ενα σκληρο τα ΧΡ, με classic look. Περισσευει ενας σκληρος ακομα, που ειναι κριμα να τον τρωει η σκονη κι η αλμυρα της αποθηκης.

Επεξ/σία από Le Perv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Le Perv είπε

Χμμμμμμ...... I like 😍. Αυτο θελω. Να μυρισει νοσταλγια το ρημαδι.

Του εβαλα στον ενα σκληρο τα ΧΡ, με classic look. Περισσευει ενας σκληρος ακομα, κι ειναι κριμα να τον τρωει η σκονη κι η αλμυρα της αποθηκης.

Κοιτα καταλαβαινω οτι μιλας για παλιο μηχανημα αφου λες για 32bit διανομη..για πες σπεκς..γιατι αν ειναι μονο για την νοσταλγια εχει καλως..αν θελεις να κανεις και δουλεια ..ισως να μην αξιζει ο κοπος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mphxths είπε

Κοιτα καταλαβαινω οτι μιλας για παλιο μηχανημα αφου λες για 32bit διανομη..για πες σπεκς..γιατι αν ειναι μονο για την νοσταλγια εχει καλως..αν θελεις να κανεις και δουλεια ..ισως να μην αξιζει ο κοπος..

Δεν αξιζει τον κοπο να ασχοληθω. Ειναι τοοοσο παλιο. Αλλα ετοιμαζω ρετρο "γωνια" με παλια CRT TV, DVD player, παλιες κονσολες, παλιo CRT monitor κτλ. Καθονται τοσα χρονια αποθηκη ολα αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mphxths είπε

Πηγαινε δωστα εδω και ασε τις μαλακιες :)

Χαχαχα, δεν ειναι τοσο παλια (αν εξαιρεσεις τις κονσολες). Θελω να ειναι στο χωρο μου ετοιμοπολεμα, για να μεταπηδω στιγμιαια στις αρχαιολογιες. Να συνηθιζει το ματι, χερι, αυτι.

Και μετα ΤΣΟΥΠ..... Ν' αναβω την 32-δυαρα LCD με το HDMI και τις οπτικες ινες.Πολιτισμικο σοκ. Ειναι σα να ημουν τυφλος και να βρηκα το φως και την ακοη μου ενα πραγμα.

Δεν υπαρχει καλυτερο συναισθημα. Συγκρινεται μονο με οργασμο.😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Le Perv είπε

Ειναι σα να ημουν τυφλος και να βρηκα το φως

Φιλε μου το χω νοιωσει αυτο :) Απο την οθονη του 8088 (πρασινη cga της κακιας ωρας) , ξαφνικα βλεπω crt με χρωματα και να παιζει βιντεο!! βιντεο ρε φιλε δεν το πιστευα!
Δεν το χωραγε ο νους μου οτι απο την πρασινη οθονη με το dos και τα παιχνιδια , τα πιξελς..θα εβλεπα βιντεο σε οθονη με χρωματα!Και μετα παω σε μια sony crt (πριν πρεπει να χα καποια σαβουρα τυπου aoc/viewsonic) και λεω ενταξει SONY ΠΑΡΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΜΟΥ!...και μετα γινεται η μεταπηδηση σε lcd..και λεω ενταξει..αυτο ηταν...με εχουν βαλει σε κρεβατι και μου βαρανε ηλεκτροσοκ , δεν εξηγειται αλλιως :)

Ωρες ωρες νοιωθω τυχερος που εζησα ολες αυτες τις αλλαγες τεχνολογιων.. μονοχρωμη οθονη..crt εγχρωμη..lcd...δισκετες--cd-dvd--bluray--δισκοι-ssd..dialup--adsl-vdsl-fiber..dos--windows 3.11-windows95--...--windows 10...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κατι τετοιο, δεν ειναι ασχημο. Αν κι ειναι λιγο πιο συγχρονο look απο το ιδανικο του μυαλου μου... Αλλα ας δοκιμασω το παλιο-Debian που λες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@satfoxy

Φιλε μου ετσι για την ιστορια τσεκαρα το mx linux σε vm. Ομορφη διανομη , με αρκετα ενδιαφεροντα custom εργαλεια.Λιγο βαρια σε software την βρηκα , θα μπορουσαν να κοψουν καποια apps.
Και φυσικα το deal-breaker ειναι το debian stable...και ενας αχταρμας στα ρεπο...δηλ οργανωθειτε ρε παιδια εκει στα ρεπο..antix repo , mx repo , debian repo...

Δοκιμασα 2-3 διανομες στο "καλο" μου φορητο , για να δω πως θα αποδωσουν ...διανομες που φημιζονται για το out-of-the-box optimus support.
Linux mint 19 , ηθελε εξτρα parameters στο grub αλλιως εμπαινε desktop και μετα απο λιγο freeze.
Manjaro gnome , επαιξε χωρις προβληματα , dual monitor σωστο , μηδεν tearing.

To optimus ηταν no-go και στις 2...ναι μεν ειχε προεγκατασταθει το bumblebee αλλα ηθελε σεταρισμα για να δουλεψει...

Ζω για την ημερα που θα δω ζομπυ στους δρομους , να προσγειωνονται ουφο εξω απο το White House και να υποστηριζεται πληρως το optimus στο λινουξ...οπως στα windows..ουτε με bumblebee/prime και login/logout και μαλακιες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Le Perv είπε

Για πειτε καμια ιδεα για ρετρο-Look (themed) διανομη, 32 bit-η. Ξερω οτι ζηταω πολλα 😯

https://antixlinux.com/

με ετοιμα Fluxbox, IceWM, JWM

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...