Προς το περιεχόμενο

Η Google καταγράφει τη θέση σας ακόμα και όταν η λειτουργία είναι απενεργοποιημένη


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 93
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

46 λεπτά πριν, BorrowedTime είπε

To Android ειναι της Google. Δέχτηκες την στιγμή που το αγόρασες. Μπορούσες να πάρεις feature phone με 25 Ευρω. Δεν το εκανες. Οπότε "αγνοείς" την σαπίλα της Google για να κρατήσεις τα καλά της 

και όμως οχι.. το android είναι open source τα google services και google apps είναι της google το λέει ξεκάθαρα αν πατήσεις decline και δεν βάλεις καποιο google acccount και δεν κάνεις χρήση καμίας εφαρμογής και υπηρεσίας της google δεν ενεργοποιείται τίποτα στο κινητό σου

 

εμ που δεν είναι έτσι.....

29 λεπτά πριν, Talepwros είπε

Στα quick settings του Huawei μου ο διακόπτης λεγεται location information αλλα δεν ειμαι σιγουρος οτι λέγοταν πάντα έτσι ή αν αλλαξε με το τελευταιο patch. 

το μονο που θα αλλαξει με αυτο ειναι να μην εχουν πρόσβαση εφαρμογές στην τοποθεσία ... google κανονικα βλεπει

52 λεπτά πριν, Bikos13 είπε

Η Google αν δεν απατώμαι μπορεί να δει την τοποθεσία σου από τα WiFi της εκάστοτε περιοχής και μάλιστα καταγράφει σε κάθε μαγαζί ποιο είναι το AP που χρησιμοποιείται. Επίσης σε πολυσύχναστες πλέον περιοχές είναι σε θέση με την μέθοδο τριών σημείων να ξέρει που είναι Τ, Πχ αν βρίσκεσαι σε ένταση σήματος ανάμεσα από 3 WiFi a,b,c θα προσδιορίσει την θέση σου με μεγάλη ακρίβεια.

θα το πω αλλιος

συσκευή χωρίς google account μέσα και όλες η google apps κλειστές....

wfi τοποθεσία κλπ κλειστά (και επιλογή να κάνει μόνιμη αναζήτηση κλειστή στο wifi)

όταν ξεκίναγε η συσκευή πατήθηκε decline στης υπηρεσίες της google

συσκευή κάνει μια και μοναδική χρήση μπαίνει απο το firefox στην drive της εταιρίας και βλέπει κάποια excel αρχεία και στο firefox το μοναδικό δικαίωμα που δόθηκε είναι το storage (δεν υπαρχουν αλλες εφαρμογές κλπ) ακομη και τα google play services ειναι disabled (μονο το google framework ειναι ενεργο απο οτι εχει σχεση με την google )

 

εμ που συνεχίζει και βγάζει συχνά πυκνά που έχω πάει με την συσκευή (βασικά βγάζει διαφημίσεις από τα μαγαζιά που πήγα )

προφανώς και αγνοεί ότι και να πατήσεις και απλά ρουφάει οτι πληροφορία μπορεί και δεν μπορεί άσχετος αν το θελεις η οχι

 

απο την στηγμη που δεν κάνουμε χρήση google apps για ποιο λόγο την πληρώνουμε οεο?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε καλε που μας παρακολουθουνε , ποιος τα λεει αυτα .. εδω προχθες μιλαγα για Κοκορετσι και Σπληναντερα και πως φτιαχνονται και μετα μου εβγαζε διαφημησεις για ΓΑΣΤΡΕΝΤΟΡΟΛΟΓΟΥΣ 😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, anthkout είπε

και τι α κανς..

α κατσεις να μαλωσεις?

α κάειτς να μαλώεις είναι το σωστό :P :lol:

 

Αναμενόμενα πράγματα...ίσως με τη λειτουργία ανώνυμης περιήγησης να γλιτώνεις κάτι; Γενικά όμως πρέπει να το πάρουμε απόφαση ότι πάνε μαζί αυτά, η χρήση τόσης τεχνολογίας και υπηρεσιών όλη μέρα με τη «διακριτική» παρακολούθηση δηλαδή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το φτιαξα 😂😂

όχι δεν γλιτώνεις με τίποτα.. απλα σκέφτομαι πως ίσως τα χρησιμοποιουν για καλό σκοπό εκτός απ τις διαφημίσεις. για τρομοκρατία κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεωρώ απόλυτα αναμενόμενο για αυτό και έχω ανοικτό το location history όπως και το να βλέπω την τοποθεσία (και να βλέπουν επίσης) οι δικοί μου με τη λογική ότι αφού γίνεται που γίνεται ας εκμεταλλεύομαι κι εγώ τη φάση μη χάσω καμιά μέρα κανέναν και ψαχνομαι στα silver alert

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Δηλαδή αν έχω απενεργοποιήσει το internet από το κινητό η google θα ξέρει που είμαι?

αν το αφήσεις για πάντα απενεργοποιημένο δε θα μάθει ποτέ αλλά αν μπείς έστω και μια φορά μέσω data ή wifi θα μάθει... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως το οτι σου δινει δωρεαν υπηρεσιες με ανταλλαγμα να σου κλεβει την ελευθερία επιλογών σου (όπως το να τραβάει δεδομένα για τη τοποθεσία σου χωρίς τη συνεναισή σου) είναι καταδικαστέο.

Θα μπορούσε κάλλιστα να σε χρεώνει για τις υπηρεσίες της αν δε τη σύμφερε οικονομικά..όχι να σε κοροιδεύει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ntemek είπε

Κι αγαπας?

Δεν αγαπάω κάποια ιδιαίτερα. Έχω προϊόντα από όλες 

Απλά αν έπρεπε να διαλέξω κάποια από τις 3 μεγάλες και τα οικοσυστήματα τους θα διάλεγα MS.

Τελευταία μου αρέσει πολύ σαν εταιρεία και η Xiaomi και θα ήθελα να πάρει την πρωτιά στα smartphones απλά γιατί μου αρέσουν τα προϊόντα της. 

Αλλά γενικότερα πλεον χρησιμοποιώ Windows και Android (όχι Google apps πέρα από το play store) και παρατησα τα της apple. Στο μέλλον όμως ότι μου φανεί καλύτερο θα το ακολουθήσω.

 

Α και επίσης προτιμάω Pepsi Twist αντί για Coca Cola και Fortnite αντί για PUBG.

Κάποια άλλη ερώτηση;    

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς όλοι οι μεγάλοι έτσι είναι... Apple, Google, Microsoft... Τα παλιά, σχετικά ασφαλέστερα λειτουργικά, BB, Symbian, MeeGo είναι νεκρά... Το τελευταίο λειτουργικό υπέρ της ελευθερίας και ιδιωτικότητας (Sailfish), είναι κάπου στο 0,0001% που λέει ο λόγος και δεν ξέρουμε καν αν και πως θα συνεχίσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...