Προς το περιεχόμενο

20 χρόνια από το λανσάρισμα του iMac


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 16/8/2018 στις 1:57 ΠΜ, LionRulesGR είπε

Ερασιτεχνικο λειτουργικο ειναι το macOS ? Που ειναι τα επιχειρηματα σου ? Can you elaborate please ? 

Φυσικά. Δεν υπάρχει τεκμηρίωση ούτε για αστείο (ψάξε π.χ. τεκμηρίωση για το νέο API του drag and drop. Αν βρεις κάτι πέρα από τις παραμέτρους των συναρτήσεων στείλτο και σε μένα). Μετά το λειτουργικό είναι γραμμένο στο πόδι, χωρίς πολλή σκέψη, και για αυτό αλλάζουν τόσο συχνά τα APIs. Είναι τόσο κακογραμμένο και "ευαίσθητο", που πέρασα μια "ενδιαφέρουσα" βδομάδα, προσπαθώντας να ενημερώσω ένα άρθρωμα που συντηρώ πολλά χρόνια (το TkDND) στο νεότερο API. Φυσικά επειδή δεν υπάρχει τεκμηρίωση, ήταν μια ατελείωτη διαδικασία trial and error, όπου σχεδόν κάθε δοκιμή κατέληξε στο κρασάρισμα είτε της συνεδρίας, είτε του λειτουργικού ολόκληρου.

 

Πέρα από το ότι είναι επίπονο να κάνω δοκιμή και να περιμένω να ξαναμπουτάρει το λειτουργικό, δεν είναι λίγο ξεφτίλα να κρασάρει ένα λειτουργικό επειδή μια εφαρμογή δεν κάνει σωστά το drag and drop;

Από την άλλη, υπάρχουν τα widows, που τρέχει ακόμα ο ίδιος κώδικας εδώ και 10 χρόνια, και δεν μπορείς να κρασάρεις το λειτουργικό με μια απλή εφαρμογή. Και πλήρη τεκμηρίωση. Αυτό είναι το επαγγελματικό.

(Και αυτό είναι μόνο μια πτυχή. Τα προβλήματα του λειτουργικού της απλ για υπολογιστές πολλά...)

Στις 16/8/2018 στις 11:26 ΠΜ, Zerg13 είπε

Μηνυση για τα windows να υποθεσω; Γιατι ηταν κλοπη απ την apple, η πρωτη εταιρεια με windows based os ηταν η apple. Η ms το dos ειχε, και αυτο αγορασμενο απο αλλη εταιρεια.

Οχι δεν μπορει να το αναλυσει, ειναι στα ορια του ban. Δεν μπορει να γραφει ο καθενας οτι τρολαρισμα του κατεβαινει και χωρις να τεκμηριωνει.

Δεν υπαρχει xiaomi vs apple. H xiaomi εχει κανει hobby να αντιγραφει την apple στα παντα...στα παντα μιλαμε.

Αν και το τεκμηρίωσα, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αναφέρεις σαν τρολάρισμα, κάτι που είναι αυταπόδεικτο σε όποιον έχει προγραμματίσει οτιδήποτε για το λειτουργικό.

 

Δεν ξέρω αν είσαι "διαχειριστής" και απειλείς με ban, αλλά θα ήταν ενδιαφέρον να "μπανάρονται" χρήστες επειδή δεν αρέσει η άποψή τους.

Μπορείς εσύ να τεκμηριώσεις γιατί το λειτουργικό είναι επαγγελματικό; Τι έχει, τεκμηρίωση, binary compatibility, τι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 100
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 16/8/2018 στις 11:48 ΠΜ, Zerg13 είπε

H microsoft αντεγραψε τα windows απο την apple μετα απο μια κακη επιλογη του jobs στο προσωπο του gates. To “microsoft” dos το αγορασε για ενα κομματι ψωμι απο αλλη εταιρεια χωρις να αποκαλυπτει τι θα το κανει. Καμια ανακριβεια εσυ δεν ξερεις να διαβαζεις τι γραφω. Τι εγραψα που δεν σαρεσε δηλαδη;

Και οχι δεν ηταν σε καμια ξεναγηση της xerox ο gates. Εσυ δεν ξερεις τι λες

Η μηνυση θα κερδιζε λογικα χρεοκοπωντας την ms. Ορθη πολιτικη απο τον gates με το δανειο.

Αυτά που αναφέρεις δεν είναι ακριβώς έτσι. Η απλ έκανε αρκετές μηνύσεις στην μικροσοφτ, αλλά δεν είχαν καμία τύχη.

Μπορείς να ξεκινήσεις από εδώ: https://en.wikipedia.org/wiki/History_of_the_graphical_user_interface

Ο λόγος που η microsoft έσωσε την απλ από την χρεοκοπία σχετίζεται με το ότι θα γινόταν μονοπώλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, petasis είπε

Φυσικά. Δεν υπάρχει τεκμηρίωση ούτε για αστείο (ψάξε π.χ. τεκμηρίωση για το νέο API του drag and drop. Αν βρεις κάτι πέρα από τις παραμέτρους των συναρτήσεων στείλτο και σε μένα). Μετά το λειτουργικό είναι γραμμένο στο πόδι, χωρίς πολλή σκέψη, και για αυτό αλλάζουν τόσο συχνά τα APIs. Είναι τόσο κακογραμμένο και "ευαίσθητο", που πέρασα μια "ενδιαφέρουσα" βδομάδα, προσπαθώντας να ενημερώσω ένα άρθρωμα που συντηρώ πολλά χρόνια (το TkDND) στο νεότερο API. Φυσικά επειδή δεν υπάρχει τεκμηρίωση, ήταν μια ατελείωτη διαδικασία trial and error, όπου σχεδόν κάθε δοκιμή κατέληξε στο κρασάρισμα είτε της συνεδρίας, είτε του λειτουργικού ολόκληρου.

Πέρα από το ότι είναι επίπονο να κάνω δοκιμή και να περιμένω να ξαναμπουτάρει το λειτουργικό, δεν είναι λίγο ξεφτίλα να κρασάρει ένα λειτουργικό επειδή μια εφαρμογή δεν κάνει σωστά το drag and drop;

Από την άλλη, υπάρχουν τα widows, που τρέχει ακόμα ο ίδιος κώδικας εδώ και 10 χρόνια, και δεν μπορείς να κρασάρεις το λειτουργικό με μια απλή εφαρμογή. Και πλήρη τεκμηρίωση. Αυτό είναι το επαγγελματικό.

(Και αυτό είναι μόνο μια πτυχή. Τα προβλήματα του λειτουργικού της απλ για υπολογιστές πολλά...)

Αν και το τεκμηρίωσα, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αναφέρεις σαν τρολάρισμα, κάτι που είναι αυταπόδεικτο σε όποιον έχει προγραμματίσει οτιδήποτε για το λειτουργικό.

Δεν ξέρω αν είσαι "διαχειριστής" και απειλείς με ban, αλλά θα ήταν ενδιαφέρον να "μπανάρονται" χρήστες επειδή δεν αρέσει η άποψή τους.

Μπορείς εσύ να τεκμηριώσεις γιατί το λειτουργικό είναι επαγγελματικό; Τι έχει, τεκμηρίωση, binary compatibility, τι;

Κατι κάνεις λάθος.  Τα API είναι σταθερά γιαυτό και αλλάζουν οι εκδόσεις του ios παραμένοντας σταθερά τα προγράμματα.  Κάτι που δεν συμβαινει στο επαγγελματικό Windows.  Είσαι ο μόνος που του αρέσουν τα Windows μήπως σου αρέσει και το Android; 

Η τεκμηρίωση έρχεται μαζί με τον σχολιασμό όχι μετά από 1 μηνα

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/8/2018 στις 3:38 ΜΜ, Rzarector είπε

Ερασιτεχνικό λειτουργικό ε? Φίλε μου δεν έχω Mac, ούτε τα στηρίζω γενικότερα γιατί δεν τα βρίσκω ελκυστικά από άποψης τιμής, αλλά το να λες ερασιτεχνικό το Unix λειτουργικό της Apple που από την πρώτη μέχρι την τελευταία του έκδοση σκίζει κυριολεκτικά από κάθε άποψη, δείχνει το πόσο άσχετος είσαι. 

Μου κάνει εντύπωση που σας κάνει τόσο εντύπωση το "ερασιτεχνικό". Φαντάζομαι το βλέπετε από κάποια σκοπιά άλλη. Αλλά δεν σας ενοχλούν όλα αυτά τα προβλήματα που συχνά εμφανίζονται σε βασικές λειτουργίες; Δηλαδή κανείς δεν αντιμετώπισε πρόβλημα με το drag and drop στο High Sierra;

Είμαστε όμως εκτός θέματος.

To G3 ήταν ένα πρώτο βήμα μετά το δάνειο που βελτίωσε κάπως τα οικονομικά της απλ, αλλά πραγματική βελτίωση ήρθε με τα ipod και το κατάστημα μουσικής που έφτιαξε. Και φυσικά μετά με το τηλέφωνο, που ήταν κάτι καινοτόμο.

Και για αυτό η εκτίμησή μου για τον Jobs είναι ότι πάντα ήθελε να φτιάξει υπολογιστή, και ποτέ δεν τα κατάφερε. Και δεν ήταν μόνο η απλ, ήταν και η next.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Dimern είπε

Τι μου θύμισες τώρα! Εγώ  τότε πήγαινα στην κορελκο που ήταν εκεί κοντά κ πηγαίναμε με παρέα κ τα χαζευαμε συχνά. 

Μαγικά χρόνια... Σάββατο χωρίς βόλτα στην ελληνική "silicon valley" Στουρνάρη, δε γινόταν. Έτρεχαν τα σάλια στις βιτρίνες... Θυμάμαι και τη διαφήμιση της Κορέλκο τότε "ο ειδικός της Κορέλκο" που έσκαγε μύτη στο γραφείο και με το πάτημα δυο πλήκτρων επανέφερε τον υπολογιστή σε λειτουργία κ έκανε χαρούμενη την αναμαλλιασμένη γραμματέα 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θυμάμαι πιτσιρικάς στην έκθεση της Θεσσαλονίκης είχαν φέρει ένα I-mac (μάλλον το μοντέλο 2002 ή είχαν το 2004 πριν κυκλοφορήσει δεν θυμάμαι) απο κοντά και εγώ το είδα πρώτη φορά και λέω στην μάνα μου (εντελώς άσχετη απο PC αλλά ενθουσιώδης τότε με την τεχνολογία ) αυτό ειναι ένα απο τα πιο πολυτελή PC που υπάρχουν και επίσης είναι πολύ προηγμένο τεχνολογικά (πιτσιρικάς ήμουν δεν είχα τότε πιάσει στα χέρια μου i-mac και έλεγα την κασέτα απο τα περιοδικά που διάβασα) 

και με το που το πλησιάσαμε είχε καμένο pixel και τα παράθυρα κάνανε σκιές όταν τα μετακεινούσες ενώ το κόστος αγοράς ήταν ανεπίτρεπτο για εμένα :P  Τότε άρχισα να βλέπω την apple σαν εταιρία με μια πιο κριτική ματιά! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Κατι κάνεις λάθος.  Τα API είναι σταθερά γιαυτό και αλλάζουν οι εκδόσεις του ios παραμένοντας σταθερά τα προγράμματα.  Κάτι που δεν συμβαινει στο επαγγελματικό Windows.  Είσαι ο μόνος που του αρέσουν τα Windows μήπως σου αρέσει και το Android; 

Η τεκμηρίωση έρχεται μαζί με τον σχολιασμό όχι μετά από 1 μηνα

Εγώ αναφέρθηκα στο λειτουργικό των υπολογιστών. Δεν έχω ασχοληθεί με το λειτουργικό των τηλεφώνων. Είναι 2 διαφορετικά λειτουργικά. Και το λειτουργικό των υπολογιστών είναι ερασιτεχνικό. Και τα APIs αλλάζουν συνεχώς. Σου έδωσα συγκεκριμένο παράδειγμα.

Και δεν θέλω να θυμάμαι την εποχή που άλλαξαν από garbage collector σε reference counting. Γενικά, αν είσαι προγραμματιστής για το συγκεκριμένο λειτουργικό υποφέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, petasis είπε

Αυτά που αναφέρεις δεν είναι ακριβώς έτσι. Η απλ έκανε αρκετές μηνύσεις στην μικροσοφτ, αλλά δεν είχαν καμία τύχη.

Μπορείς να ξεκινήσεις από εδώ: https://en.wikipedia.org/wiki/History_of_the_graphical_user_interface

Ο λόγος που η microsoft έσωσε την απλ από την χρεοκοπία σχετίζεται με το ότι θα γινόταν μονοπώλιο.

Δεν έσωσε η MS την Apple άντε πάλι αυτή η καραμέλα.Ελεος ρε παιδιά φτάνει εκτίθεσται με αυτά που λέτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Zerg13 είπε

Κατι κάνεις λάθος.  Τα API είναι σταθερά γιαυτό και αλλάζουν οι εκδόσεις του ios παραμένοντας σταθερά τα προγράμματα.  Κάτι που δεν συμβαινει στο επαγγελματικό Windows.  Είσαι ο μόνος που του αρέσουν τα Windows μήπως σου αρέσει και το Android; 

Η τεκμηρίωση έρχεται μαζί με τον σχολιασμό όχι μετά από 1 μηνα

Εντάξει, είσαι λίγο υπερβολικός! :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, petasis είπε

Μου κάνει εντύπωση που σας κάνει τόσο εντύπωση το "ερασιτεχνικό". Φαντάζομαι το βλέπετε από κάποια σκοπιά άλλη. Αλλά δεν σας ενοχλούν όλα αυτά τα προβλήματα που συχνά εμφανίζονται σε βασικές λειτουργίες; Δηλαδή κανείς δεν αντιμετώπισε πρόβλημα με το drag and drop στο High Sierra;

Είμαστε όμως εκτός θέματος.

To G3 ήταν ένα πρώτο βήμα μετά το δάνειο που βελτίωσε κάπως τα οικονομικά της απλ, αλλά πραγματική βελτίωση ήρθε με τα ipod και το κατάστημα μουσικής που έφτιαξε. Και φυσικά μετά με το τηλέφωνο, που ήταν κάτι καινοτόμο.

Και για αυτό η εκτίμησή μου για τον Jobs είναι ότι πάντα ήθελε να φτιάξει υπολογιστή, και ποτέ δεν τα κατάφερε. Και δεν ήταν μόνο η απλ, ήταν και η next.

Αν είναι έτσι τότε όλα είναι ερασιτεχνικά γιατί όλα έχουν κάποιο θέμα σε κάποια έκδοση σε βασικές λειτουργίες. Εμένα πχ. το αγαπημένο μου production OS είναι το Arch. Να σου πω ότι δεν έχει προβλήματα, ψέμματα θα σου πω. Είναι όμως ερασιτεχνικό? Σε καμία περίπτωση. Για μένα το μόνο λειτουργικό που θα χαρακτήριζα ερασιτεχνικό είναι τα Windows, που και αυτά ακόμη στην 10η έκδοση είναι αρκετά κομπλέ πλέον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...