Προς το περιεχόμενο

Pro Evolution Soccer 2019 [PC]


Federacion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@liopyr στο online υπάρχει εδώ και χρόνια αυτό που λέμε script. Η Κονόμα, εεε, Κονάμι, το λέει momentum, αλλά βασικά είναι script. Σε ranked matches τύπου myclub είναι πιο έντονο σε σχέση με τα φιλικά, αλλά υπάρχει και στα φιλικά (ενώ μέχρι πέρυσι δεν είχα παίξει καν, το ένιωσα έντονα μερικές φορές στο demo που έλιωνα).

Βασικά όταν γίνεται αυτό το νιώθεις από το 1ο λεπτό του αγώνα, που οι παίχτες σου δεν μπορούν να δώσουν μια πάσα στα 2 μέτρα, κάνουν μισή ώρα να κοντρολάρουν την μπάλα, χάνεις ευκαιρίες σε κενό τέρμα κλπ, ενώ αντίστοιχα θα φας το ηλίθιο γκολ γιατί ξαφνικά πάγωσε ο αμυντικός σου, έκανε ηλίθια απόκρουση ο τερματοφύλακάς σου κλπ. Να συμβεί 1 τέτοιο περιστατικό πες ΟΚ, να συμβαίνει συνέχεια όμως σε συγκεκριμένους αγώνες που ξέρεις απλά πως ότι και να κάνεις δεν θα κερδίσεις, έχει διαφορά.

Θα μου πεις υπάρχουν παίχτες με 90+% win ratio. Το 95% από αυτούς είναι lag cheaters, και το άλλο 10% είναι είτε σε άλλο επίπεδο από εμάς, είτε καθώς είναι pro players, είτε καθώς παίζουν με συγκεκριμένο τρόπο κάνοντας exploit πράγματα (που εγώ προσωπικά δεν μπορώ να παίζω τελείως μονοδιάστατα γιατί δεν το ευχαριστιέμαι - και δεν παίζω για τις νίκες).

Το script βέβαια δεν είναι μόνο κατά σου. Υπάρχει και υπέρ σου μερικές φορές, και το νιώθεις έντονα πως το παιχνίδι σε σπρώχνει στην νίκη. Στα τελειώματα της σεζόν πέρυσι (λίγο πριν βγει το demo) είχα τύχει να παίξω 4 ματσάκια με τον #5 στην κατάταξη (και τουλάχιστον οι 3 από τους 4 πάνω του ήταν αποδεδειγμένοι lag cheaters), και αποτέλεσμα 2 νίκες, 2 ήττες. Στο ένα ματς που νίκησα ήταν τόσο έντονο πως μου χάριζε την νίκη το παιχνίδι που το κατάλαβα πολύ έντονα.

Οπότε μιλώντας για PES απλά μαθαίνεις να ζεις με το script, και αν είναι εναντίον σου ας χάσεις, και τι έγινε. Θα πέσεις σε rating, έτσι θα είναι το script λιγότερες φορές εναντίον σου (και περισσότερες υπέρ σου).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 123
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γράφουμε για βελάκια, συστήματα και σύνθετες εντολές (άμυνας και επίθεσης) και γράφετε για script. Στο myclub έχω παίξει 150 παιχνίδια (με περίπου 38% win rate, είμαι ακόμα 528 σε βαθμούς) και στο 85% των παιχνιδιών που κέρδισα/έχασα έπρεπε να κερδίσω ή να χάσω (αυτό φαίνεται από κατοχή και τελικές). Στο υπόλοιπο 15% ευνοήθηκα εγώ ή ο αντίπαλος αλλά μέσα στο πλαίσιο του ποδοσφαίρου που μερικές φορές είσαι καλύτερος αλλά χάνεις από λεπτομέρειες, δεν ένιωσα ότι θα χάσω με το ζόρι ή μέσω script/momentum.
Πολλές φορές έχω πιάσει τον εαυτό μου να προηγούμαι και λόγω χαλαρότητας να χάνω στο τέλος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας παίξει στο περσινό κοντά 1100 ranked matches με win ratio πάνω από 66% (και παίζοντας κοντά στο 1000 rating - λίγο πάνω λίγο κάτω), ξέρω καλά πως παίζουν αυτά, και δυστυχώς το script υπάρχει και φαίνεται (βέβαια δεν φτάνει επίπεδα φίφα). Και φέτος στο demo έχω γράψει από 200+ ώρες παίζοντας μόνο online matches.

Όσο υπάρχει live update μπορείς να έχεις μια ομάδα με εβδομαδιαίο A/B condition στις 11 θέσεις, και αν οι παίχτες σου έχουν καλό stamina να έχεις full white bench αφού αλλαγή δεν θα χρειαστείς. Αλλιώς ίσα έχεις 2-3 παίχτες για όσους δεν είναι Α/Β και τους υπόλοιπους white bench. Και έχεις εγγυημένα βελάκια παντού. Ποτέ στην ομάδα παίχτης σε D/E condition εκτός αν θες να ρισκάρεις να κάψεις θέση πάγκου αν είναι τόσο αναντικατάστατος παίχτης, όπου και εκεί στην καλύτερη να έχεις οριζόντιο βελάκι.

Συστήματα και σύνθετες εντολές εννοείται είναι πάντα τα ίδια, αφού έτσι παίζω, και φυσικά ίδιος manager ώστε να έχει max team spirit/familiarity και φυσικά όλα τα links σε όλους τους παίχτες.

Επομένως δεν γίνεται να τα έχεις όλα ίδια στην ομάδα, οι παίχτες να μην είναι κανείς με κάτω βελάκι, και να τυχαίνουν αγώνες που δεν μπορούν να βγάλουν πάσα στα 2 μέτρα. Να έχεις 20 τελικές (οι 18 on target) και να χάνεις από αντίπαλο με ούτε 40% κατοχή και 1 τελική προσπάθεια όλη κι όλη μετά από αναμπουμπούλα στην άμυνά σου. Είναι κλασσική περίπτωση που ότι και να έκανες το παιχνίδι δεν θα σε άφηνε να κερδίσεις, εκτός αν έμπαινες με την μπάλα στο τέρμα.

Άλλωστε από αύριο το ξεκινάω το myclub και μπορώ να τραβήξω screenshots από τα ματσάκια που θα φαίνεται το script. Άλλωστε ειδικά στην αρχή πιστεύω θα είναι τρελά υπέρ μου (όπως είναι σε όλους τους νέους παίχτες), περιμένω να παίξω τα 5 πρώτα ματσάκια στο κύπελλο για τα 10000 GP (υπάρχουν και φέτος αυτά έτσι;) και να πετύχω 5* ομάδα και να τους έχω με το αρχικό μου squad. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαμαρτύρομαι για το script, το έχω αποδεχτεί, και ξέρω πως υπάρχει και αν το πετύχω εναντίον μου θα πρέπει να φτύσω αίμα να μην χάσω το ματς. Αλλά από το "αποδέχομαι" μέχρι το "δεν υπάρχει" είναι τεράστια απόσταση.

Φέτος δεν ξέρω από πρώτο χέρι πως είναι τα πράγματα στο myclub, θα το γνωρίσω στις επόμενες μέρες. Ελπίζω να παλεύεται, αλλά και να μην, κάποια στιγμή θα είναι υπέρ μου και θα καταφέρω άκυρη νίκη σε κάποιον παιχταρά με τρελή ομάδα.

Μιλώντας για τις επόμενες μέρες, σου δίνει τίποτα free packs στην αρχή (πχ γιατί πέρυσι είχα πάνω από 2 black balls - προφανώς :P); Αν ναι, αν δεν μου κάτσουν καλοί παίχτες. μπορώ να κάνω reset το myclub και να το ξαναξεκινήσω έχοντας πάλι τα free packs; Αν είναι να δοκιμάσω 2-3 φορές να μου κάτσουν καλοί παίχτες για θέσεις κλειδιά που θέλω (πχ καλός defensive goalkeeper, Aubameyang, Hazard, Matic ή Casemiro, Boateng, Manolas, ίσως Varane).

Βλέπω επίσης πως υπάρχει τρελή έλλειψη σε καλό hole player φέτος, εκτός αν μου έρθει legend Cruyff. Θα πρέπει να αναθεωρήσω το σύστημά μου αν δεν υπάρχει σωστός hole player, ή να έχω Talisca βασικό σε 5* που είδα φέτος έγινε gold (βέβαια τον είχα στην 5* ομάδα πάντα πέρυσι που ήταν silver και ενίοτε έπαιζε αντί Hazard/Cruyff).

Τέλος, θα πρέπει να κάνω αναζήτηση να βρω silver διαμάντια φέτος, γιατί δυστυχώς ο θεούλης N'Doye έπεσε πολύ φέτος. Μακράν ο καλύτερός μου παίχτης πέρυσι που έπαιζε σε όλα τα επίπεδα βασικός άσχετα με το βελάκι που είχε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, liopyr είπε

Δεν  ξέρω να σου πω για το online αλλά  φαντάζομαι πως είναι το ίδιο λίγο-πολύ.

Αυτό που περιγράφεις είναι  πολύ έντονο όταν αλλάζει (πέφτει) το team spirit της ομάδας, το νουμεράκι μέσα στην ασπίδα πάνω δεξιά όταν φτιάχνεις formation.

Εξαρτάται από πάρα πολλούς παράγοντες, και προσωπικά πιστεύω πως είναι από τα πιο δυνατά features του pes στο gameplay του.

Στήσε μία ομάδα από την αρχή με παίχτες που δεν έχουν παίξει ξανά μεταξύ τους, ακόμα και αν είναι καλοί θα δεις πως θα  κάνουν κουλαμάρες μέχρι να βρεθεί χημεία και σύστημα που να τους ταιριάζει.  Παίξε με σύστημα που δεν ταιριάζει στα  χαρακτηριστικά των παιχτών, άλλαξε ένα σύστημα που μπορεί να παίζεις σερί  μια σεζόν ή βγάλε έναν smart player ή playmaker από την εντεκάδα και θα δεις το spirit να πέφτει δραματικά..

Αν το ψαχουλέψεις και παίζεις με αριθμούς  80-90+ οι παίχτες θα βρίσκονται με κλειστά μάτια.

Το team spirit πως να επηρεασει κατι οταν παντα ειναι 99 στην ομαδα μου?

60-70% win ratio εχω στο myClub, αυτο δεν σημαινει ομως κατι. Ειναι ιδιαιτερα εκνευριστικο οτι στο ονλαιν οι παικτες συχνα κανουν οτι να'ναι.

Επεξ/σία από WizNick
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγήκε χθες και το PES lite που είναι δωρεάν και μπορείτε να παίξετε myClub (που είναι το κατεξοχήν online mode) και Offline Exhibition (που είναι κομμένο από το κανονικό).

Για κάνετε μια δοκιμή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήδη ξεκίνησα το πρωί εγώ, δυστυχώς έχασα το χτεσινό login bonus και τους 3 special trainers χτες. Σήμερα έπαιξα 2 ματσάκια vs com σε κυπελλάκια, θα κάτσω να βγάλω όλα τα offline challenge cups και μετά θα πάω να χάσω (πιθανότητατα) 5 ματσάκια vs player να πάρω τα 50 χιλιάρικα, και συνεχίζω μετά να στήνω την ομάδα. Πάντως βγάζοντας με gold τα training και παίζοντας τα 2 ματσάκια κάνοντας ότι χαζομάρα special move μπορώ να φανταστώ (συν πανηγυρισμό σε κάθε γκολ στις άκρες του γηπέδου), ήδη μάζεψα 40 χιλιάρικα και άνοιξα ένα πακετάκι από τους european, που φυσικά ήταν 3 άχρηστοι. Συνεχίζουμε και με λίγο φαρμάρισμα πάντως και τύχη στους in form, σε 2-3 εβδομάδες άνετα θα κατεβαίνω με 5* ομάδα (να βρω και προπονητή βέβαια :P) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/12/2018 στις 10:43 ΠΜ, BrocasHelm είπε

@liopyr στο online υπάρχει εδώ και χρόνια αυτό που λέμε script. Η Κονόμα, εεε, Κονάμι, το λέει momentum, αλλά βασικά είναι script. Σε ranked matches τύπου myclub είναι πιο έντονο σε σχέση με τα φιλικά, αλλά υπάρχει και στα φιλικά (ενώ μέχρι πέρυσι δεν είχα παίξει καν, το ένιωσα έντονα μερικές φορές στο demo που έλιωνα).

Βασικά όταν γίνεται αυτό το νιώθεις από το 1ο λεπτό του αγώνα, που οι παίχτες σου δεν μπορούν να δώσουν μια πάσα στα 2 μέτρα, κάνουν μισή ώρα να κοντρολάρουν την μπάλα, χάνεις ευκαιρίες σε κενό τέρμα κλπ, ενώ αντίστοιχα θα φας το ηλίθιο γκολ γιατί ξαφνικά πάγωσε ο αμυντικός σου, έκανε ηλίθια απόκρουση ο τερματοφύλακάς σου κλπ. Να συμβεί 1 τέτοιο περιστατικό πες ΟΚ, να συμβαίνει συνέχεια όμως σε συγκεκριμένους αγώνες που ξέρεις απλά πως ότι και να κάνεις δεν θα κερδίσεις, έχει διαφορά.

Θα μου πεις υπάρχουν παίχτες με 90+% win ratio. Το 95% από αυτούς είναι lag cheaters, και το άλλο 10% είναι είτε σε άλλο επίπεδο από εμάς, είτε καθώς είναι pro players, είτε καθώς παίζουν με συγκεκριμένο τρόπο κάνοντας exploit πράγματα (που εγώ προσωπικά δεν μπορώ να παίζω τελείως μονοδιάστατα γιατί δεν το ευχαριστιέμαι - και δεν παίζω για τις νίκες).

Το script βέβαια δεν είναι μόνο κατά σου. Υπάρχει και υπέρ σου μερικές φορές, και το νιώθεις έντονα πως το παιχνίδι σε σπρώχνει στην νίκη. Στα τελειώματα της σεζόν πέρυσι (λίγο πριν βγει το demo) είχα τύχει να παίξω 4 ματσάκια με τον #5 στην κατάταξη (και τουλάχιστον οι 3 από τους 4 πάνω του ήταν αποδεδειγμένοι lag cheaters), και αποτέλεσμα 2 νίκες, 2 ήττες. Στο ένα ματς που νίκησα ήταν τόσο έντονο πως μου χάριζε την νίκη το παιχνίδι που το κατάλαβα πολύ έντονα.

Οπότε μιλώντας για PES απλά μαθαίνεις να ζεις με το script, και αν είναι εναντίον σου ας χάσεις, και τι έγινε. Θα πέσεις σε rating, έτσι θα είναι το script λιγότερες φορές εναντίον σου (και περισσότερες υπέρ σου).

Ρε φιλε ποσο δικιο εχεις, εχω γυρω στις 60 νικες και 48 ηττες και 30 ισοπαλιες, παιζω αγωνες καταταξης ονλινε (10αγωνες) και ειμαι στο επιπεδο 6 (πλατφορμα pc), ε μιλαμε στους τελευταίους αγωνες γινετε της τανας το κάγκελο, εχει λυσαξει η κοναμι να παω 60 νικες 70 ηττες, κοιταξτε αυτο το βιντεο στο 4:39, κατι τετοια παθαινω συνεχεια...

, αυτα συμβαινουν στους τελευταιους 30 αγωνες συνεχεια σε ποσοστο 90%,, δλδ να με εχει αφησει να παιξω 5 παιχνιδια και πολλα λεω, παιζω με κατι ασχετους και απλα φτυνω αιμα να παρω την ισοπαλια, στις κοντρες πεφτει κατω ο λουκακου σε κοντρα με τον αζαρ 😂,  παικτες τυπου ποκμπα να κανουν συνεχεια τσαφ στην αμυνα, στην επιθεση κινουνται αργα οι συμπαικτες ή δεν κινούνται, σημερα μου εσπασε τα νευρα, επαιξα 15 ματς και τα μισα καναν λαγκ μεχρι αηδιας. Σουταρει ο λουκακου σαν την γιαγια μου, η μπαλα ισα που τσουλαει στο χορτο, ενταξει τι να κλασουνε, να επαιζα 10 αγωνες νορμαλ και 5 εναντιον μου και 2 υπερ μου ενταξη, άλλα  παιζω 10 αγωνες εναντιον μου, κανενα υπερ μου και κανα 2-3 νορμαλ, οχι ρε μαγκες ειναι μεγαλη κοροϊδια. Τις τελευταιες μερες με παει πιπα κ@λο, δεν μπορω να σταυρωσω νικη, επιπεδο 5 δεν ανεβαινω με την καμια και αν κανω 2 νικες μετα πεφτω σε κατι τυπους με 3-4 αγωνες στο ενεργητικό τους ενω εγω εχω 150 περιπου.... και κανουν  απιστευτα κλεψιματα

Κριμα τοσο καλο παιχνιδι να μην το διορθωνουν, θα παιξω οτι παιξω φετο και μετα τελος, δεν ξανα ασχολουμε του χρονου. Του script το καγκελο, και οποιος λεει το αντιθετο, δεν παιζει pes online ή παιζει και δεν καταλαβαινει οτι το παιχνιδι τον ριχνει, ή παιζει εδω και ενα χρονο και εχει παιξει καμια 200αρια παιχνιδια, εγω που εχω παιξει χιλιαδες παιχνιδια εχω αυτην την αποψη.

Επεξ/σία από GIANNIS400
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα. Προσπαθώ να παίξω σε LG 55” με hdmi και είναι το μόνο παιχνίδι που ενώ στο laptop απευθείας είναι κομπλέ, μόλις το περάσω στην smart tv πάει καρέ καρέ. Έχει κανείς υπόψη του τι ρύθμιση μπορεί να χρειάζεται να πειράξω; Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
5 ώρες πριν, GoDRiC- είπε

Κρίμα τόσο καλή προσπάθεια και ωραίο game αλλά online ανύπαρκτο, άλλη μια φορά το FIFA μπροστά..

Δηλαδή στο FIFA τι διαφορετικό συμβαίνει στο online και έχει ύπαρξη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

PRO EVOLUTION δεν αποθηκεύει τα δεδομένα

δεν αποθηκεύει  τα δεδομένα συνέχεια παει να κάνει αποθήκευση  και τελικά γράφει  αποτυχία αποθήκευσης,.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σας, εχω ενα προβλημα με τα γηπεδα, οπου κι αν παιζω, τα γηπεδα ενω ακουγονται να εχουν κοσμο, εμφανιζονται αδεια, δεν εμφανιζονται οι θεατες, εχει κανεις ιδεα για το τι μπορει να φταιει?

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...