Προς το περιεχόμενο

Πώληση διαμέρισματος ενώ είναι νοικιασμένο.


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο refresh που πατάτε για να δείτε τις απαντήσεις/αναμετρήσεις μεταξύ σας, θυμηθείτε λίγο πάνω πάνω και τον τίτλο του θέματος. Φιλικά, επειδή βάσει των ισχυρισμών που παραθέτετε θα γράφετε επιπλέον σελίδες, δεν ανοίγετε ένα άλλο thread; (όχι πως δεν έχει εξαντληθεί βέβαια...)

Επεξ/σία από draculias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 203
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
1 minute ago, draculias said:

Στο refresh που πατάτε για να δείτε τις απαντήσεις/αναμετρήσεις μεταξύ σας, θυμηθείτε λίγο πάνω πάνω και τον τίτλο του θέματος. Φιλικά, επειδή βάσει των ισχυρισμών που παραθέτετε θα γράφετε επιπλέον σελίδες, δεν ανοίγετε ένα άλλο thread; (όχι πως δεν έχει εξαντληθεί βέβαια...)

Το ερώτημα του topic έχει απαντηθεί προ πολλού. Οπότε ή λουκέτο ή offtopic είναι οι μόνες επιλογές. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μείνει σε ενοικιο για 10 χρόνια περίπου (4 σπίτια) και αυτή την στιγμή εχω ενα παλιο σπίτι που νοικιαζω σε ενα αλλοδαπό (μονοκατοικια του '60).

 

Στο 1ο εμενα μαυρα για 4 χρόνια. Φοιτητης κλπ. Αψογος ο ιδιοκτήτης. Οι γονείς μου ακομα εχουν επαφές μαζί του.

Στο 2ο εμεινα με συμβόλαιο για 3 χρόνια. Πολλα προβλήματα με καλοριφές που στο τελος αρνήθηκε να φτιάξει. Από αυτό και για να μην ξαπαγιασω (Χειμώνας Γιαννενα) χρησιμοποιούσα σομπα λαδιου μετα από συνεννοηση με τον ιδιοκτήτη ότι "θα τα βρουμε". Ο λογαριασμος ήρθε 400€ ενώ με πετρελαιο θα χαλαγα τα μισά. Βέβαια όταν ήρθε ούτε λόγος για να πλήρωσει κατι. Του είπα ότι δεν θα του δώσω ενοικιο τον επόμενο μήνα και ότι θα βρώ αλλου. Δεν εφερε αντιρρηση (ουτε συμφωνησε). Δεν μου το ζητησε ποτέ.

Το 3ο όταν το είδα ήταν αδειο. Καλυπτε τις αναγκες μου από θέμα μεγεθους και τοποθεσίας. Συμβόλαιο για 2 χρόνια. Στον 1 χρόνο αποφασισαμε με την τότε κοπελα μου να μεινουμε μαζί οποτε επρεπε να παμε σε κατι μεγαλύτερο. Μίλησα με την ιδιοκτήτρια, σπάστηκε καπως αλλα επειδή ήταν περιοδος φοιτητων θα εβρισκε ευκολα. Εβαλε αγγελία μία μέρα μετά. Την επόμενη με πήρε αν μπορεί να περάσει με καποιον. Στον 1ο ήμουν αδιαφορος. Το είδαν και εφυγαν. Στον 2ο ασχολήθηκα και εφόσον ήθελε γρήγορο ιντερνετ του εκανα ενα speedtest (20mbps) και αυτό ήταν. Το εκλεισαν. Σε 20 μερες είχα φύγει και λίγο μετα μπηκε ο νεος.

Το 4ο πήγα και το είδα ενώ υπηρχε ήδη ενοικιαστής μέσα. Είδα στα γρηγορα τους χρόνους και το εκλεισα. Ο ιδιοκτήτης σε αλλη πόλη οποτε.... συμβόλαιο με εξουσιωδοτήσεις κλπ. Λίγες μερες μετά που αδειασε..... ήταν σαν χωματερή. Σκουπιδια διασπαρτα, τοιχοι πίσω από τους καναπέδες/κρεβάτια μαυροι. Μιλήσα με ιδιοκτήτη και αντί για 2 ενοικια του εβαλα 1. Το αλλο για το βάψιμο. Καθαρισμός.... εγώ. Εφυγα σε 2 χρόνια λόγω μετακομισης στην Αθήνα. Βρέθηκε ενοικιαστής αμεσως. Φυσικά ήρθαν και το είδαν πριν το νοικιασουν μετά από συνεννοηση φυσικά.

 

Αυτό που θελω να πώ είναι ότι στις περισσότερες περιπτώσεις δεν είναι κατι να ερθει καποιον αν δεί το σπίτι. Στις δικές μου περιπτωσεις βέβαια εγώ αποχωρούσα. Δεν με εδιωχναν οποτε ήθελα να βοηθησω. Ο μόνος λόγος που μπορώ να σκεφτώ να μην θέλει καποιος να μπεί καποιος να δεί το σπίτι του θα ήταν αν φοβάται ότι αυτός που θα μπεί μπορεί απλά να τσεκαρει τα πραγματα και τον χώρο για να μπεί το βράδυ από το παραθυρο.

 

Επίσης, στην συγκεκριμένη περιπτωση δεν θεωρώ λογικό ο ενοικιαστής να μην είναι συνεργάσιμος. Στο δικό μου μυαλό, αν νοικιαζεις, λήγει το συμβόλαιο και θές να είσαι καλλυμένος τότε κανεις συμβόλαιο για αλλα 3 χρόνια. Αν δεν θες να δεσμευτείς γιατί ίσως να θες να φύγεις.... δεχεσαι και τα αρνητικά.

 

ΥΓ: Για την ιστορία σε ξαδελφη μου ο ενοικιαστής φευγοντας (οικειοθελως) πήρε όλα τα χερουλια και τα πομολα από νουλάπες και πόρτες. Είχαν τόσο καλή συνεργασία που δεν σκεφτηκε να κοιταξει το σπίτι. Απλά της πήγε τα κλειδιά. Ακομα τον ψάχνουν. Ευτυχως το νοικιασε στον αδελφό της και όλα καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Zerg13 είπε

Πως σου φαινεται εσενα να εισβαλουν μεσα στον χωρο σου που πληρωνεις, αγνωστοι αγοραστες; Δεν ηταν ενταξει στις υποχρεωσεις του; Εσυ γιατι δεν εισαι λοιπον;  Πληρωνει για να καθεται μεσα, ανοιγει την πορτα οπου αυτος επιλεγει, οχι οτι θες εσυ.

Δεν με νοιαζει αν υπαρχει νομος απο ιθικης πλευρας εχει δικιο ο ενοικιαστης. Κανε τα εξωδικα που λες, και οταν φυγει το πουλας. Ακου λεει θα μπαινει μεσα κοσμος να βλεπει το σπιτι...

σε ανθρωπο μιλας οχι σε σκουπιδι.

Κανενας δεν εισεβαλε στον χώρο σου με το ετσι θελω ουτε όποιδηποτε στιγμη του κάπνισε.

Εισαι υποχρεωμενος ομως ως ενοικιαστής να επιτρεπεις την επισκεψη σε ενδιαφερομενους σε λογικές ώρες και μονο μετα απο προηγουμενη συνενοηση χωρις ταυτοχρονα αυτο να διαταρασει υπερβολικα την καθημερινοτητα σου. Αυτο σημαινει ότι μιλας με τον ιδιοκτητη, κανονιζετε ενα ραντεβου που πρωτιστως βολευει εσενα αλλα ειναι και σε λογικες ωρες της ημέρας και περιοδικά δεχεσαι επισκεψεις ενδιαφερομενων. Ειναι μεσα στις υποχρεωσεις σου ως ενοικιαστής. Το ιδιο υποχρεωμενος εισαι ως ενοικιαστης να επιτρεπεις περιοδικα ανα μηνα τον ιδιοκτητη να εισερχεται μετα απο προσυνενοηση στο διαμερισμα για να ελεγχει την περιουσία του.

Αντιστοιχα μιλας σε ανθρωπο που προσπαθει να πουλησει την περιουσία του που απεκτησε με κόπο και μαλιστα πιθανότατα την πουλάει διότι εχει αναγκη. Όχι σε σκουπίδι.

Ποιο κοντα στους χαρακτηρισμους αυτους μοιαζει η δικη σου συμπεριφορα παντως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εγω θέλω να ρωτήσω κάτι τα "αλάνια" του φορουμ, νοικιάζω ενα σπίτι σε μια οικογένεια περίπου 15 χρόνια. Αν αποφασίσω να μείνω εγώ εκεί τι θα έπρεπε να κάνω!? Πέρα απο το να ειδοποιήσω έγκαιρα. Γιατι με οσα έχω διαβάσει μονο να του το γράψω δεν έχετε πει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακριά από μας αυτά που κάνουν κάτι απάνθρωποι Ευρωπαίοι και στέλνουν τα παιδιά τους μετά την ενηλικίωση να αρχίσουν να βγάζουν την άκρη στην κοινωνία μόνα τους.

Εκτός από όλα τα άλλα μπορεί να αποκτήσουν και καμία νορμάλ αντίληψη του κόσμου και να συμπεριφέρονται με ένα μίνιμουμ σεβασμό στο συνάνθρωπο που θέλει κι αυτός στην τελική να κάνει τη δουλειά του χωρίς ντράβαλα, όχι σαν κακομαθημένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Εγω θέλω να ρωτήσω κάτι τα "αλάνια" του φορουμ, νοικιάζω ενα σπίτι σε μια οικογένεια περίπου 15 χρόνια. Αν αποφασίσω να μείνω εγώ εκεί τι θα έπρεπε να κάνω!? Πέρα απο το να ειδοποιήσω έγκαιρα. Γιατι με οσα έχω διαβάσει μονο να του το γράψω δεν έχετε πει 

Μα... γιατι να τον ανησυχησεις, να τον βγαλεις απο την βολη του τον ενοικιαστη και να πρεπει να χαλασει χρονο και χρημα που δεν εχει, για να βρει νεο σπιτι;;; Το διαβασαμε ΚΑΙ αυτο εδω μεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Εγω θέλω να ρωτήσω κάτι τα "αλάνια" του φορουμ, νοικιάζω ενα σπίτι σε μια οικογένεια περίπου 15 χρόνια. Αν αποφασίσω να μείνω εγώ εκεί τι θα έπρεπε να κάνω!? Πέρα απο το να ειδοποιήσω έγκαιρα. Γιατι με οσα έχω διαβάσει μονο να του το γράψω δεν έχετε πει 

βρε ανάλγητε παλιάνθρωπε θα βάλεις τους ανθρώπους σε έξοδα και ταλαιπωρία να ψάχνουν για σπίτι επειδή εσένα σου κάπνισε να μείνεις στο σπίτι σου. /s

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως όταν έληξε η δική μου 3ετία, τον έψαξα τον ιδιοκτήτη κ ανανέωσα το συμβόλαιο για άλλα 5 χρόνια για να μην είμαι στην αορίστου - σιωπηρή παράταση.

Κατα τη γνώμη μου αυτό πρέπει να κάνεις ένας μισθωτής για να είναι καλυμμένος. Να κάνει νέο συμβόλαιο.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, circadian είπε

βρε ανάλγητε παλιάνθρωπε θα βάλεις τους ανθρώπους σε έξοδα και ταλαιπωρία να ψάχνουν για σπίτι επειδή εσένα σου κάπνισε να μείνεις στο σπίτι σου. /s

Στην καθομιλουμένη η έκφραση "το σπίτι μου" σημαίνει το σπίτι στο οποίο ζω/μένω/κατοικώ, οπότε στην περίπτωση που ένα σπίτι είναι νοικιασμένο κάθε άλλο παρά σπίτι του ιδιοκτήτη είναι.

Υπόψιν ο ιδιοκτήτης δεν έχει το δικαίωμα ούτε καν να μπει μέσα στο σπίτι χωρίς την άδεια του ενοικιαστή, αν το κάνει θα συλληφθεί για παραβίαση οικιακού ασύλου (το οποίο τυγχάνει ποινικό αδίκημα). Σκέψου καλά το τελευταίο πριν συνεχίσεις να πιπιλάς την καραμέλα "σπίτι του ιδιοκτήτη".

Όσο για τον κάθε ιδιοκτήτη που αποφάσισε πως θέλει να μείνει στο σπίτι που εκμισθώνει (και όχι στο σπίτι του γιατί ΔΕΝ είναι σπίτι του), ας έχει υπόψη του πως η ιδιοκατοίκηση δεν αποτελεί νόμιμη αιτία έξωσης του ενοικιαστή από το σπίτι που μισθώνει. Άσχετα αν ο καθένας μας το βλέπει ως σωστό ή λάθος, η νομοθεσία αυτό ακριβώς ορίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 λεπτό πριν, Joshua21 είπε

Στην καθομιλουμένη η έκφραση "το σπίτι μου" σημαίνει το σπίτι στο οποίο ζω/μένω/κατοικώ, οπότε στην περίπτωση που ένα σπίτι είναι νοικιασμένο κάθε άλλο παρά σπίτι του ιδιοκτήτη είναι.

Υπόψιν ο ιδιοκτήτης δεν έχει το δικαίωμα ούτε καν να μπει μέσα στο σπίτι χωρίς την άδεια του ενοικιαστή, αν το κάνει θα συλληφθεί για παραβίαση οικιακού ασύλου (το οποίο τυγχάνει ποινικό αδίκημα). Σκέψου καλά το τελευταίο πριν συνεχίσεις να πιπιλάς την καραμέλα "σπίτι του ιδιοκτήτη".

Όσο για τον κάθε ιδιοκτήτη που αποφάσισε πως θέλει να μείνει στο σπίτι που εκμισθώνει (και όχι στο σπίτι του γιατί ΔΕΝ είναι σπίτι του), ας έχει υπόψη του πως η ιδιοκατοίκηση δεν αποτελεί νόμιμη αιτία έξωσης του ενοικιαστή από το σπίτι που μισθώνει. Άσχετα αν ο καθένας μας το βλέπει ως σωστό ή λάθος, η νομοθεσία αυτό ακριβώς ορίζει.

Παλι μπερδευεσαι. Παλιοτερα, ενω ειχες συμβολαιο, μπορουσαν να σε βγαλουν χρησιμοποιοντας σαν αιτιολογια την ιδιοκατοικηση.

ΠΛΕΟΝ, ενω εχεις συμβολαιο, ΔΕΝ μπορουν να σε βγαλουν για ιδιοκατοικηση. Αν ομως εχει ληξει το συμβολαιο, αφου σε ενημερωσουν κ τηρηθουν ολες οι νομιμες διαδικασιες, εφοσον εχει τελειωσει το συμβολαιο σου, θα πρεπει να βγεις απο το οικημα, ασχετως αν το θελουν για ιδιοκατοικηση ή οχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 minutes ago, Joshua21 said:

Στην καθομιλουμένη η έκφραση "το σπίτι μου" σημαίνει το σπίτι στο οποίο ζω/μένω/κατοικώ, οπότε στην περίπτωση που ένα σπίτι είναι νοικιασμένο κάθε άλλο παρά σπίτι του ιδιοκτήτη είναι.

Υπόψιν ο ιδιοκτήτης δεν έχει το δικαίωμα ούτε καν να μπει μέσα στο σπίτι χωρίς την άδεια του ενοικιαστή, αν το κάνει θα συλληφθεί για παραβίαση οικιακού ασύλου (το οποίο τυγχάνει ποινικό αδίκημα). Σκέψου καλά το τελευταίο πριν συνεχίσεις να πιπιλάς την καραμέλα "σπίτι του ιδιοκτήτη".

Όσο για τον κάθε ιδιοκτήτη που αποφάσισε πως θέλει να μείνει στο σπίτι που εκμισθώνει (και όχι στο σπίτι του γιατί ΔΕΝ είναι σπίτι του), ας έχει υπόψη του πως η ιδιοκατοίκηση δεν αποτελεί νόμιμη αιτία έξωσης του ενοικιαστή από το σπίτι που μισθώνει. Άσχετα αν ο καθένας μας το βλέπει ως σωστό ή λάθος, η νομοθεσία αυτό ακριβώς ορίζει.

Γιατί παρουσιάζεις παράλογες καταστάσεις σαν φυσιολογικές και τις "παντρεύεις" με τα δικαιώματα του ενοικιαστή? 

Ποιος είπε πως ο ιδιοκτήτης μπορεί να μπουκάρει στο σπίτι του όποτε γουστάρει χωρίς να ειδοποιήσει πρώτα?

Αν έχω ένα ακίνητο που νοικιάζω και αποφασίσω να μείνω εγώ μέσα και έχει περάσει η 3ετία, θα ενημερώσω τον ενοικιαστή και θα ορίσουμε ένα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα για να το αδειάσει (1 εως 3 μήνες το πολύ). Αν δεν θέλει, θα το πάμε δικαστικά και θα του κάνω τη ζωή δύσκολη (όπως και αυτός τη δική μου). Απλό δεν είναι? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kallair είπε

Παλι μπερδευεσαι. Παλιοτερα, ενω ειχες συμβολαιο, μπορουσαν να σε βγαλουν χρησιμοποιοντας σαν αιτιολογια την ιδιοκατοικηση.

ΠΛΕΟΝ, ενω εχεις συμβολαιο, ΔΕΝ μπορουν να σε βγαλουν για ιδιοκατοικηση. Αν ομως εχει ληξει το συμβολαιο, αφου σε ενημερωσουν κ τηρηθουν ολες οι νομιμες διαδικασιες, εφοσον εχει τελειωσει το συμβολαιο σου, θα πρεπει να βγεις απο το οικημα, ασχετως αν το θελουν για ιδιοκατοικηση ή οχι.

Εγώ μίλησα για το αν είναι εφικτή η έξωση λόγω ιδιοκατοίκησης, και εσύ μιλάς για έξωση λόγω λήξης μίσθωσης, κατά τα άλλα εγώ είμαι αυτός που μπερδεύεται.

Καλά κρασιά!

@billdanos:

Το σπίτι που ο ιδιοκτήτης εκμισθώνει στον ενοικιαστή ΔΕΝ είναι σπίτι του, είναι σπίτι του ενοικιαστή. Αν δεν μπορείς να καταλάβεις αυτό που είναι απλό, δεν έχει νόημα να προσπαθήσω να σου εξηγήσω τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Στην καθομιλουμένη η έκφραση "το σπίτι μου" σημαίνει το σπίτι στο οποίο ζω/μένω/κατοικώ, οπότε στην περίπτωση που ένα σπίτι είναι νοικιασμένο κάθε άλλο παρά σπίτι του ιδιοκτήτη είναι.

Υπόψιν ο ιδιοκτήτης δεν έχει το δικαίωμα ούτε καν να μπει μέσα στο σπίτι χωρίς την άδεια του ενοικιαστή, αν το κάνει θα συλληφθεί για παραβίαση οικιακού ασύλου (το οποίο τυγχάνει ποινικό αδίκημα). Σκέψου καλά το τελευταίο πριν συνεχίσεις να πιπιλάς την καραμέλα "σπίτι του ιδιοκτήτη".

Όσο για τον κάθε ιδιοκτήτη που αποφάσισε πως θέλει να μείνει στο σπίτι που εκμισθώνει (και όχι στο σπίτι του γιατί ΔΕΝ είναι σπίτι του), ας έχει υπόψη του πως η ιδιοκατοίκηση δεν αποτελεί νόμιμη αιτία έξωσης του ενοικιαστή από το σπίτι που μισθώνει. Άσχετα αν ο καθένας μας το βλέπει ως σωστό ή λάθος, η νομοθεσία αυτό ακριβώς ορίζει.

 

12 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Εγώ μίλησα για το αν είναι εφικτή η έξωση λόγω ιδιοκατοίκησης, και εσύ μιλάς για έξωση λόγω λήξης μίσθωσης, κατά τα άλλα εγώ είμαι αυτός που μπερδεύεται.

Καλά κρασιά!

Αν δεν απαντησες στο παρακατω ποστ, σε ποιον απαντησες;

3 ώρες πριν, Spect~ είπε

Εγω θέλω να ρωτήσω κάτι τα "αλάνια" του φορουμ, νοικιάζω ενα σπίτι σε μια οικογένεια περίπου 15 χρόνια. Αν αποφασίσω να μείνω εγώ εκεί τι θα έπρεπε να κάνω!? Πέρα απο το να ειδοποιήσω έγκαιρα. Γιατι με οσα έχω διαβάσει μονο να του το γράψω δεν έχετε πει 

 

Γιατι το θεμα της ιδιοκατοικησης εχει ξεκαθαριστει κ δεν υπαρχει ουτε ενας που να υποστηριζει οτι ειναι αιτια εξωσης. ΟΛΟΙ σου εξηγουν οτι το μονο που ασφαλιζει τον ενοικιαστη, ειναι το συμβολαιο κ μονο. αν εχει συμβολαιο, δεν τον κουναει απο το σπιτι ουτε ο Θεος ο ιδιος. 

απο κει κ περα, αν φτασει η διαδικασια μεχρι τα δικαστηρια, το μονο που θα μπορεσει να κερδισει ο ενοικιαστης(αν δεν εχει σε ισχυ  συμβολαιο) ειναι χρονος. και να χασει πολλα σε χρονο, χρημα και ψυχικη ηρεμια. Περιπτωση να μην γινει τελικα εξωση, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.

 

 

Επεξ/σία από kallair
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Το σπίτι που ο ιδιοκτήτης εκμισθώνει στον ενοικιαστή ΔΕΝ είναι σπίτι του, είναι σπίτι του ενοικιαστή. Αν δεν μπορείς να καταλάβεις αυτό που είναι απλό, δεν έχει νόημα να προσπαθήσω να σου εξηγήσω τίποτα.

Για να βοηθήσω τη συζήτηση νομίζω ότι αναφέρεσαι στη διαφορά που έχει αυτό που λέμε στα αγγλικά "home", με το "house"

Στη μία περίπτωση μιλάμε για τον χώρο κατοικίας κάποιου, ενώ στην άλλη απλά για το κτίσμα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...