Προς το περιεχόμενο

Extract data from a site?????


sculper

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όχι δεν είμαι δικηγόρος.

Δεν εξισώνω τις πράξεις στα παραδείγματα αλλά την νοοτροπία στην παραβίαση του νόμου.

Γιατι στο κάτω κάτω δεν θα έλθει η αντιτρομοκρατική... Οπότε εντάξει...

Οκ seems legit 

 

Υ.Γ Είμαι πολύ χαλαρός.. και απεχθάνομαι τους λιθοβολισμούς..... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δηλ. αν εγώ, θέλω να εκδόσω το Φυστικί Οδηγό, δεν επιτρέπεται να κατεβάσω τη λίστα και να ξεκινήσω να έρχομαι σε επαφή με τους δικηγόρους για να μπουν στον Οδηγό μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Lanike71 είπε

Δηλ. αν εγώ, θέλω να εκδόσω το Φυστικί Οδηγό, δεν επιτρέπεται να κατεβάσω τη λίστα και να ξεκινήσω να έρχομαι σε επαφή με τους δικηγόρους για να μπουν στον Οδηγό μου;

Προφανώς και όχι. Στο αναφέρει κιόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/8/2018 στις 11:52 ΠΜ, Predatorkill είπε

Αφου δεν εχεις ιδεα πως γινεται, γιατι μπερδευεις κι αλλο τον ανθρωπο;

@sculper αυτο που χρειαζεσαι ειναι ενας scraper τον οποιο τον οποιο τον καθοδηγεις εσυ τι δεδομενα θελεις να τραβηξει. Υπαρχουν πολλες εφαρμογες π.χ. αυτη εκει εξω που με λιγο διαβασμα αν δεν ειναι πολυπλοκο το site που θελεις να σκραπαρεις δεν θα σου παρει πολυ χρονο. Οσο για τα ο ονοματα που χρειαζεται να συμπληρωσεις στο dsa σε αφηνει μεχρι 3 χαρακτηρες μινιμουμ οποτε φτιαχνεις ενα dictionary  του αλφαβητου με 3 γραμματα, πχ αβγ, αγγ, αδγ κου ουτω καθεξης και φτιαχνεις τον scraper να τραβηξει δεδομενα μονο αν φερει αποτελεσματα. Αν δεν φερει αποτελεσματα πας στο επομενο σετ των 3 χαρακτηρων. Μπορεις να ρυθμισεις τον scraper να κανει παυση αναμεσα στις αναζητησεις ωστε να μην θεωρηθεις υποπτος.

Απο εκει και υστερα, τα δεδομενα που θα κανεις extract θα πρεπει να τα αξιοποιησεις καταλληλως, δηλαδη για να πετυχεις 100% offline αν το αρχικο site τραβαει απο καποια βαση δεδομενων τις πληροφοριες  τοτε θα πρεπει να στησεις κατι δικο σου με αυτα τα δεδομενα που μολις απεσπασες.

προσεχε τι κανεις ομως γιατι αναφερεται ρητα στο δευτερο site που αναφερεις οτι:

Γιατί με προσλάβεις δεν καταλαβαίνω και μάλλον εσύ δεν έχεις ιδέα γιατί το parsehub που λες είναι ένα προϊόν που (λέει πως) κάνει ακριβώς αυτό που περιέγραψα και άρα δεν έχεις ιδέα γιατί δεν κατάλαβες τι περιέγραψα απλά δεν ήξερα την ύπαρξη έτοιμης λύσης 

 

 

Επεξ/σία από TopicStrarter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

Γιατί με προσλάβεις δεν καταλαβαίνω και μάλλον εσύ δεν έχεις ιδέα γιατί το parsehub που λες είναι ένα προϊόν που (λέει πως) κάνει ακριβώς αυτό που περιέγραψα και άρα δεν έχεις ιδέα γιατί δεν κατάλαβες τι περιέγραψα απλά δεν ήξερα την ύπαρξη έτοιμης λύσης 

giphy.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν καταλαβαίνω πώς γίνεται ενώ υπάρχουν ήδη δημόσια στο διαδίκτυο τα στοιχεία αυτά να διώκεσαι νομικά αν τα κατεβάσεις.

Το ρώτησε ήδη κάποιος άλλος στην πρώτη σελίδα και απάντηση δε βλέπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SakafliaC είπε

Εγώ δεν καταλαβαίνω πώς γίνεται ενώ υπάρχουν ήδη δημόσια στο διαδίκτυο τα στοιχεία αυτά να διώκεσαι νομικά αν τα κατεβάσεις.

Το ρώτησε ήδη κάποιος άλλος στην πρώτη σελίδα και απάντηση δε βλέπω.

Είναι λίγο παράλογο για μένα. Επιτρέπεται δηλαδή να τα μάθεις απ' έξω αν μπορείς, αλλά απαγορεύεται να τα κάνεις copy paste σε ένα word!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς. Γι αυτό ρώτησα και γω.

Όχι ότι μ ενδιαφέρουν τα στοιχεία, απλά για να καταλάβω πώς λειτουργεί το πράγμα με τα προσωπικά δεδομένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν απαγορεύεται το κατέβασμα των στοιχείων (Με το που ανοίγεις την σελίδα τα δεδομένα κατεβαίνουν στον υπολογιστή σου). Το πως θα χρησιμοποιηθούν όμως... Μπορεί για παράδειγμα να αποτελούν προϊόν πνευματικής ιδιοκτησίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SakafliaC είπε

Εγώ δεν καταλαβαίνω πώς γίνεται ενώ υπάρχουν ήδη δημόσια στο διαδίκτυο τα στοιχεία αυτά να διώκεσαι νομικά αν τα κατεβάσεις.

Το ρώτησε ήδη κάποιος άλλος στην πρώτη σελίδα και απάντηση δε βλέπω.

Και εσύ βάζεις τα στοιχεία σου στο φβ όμως το φβ απαγορεύεται να τα χρησιμοποιήσει όπως θέλει. Συνεπώς και εσύ απαγορεύεται να συλλέξεις μαζικά τα στοιχεία άλλων αν πρώτα δεν ζητήσεις την άδεια να τα πάρεις και να τους πεις πως θα τα χρησιμοποιήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω fb, αλλά το fb συλλέγει και χρησιμοποιεί τα στοιχεία των χρηστών του όπως ακριβώς θέλει για αρχή.

Δεν έχω σκοπό να συλλέξω ούτε να χρησιμοποιήσω στοιχεία, ο ts αντιθέτως ανέφερε ότι θέλει να κατεβάσει στοιχεία ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΗΔΗ στο διαδίκτυο και ο paredwse που δεν αμφιβάλλω ότι θα ξέρει κάτι παραπάνω είπε ότι αυτό είναι παράνομο.

Η μόνη ερώτηση είναι πώς είναι παράνομο να πάρεις τα στοιχεία κάποιου ενώ αυτά είναι ήδη σε κοινή θέα στο internet. Και μάλιστα ο ts δεν έγραψε καν αν θα τα χρησιμοποιήσει για κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 hours ago, SakafliaC said:

Εγώ δεν καταλαβαίνω πώς γίνεται ενώ υπάρχουν ήδη δημόσια στο διαδίκτυο τα στοιχεία αυτά να διώκεσαι νομικά αν τα κατεβάσεις.

Το ρώτησε ήδη κάποιος άλλος στην πρώτη σελίδα και απάντηση δε βλέπω.

Η απάντηση, για κάποιον που έχει διαβάσει τη σχετική νομοθεσία, είναι πολύ απλή: Οι επαγγελματίες έχουν δώσει τη ΡΗΤΗ ΣΥΝΑΙΝΕΣΗ τους για να συλλεγούν και να τύχουν επεξεργασίας και δημοσίευσης τα ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΤΟΥΣ στις συγκεκριμένες ιστοσελίδες γιατί πρόκειται για δημόσιους φορείς (το Υπουργείο Υγείας και ο ΔΣΑ). Θεωρητικά τουλάχιστον, οι δημόσιοι φορείς έχουν ενημερώσει τα υποκείμενα των συγκεκριμένων προσωπικών δεδομένων για την επεξεργασία, το σκοπό της επεξεργασίας και το εύρος της. 

Ο κάθε τυχάρπαστος ιδιώτης δεν έχει λάβει ρητή συναίνεση ούτε έχει γνωστοποιήσει τι θα κάνει τα προσωπικά δεδομένα που θέλει να  συλλέξει. Και προφανώς δεν έχει κανένα δικαίωμα να επεξεργαστεί αυτά τα προσωπικά δεδομένα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...