Προς το περιεχόμενο

20 χρόνια από το λανσάρισμα του iMac


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ήμουν μικρός τότε αλλά θυμάμαι που ένα καταστήματα απέναντι από το Πολυτεχνείο τους είχε φέρει και  είχε κάτι τεράστια banner στις βιτρίνες και κάθε φορά που περνούσα πήγαινα και τους χάζευα ,ήμουν τρέλα εντυπωσιασμένος! 🤓 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 100
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, forgotten είπε

τοτε ημουν πιτσιρικη αλλα θυμαμαι ποσο εντυπωσιαστηκα απο την πρωτη προσπαθεια της apple να λανσαρει για την τοτε εποχη κατι πρωτοποριακο.

δεν ηταν η πρωτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεινη την εποχη πιτσιρικα τους εβλεπα στο ιδρυμα μειζονος ελληνισμου οποτε με πηγαιναν , και μου εκαναν μεγαλη εντυπωση σε σχεση με τα υπολοιπα μηχανηματα που εβλεπα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Εκεινη την εποχη πιτσιρικα τους εβλεπα στο ιδρυμα μειζονος ελληνισμου οποτε με πηγαιναν , και μου εκαναν μεγαλη εντυπωση σε σχεση με τα υπολοιπα μηχανηματα που εβλεπα. 

Από τότε κόλλησες με την apple ε; :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Εκεινη την εποχη πιτσιρικα τους εβλεπα στο ιδρυμα μειζονος ελληνισμου οποτε με πηγαιναν , και μου εκαναν μεγαλη εντυπωση σε σχεση με τα υπολοιπα μηχανηματα που εβλεπα. 

Μια ανάμνηση μου έρχεται και εμένα ίδια. Του 86-87 είσαι και εσύ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα λοιπόν που είδα την photo. Η πρώτη φορά που είχα δει imac ήτανε κάπου μεταξύ 97-98. Η Καθημερινή τότε διοργάνωνε έναν διαγωνισμό ζωγραφικής για παιδιά και έλεγε σε όσους ενδιαφέρονται να στείλουν τις ζωγραφιές τους στην εφημερίδα και αυτός που θα κερδίσει θα πάρει τον imac. Μας κάλεσαν σε μια αίθουσα που θα ανακοίνωναν τον νικητή, εκεί είχανε και τον imac μπροστά σε λειτουργία. Νίκησε τελικά μια κοπελιά, εγώ νεύρα κλάψες και καυχήματα στους γονείς οτι η δική μου ζωγραφιά ήταν η καλύτερη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, petasis είπε

Βασικά την apple την έσωσε τότε ο Gates, με τα 150 εκ. δολάρια 3-ετές δάνειο, και την παροχή του office.

Ποτέ δεν κατάφερε η apple να φτιάξει υπολογιστές (ακόμα και σήμερα εμπορεύεται υλικό με ένα ερασιτεχνικό λειτουργικό).

οοοκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, petasis είπε

Βασικά την apple την έσωσε τότε ο Gates, με τα 150 εκ. δολάρια 3-ετές δάνειο, και την παροχή του office.

Ποτέ δεν κατάφερε η apple να φτιάξει υπολογιστές (ακόμα και σήμερα εμπορεύεται υλικό με ένα ερασιτεχνικό λειτουργικό).

Ερασιτεχνικο λειτουργικο ειναι το macOS ? Που ειναι τα επιχειρηματα σου ? Can you elaborate please ? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, petasis είπε

Βασικά την apple την έσωσε τότε ο Gates, με τα 150 εκ. δολάρια 3-ετές δάνειο, και την παροχή του office.

Ποτέ δεν κατάφερε η apple να φτιάξει υπολογιστές (ακόμα και σήμερα εμπορεύεται υλικό με ένα ερασιτεχνικό λειτουργικό).

Δεν βλέπω να γράφει Federer το nickname και ανησυχώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω αν πρόσεξε κανένας τον τρόπο που o Jobs προωθεί τα προϊόντα στο βίντεο της ανάρτησης. Χρησιμοποιούσαν καλύτερο Hardware σε σχέση με τα PC εκείνης της εποχής και τα έκαναν benchmark με τα καλύτερα PC. Δυστυχώς αυτό έχει αλλάξει, γιατί το μόνο που κράτησαν τα Mac από τότε είναι μόνο η όμορφια και το design, γιατί δεν υπάρχει modularity/upgradability, δεν είναι οι ταχύτεροι υπολογιστές, (ένα Xiaomi notebook air έχει καλύτερο επεξεργαστή γραφικών και σχεδόν αντίστοιχο επεξεργαστή i7-8550 στην μισή τιμή). Βέβαια μπορείτε να μου πείτε πως το Macbook Pro έχει καλύτερη οθόνη, καλύτερο trackpad και καλύτερο ήχο, αλλά και πάλι σε προγράμματα εκτός Apple ecosystem (Final Cut, Logic Pro) το macbook δεν αποδίδει όσο θα έπρεπε, για να δικαιολογήσει την διπλάσια διαφορά τιμής σε σχέση με το Xiaomi. Αλλά μάλλον έκανα λάθος που έκανα σύγκριση με το Macbook Pro, θα έπρεπε να το συγκρίνω με το Macbook Air που είναι ίδια κατηγορία τιμής με το Xiaomi. Τελικά αυτό που καταλαβαίνω είναι πως η Apple πουλάει το ecosystem (macOS, Exclusive software), brand, και σε γενικές γραμμές σταθερότητα και plug n play (το core audio είναι φανταστικό ότι usb audio μπει απάνω παίζει μπάλα instantly). Εύχομαι το συγκριτικό που έκανε ο Jobs στα Laptops τους να το ξαναδώ σε κάποιο announcement από τα μοντέρνα mac τους. Βέβαια με την ευχή θα μείνω γιατί η Apple δεν έχει ανάγκη να κάνει κάτι τέτοιο. 

ΥΓ. Το πρώτο mac που είδα ποτέ στην ζωή μου ήταν ένα Macintosh Original σε φιλικό σπίτι, βέβαια δεν μου έκανε εντύπωση γιατί εγώ είχα την Amiga 500 που ήταν καλύτερο μηχάνημα εκείνη την εποχή (1992). Πλάκα είχα πάθει με το Powerbook G4 όταν είχε αγοράσει ο θείος μου (που ακόμα έχει) που ήταν απίστευτο Laptop, και όταν κυκλοφόρησε ο πρώτος imac το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα ήταν το "τι είναι αυτό το καρακιτσαριό" γιατί είχα τον πύργο μου με AMD 266mhz (3dnow yeah), CD-Rom 16x και την Riva TNT που έπαιζε σε 1024x768 στα 32bit ότι έβγαινε με υποστήριξη για Direct X (Need for Speed - Star Wars Jedi knight - Unreal - Quake - Motorhead - Command & Conquer - MS Flight Simulator).

Επεξ/σία από Xzidique
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως η μοναδική εταιρεία στην οποία θυμόμαστε το λανσάρισμα συσκευών της, 20 ετη μετά. Πέρσι λέγαμε για τα 10 χρόνια από το iphone. Η εταιρεία έχει προσφέρει κατά καιρούς μοναδικά προϊόντα. Θα συμφωνήσω με τον φίλο που είπε ότι το ipod τη έδωσε ώθηση αλλά ο Imac ήταν που την έβαλε ξανά στο παιχνίδι, το ipod της έδωσε boost και το iphone την έστειλε στην κορυφή δίχως δεύτερο. Όσο για το δάνειο του Bill Gates στην Apple (150εκ) διαβάστε λιγάκι το παρασκήνιο. Το ποσό δόθηκε με αντάλλαγμα την απόσυρση μήνυσης της apple σε βάρος της MS. Βέβαια το βάφτισαν «επένδυση» (και όχι δάνειο όπως αναφέρθηκε) αλλά η ουσία ήταν αυτή. 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ignome4 είπε

Ήμουν μικρός τότε αλλά θυμάμαι που ένα καταστήματα απέναντι από το Πολυτεχνείο τους είχε φέρει και  είχε κάτι τεράστια banner στις βιτρίνες και κάθε φορά που περνούσα πήγαινα και τους χάζευα ,ήμουν τρέλα εντυπωσιασμένος! 🤓 

Στουρνάρη λές ε? και ήταν γωνιακό το μαγαζί, η στο πρώτο η δέυτερο στενό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, gianniskks είπε

Όσο για το δάνειο του Bill Gates στην Apple (150εκ) διαβάστε λιγάκι το παρασκήνιο. Το ποσό δόθηκε με αντάλλαγμα την απόσυρση μήνυσης της apple σε βάρος της MS. Βέβαια το βάφτισαν «επένδυση» (και όχι δάνειο όπως αναφέρθηκε) αλλά η ουσία ήταν αυτή. 

Κάνεις λάθος γιατί η Microsoft δεν είχε πρόβλημα με τις μηνύσεις της Apple ειδικά αν η τελευταία είχε πτωχεύσει. Η Microsoft θα 'χε μεγάλο φορολογικό πρόβλημα αν δεν είχε ανταγωνιστή, επίσης ο Gates είχε και δικά του προβλήματα με το IRS λόγω αθέμιτου ανταγωνισμού. Οπότε το μικρότερο κακό θα ήταν να έσωζαν την Apple. Μεγάλη η μαγκιά του Jobs που έκλεισε το Deal για Office/Explorer και τα 150 millions για τα τρέχοντα έξοδα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...