Προς το περιεχόμενο

Πώληση διαμέρισματος ενώ είναι νοικιασμένο.


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι ιδιοκτήτης σε διαμέρισμα το οποίο είναι νοικιασμένο. Τα πρώτα χρόνια υπήρχε συμβόλαιο το οποίο έχει λήξει. Εδώ και 2χρονια συνεχίζουν να μένουν δίχως να έχουμε κάνει ανανέωση. Θέλω να πουλήσω το διαμέρισμα. Έχω ειδοποιήσει τον ενοικιαστή ότι έχω ξεκινήσει διαδικασία για πώληση και ότι θα χρειαστεί κάποια στιγμή να το δείξω σε υποψήφιο αγοραστή και εκείνος δεν είναι συνεργάσιμος. Τι μπορώ να κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 203
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

 

32 minutes ago, Bgardel said:

Είμαι ιδιοκτήτης σε διαμέρισμα το οποίο είναι νοικιασμένο. Τα πρώτα χρόνια υπήρχε συμβόλαιο το οποίο έχει λήξει. Εδώ και 2χρονια συνεχίζουν να μένουν δίχως να έχουμε κάνει ανανέωση. Θέλω να πουλήσω το διαμέρισμα. Έχω ειδοποιήσει τον ενοικιαστή ότι έχω ξεκινήσει διαδικασία για πώληση και ότι θα χρειαστεί κάποια στιγμή να το δείξω σε υποψήφιο αγοραστή και εκείνος δεν είναι συνεργάσιμος. Τι μπορώ να κάνω?

Κατ’αρχήν , το ότι πουλάς το διαμέρισμα δεν επηρεάζει άμεσα τον ενοικιαστή. Μπορεί να μένει στο διαμέρισμα και υπό τον νέο ιδιοκτήτη. Και μάλιστα στο αγοραπωλητήριο συμβολαιο αναγράφεται ρητά η ύπαρξη μισθωτικής σχέσης. 

Αυτο που πρέπει να κάνεις είναι να μιλήσεις με τον ενοικιαστή (με εξώδικο) για να τον υποχρεώσεις να είναι εκεί για να μπορείς να δείχνεις το διαμέρισμα. Σε δεύτερο χρόνο, μπορείς να καταγγείλεις τη μισθωση.  

Μίλα με δικηγόρο. Χθες. 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, paredwse είπε

Κατ’αρχήν , το ότι πουλάς το διαμέρισμα δεν επηρεάζει άμεσα τον ενοικιαστή. Μπορεί να μένει στο διαμέρισμα και υπό τον νέο ιδιοκτήτη. Και μάλιστα στο αγοραπωλητήριο συμβολαιο αναγράφεται ρητά η ύπαρξη μισθωτικής σχέσης. 

Αυτο που πρέπει να κάνεις είναι να μιλήσεις με τον ενοικιαστή (με εξώδικο) για να τον υποχρεώσεις να είναι εκεί για να μπορείς να δείχνεις το διαμέρισμα. Σε δεύτερο χρόνο, μπορείς να καταγγείλεις τη μισθωση.  

Μίλα με δικηγόρο. Χθες. 

Αν δεν με αφήσει να δείξω το διαμέρισμα θα μιλήσω με δικηγόρο .Αλλά ήθελα να μάθω σε περίπτωση που το συμβόλαιο μίσθωσης  έχει λήξει μπορεί να απαιτήσει την 3τια που προβλέπεται για να αποχωρήσει από τότε που τον ενημερώνω είτε με εξώδικο είτε με άλλο τρόπο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο νομος λεει ελαχιστη διαρκεια 3 ετη. Αν εχει συμπληρωσει 3 ετη το τοτε η συμβαση γινεται αοριστου και μπορει να καταγγελθει και απο τους δυο. Αν δεν εχουν περασει τα 3 χρονια, μιλα με δικηγορο. Αν εχουν περασει, παλι μιλα με δικηγορο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, fredd0 είπε

ο νομος λεει ελαχιστη διαρκεια 3 ετη. Αν εχει συμπληρωσει 3 ετη το τοτε η συμβαση γινεται αοριστου και μπορει να καταγγελθει και απο τους δυο. Αν δεν εχουν περασει τα 3 χρονια, μιλα με δικηγορο δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Αν εχουν περασει, παλι μιλα με δικηγορο.

Fixed

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fredd0 είπε

μπορεις να κανεις, απλα θελει το τροπο του

Αν δεν συνεργαστεί θα μιλήσω με δικηγόρο. Αφου έχουν περάσει τα 3χρονια δεν νομίζω να έχω πρόβλημα ακόμα και αν ο νέος ιδιοκτήτης το θέλει για ίδιο κατοίκηση. Ο ενοικιαστής μου πέταξε ότι και αν έρθει νέος ιδιοκτήτης αν δεν βρει σπίτι δεν πάει πουθενά. Και όλα αυτά σαν ύφος και συμπεριφορα δίχως να έχω προκαλέσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Bgardel είπε

Είμαι ιδιοκτήτης σε διαμέρισμα το οποίο είναι νοικιασμένο. Τα πρώτα χρόνια υπήρχε συμβόλαιο το οποίο έχει λήξει. Εδώ και 2χρονια συνεχίζουν να μένουν δίχως να έχουμε κάνει ανανέωση. Θέλω να πουλήσω το διαμέρισμα. Έχω ειδοποιήσει τον ενοικιαστή ότι έχω ξεκινήσει διαδικασία για πώληση και ότι θα χρειαστεί κάποια στιγμή να το δείξω σε υποψήφιο αγοραστή και εκείνος δεν είναι συνεργάσιμος. Τι μπορώ να κάνω?

Πως σου φαινεται εσενα να εισβαλουν μεσα στον χωρο σου που πληρωνεις, αγνωστοι αγοραστες; Δεν ηταν ενταξει στις υποχρεωσεις του; Εσυ γιατι δεν εισαι λοιπον;  Πληρωνει για να καθεται μεσα, ανοιγει την πορτα οπου αυτος επιλεγει, οχι οτι θες εσυ.

Δεν με νοιαζει αν υπαρχει νομος απο ιθικης πλευρας εχει δικιο ο ενοικιαστης. Κανε τα εξωδικα που λες, και οταν φυγει το πουλας. Ακου λεει θα μπαινει μεσα κοσμος να βλεπει το σπιτι...

σε ανθρωπο μιλας οχι σε σκουπιδι.

Επεξ/σία από Zerg13
  • Like 3
  • Confused 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Bgardel είπε

Αν δεν συνεργαστεί θα μιλήσω με δικηγόρο. Αφου έχουν περάσει τα 3χρονια δεν νομίζω να έχω πρόβλημα ακόμα και αν ο νέος ιδιοκτήτης το θέλει για ίδιο κατοίκηση. Ο ενοικιαστής μου πέταξε ότι και αν έρθει νέος ιδιοκτήτης αν δεν βρει σπίτι δεν πάει πουθενά. Και όλα αυτά σαν ύφος και συμπεριφορα δίχως να έχω προκαλέσει. 

Λάθος νομίζεις, η ιδιοκατοίκηση δεν είναι νόμιμη αιτία έξωσης.

Όσο για τα υπόλοιπα, εφόσον είπες στον ενοικιαστή σου ότι θες να το πουλήσεις και ίσως να χρειαστεί να φύγει άμεσα τότε ορθώς σου απάντησε, στη θέση του θα έλεγα σκέτο "δεν πάω πουθενά".

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, zio10 είπε

Άρα είναι υποχρεωμένος ο ενοικιαστής να δεχτεί να δείχνει το διαμέρισμα;  

Σίγουρα δε νομίζω πάντως να μπορεί να αρνηθεί την είσοδο στον ιδιοκτήτη...

Από εκεί και έπειτα, η αλήθεια είναι το ζήτημα είναι λίγο ευαίσθητο 

Μου έχει συμβεί, με παρακάλεσε η πρώην ιδιοκτήτριά μου να το δείξω εγώ σε έναν στον οποίο το πούλησε τελικά 

Επειδή είχα περίπου 12~13 μήνες όμως μέχρι να λήξει η 3ετία, έκανα συμβόλαιο με το νέο ιδιοκτήτη

Σαν ενοικιαστής χαλάστηκα να σου πω την αλήθεια που έφυγα από εκείνο το σπίτι, αλλά από την άλλη θεωρώ ότι θα ήταν υπερβολή εκ μέρους μου να αρνηθώ να το δείξω μια φορά για δέκα λεπτά 

Αν φυσικά μου κουβάλαγε έναν κάθε δυο μέρες, θα έπαιρνε ξέρεις τι :D 

Επεξ/σία από AristidisZ
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το στανταρ ενοικιαστηριο περιλαμβανει τον ακολουθο ορο

 

9. ΕΠΙΣΚΕΨΗ - ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΜΙΣΘΙΟΥ. Ο εκμισθωτής ή και ο αντιπρόσωπός του δικαιούνται σε κατάλληλες μέρες και ώρες α) να επισκέπτεται και να επιθεωρεί λεπτομερώς το μίσθιο ανά εξάμηνο, συνοδευόμενος από μηχανικό ή εμπειροτέχνη για να εξακριβώσει τυχόν φθορές ή μεταβολές του, β) να επισκέπτεται το μίσθιο δύο φορές την εβδομάδα κατά το τελευταίο τετράμηνο της μίσθωσης μαζί με εκείνους που ενδιαφέρονται να το μισθώσουν στη συνέχεια, γ) να επισκέπτεται το μίσθιο μαζί με εκείνους που ενδιαφέρονται να το αγοράσουν, τουλάχιστον μία φορά την εβδομάδα. Οι επισκέψεις θα γίνονται σε κατάλληλες μέρες και ώρες έπειτα από συνεννόηση με το μισθωτή.

 

1 φορα την εβδομαδα+ οποτε θελει, αν σκοπευει να το πουλησει

2 φορες την εβδομαδα ο τελευταιο τετραμηνο πριν ληξει το συμβολαιο εαν σκοπευει να το ξανανοικιασει

 

 

Επεξ/σία από fredd0
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που το συμπερανες εσυ οτι δεν εχουν υπογραψει συμβολαιο? ο ts λεει οτι εληξε, αν εληξε απλα μετατρεπεται σε αοριστου το ιδιο συμβολαιο. Εσυ τι λες? Μενει ο αλλος μεσα καταληψη φαση?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...