Προς το περιεχόμενο

Η Google καταγράφει τη θέση σας ακόμα και όταν η λειτουργία είναι απενεργοποιημένη


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Google is your friend

Οι γονείς μου μου λέγανε να ενημερώνω τους φίλους μου πού βρίσκομαι

Τώρα οι φίλοι μου ξέρουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 93
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Tokyo είπε

Α και επίσης προτιμάω Pepsi Twist αντί για Coca Cola

Και θα συμφωνήσω με τον φίλο ότι η Pepsi είναι καλύτερη από την Coca Cola και σε αντίθεση την 2η έχει βγάλει και όχι ένα, αλλά 2 τηλέφωνα ;)

https://techmaniacs.gr/pepsi-p1s-gearbest-74562-2/

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά feature είναι αυτό.....

το κάνει για να δεί κατα πόσο πέφτει μέσα συγκριτικά με το μέρους του check-in του facebook που κάνετε...ακου εκεί μας παρακολουθεί 😋

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, mader είπε

android.... για τα σκουπιδια... εγω τα λεω, κανεις δεν τα ακουει!

10 χρονια εχω χρησιμοποιήσει τοσα smartphones... ευτυχώς ποτε δεν ειχα android.

Η άγνοια σκοτώνει φίλοι μου... καλή τύχη με τα "open source" κ μην παραπονιέστε.

Αν είχες μπει στον κόπο να διαβάσεις το άρθρο, θα έβλεπες ότι το ίδιο γίνεται και σε iPhones που έχουν εγκατεστημένες εφαρμογές της Google. 

Ξαφνικά, το "η άγνοια σκοτώνει" ακούγεται τόσο ειρωνικό...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τσαμπας πέθανε, δεν γίνεται δωρεάν λειτουργικό και ολα κλειστά, η εταιρία πρέπει απο κάπου να βγάλει κέρδος (στοχευμένη διαφήμιση).

Ας βγάλουν ενα λειτουργικό ολες αυτές οι κινεζικές που φτιάχτηκαν με το android και να δίνουν εναλλακτική. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κουβαλας κινητο με καρτα που ειναι στο ονομα σου, εισαι παντα μεσα στο δικτυο κινητης τηλεφωνιας και νομιζεις οτι σε παρακολουθει η google η η apple η η microsoft.... Να σε πω βλακα λοιπον ειναι κοπλιμεντο...

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τεράστια πλειοψηφία των πολιτών είναι αντίγραφα κάποιων προτύπων και καμία Google δεν ενδιαφέρεται προσωπικά για κανέναν.

Όσο και αν είναι στενάχωρο να το συνειδητοποιήσεις, ούτε η Google, ούτε η CIA, ούτε η NSA ενδιαφέρεται για σένα.

Όλοι τους ενδιαφέρονται μόνο για το τί θα πάρουν από σένα, αλλά όχι ονομαστικά, δηλαδή, τί θα πάρουν από τα άτομα που έχουν τα ΧΨΩ-χαρακτηριστικά που τα προσδιορίζουν και βάσει αυτών είτε να τους πουλήσουν προϊόντα, είτε να ψηφίσουν αυτό που «χρειάζεται», είτε απλά να συνεχίσουν να κινούνται στην κοινωνία χωρίς να δημιουργούν προβλήματα στη λειτουργία της.

 

Για την Google, και κάθε άλλο οργανισμό αυτού του επιπέδου, είμαστε απλά ένα κομμάτι data και είναι παντελώς αδιάφοροι για το αν ακούμε Παντελίδη, Κονιτοπούλου, Joy Division ή Black Sabbath. Σε κάθε περίπτωση θα μας πουλήσουν αυτό που θέλουν.

Όσο πιο γρήγορα το συνειδητοποιήσουν όλοι αυτό, τόσο γρηγορότερα θα πάνε τη σκέψη τους στο επόμενο στάδιο.

 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, ntemek είπε

Και τι κινητο εχεις αν επιτρεπεται? 😂

Τωρα iphone 7 μεταχειρισμένο απο amazon και πριν 2-3 μηνες win phone!

4 ώρες πριν, dimos47ki7 είπε

Αν είχες μπει στον κόπο να διαβάσεις το άρθρο, θα έβλεπες ότι το ίδιο γίνεται και σε iPhones που έχουν εγκατεστημένες εφαρμογές της Google. 

Ξαφνικά, το "η άγνοια σκοτώνει" ακούγεται τόσο ειρωνικό...

Δεν ειχα στο μυαλο μου το iphone. ετσι κ αλλιως, το εχω 2,5 μηνες και δεν εχω εγκαταστησει ΤΙΠΟΤΑ της google.

απο την αλλη, στο googloid (aka android) ειναι εγκατεστημενη by default θες δεν θες... κ αλλα πολλαααα που ακομα δεν ξερουμε,

οποτε ναι, η αγνοια κανει τη δουλεια της κ παλι....

20 ώρες πριν, Q-Taxys είπε

Και iPhone να έχεις αν χρησιμοποιείς υπηρεσίες της το ίδιο πράγμα είναι. Εκτός αν έχεις yahoo mail και παίζεις με χάρτες Bing

:)

Βέβαια μπορεί να έχεις σφαιράτα Windows και να είσαι σίγουρος ότι η Microsoft δεν ξέρει τίποτα για σένα.

ποτε δεν ξερεις.... οτι κ να εχεις, τα παντα παρακολουθουνται "για καλο σκοπο" 

 

θυμασαι τον "κακο" υπολογιστη του terminator? (aka SkyNet) ε, η αλφαβετ της γοογλε το ιδιο πραγμα ειναι! lol

Επεξ/σία από mader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο άλλος λέει βάλε Yahoo Mail, ναι γιατί ξέχασες  τα σκάνδαλα με την Yahoo. Ότι και να βάλεις στην εποχή μας θα σε καταγράφουν είτε για να πουλήσουν τα δεδομένα σου, είτε για στοχευμένη διαφήμιση ή απλά για Analytics. Δεν θες να σε καταγράφουν; Κόψε το ίντερνετ και κάτσε Offline. Όσο είσαι συνδεδεμένος στο ίντερνετ όλο και κάποιος θα σε καταγράψει. Όλοι έχουμε Smartphones και υπολογιστές και δικτυωμένες συσκευές, μην κλαιγόμαστε, γνωρίζουμε όλοι μας τι γίνεται στο παρασκήνιο. Η Google σου παρέχει πχ κάποιες άριστες υπηρεσίες και ως αντάλλαγμα σου προβάλει στοχευμένη διαφήμιση για να βγάλει λεφτά. Η Microsoft δεν σου παρέχει απαραίτητα δωρεάν υπηρεσίες αλλά μαζεύει και αυτή δεδομένα είτε για στοχευμένη διαφήμιση ή για αναλύσεις. Η Apple μαζεύει και αυτή δεδομένα για αναλύσεις και υπηρεσίες, όλοι μαζεύουν δεδομένα. Ακόμα και σε ένα σάιτ κούριερ να μπεις ο Γούγλης θα καταγράψει τις ενέργειες σου για αναλύσεις, είτε σου αρέσει είτε όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παλι καλα γιατι τα BDSM βιντεο που παρακουλουθω ειναι μετρημενα στα δαχτυλα...

Τωρα και ctrl+shift+n να παταω , και παλι θα εχω recommendations. Ευχαριστουμε google!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα γίνονται πάντα για την "καλύτερη την εμπειρία του χρήστη". Τα πάντα όλα για το "χρήστη". Τόσο που γίνεται κανονικός εξαρτημένος "χρήστης" που δεν μπορεί να ζήσει ούτε μία ώρα χωρίς το smartphone του. Πόσοι θα ασχοληθούν με τις ρυθμίσεις σε "βάθος" των εφαρμογών? Φυσικά οι προτιμήσεις του "χρήστη" καθόλου δε χρησιμοποιούνται για να δημιουργηθεί ένα καταναλωτικό προφίλ συμπεριφοράς - που εντελώς συμπτωματικά πωλείται σε όποιον το χρειάζεται. Μήπως τελικά λίγη "απεξάρτηση" δεν κάνει κακό?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...