Προς το περιεχόμενο

Distro hopping & ζητουνται προτασεις


mphxths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όχι ρε, η διανομή έχει δικό της master server και μάλιστα unthrottled. O primary mirror μπήκε για traffic balancing. Και μάλιστα έχει πλέον ελληνικό mirror. Τα repos της μπαίνουν πάνω από του Arch (για να μην παρεισφρήσει ο σατανάς), οπότε έχεις τα πάντα όλα συν το AUR.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα νεοτερα ειναι οτι προς το παρον στο φορητουλι παιζω με archlinux/cinnamon και το σεταρω μερα με την μερα.

Αυτο δεν σημαινει οτι δεν παυω να δοκιμαζω διανομες σε vm.Εβαλα και δοκιμαζω την solus/budgie για να δω στο μεγιστο την εμπειρια του budgie.Πολυ προσεγμενο DE , βασισμενο σε gnome3.Οπως θα πρεπε να ηταν το gnome3 ...

Δεν το λες ελαφρυ δεν το λες βαρυ...σε δυνατο μηχανημα θα πηγαινει μια χαρα.Μετα την εγκατασταση επαιζε σε ~800mb ram usage.Οταν εκλεισα την μαλακια τον "tracker" (δεν εχω βρει τροπο να κλεινει μονιμα) , επεσε στα ~600mb. Not bad που λενε και στην Αμερικη :)

Επισης το gnome-terminal εκδοση 3.28 με transparency..ενω στο archlinux για παραδειγμα το transparency το εχουν αφαιρεσει και πρεπει να κατεβασεις patch-αρισμενο gnome-terminal απο AUR για να το εχεις.

Θετικες εντυπωσεις μου αφησε το budgie.Οσο για την διανομη (Solus) , αρκετα ενημερωμενα πακετα..independent λεει η περιγραφη..αυτο λιγο με ξενιζει/φοβιζει...

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/8/2018 στις 6:03 ΜΜ, mphxths είπε

Λοιπον τα πραγματα αγορια ειναι πολυ απλα εως πολυ περιπλοκα.Το σεναριο εχει ως εξης.

Εχω ενα φορητο που το πηρα πριν κατι μερες , παλιο , μικρο και με απλο hardware.Σε αυτο θελω να βαλω λινουξ να το χω οταν βγαινω εξω να παιζω/δουλευω με αυτο.Το "κανονικο" μου φορητο εχει optimus και nvme δισκους και δεν θελω να μπλεξω με λινουξ σε αυτο το φορητο..ακομα τουλαχιστον.
Εβαλα λοιπον στο φορητουλι εναν ssd και ξεκινησα να δοκιμαζω διανομες και DEs και δεν εχω βγαλει ακρη... 

Τι ζηταω :

1.Rolling διανομη ή και μη-rolling εφοσον αξιζει ο κοπος και ενημερωνεται τακτικα..αν ειναι να μεινει 20 χρονια πισω να μου λειπει.
2.Ελαφρυ DE (το φορητο ειναι διπυρηνο με intel καρτα και 4γιγα ραμ).
3.Δεν με ενδιαφερει αν ειναι based-on διανομη , αρκει να ειναι σοβαρη και οχι να κλεισει/σταματησει μετα απο καποιο καιρο (ακομα κλαιω για το korora project , που ειχε κανει το fedora ανθρωπινο).
4.Οσο το δυνατον λιγοτερο σεταρισμα out-of-the-box.Δηλ οκ αγαπαω το archlinux αλλα δεν εχει να μου προσφερει κατι πλεον ο τροπος εγκαταστασης του :) Αρα τον θεωρω περιττο...

Τι εχω δοκιμασει/παρατηρησει/βρει απο :

1.DEs
 a) KDE : Ειναι ο επικρατεστερος υποψηφιος , μονο και μονο για τον dolphin..μακραν οτι καλυτερο υπαρχει σε file browser/manager.Απο την αλλην ειναι (το KDE) ολιγον τι βαρυ..κατω απο το ψυχολογικο οριο του 1gb ram usage αλλα πολυ κοντα του.
 b) Gnome : Ποσο αχρηστοι οσοι το φτιαξανε..σκεφτομουν το wayland και η μονη υλοποιηση που δουλευει προς το παρον σωστα ειναι με gnome (σε fedora κυριως).Aλλα βαρυ του κερατα.Προσπαθουσα να αφαιρεσω services/apps μπας και ελαφρυνει..μαλακιες..μεχρι 850-900mb usage το φτασα..και καποιες μαλακιες δεν εβγαιναν με τιποτα (tracker/evolution-data-%#$^$#).Θα που πεις τοσο πολυ τρωνε αυτα?Λιγο απο το ενα λιγο απο το αλλο..γινεται εξοικονομηση.(Eπισης αν εφτιαχνα εγω file browser θα ταν 1000 φορες καλυτερος απο τον nautilus..λες και τον χρεωναν με την καθε γραμμη κωδικα ηταν....)

 c) Xfce : Ειδα και απο ειδα λεω ας παω στα ελαφρια και σε Xorg . Xfce ωραιο , εξωπραγματικα ελαφρυ.Παω να το σεταρω , εψαχνα με το κυαλι dropbox integration στον thunar.Ελαχιστα applets για την taskbar , να βλεπω καμμια cpu temp σαν ανθρωπος σε χρεπι που η cpu δεν εχει και υποδειγμα ψυξης.Παταω το win key μπαμ ανοιγει το start menu..ρε μπραβο λεω..κατσε να σεταρω το win+e να ανοιγει ο thunar οπως στα windows ανοιγει ο explorer..ετσι να μην ξεχνιομαστε...@@ . Εδω και 50 χρονια οι xfce devs (απο ο,τι διαβασα) θεωρουν οτι τα κουμπια στους συνδυασμους πρεπει να δουλευουν στο on-press και οχι στο on-release , ειδικα οταν μιλαμε για κουμπια modifiers (ctrl , alt , shift , win key)..οποτε πατας win+e και ανοιγει το start menu και μετα ο thunar..αντε γεια που λεει και ο τσουκαλας...
 d) Lxde : Εδω ειναι χειροτερα τα πραγματα , ουτε keyboard shortcuts μπορουσα να φτιαξω.Στον pcmanfm δεν υπηρχε καν ουτε για πλακα dropbox integration (βασικο για μενα που παιζω με dropbox συνεχως).

2. Διανομες
a)Archlinux/Antergos : Κυριως antergos για να αποφυγω την βασανο της εγκαταστασης του archlinux.Οι arch-based ειναι νουμερο 1 υποψηφιες για χρηση κυριως λογο bleeding edge.Και τα απειρα πακετα.
2) Fedora rawhide : Τοσο bleeding edge που με τρομαζε .Μιλαμε για 4.18 κερνελ , gnome3 τελευταια εκδοση + εξτρα μενου για thunderbolt support που δεν ειδα σε αλλη gnome υλοποιηση αλλης διανομης.Επισης σεταρισε πραματα που δεν ειχα δει σε αλλη διανομη.Περασε τον (δικτυακο) εκτυπωτη απο μονο του και color pofile για την οθονη του φορητου !! 
3) OpenSUSE Tumbleweed : Νορμαλ διανομη . Αλλα γενικως με φοβιζουν οι rpm-based διανομες απο θεμα πακετων...
4) Debian unstable : Normal διανομη , νορμαλ bleeding edge αλλα με στοιχεια καθυστερησης σε πολλα πακετα.Πληθωρα πακετων.Αλλα κακασχημη στην αρχικη της μορφη :) Και τα βαριεμαι τα σεταρισματα.
5) Ubuntu : Ναι δεν ντρεπομαι που το γραφω...αλλα ερχεται με gnome με ο,τι αυτο συνεπαγεται οποτε δεν εμεινε πολυ. Lubuntu/xubuntu ειναι καλες περιπτωσεις σε περιπτωση που ριξω τα μουτρα μου και παω προς ubuntu.
 

Oποιος εχει να προτεινει διανομη/de/συνδυασμο/tips για να γινει μια διανομη αμεσα λειτουργικη και ομορφη κλπ κλπ κλπ κλπ μην διστασει...πρεπει να βγαλω μια ακρη.Για το φορητουλι και κατ'επεκταση οταν ποτε αποφασισω σε σοβαρο φορητο να βαλω λινουξ να δω προς τα που να κινηθω...
Δεν θελω "δοκιμασε την ταδε ειναι γαματη , την εχω χ χρονια".Θελω αντικειμενικες αποψεις.Ξερω οτι πολλοι γουσταρουν xfce/lxde αλλα να ειμαστε και αντικειμενικοι και να παραδεχομαστε τις ελλειψεις τους.

**Σειρα εχει linuxmint μονο και μονο για να δω τι λεει το cinnamon

Βασικά δουλεύω συνέχεια σε Xubuntu εδώ και πολύ καιρό. εγκατέστησε το xfce4-goodies και έχει applets για παρακολούθηση θερμοκρασιών CPU και GPU, χωρητικότητα σκληρών, χρήση CPU και RAM. Αν βάλεις την 18.04 όλο αυτό είναι πολύ εύκολο. Σαν file manager έβαλα τον nemo. Για dropbox integration δεν μπορώ να σου πω γιατί δεν χρησιμοποιώ dropbox αν και από ότι έχω δει το nemo έχει σχετικό extension. Πάντως η άποψη μου είναι οτι η Xubuntu είναι μια χαρά για αυτό που θες. Είναι ελαφριά, σταθερή, έχει υποστήριξη και χρειάζεται ελάχιστο setup εκ των υστέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ovidius80

Θελω να αποφυγω το ubuntu , γιατι δεν ειναι rolling.Σε καθε upgrade θα τρεμει το φυλλοκαρδι μου μην παει κατι στραβα.Το οτι ειναι ομορφα σεταρισμενο το xubuntu..ειναι..δεν αντιλεγω :)

@what_if

Την ειχα στα υποψη την deepin , θα την δοκιμασω σε λιγο σε vm να δω ποσο ελαφρυ ειναι το γραφικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mphxths είπε

@ovidius80

Θελω να αποφυγω το ubuntu , γιατι δεν ειναι rolling.Σε καθε upgrade θα τρεμει το φυλλοκαρδι μου μην παει κατι στραβα.Το οτι ειναι ομορφα σεταρισμενο το xubuntu..ειναι..δεν αντιλεγω :)

@what_if

Την ειχα στα υποψη την deepin , θα την δοκιμασω σε λιγο σε vm να δω ποσο ελαφρυ ειναι το γραφικο.

ειναι περιπου στα 800mb ,με λιγο σκαλισμα στα services την εχω ριξει στα ~650mb περιπου

χωρις εφε ειναι πολυ οκ το ui

βασιζεται στο debian unstable αλλα τα πακετα τους ειναι λιγο πισω οχι πολυ ομως

για μενα ειναι το linux του ανθρωπου που δεν θελει windows αλλα δεν θελει να λιωσει κιολας στο tweaking με πολυ οκ desktop out of the box

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mphxths είπε

@ovidius80

Θελω να αποφυγω το ubuntu , γιατι δεν ειναι rolling.Σε καθε upgrade θα τρεμει το φυλλοκαρδι μου μην παει κατι στραβα.Το οτι ειναι ομορφα σεταρισμενο το xubuntu..ειναι..δεν αντιλεγω :)

@what_if

Την ειχα στα υποψη την deepin , θα την δοκιμασω σε λιγο σε vm να δω ποσο ελαφρυ ειναι το γραφικο.

Προσωπικά έχω στο ένα pc ubuntu 18.04 πρόσφατο φόρματ η και στο δεύτερο που χρησιμοποιείται ως file/media server xubuntu 16.04.Τον φορμάΤ στον πρώτο έγινε για να περαστεί η 18.04. Και τα δύο έγιναν φορμάτ με διάφορα μερικών ημερών πριν τρία χρόνια και upgrade στην 16.04 πριν 2 χρόνια. Δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα απολύτως πρόβλημα σε κανένα upgrade ή update. Δεν έχω δοκιμάσει κάποια rolling διανομή αλλά Δεν νομίζω ότι με την ubuntu θα αντιμετωπίσεις θέμα. Και το λέω έχοντας κάνει τα απίστευτα πειράματα πάνω στα μηχανήματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον εχω δοκιμασει απειρες διανομες και γραφικα και κατανταει αηδια μου φαινεται! Λοιπον τα συμπερασματα εχουν ως εξης :

1.Το ubuntu ειναι ubuntu...το ubuntu-gnome το ξεχναμε λογω gnome..εχει γινει μαλακισμενα βαρυ το gnome.Τα spin-offs ειναι ομορφα προ-σεταρισμενα..αλλα δεν παυουν να ειναι ubuntu..ντροπη και αισχος δηλ :)

2.Δοκιμασα το deepin (debian unstable based). Ειναι εμφανισιακα απιστευτο...αλλα νομιζω το χει παρακανει ..εχει φτασει στα ορια του bloated.

Λοιπον τα δεδομενα ειναι συγκεκριμενα και πρεπει να σταματησω τις δοκιμες..το hardware ειναι διπυρηνος ιντελ/4γιγα ραμ / ιντελ καρτα γραφικων/ ssd.
Aν μιλαγαμε για καποιο αλλο μηχανημα , πιο δυνατο , ισως οι επιλογες μου ηταν διαφορετικες.

Η επιλογη εγινε με γνωνομα 2 πραγματα κυριως :
1.Να ειναι rolling (να χω το κεφαλι μου ησυχο) + σε μεγαλο βαθμο bleeding edge.
2.Ελαφρυ  DE .Και οταν λεω ελαφρυ εννοω με το boot+idle να μην ξεπερναει τα ~500mbytes ram.

Ο νικητης για συναισθηματικους κυριως λογους ειναι το : Debian Unstable + Xfce (ε ρε χαρες που θα κανει ο τζιμης :) )
Θα μπορουσα να ειχα παει σε archlinux + xfce αλλα ειπα να γυρισω σε debian που εχω φαει απειρες ωρες μαζι του πριν πολλα χρονια...

Προσπαθω να το σουλουπωσω λιγο γιατι το debian απο την μανα του ειναι κακασχημο και θα ανεβασω σκρινσοτς στο διπλανο θεμα με τα σκρινσοτς.

Παντως απο τις ερευνες και δοκιμες που εκανα οι διανομες και τα DEs που αξιζουν ειναι τα εξης :

1.Fedora gnome/wayland (bleeding edge μεχρι ματωματος)  , αρκει να χεις δυνατο μηχανημα και ορεξη για παραμετροποιηση του gnome.
2.xubuntu/lubuntu/kubuntu-για οποιον γουσταρει ubuntu με ομορφα προ-ρυθμισμενα xfce/lxde/kde.
3.solus os - για την εμπειρια του budgie.
4.deepin os - για την εμπειρια του deepin de.
5.linux mint 19 - για την εμπειρια του cinnamon.
6.opensuse (tumbleweed) - για την εμπειρια του KDE.
7.sparkylinux lxqt - για την εμπειρια του lxqt.
8.antergos - γιατι κανει ενα οχι τοσο προσιτο archlinux ναναι ευκολο-εγκαταστασιμο/παραμετροποιησιμο.Και ταυτοχρονα δεν απομακρυνεται και πολυ απο το archlinux.

Aν καποιον δεν τον ενδιαφερει ιδιαιτερα το DE και απλα θελει σοβαρη διανομη τοτε εγω προσωπικα θα επελεγα τις εξης :

1.debian - unstable για ενημερωμενα πακετα.
2.archlinux - τα λογια περιττευουν .Για οποιον βαριεται να σεταρει πηγαινει σε antergos και μετα γυρναει ευκολα σε καθαρο archlinux , οσο αυτο μπορει να ονομαστει "καθαρο".

3.fedora (rawhide) - για πολυ τολμηρους.
4.opensuse (tumbleweed ) - για σοβαρους και μετρημενους.

 

ΥΓ : χθες που δοκιμαζα διανομες , πετυχαινω ενα βιντεο στο ΥΤ που ηταν hacking competition , στην ουσια μαζευοντουσαν σε διαφορες αιθουσες hackers και τους δινανε "εργασιες" οι διοργανωτες να δουνε ποιοι θα τα καταφερουν.Ολοι με φορητα εντωμεταξυ και ειναι ενα παλικαρι που ειχε archlinux +xfce και το xfce ηταν "μαμα" οπως μπαινει με μηδεν ρυθμισεις.Στα @@ του τελειως δεν ασχοληθηκε να το σεταρει ποτε.Εφτασα σε σημειο να του φωναζω..ΣΕΤΑΡΕ ΤΟ XFCE ΡΕ ΚΑΦΡΕΕΕΕ..δεν με ακουγε :)

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, jim_p είπε

Αν θες κατι ετοιματζιδικο με debian unstable και xfce, δες το siduction.

Ναι το ειχα μπανισει το siduction , αλλα μιας και αποφασισα να κατασταλαξω σε καποια διανομη..προτιμοτερο να ναι καθαροαιμη.Το xfce το χω φερει σε ανθρωπινα επιπεδα.
Ψαχνω να βρω εναν τροπο να ενταξω καποιο applet-οειδες με τις βασικες μετρησεις του συστηματος (cpu/ram/hdd/temps κλπ) καπου μεσα σε ολα αυτα.Τα σχετικα applets που χει το xfce ειναι κακοσχεδιασμενα (εμφανισιακα).

Σκεφτομαι για καποιο conky αλλα αμα δεν βρω καποιο ετοιμο ακριβως οπως το θελω , δεν θα ψηθω ιδιαιτερα να κατσω να φτιαξω δικο μου configuration...ειδωμεν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακουω για antergos που το  μετατρεπεις σε pure arch, γιατι δεν βαζεις καθαρο arch με τα configurations του antergos? που ειναι το προβλημα? μια φορα το στηνεις και αν θες μετα κανεις μεταφορα της εγκαταστασης σε αλλον δισκο/pc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mphxths είπε

Λοιπον εχω δοκιμασει απειρες διανομες και γραφικα και κατανταει αηδια μου φαινεται! Λοιπον τα συμπερασματα εχουν ως εξης :

1.Το ubuntu ειναι ubuntu...το ubuntu-gnome το ξεχναμε λογω gnome..εχει γινει μαλακισμενα βαρυ το gnome.Τα spin-offs ειναι ομορφα προ-σεταρισμενα..αλλα δεν παυουν να ειναι ubuntu..ντροπη και αισχος δηλ :)

2.Δοκιμασα το deepin (debian unstable based). Ειναι εμφανισιακα απιστευτο...αλλα νομιζω το χει παρακανει ..εχει φτασει στα ορια του bloated.

Λοιπον τα δεδομενα ειναι συγκεκριμενα και πρεπει να σταματησω τις δοκιμες..το hardware ειναι διπυρηνος ιντελ/4γιγα ραμ / ιντελ καρτα γραφικων/ ssd.
Aν μιλαγαμε για καποιο αλλο μηχανημα , πιο δυνατο , ισως οι επιλογες μου ηταν διαφορετικες.

Η επιλογη εγινε με γνωνομα 2 πραγματα κυριως :
1.Να ειναι rolling (να χω το κεφαλι μου ησυχο) + σε μεγαλο βαθμο bleeding edge.
2.Ελαφρυ  DE .Και οταν λεω ελαφρυ εννοω με το boot+idle να μην ξεπερναει τα ~500mbytes ram.

Ο νικητης για συναισθηματικους κυριως λογους ειναι το : Debian Unstable + Xfce (ε ρε χαρες που θα κανει ο τζιμης :) )
Θα μπορουσα να ειχα παει σε archlinux + xfce αλλα ειπα να γυρισω σε debian που εχω φαει απειρες ωρες μαζι του πριν πολλα χρονια...

Προσπαθω να το σουλουπωσω λιγο γιατι το debian απο την μανα του ειναι κακασχημο και θα ανεβασω σκρινσοτς στο διπλανο θεμα με τα σκρινσοτς.

Παντως απο τις ερευνες και δοκιμες που εκανα οι διανομες και τα DEs που αξιζουν ειναι τα εξης :

1.Fedora gnome/wayland (bleeding edge μεχρι ματωματος)  , αρκει να χεις δυνατο μηχανημα και ορεξη για παραμετροποιηση του gnome.
2.xubuntu/lubuntu/kubuntu-για οποιον γουσταρει ubuntu με ομορφα προ-ρυθμισμενα xfce/lxde/kde.
3.solus os - για την εμπειρια του budgie.
4.deepin os - για την εμπειρια του deepin de.
5.linux mint 19 - για την εμπειρια του cinnamon.
6.opensuse (tumbleweed) - για την εμπειρια του KDE.
7.sparkylinux lxqt - για την εμπειρια του lxqt.
8.antergos - γιατι κανει ενα οχι τοσο προσιτο archlinux ναναι ευκολο-εγκαταστασιμο/παραμετροποιησιμο.Και ταυτοχρονα δεν απομακρυνεται και πολυ απο το archlinux.

Aν καποιον δεν τον ενδιαφερει ιδιαιτερα το DE και απλα θελει σοβαρη διανομη τοτε εγω προσωπικα θα επελεγα τις εξης :

1.debian - unstable για ενημερωμενα πακετα.
2.archlinux - τα λογια περιττευουν .Για οποιον βαριεται να σεταρει πηγαινει σε antergos και μετα γυρναει ευκολα σε καθαρο archlinux , οσο αυτο μπορει να ονομαστει "καθαρο".

3.fedora (rawhide) - για πολυ τολμηρους.
4.opensuse (tumbleweed ) - για σοβαρους και μετρημενους.

ΥΓ : χθες που δοκιμαζα διανομες , πετυχαινω ενα βιντεο στο ΥΤ που ηταν hacking competition , στην ουσια μαζευοντουσαν σε διαφορες αιθουσες hackers και τους δινανε "εργασιες" οι διοργανωτες να δουνε ποιοι θα τα καταφερουν.Ολοι με φορητα εντωμεταξυ και ειναι ενα παλικαρι που ειχε archlinux +xfce και το xfce ηταν "μαμα" οπως μπαινει με μηδεν ρυθμισεις.Στα @@ του τελειως δεν ασχοληθηκε να το σεταρει ποτε.Εφτασα σε σημειο να του φωναζω..ΣΕΤΑΡΕ ΤΟ XFCE ΡΕ ΚΑΦΡΕΕΕΕ..δεν με ακουγε :)

Οταν εβαλες ubuntο-ειδη στην εγκατασταση επελεξες minimal installation; Ολοι ξεραμε τα ubuntu ως bloated, αλλα απο την 18.04 και μετα δεν ισχυει και πολυ αυτο. Στο minimal βαζει μονο τα απαραιτητα πακετα χωρις σαβουρα. Δεν φτανει Archlinux σε επιπεδα trimmed down, αλλα σε σχεση με τα παλια ubuntu ειναι πιο light.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, μπουρτζοβλαχος είπε

ακουω για antergos που το  μετατρεπεις σε pure arch, γιατι δεν βαζεις καθαρο arch με τα configurations του antergos? που ειναι το προβλημα? μια φορα το στηνεις και αν θες μετα κανεις μεταφορα της εγκαταστασης σε αλλον δισκο/pc

Εχω κανει την εγκατασταση του archlinux απειρες φορες.Την εκανα πριν κατι μερες παλι σε κανονικο μηχανημα (οχι vm) και παρολο που την εκανα την εγκατασταση γρηγορα , καθομουν και σεταριζα το καθετι με τις μερες.Επρεπε να λειτουργησω τα παντα να δω τι δεν εχει ρυθμιστει να το ρυθμισω..Κλασικα η λογικη του arch , ρυθμισε τα με το χερι , να ξερεις τι εχεις ρυθμισει κλπ κλπ.Ε το χω βαρεθει πλεον.
Το Antergos εχει εναν ομορφο installer , που σου περναει το DE της αρεσκειας σου , και κανει καποιες ρυθμισεις που του επιλεγεις απο μονο του.Γιατι να περασω τα configurations στο archlinux και να μην παω στον package manager να βγαλω ολα τα πακετα απο το antergos repo + κατι ψιλορυθμισουλες και να γυρισει σε pure archlinux.Αrchlinux με configuration antergos στην ουσια :)

58 λεπτά πριν, thomasG4 είπε

Οταν εβαλες ubuntο-ειδη στην εγκατασταση επελεξες minimal installation; Ολοι ξεραμε τα ubuntu ως bloated, αλλα απο την 18.04 και μετα δεν ισχυει και πολυ αυτο. Στο minimal βαζει μονο τα απαραιτητα πακετα χωρις σαβουρα. Δεν φτανει Archlinux σε επιπεδα trimmed down, αλλα σε σχεση με τα παλια ubuntu ειναι πιο light.

Καμμια σοβαρη διανομη δεν ειναι στην ουσια "bloated".Εχω δει κατα καιρους καποιες δευτερατζες , που ο κατασκευαστης απλα περασε ο,τι λογισμικο βρηκε στο ρεπο.Ε εκει γαμηθηκε η δουλεια τελειως.
Στις διανομες κυριως το DE ειναι που κουβαλαει πολλη σαβουρα που τρωει πορους.Xfce/lxde/kde ειναι απο τα πιο ελαφρια DE.Βudgie και cinnamon σε λογικα επιπεδα.To gnome απο την αλλη ειναι υπερβαρο.Εχει κατι μαλακιες (tracker-* , evolution-*) που δεν βγαινουν με τιποτα..γιατι εχουν εξαρτωμενα ολο το DE , οποτε δεν παιζει να φυγουν παρα μονο να απενεργοποιηθουν εν μερει.
Βαλε ubuntu (που πλεον εχει gnome) και δες τα resources...Τι να μου κανει το minimal installation?Σε καποια φαση θα πρεπει να εγκαταστησω DE.Αν ειναι να βαλω gnome , ας εκανα κανονικο installation.Aν ειναι να βαλω xfce/lxde ας εβαζα xubuntu/lubuntu ετοιμα σεταρισμενα...
Δεν σε γλυτωνει πολλη σαβουρα το minimal install , γιατι η περισσοτερη σαβουρα ερχεται με το DE.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tumbleweed από μένα, αν θες κάτι σταθερότατο με πολύ καλή υποστήριξη και συνεχώς ενημερωμένο αλλά και τεσταρισμένο(το openqa κάνει φοβερή δουλειά). Το έχω σε desktop & laptop για πολύ καιρό και δεν αντιμετώπισα πότε πρόβλημα. Άσε, που είναι η πιο σωστά στημένη διανομή για kde experience imo

Δεν κατάλαβα γιατί σε φοβίζει το "rpm από θέμα πακέτων", μιας και τόσα χρόνια δε μου χει λείψει ποτέ κάτι. Άσε που αν υπάρχει εφαρμογή που δεν βγαίνει για opensuse, μάλλον δεν αξίζει😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...