Προς το περιεχόμενο

20 χρόνια από το λανσάρισμα του iMac


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 100
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ο φιλος που εγραψε οτι το λειτουργικο ηταν ερασιτεχνικο μπορει να μας το αναλυσει ??

Γιατι οσο εγω δουλευα σε MS-DOS 3.0 αυτοι στην apple ειχαν ποντικι και ανοιγες το μηχανημα χωρις να χρειαζεσαι κατσαβιδι 

Οσο για την τοποθετηση μνημης ηταν παιχνιδακι 

Ναι και εγω πιστευω οτι Steve Jobs δεν θα εχουμε ξανα , εχουν στερεψει απο ιδεες αλλα οτι η apple ειχε ερασιτεχνικο λειτουργικο με ξεπερναει 

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

iMac  πανέμορφοι υπολογιστές με χρέπι ποντίκι. Που είσαι ρε Jobs, οι παλιές καλές εποχές που η Apple νοιαζόταν για τους υπολογιστές, πλέον όλη η αφοσίωση έχει πέσει στις iOS συσκευές και στα Emoji, Animoji, Memoji, Χέσεmoji. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Xzidique είπε

Κάνεις λάθος γιατί η Microsoft δεν είχε πρόβλημα με τις μηνύσεις της Apple ειδικά αν η τελευταία είχε πτωχεύσει. Η Microsoft θα 'χε μεγάλο φορολογικό πρόβλημα αν δεν είχε ανταγωνιστή, επίσης ο Gates είχε και δικά του προβλήματα με το IRS λόγω αθέμιτου ανταγωνισμού. Οπότε το μικρότερο κακό θα ήταν να έσωζαν την Apple. Μεγάλη η μαγκιά του Jobs που έκλεισε το Deal για Office/Explorer και τα 150 millions για τα τρέχοντα έξοδα.  

Δεν κάνω λάθος. Εκκρεμούσε μήνυση της apple σε βάρος της MS και κομμάτι του deal ήταν η απόσυρση αυτής. Δεν λέω ότι έγινε μόνο για αυτό. Δεν έκανε αγαθοεργία η MS. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, gianniskks είπε

Δεν κάνω λάθος. Εκκρεμούσε μήνυση της apple σε βάρος της MS και κομμάτι του deal ήταν η απόσυρση αυτής. Δεν λέω ότι έγινε μόνο για αυτό. Δεν έκανε αγαθοεργία η MS. 

Μηνυση για τα windows να υποθεσω; Γιατι ηταν κλοπη απ την apple, η πρωτη εταιρεια με windows based os ηταν η apple. Η ms το dos ειχε, και αυτο αγορασμενο απο αλλη εταιρεια.

3 ώρες πριν, axidousgr είπε

Ο φιλος που εγραψε οτι το λειτουργικο ηταν ερασιτεχνικο μπορει να μας το αναλυσει ??

Γιατι οσο εγω δουλευα σε MS-DOS 3.0 αυτοι στην apple ειχαν ποντικι και ανοιγες το μηχανημα χωρις να χρειαζεσαι κατσαβιδι 

Οσο για την τοποθετηση μνημης ηταν παιχνιδακι 

Ναι και εγω πιστευω οτι Steve Jobs δεν θα εχουμε ξανα , εχουν στερεψει απο ιδεες αλλα οτι η apple ειχε ερασιτεχνικο λειτουργικο με ξεπερναει 

 

 

Οχι δεν μπορει να το αναλυσει, ειναι στα ορια του ban. Δεν μπορει να γραφει ο καθενας οτι τρολαρισμα του κατεβαινει και χωρις να τεκμηριωνει.

8 ώρες πριν, Xzidique είπε

Δεν ξέρω αν πρόσεξε κανένας τον τρόπο που o Jobs προωθεί τα προϊόντα στο βίντεο της ανάρτησης. Χρησιμοποιούσαν καλύτερο Hardware σε σχέση με τα PC εκείνης της εποχής και τα έκαναν benchmark με τα καλύτερα PC. Δυστυχώς αυτό έχει αλλάξει, γιατί το μόνο που κράτησαν τα Mac από τότε είναι μόνο η όμορφια και το design, γιατί δεν υπάρχει modularity/upgradability, δεν είναι οι ταχύτεροι υπολογιστές, (ένα Xiaomi notebook air έχει καλύτερο επεξεργαστή γραφικών και σχεδόν αντίστοιχο επεξεργαστή i7-8550 στην μισή τιμή). Βέβαια μπορείτε να μου πείτε πως το Macbook Pro έχει καλύτερη οθόνη, καλύτερο trackpad και καλύτερο ήχο, αλλά και πάλι σε προγράμματα εκτός Apple ecosystem (Final Cut, Logic Pro) το macbook δεν αποδίδει όσο θα έπρεπε, για να δικαιολογήσει την διπλάσια διαφορά τιμής σε σχέση με το Xiaomi. Αλλά μάλλον έκανα λάθος που έκανα σύγκριση με το Macbook Pro, θα έπρεπε να το συγκρίνω με το Macbook Air που είναι ίδια κατηγορία τιμής με το Xiaomi. Τελικά αυτό που καταλαβαίνω είναι πως η Apple πουλάει το ecosystem (macOS, Exclusive software), brand, και σε γενικές γραμμές σταθερότητα και plug n play (το core audio είναι φανταστικό ότι usb audio μπει απάνω παίζει μπάλα instantly). Εύχομαι το συγκριτικό που έκανε ο Jobs στα Laptops τους να το ξαναδώ σε κάποιο announcement από τα μοντέρνα mac τους. Βέβαια με την ευχή θα μείνω γιατί η Apple δεν έχει ανάγκη να κάνει κάτι τέτοιο. 

ΥΓ. Το πρώτο mac που είδα ποτέ στην ζωή μου ήταν ένα Macintosh Original σε φιλικό σπίτι, βέβαια δεν μου έκανε εντύπωση γιατί εγώ είχα την Amiga 500 που ήταν καλύτερο μηχάνημα εκείνη την εποχή (1992). Πλάκα είχα πάθει με το Powerbook G4 όταν είχε αγοράσει ο θείος μου (που ακόμα έχει) που ήταν απίστευτο Laptop, και όταν κυκλοφόρησε ο πρώτος imac το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα ήταν το "τι είναι αυτό το καρακιτσαριό" γιατί είχα τον πύργο μου με AMD 266mhz (3dnow yeah), CD-Rom 16x και την Riva TNT που έπαιζε σε 1024x768 στα 32bit ότι έβγαινε με υποστήριξη για Direct X (Need for Speed - Star Wars Jedi knight - Unreal - Quake - Motorhead - Command & Conquer - MS Flight Simulator).

Δεν υπαρχει xiaomi vs apple. H xiaomi εχει κανει hobby να αντιγραφει την apple στα παντα...στα παντα μιλαμε.

Επεξ/σία από Zerg13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Μηνυση για τα windows να υποθεσω; Γιατι ηταν κλοπη απ την apple, η πρωτη εταιρεια με windows based os ηταν η apple. Η ms το dos ειχε, και αυτο αγορασμενο απο αλλη εταιρεια.

Οχι δεν μπορει να το αναλυσει, ειναι στα ορια του ban. Δεν μπορει να γραφει ο καθενας οτι τρολαρισμα του κατεβαινει και χωρις να τεκμηριωνει.

Δεν υπαρχει xiaomi vs apple. H xiaomi εχει κανει hobby να αντιγραφει την apple στα παντα...στα παντα μιλαμε.

Το UI μαζί με το ποντίκι το είδανε και οι δύο εταιρίες στην Xerox όταν τους έκαναν μία ξενάγηση, στην συνέχεια ο Jobs έτρεξε και το αντέγραψε αφού η Xerox δεν το είχε πατεντάρει και μετά όταν ο Gates κυκλοφόρησε το ίδιο χρονικό διάστημα υπολογιστή με το UI, ο Jobs ήθελε να του κάνει μήνυση. Η Apple δεν εφηύρε το ποντίκι και το WindowUI, η Xerox ήταν αυτή που το είχε φτιάξει. Microsoft και Apple απλά ακολούθησαν. Ψάξε λίγο πριν δημοσιεύσεις ανακρίβειες, όσο για το DOS το αγορασμένο, θες να σου απαριθμήσω πόσες τεχνολογίες είναι απλά αγορασμένες από την Apple και όχι στημένες από το 0? 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν βγήκε, μικρός δεν ήμουν 😉 και δούλευα γραφικά σε PC (που και τότε έφτιαχνα μόνος μου). Με προβλημάτισε η "όλα σε ένα" κατασκευή αλλά λάτρεψα τον μοναδικό εμπνευσμένο σχεδιασμό του. Το είχε μία φίλη μου (που δεν το χρησιμοποίησε για κάτι συγκεκριμένο) και αν και φανατικός Wintelικός ήθελα να πάρω ένα τυρκουάζ απλά... για να το έχω. Δεν το πήρα ποτέ, γιατί δεν άντεχε η τσέπη. Το μοναδικό άγγιγμα στα προϊόντα του χαρισματικού Jobs, που έκανε την Apple αυτό που είναι. Η απόδειξη πως η εμφάνιση κερδίζει τα τεχνικά χαρακτηριστικά. Η ζωή γίνεται ομορφότερη όταν περιέχει (έστω και λίγα) εμπνευσμένα αντικείμενα. Σήμερα, βλέπουμε μόνο σχεδιαστικά αναμασήματα, σε μια εποχή που ανατρέχει σε άλλες εποχές για να βρει έμπνευση.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Plapoutas είπε

Το UI μαζί με το ποντίκι το είδανε και οι δύο εταιρίες στην Xerox όταν τους έκαναν μία ξενάγηση, στην συνέχεια ο Jobs έτρεξε και το αντέγραψε αφού η Xerox δεν το είχε πατεντάρει και μετά όταν ο Gates κυκλοφόρησε το ίδιο χρονικό διάστημα υπολογιστή με το UI, ο Jobs ήθελε να του κάνει μήνυση. Η Apple δεν εφηύρε το ποντίκι και το WindowUI, η Xerox ήταν αυτή που το είχε φτιάξει. Microsoft και Apple απλά ακολούθησαν. Ψάξε λίγο πριν δημοσιεύσεις ανακρίβειες, όσο για το DOS το αγορασμένο, θες να σου απαριθμήσω πόσες τεχνολογίες είναι απλά αγορασμένες από την Apple και όχι στημένες από το 0? 

H microsoft αντεγραψε τα windows απο την apple μετα απο μια κακη επιλογη του jobs στο προσωπο του gates. To “microsoft” dos το αγορασε για ενα κομματι ψωμι απο αλλη εταιρεια χωρις να αποκαλυπτει τι θα το κανει. Καμια ανακριβεια εσυ δεν ξερεις να διαβαζεις τι γραφω. Τι εγραψα που δεν σαρεσε δηλαδη;

Και οχι δεν ηταν σε καμια ξεναγηση της xerox ο gates. Εσυ δεν ξερεις τι λες

Η μηνυση θα κερδιζε λογικα χρεοκοπωντας την ms. Ορθη πολιτικη απο τον gates με το δανειο.

Επεξ/σία από Zerg13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Plapoutas είπε

Το UI μαζί με το ποντίκι το είδανε και οι δύο εταιρίες στην Xerox όταν τους έκαναν μία ξενάγηση, στην συνέχεια ο Jobs έτρεξε και το αντέγραψε αφού η Xerox δεν το είχε πατεντάρει και μετά όταν ο Gates κυκλοφόρησε το ίδιο χρονικό διάστημα υπολογιστή με το UI, ο Jobs ήθελε να του κάνει μήνυση. Η Apple δεν εφηύρε το ποντίκι και το WindowUI, η Xerox ήταν αυτή που το είχε φτιάξει. Microsoft και Apple απλά ακολούθησαν. Ψάξε λίγο πριν δημοσιεύσεις ανακρίβειες, όσο για το DOS το αγορασμένο, θες να σου απαριθμήσω πόσες τεχνολογίες είναι απλά αγορασμένες από την Apple και όχι στημένες από το 0? 

Οπως το notch ενα πράγμα, που η Apple το αντέγραψε από την google.... 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, atheatos είπε

Οπως το notch ενα πράγμα, που η Apple το αντέγραψε από την google.... 

Το Notch το έβαλε μετά την Essential και την τεχνολογία αναγνώρισης προσώπου την αγόρασε στο Ισραήλ 

https://www.macrumors.com/2017/02/19/apple-buys-facial-recognition-firm-realface/

5 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

H microsoft αντεγραψε τα windows απο την apple μετα απο μια κακη επιλογη του jobs στο προσωπο του gates. To “microsoft” dos το αγορασε για ενα κομματι ψωμι απο αλλη εταιρεια χωρις να αποκαλυπτει τι θα το κανει. Καμια ανακριβεια εσυ δεν ξερεις να διαβαζεις τι γραφω. Τι εγραψα που δεν σαρεσε δηλαδη;

Η μηνυση θα κερδιζε λογικα χρεοκοπωντας την ms. Ορθη πολιτικη απο τον gates με το δανειο.

έγινε όχι από την Xerox ok, είπαμε Apple = Innovation  = Revolutionary 

Xerox_Star_8010_workstations.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Plapoutas είπε

Το Notch το έβαλε μετά την Essential και την τεχνολογία αναγνώρισης προσώπου την αγόρασε στο Ισραήλ 

https://www.macrumors.com/2017/02/19/apple-buys-facial-recognition-firm-realface/

έγινε όχι από την Xerox ok, είπαμε Apple = Innovation  = Revolutionary 

Xerox_Star_8010_workstations.jpg

Το έκλεψε θες να πεις? Δεν ρώτησε την xerox πριν το βγάλεΙ? Οπως την ρώτησε η microsoft κατά τα γραφόμενα σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωστο οτι το πανυγυρι με τα παραθυρα, μεταξυ αλλων ξεκινησε απο την xerox. Οι αλλοι απλα αντεγραψαν, ο καθενας με τον δικο του τροπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, atheatos είπε

Το έκλεψε θες να πεις? Δεν ρώτησε την xerox πριν το βγάλεΙ? Οπως την ρώτησε η microsoft κατά τα γραφόμενα σου...

Δεν το έκλεψε, το δανείστηκε από την Xerox με αντάλλαγμα να επιτρέψει στην Xerox να αγοράσει μετοχές, έτσι ένας από την Xerox πήγε στην Apple τότε για τον Lisa τον υπολογιστή για να τον βοηθήσει στο UI. Επειδή ο άλλος από πάνω ισχυρίζεται ότι η Microsoft αντέγραψε ενώ είχε πληρωμένο ΛΣ. Θέλω να καταλήξω ότι η Apple δεν πάει πίσω, έχει αγοράσει, δανειστεί, "εμπνευστεί" κατά καιρούς αρκετές τεχνολογίες που πολλοί πιστεύουν ότι απλά δημιούργησε η ίδια σαν εταιρία.  

Εdit: Το ποντίκι αντέγραψε από την Xerox ουσιαστικά. 

Επεξ/σία από Plapoutas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...