Προς το περιεχόμενο

Distro hopping & ζητουνται προτασεις


mphxths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, mphxths είπε

@satfoxy

Φιλε μου ετσι για την ιστορια τσεκαρα το mx linux σε vm. Ομορφη διανομη , με αρκετα ενδιαφεροντα custom εργαλεια.Λιγο βαρια σε software την βρηκα , θα μπορουσαν να κοψουν καποια apps.
Και φυσικα το deal-breaker ειναι το debian stable...και ενας αχταρμας στα ρεπο...δηλ οργανωθειτε ρε παιδια εκει στα ρεπο..antix repo , mx repo , debian repo...

Δοκιμασα 2-3 διανομες στο "καλο" μου φορητο ,......

Μου αρεσει που δοκιμαζεις τα παντα για να βρεις αυτο που καλυπτει τις ανάγκες σου.Ολοι οι χρηστες το περασαμε αυτο νομιζω.Κατεληξα στο mx  διοτι και εγω, μετα απο δοκιμες στο λιγο παλαιοτερο λαπτοπ μου απο το δικο σου, το βρηκα οτι πραγματικα απογειωνε το μηχανημα.Το συγκρινω με περυσινά λαπτοπ πολυ ποιο δυνατα απο το δικο μου αλλα με windows 10 και πραγματικα παθαινω την πλακα μου.Το δικο μου σε οτι δουλευω δεν συγκρινετε.

Παντος σε οτι καταληξεις περιμενουμε ενημερωση... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

31 λεπτά πριν, what_if είπε

τελικα ποια διανομη εβαλες; 

Στο 2ο φορητο (το αδυναμο) , μπηκε οπως εχω αναφερει debian unstable / xfce 4.

Στο καλο το λαπτοπ παραμενω με windows...σορρυ αλλα δεν πηρα λαπτοπ με 1050 καρτα για να την φαει η μαρμαγκα με το λινουξ , ουτε να μαλακιζομαι με τις ωρες με το bumblebee/prime και λοιπα.

Απο ο,τι διαβαζω εβαλε μυαλο η nvidia μετα τα κωλοδαχτυλα του λινους και κανει καποια βηματα στις τελευταιες εκδοσεις του οδηγου να υποστηριξει το optimus αλλα ακομα εχει προβληματα..
Δεν συζηταμε καν για wayland support...Δηλαδη σκεψου να φτιαχτει το optimus και καπακι να μπουμε σε wayland..θα φαμε τετοιο ακυρο που δεν εχει φαει κανεις στον πλανητη ΓΗ :)

Απορω ποιος μαλακας σκεφτηκε τα hybrid graphics.Δηλαδη θες να εξοικονομησεις ενεργεια/μπαταρια?Βαλε την nvidia/amd με dynamic clocking (που εν μερει γινεται μιας και οι καρτες γραφικων αλλαζουν states κατα το boot...)..οταν καθεσαι στο desktop να υπολειτουργει...οταν ζητειται δυναμη..να ανεβαζει συχνοτητες σε core/memory και να αποδιδει τα μεγιστα..οπως κανουν οι επεξεργαστες με το turboboost..
Βαλανε 2 καρτες ...με ενα σωρο νεες τεχνολογιες..και καταληξαμε σε μαλακια κατασταση....

7 λεπτά πριν, satfoxy είπε

Παντος σε οτι καταληξεις περιμενουμε ενημερωση... 

Δες παραπανω για το ποια διανομη κατεληξα.Το θεμα ειναι οτι επειδη το λινουξ οπως και να το κανουμε τρεχει να προλαβει εξελιξεις και τεχνολογιες...η υπαρξη διανομης ή να το θεσω πιο σωστα η υπαρξη "παρακλαδιου" διανομης που μενει πισω σε εκδοσεις πακετων ειναι μη ρεαλιστικη λυση για χρηση σε desktop.Σε σερβερ , ναι , την καταλαβαινω την λογικη.Σε desktop ομως δεν ειναι εφικτο.

Για αυτο διαλεξα για το μικρο μου το λαπτοπ το debian unstable που εχει ενημερωμενα πακετα και ειναι και γιγαντο-διανομη :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, xrhstosiak είπε

https://antixlinux.com/

με ετοιμα Fluxbox, IceWM, JWM

Δεν το τρεχει το @%$@, κερατο μου. Παει καιρος που το δοκιμασα(πρωτη διανομη που δοκιμασα, μιας κι ειμαι ΜΧ χρηστης, χρονια τωρα) και δε θυμαμαι που σκαλωσε. Ενα ηλιθιο μηχανημα της Dell. Celeron επεξεργαστης, εποχης Pentium 4,   μνημη 1,2  Γιδαbyte μνημη, Foxconn μητρικη, αδυναμο και μικρο σε μεγεθος τροφοδοτικο.

Ειμαι τοσο κουρασμενος απο τη δουλεια, που δεν εχω δυναμη να περασω 2-3 διανομες στο στικακι για δoκιμες. Σκεφτομαι να το παρατησω με ta ΧΡ, ή να του περασω ενα LakkaOS για να πω οτι καταφερα κατι.

Στα ΧΡ τρεχει 1080ρ βιντεο (κατεβασμενο απο youtube) με το ζορι. Στο 100% ο επεξεργαστης . Ο μονος PLAYER που το τρεχει αξιοπρεπως ειναι Windows Media.

Κοdi, VLC, Classic, αποτυγχανουν να φτασουν το προγραμμα της MS σε ταχυτητα. Και προφανως, θα ειναι πολυ χειροτερα τα πραγματα με το λινουξ. Πως σκ@ττ@ δουλευουν τα Libreelec box-ακια τοσο γρηγορα, με τοσο καλη εικονα, ηχο, αλλαζουν σε 24 fps την τηλεοραση? Γιατι αυτες οι τεχνολογιες δεν εχουν ενσωματωθει στις διανομες ακομα? Αφου ειναι ετοιμες. Τι να πω?

edit

Δεν το πιστευω... τρεχει live Ubuntu 12.04  32bit. Το μονο ασχημο ειναι οτι ψαχνω μιση ωρα να βρω πως δια*** σβηνει το μηχανημα. Εβγαλα τον καρκινο. Ακομα να το βρω.... ακομα.... ακομα.... τραβαω μπριζα και δκιμαζω ΜΧ.

Επεξ/σία από Le Perv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mphxths είπε

Στο 2ο φορητο (το αδυναμο) , μπηκε οπως εχω αναφερει debian unstable / xfce 4.

Και δυστυχως βλεπω να γινεται antergos/xfce , γιατι το debian οσο και αν το αγαπαω μαλακιζεται οσον αφορα την διαθεσιμοτητα πακετων. Το xfce4 και ιδιαιτερα το thunar μου χουν πρηξει τα @@.
Βασικα το debian μου τα πρηζει που καταργει πακετα.Οπως και το apt-notifier για να εχω στην μπαρα ενημερωση για τα updates...
Δυστυχως πρεπει να καταφυγω σε arch-based που βρωμαει ο τοπος απο πακετα (ειδικα στο AUR)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Le Perv είπε

Δεν το τρεχει το @%$@, κερατο μου. Παει καιρος που το δοκιμασα(πρωτη διανομη που δοκιμασα, μιας κι ειμαι ΜΧ χρηστης, χρονια τωρα) και δε θυμαμαι που σκαλωσε. Ενα ηλιθιο μηχανημα της Dell. Celeron επεξεργαστης, εποχης Pentium 4,   μνημη 1,2  Γιδαbyte μνημη, Foxconn μητρικη, αδυναμο και μικρο σε μεγεθος τροφοδοτικο.

 

 Μηπως εχεις το dell d800  η καπως ετσι?Ενα παμπαλαιο λαπτοπ αλλα με πολυ καλα ηχεια.Και μια ακομη προταση θα σας εκανα ...το dietpi το οποιο στο raspberry ειναι το πιο ελαφρυ σε χρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, satfoxy είπε

 Μηπως εχεις το dell d800  η καπως ετσι?Ενα παμπαλαιο λαπτοπ αλλα με πολυ καλα ηχεια.Και μια ακομη προταση θα σας εκανα ...το dietpi το οποιο στο raspberry ειναι το πιο ελαφρυ σε χρηση.

Dell GX270 sff [small form factor στο ματι]. Στα κιλα ειναι XXL. Εξωτερικα πλαστικουρα. Μεσα ειναι ωραια κατασκευη και σε αριστη καταστα' παρ ολη την παλαιοτητα

Εβαλα ΜΧ λινουχ. Και βλεπουμε. Ηδη εκοψα το κονκι.

Επεξ/σία από Le Perv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...