Προς το περιεχόμενο

Ανακαινιση Κουζινας


alexandrak

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 28/7/2019 στις 3:01 ΜΜ, Maktheo είπε

Παντως επειδή αυτη είναι η δουλειά μου όταν  ακουω ειδικα για κουζίνα απο ikea/leroy κτλ απλα "γελαω", οχι ως προς την ποιοτητα, το design κτλ αλλα επειδη η κουζίνα ειδικά ειναι ενα έπιπλο εντελως custom made.. Δεν ειναι μια ντουλαπα που την μονταρες και την εβαλες σε εναν από τους 4 τοίχους του δωματιου και ολα οκ.. 

Μια τοποθέτηση θα χρειαστει μια μέρα και μάλιστα θα χρειαστει στο τελος ισως να γινουν κάποια έξτρα πραγματα για να κρυφτουν/διορθωθουν οι ατέλειες. Και όλα αυτά εχοντας πάρει μετρα πριν για τον συγκεκριμένο χώρο.. Η γωνία του τοιχου, τα στραβωματα των τοιχων κτλ ειναι πράγματα που παιζουν βασικο ρολο στην τοποθέτηση μιας κουζίνας που μάλιστα ελέγχονται στην αρχη κατα την μέτρηση του χωρου κτλ 

Επισης υπάρχουν πολλα που μπορουν να ανεβασουν το κόστος, απο τους μηχανισμους μεχρι το υλικο που θα χρησιμοποιηθει σε παγκο, πορτακια κτλ.. Εχει πάγκο με 25ε/μετρο και παγκο με 50ε/μετρο, εχει πορτακι μελαμινης, mdf, βακελιτη, ακρυλικο κτλ.. Εχει κρυφες χειρολαβές gola, χερουλακι που κάνει 0.50 λεπτά και αλλο που κάνει 15ε το ένα. Υπαρχει αυτοματος ηλεκτρικός μηχανανισμος  αναδίπλωμενης πορτας που μονο αυτος κάνει 300ε..οποτε σχετικα ταβανι δεν υπάρχει.. 

Υπάρχουν σοβαρα μαγαζια που ασχολούνται μόνο με κουζινα και σίγουρα μπορούν να σου βγάλουν σχεδια κτλ, επίσης (εδω είναι η διαφορα με τον μαραγκο της γειτονιάς) παρακολουθουν τις τασεις, την τεχνολογια των νεων μηχανισμών και αξεσουαρ οποτε αν η τσέπη σου το αντέχει το αποτέλεσμα δεν θα εχει να ζηλέψει τιποτα απο μια ιταλικη/γερμανική.. 

Οι εταιρείες με έπιπλα κουζίνας όμως τις έχουν σε συγκεκριμένες διαστάσεις, έτσι; Ή κάνω λάθος; Ο μαραγκός δε θα στη φτιάξει ακριβώς στις διαστάσεις που θέλεις; Δεν είναι βασική διαφορά αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

17 ώρες πριν, buruburu είπε

Οι εταιρείες με έπιπλα κουζίνας όμως τις έχουν σε συγκεκριμένες διαστάσεις, έτσι; Ή κάνω λάθος; Ο μαραγκός δε θα στη φτιάξει ακριβώς στις διαστάσεις που θέλεις; Δεν είναι βασική διαφορά αυτό;

Εγω ξερω οτι ακομα και οι πολυ μεγαλες εταιρείες επίπλων κουζίνας (ακομα και οι ιταλικές φιρμες) δουλεουν με ειδικες διαστάσεις, απλα η χρεωση σε ειδικη διασταση μπορει να ειναι ακομα και διπλάσια. Ετσι ούτε καν οι πωλητες δεν μπαινουν στην διαδικασια να ενημερώσουν και να προτείνουν εκείνη την περιπτωση. 

Συναδελφος που δουλευε παλαιότερα ως τοποθετητής/μονταδορος σε εταιρεία (εκθεση) που εμπορεύοταν κουζινες μεγαλων εταιρειων οπως λες, μου ελεγε οτι το αφεντικο του (και πωλητής ταυτόχρονα στην έκθεση) δεν εδινε ειδικη παραγγελία σε ντουλαπια αποροφητηρα καθως ανέβαινε τοσο πολυ το κοστολογιο και ετσι επαιρνε συμβατικό ντουλαπι με εξτρα ραφια και τον εβαζε να το προσαρμοζει (κοψιμο/μονταζ) για να ταιριαξει ο αποροφητηρας πανω. Ένα απλο παράδειγμα το παραπάνω. Ετσι τι να προτεινει ειδικη κατασκευη κτλ όταν ξέρει οτι η τιμη που θα ακουσει ο πελάτης θα ειναι ενα βημα πριν το εγκεφαλικό.. 

Στην εταιρεία  που εργάζομαι εγω γινονται συνεχώς ειδικες κατασκευες και προσαρμογές στις διαστάσεις (προφανως χρεωνονται εξτρα αλλα σε λογικα πλαίσια) και γενικα προτεινονται οι custom λύσεις για πλήρη εκμετάλλευση χώρου και πρακτικοτητας. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

Μολις πηρα προσφορα απο εκθεση εταιριας γνωστης για 7 μετρα κουζινα x 2,85 υψος... Θα πω μερικα  χαρακτηριστικά (βακελιτης παγκος , μηχανισμοι  μεντεσε Blum με φρενα , πορτακια και πλαινα MDF 20mm, διπλή σειρα ντουλαπιων κρεμαστων όλα push n pull) .... Στα 6.000 ευρω. Αυριο εχω ραντεβου με συστημενο μαραγκο για να δω που θα παει η τιμη... Υποψιν : οι τιμες τον τελευταιο χρονο των πρωτων υλων εχουν ανεβει  αρκετα 😔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 minutes ago, Blued said:

Μολις πηρα προσφορα απο εκθεση εταιριας γνωστης για 7 μετρα κουζινα x 2,85 υψος... Θα πω μερικα  χαρακτηριστικά (βακελιτης παγκος , μηχανισμοι  μεντεσε Blum με φρενα , πορτακια και πλαινα MDF 20mm, διπλή σειρα ντουλαπιων κρεμαστων όλα push n pull) .... Στα 6.000 ευρω. Αυριο εχω ραντεβου με συστημενο μαραγκο για να δω που θα παει η τιμη... Υποψιν : οι τιμες τον τελευταιο χρονο των πρωτων υλων εχουν ανεβει  αρκετα 😔

Όταν πάρεις και την προσφορά από τον μαραγκό, δώσε μας ένα feedback

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προχώρησα στην ανακαίνηση - αλλαγή όλης της κουζίνας ! Είναι μεγάλη δουλειά και σας προτείνω να είστε πάρα πολύ προσεκτικοί στον αρχικό σχεδιασμό ! Είναι πολύ σημαντικό να έχετε από την αρχή προσδιορισμένη κάθε λεπτομέρεια και όλες τις δουλειές ΠΡΙΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕΤΕ οποιαδήποτε εργασία !

Επεξ/σία από costas_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανακαινίζω δειλά δειλά μια μονοκατοικία. Αξίζει να φτιάξω τα έπιπλα κουζίνας σε ξυλουργό (μαζί με οτιδήποτε άλλο) ή να πάω σε πολυκατάστημα τύπου leroy merlin, gruppo cucine; Έχω ακούσει και από τα 2 πολλές ιστορίες από γνωστούς και προβληματίζομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται και από τα οικονομικά. Εμένα ο ξυλουργός μου έκανε μια προσφορά πολυ μεγαλύτερη από μια έτοιμη κουζίνα. Και στην έτοιμη βέβαια υπάρχουν δυνατότητες προσαρμογής αλλά είναι έτοιμη και αυτό έχει πάρα πολλά +++

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς σε καινούργιο σπίτι σχεδιάσαμε την κουζίνα στο πρόγραμμα που έχει η ΙΚΕΑ. Κάναμε διάφορες παραλλαγές, το μελετήσαμε αρκετά, είχαμε και ενα ενδεικτικό κόστος για κάθε παραλλαγή. Όταν καταλήξαμε πήγαμε σε ξυλουργό με το σχέδιο και μας στοίχισε όσο και από ΙΚΕΑ, αλλά μαζί με την τοποθέτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
16 ώρες πριν, costas_ είπε

Προχώρησα στην ανακαίνηση - αλλαγή όλης της κουζίνας ! Είναι μεγάλη δουλειά και σας προτείνω να είστε πάρα πολύ προσεκτικοί στον αρχικό σχεδιασμό ! Είναι πολύ σημαντικό να έχετε από την αρχή προσδιορισμένη κάθε λεπτομέρεια και όλες τις δουλειές ΠΡΙΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕΤΕ οποιαδήποτε εργασία !

Αυτο! Πιστευω οτι μονο αν φτιαξεις μια κουζινα ξερεις τι πρεπει να προσεξεις την επομενη φορα γιατι παντα θα υπαρχουν μικρολεπτομερειες που δεν περνανε καν απο το μυαλο σου !

14 ώρες πριν, Qwerty_2 είπε

Ανακαινίζω δειλά δειλά μια μονοκατοικία. Αξίζει να φτιάξω τα έπιπλα κουζίνας σε ξυλουργό (μαζί με οτιδήποτε άλλο) ή να πάω σε πολυκατάστημα τύπου leroy merlin, gruppo cucine; Έχω ακούσει και από τα 2 πολλές ιστορίες από γνωστούς και προβληματίζομαι.

Εξαρταται πιστευω απο το που βρισκεσαι και απο τις διαστασεις/σχημα της κουζινας. Σιγουρα σε ξυλουργο θα κανεις καλυτερη δουλεια οπως τη θες εσυ. Ενδεικτικα θα σου πω για Κερκυρα που ειμαι εγω, 3 προσφορες που πηρα απο κουζιναδες (με τοποθετηση) ηταν απο 4200-5000. 

Τελικα πηγα σε γνωστη ξυλεια εδω βγαλαμε σχεδιο και μου πηγε 3200 με τοποθετηση (αγορασα τα ξυλα απο το μαγαζι που μου βγαλε το σχεδιο και βρηκα ξυλουργο για την τοποθετηση). Εκτος οτι ημουν 1000€ κατω το λιγοτερο σε αυτα τα λεφτα ηταν μεσα νεροχυτης, φασολι, τροφοθηκη, μπουκαλοθηκη που στα αλλα δεν υπηρχαν(ισως ειχαν υπολογισει τον νεροχυτη αλλα σιγουρα οχι τα αλλα). Με λιγα λογια ειχα τεραστιο κερδος και καλυτερη κουζινα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ το ίδιο έκανα, δηλαδή σχεδίασα την κουζίνα με την εφαρμογή του ΙΚΕΑ αλλά η τιμή που πήρα απ'έξω δεν ήταν καθόλου αναγωνιστική. Αγόρασα λοιπόν την κουζίνα από το ΙΚΕΑ και έμεινα πολύ ευχαριστημένος, τόσο από την τιμή (αγορά, μεταφορικά, τοποθέτηση) όσο και από την ποιότητα (εξαιρώ τον πάγκο μόνο), ενω να τονίσω ότι έχει 25 χρόνια εγγύηση !

Το όλο Project "Κουζίνα" χρειάστηκε πάρα πολύ μεγάλη προσοχή στον σχεδιασμό, στα ηλεκτρολογικά, τα υδραυλικά, τις μετρήσεις και τις λεπτομέρειες. Πλακάκια, πρίζες, φωτισμό, απορροφητήρα, εξαερισμό κλπ τα έβαλα μόνος μου ενώ είχα αρκετό χρόνο στην διάθεσή. Το αποτέλεσμα βγήκε πάρα πολύ καλό  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...
Στις 8/6/2022 στις 11:10 ΠΜ, costas_ είπε

Κι εγώ το ίδιο έκανα, δηλαδή σχεδίασα την κουζίνα με την εφαρμογή του ΙΚΕΑ αλλά η τιμή που πήρα απ'έξω δεν ήταν καθόλου αναγωνιστική. Αγόρασα λοιπόν την κουζίνα από το ΙΚΕΑ και έμεινα πολύ ευχαριστημένος, τόσο από την τιμή (αγορά, μεταφορικά, τοποθέτηση) όσο και από την ποιότητα (εξαιρώ τον πάγκο μόνο), ενω να τονίσω ότι έχει 25 χρόνια εγγύηση !

Το όλο Project "Κουζίνα" χρειάστηκε πάρα πολύ μεγάλη προσοχή στον σχεδιασμό, στα ηλεκτρολογικά, τα υδραυλικά, τις μετρήσεις και τις λεπτομέρειες. Πλακάκια, πρίζες, φωτισμό, απορροφητήρα, εξαερισμό κλπ τα έβαλα μόνος μου ενώ είχα αρκετό χρόνο στην διάθεσή. Το αποτέλεσμα βγήκε πάρα πολύ καλό  

Αυτή η εφαρμογή υπάρχει ιντερνετικά στο site της ΙΚΕΑ; Ή το πρέπει να πάς από κοντά στο κατάστημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, gpasxa είπε

Αυτή η εφαρμογή υπάρχει ιντερνετικά στο site της ΙΚΕΑ; Ή το πρέπει να πάς από κοντά στο κατάστημα;

Ναι, υπάρχει διαθέσιμο σχεδιαστικό για κουζίνες από το site του ΙΚΕΑ. Από εκεί ξεκίνησα και εγώ σχεδιάζοντας συνολικά όλο τον χώρο μου (κουζίνα, τραπεζαρία, είσοδος, διαδρομος κλπ). Μετά έκλεισα ένα ραντεβού με το τμήμα κουζινών του ΙΚΕΑ και αποτελειώσαμε το σχέδιό μου (διόρθωση λαθών, αξεσουάρ κλπ) με την βοήθεια της υπαλλήλου. Αυτό ήταν, μετά εκτύπωση, προκαταβολή, εξόφληση, παραλαβή και τοποθέτιση έγιναν όλα βάσει του αρχικού σχεδίου   clipboard_image_6b6b4de483fa555b.jpg.ccf71e4557252e66941a4bfb4430983f.jpg

Επεξ/σία από costas_
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...