Προς το περιεχόμενο

Πώληση διαμέρισματος ενώ είναι νοικιασμένο.


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Αρχικά, σαν δικηγόροςο Bildanos ξερεί λίγο καλύτερο απο έσας. Επίσης, οπως έγραψαν δεν παει οποτε του θυμηθεί αλλα κατόπιν συνεννόησης με τον ενοικιαστή. Τέλος, θα ήθελα να μου πείτε αν ο ιδιοκτήτης θέλει να μείνει μέσα ή να του πουλήσει σύμφωνα με τη λογική σας τι πρέπει/μπορεί να κάνει?

ΥΓ: κάποια πράγματα δεν χρειάζονται να υπάρχουν στο συμβόλαιο αφού καλύπτονται νομικά όπως επίσης καποια πράγματα που μπορεί να είναι στο συμβόλαιο μπορούν πολύ απλα να αγνοηθούν γιατι ο νόμος είναι ανώτερος (προφανώς οχι στα πάντα)

Αρχικά, δεν θυμάμαι ο billdanos να έχει δηλώσει ποτέ πως είναι δικηγόρος, αλλά και λάθος να κάνω αυτό δεν σημαίνει πως ότι γράφει πρέπει να το παίρνουμε σαν ευαγγέλιο. Επίσης σαφώς και επίδειξη μπορεί να γίνει μόνο κατόπιν συνεννόησης με τον ενοικιαστή, όμως το αν είναι υποχρεωμένος ο ενοικιαστής να το επιτρέψει είναι άλλο θέμα. Και τέλος ο ιδιοκτήτης ας το σκεφτόταν αυτό ΠΡΙΝ το νοικιάσει.

ΥΓ: Μπορείς να μας δείξεις το νόμο που προβλέπει την υποχρέωση του ενοικιαστή να επιτρέπει την επίδειξη του μισθίου σε υποψήφιους αγοραστές?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 203
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Bgardel είπε

Φίλε μου που έχεις πάρει φόρα και δεν ξέρεις τι λες. Που ξέρεις εσύ πως του μίλησα εγώ και με ποιο ύφος του απευθύνθηκα? 

Αμέσως να κάνεις διδάγματα περί ιθικης και υποχρεώσεις. Αν δεν ξέρεις να μην μιλάς και να μην επεμβαίνεις. Κάνε κάτι αλλο.

Ίσα ίσα είπα ότι πολύ ευγενικά τον ενημέρωσα ότι θα πωληθεί και θα ήθελα να με εξυπηρετήσει με τον υποψήφιο αγοραστή. Δεν ζήτησα να μπαίνω ότι ώρα θέλω σπίτι του.

  Εδώ το μόνο που ήθελα, είναι να μαθω τι κάνω σε περίπτωση που αρνηθεί να με εξυπηρετήσει.

Μα δεν εχει σχεση η ευγενεια σου και το υφος σου. Με ειδες εμενα να αναφερομαι σε αυτο; Ισα ισα αν ζητας κατι απαραδεκτο με καλο υφος το θεωρω και χειροτερο.

Αν δεν ξερω τι;;

Που ειπα να μπαινεις οτι ωρα θες; Δηλαδη αν προγραμματισεις τις επισκεψεις νομιζεις αλλαζει κατι; 

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fredd0 είπε

που το συμπερανες εσυ οτι δεν εχουν υπογραψει συμβολαιο? ο ts λεει οτι εληξε, αν εληξε απλα μετατρεπεται σε αοριστου το ιδιο συμβολαιο. Εσυ τι λες? Μενει ο αλλος μεσα καταληψη φαση?

Έχουμε υπογράψει όταν μπήκε νόμιμα συμβόλαιο. Έληξε και από τότε δεν έχουμε υπογράψει καινούργιο. Συνεχίζει η μίσθωση με αποδείξεις και εφορία κανονικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Θέλουμε ότι προβλέπεται από το συμβόλαιο και το νόμο. Από την στιγμή που δεν είναι καταχρηστικός και παράνομος κάποιος όρος του, τότε κάποια πλευρά θα πρέπει να κάνει τουμπεκί..

Δεν έχει ανάγκες μόνο ο ενοικιαστής, κάτι μπορεί να συμβεί και στον ιδιοκτήτη, πχ να χρειάζεται άμεσα χρήματα για λόγους υγείας. 

 

5 λεπτά πριν, fredd0 είπε

οποτε αν εχει παρελθει η τριετια, για σενα 'ηθικοτερο'' ειναι να τον πεταξει στο δρομο σ'ενα μηνα ειτε εχει βρει αλλο σπιτι να μεινει ειτε οχι απο το να του πει συνεργασου να το πουλησω, και ψαξε σπιτι εν τω μεταξυ.

 ξεχνα το νομο, ο νομος ειναι σαφης οσο αφορα τα δικαιωματα του ιδιοκτητη (γιατι εκτος απο τον ενοικιαστη εχει κι ο ιδιοκτητης δικαιωματα). Για το ηθικο μιλαμε τωρα

Καλά, εγώ προσωπικά πάντως δεν έχω υπογράψει κάτι τέτοιο σε όσα συμφωνητικά έχω κάνει (και σαν μισθωτής και σαν εκμισθωτής), ούτε εδώ μιλάμε για κάποιο νόμο που με υποχρεώνει να πρέπει να αφήνω τον οποιοδήποτε να κοιτάει το μπάνιο μου και τη κουζίνα μου 2 φορές την εβδομάδα, μιλάμε για όρο σε ιδιωτικό συμφωνητικό που κατά την άποψή μου είναι τέζα καταχρηστικός 

Σας είπα και παραπάνω ότι έχω βρεθεί προσωπικά σε τέτοια θέση και μάλιστα προθυμοποιήθηκα να κάνω τον μεσίτη για το ίδιο το σπίτι που έμενα

Από εκεί και έπειτα, αν το πάμε ηθικά, προσωπικά θα έδινα ένα διάστημα στον ενοικιαστή μου για να αποχωρήσει, και κατόπιν θα το έβαζα για πούλημα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Bgardel είπε

Φίλε μου δεν είπα ότι πρέπει να φύγει άμεσα. Ίσα ίσα του είπα σέβομαι τα λεφτά που έχει δώσει έως τώρα και αν χρειαστεί θα περιμένω έως να βρει νέο σπίτι. Χωρίς χρονική και άμεση δέσμευση. Ξέρω πολύ καλα πως να το χειριστούμε  με ευγένεια  και καλό  τρόπο  καθώς και εγώ με ενοίκιο ζω σε άλλη πόλη. 

Φίλε μου, ο καλός/ευγενικός τρόπος δεν αλλάζει το ότι του ζήτησες κάτι που δεν έχεις δικαίωμα να του ζητήσεις.

Άσε που, έτσι όπως το βλέπω εγώ τουλάχιστον, ενώ στην ουσία του ζητάς εσύ χάρη(να φύγει ενώ δεν είναι υποχρεωμένος) το λες σαν να του κάνεις εσύ χάρη(και καλά αν χρειαστεί θα περιμένεις μέχρι να βρει άλλο σπίτι...)!! Αν ήμουν στη θέση του μάλλον μπινελίκια θα άκουγες :)

Επεξ/σία από Joshua21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, AristidisZ said:

ούτε εδώ μιλάμε για κάποιο νόμο που με υποχρεώνει να πρέπει να αφήνω τον οποιοδήποτε να κοιτάει το μπάνιο μου και τη κουζίνα μου 2 φορές την εβδομάδα, μιλάμε για όρο σε ιδιωτικό συμφωνητικό που κατά την άποψή μου είναι τέζα καταχρηστικός 

Δεν χρειάζεται να υπάρχει νόμος που να το υποχρεώνει, αρκεί να μην έχει βγει παράνομος/καταχρηστικός ο όρος του συμβολαίου, "προδεδικασμένο" κι έτσι. Αυτό για την συζήτηση,  στην πράξη λογικά θα πρέπει να τρέξει η κάθε πλευρά έτσι κι αλλιώς...

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ThReSh είπε

Δεν χρειάζεται να υπάρχει νόμος που να το υποχρεώνει, αρκεί να μην έχει βγει παράνομος/καταχρηστικός ο όρος του συμβολαίου, "προδεδικασμένο" κι έτσι...

E καλά ας με βρει τότε σε "κατάλληλη μέρα και ώρα", που λέει και ο όρος του συμβολαίου... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Καλά, εγώ προσωπικά πάντως δεν έχω υπογράψει κάτι τέτοιο σε όσα συμφωνητικά έχω κάνει (και σαν μισθωτής και σαν εκμισθωτής), ούτε εδώ μιλάμε για κάποιο νόμο που με υποχρεώνει να πρέπει να αφήνω τον οποιοδήποτε να κοιτάει το μπάνιο μου και τη κουζίνα μου 2 φορές την εβδομάδα, μιλάμε για όρο σε ιδιωτικό συμφωνητικό που κατά την άποψή μου είναι τέζα καταχρηστικός 

Σας είπα και παραπάνω ότι έχω βρεθεί προσωπικά σε τέτοια θέση και μάλιστα προθυμοποιήθηκα να κάνω τον μεσίτη για το ίδιο το σπίτι που έμενα

Από εκεί και έπειτα, αν το πάμε ηθικά, προσωπικά θα έδινα ένα διάστημα στον ενοικιαστή μου για να αποχωρήσει, και κατόπιν θα το έβαζα για πούλημα 

Άρθρο 46 - Προεδρικό Διάταγμα 34/1995

1. Ο εκμισθωτής έχει δικαίωμα έξι μήνες πριν από τη λήξη της μίσθωσης να αναρτά στο μίσθιο πινακίδα για την εκμίσθωση του ακινήτου μετά τη λήξη της μίσθωσης. Στην πινακίδα πρέπει να ορίζεται από πότε το ακίνητο προσφέρεται για μίσθωση.

2. Ο μισθωτής έχει την υποχρέωση έξι μήνες πριν από τη λήξη της μίσθωσης να επιτρέπει την επίσκεψη του ακινήτου στους ενδιαφερόμενους για τη μίσθωσή του. Ο χρόνος και οι λοιποί όροι των επισκέψεων καθορίζονται από τα μέρη και σε περίπτωση που δεν υπάρχει συμφωνία από το δικαστήριο.

3. Ο μισθωτής έχει δικαίωμα επί έξι (6) μήνες από την αποχώρησή του από το μίσθιο να αναρτά σ' αυτό πινακίδα με τη νέα εγκατάστασή του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, AristidisZ said:

E καλά ας με βρει τότε σε "κατάλληλη μέρα και ώρα", που λέει και ο όρος του συμβολαίου... 

Λέει όμως και τουλάχιστον 1 φορά τη βδομάδα... 😛

1 minute ago, fredd0 said:

Άρθρο 46 - Προεδρικό Διάταγμα 34/1995

1. Ο εκμισθωτής έχει δικαίωμα έξι μήνες πριν από τη λήξη της μίσθωσης να αναρτά στο μίσθιο πινακίδα για την εκμίσθωση του ακινήτου μετά τη λήξη της μίσθωσης. Στην πινακίδα πρέπει να ορίζεται από πότε το ακίνητο προσφέρεται για μίσθωση.

2. Ο μισθωτής έχει την υποχρέωση έξι μήνες πριν από τη λήξη της μίσθωσης να επιτρέπει την επίσκεψη του ακινήτου στους ενδιαφερόμενους για τη μίσθωσή του. Ο χρόνος και οι λοιποί όροι των επισκέψεων καθορίζονται από τα μέρη και σε περίπτωση που δεν υπάρχει συμφωνία από το δικαστήριο.

3. Ο μισθωτής έχει δικαίωμα επί έξι (6) μήνες από την αποχώρησή του από το μίσθιο να αναρτά σ' αυτό πινακίδα με τη νέα εγκατάστασή του.

Ακόμα καλύτερα, για την συζήτηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μεσω δικαστηριου βγαινουν οι ωρες λοιπον. Ετσι γραφει. Ε αντε δικαστηριο ts να βγαλεις ωρες επισκεψης μια που δεν συμφωνησατε.

Επεξ/σία από Zerg13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, Zerg13 said:

Μεσω δικαστηριου βγαινουν οι ωρες λοιπον. Ετσι γραφει. Ε αντε δικαστηριο ts να βγαλεις ωρες επισκεψης.

Ε ναι σε περίπτωση που δεν συμφωνούν οι 2 πλευρές, λογικό...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fredd0 είπε

Άρθρο 46 - Προεδρικό Διάταγμα 34/1995

1. Ο εκμισθωτής έχει δικαίωμα έξι μήνες πριν από τη λήξη της μίσθωσης να αναρτά στο μίσθιο πινακίδα για την εκμίσθωση του ακινήτου μετά τη λήξη της μίσθωσης. Στην πινακίδα πρέπει να ορίζεται από πότε το ακίνητο προσφέρεται για μίσθωση.

2. Ο μισθωτής έχει την υποχρέωση έξι μήνες πριν από τη λήξη της μίσθωσης να επιτρέπει την επίσκεψη του ακινήτου στους ενδιαφερόμενους για τη μίσθωσή του. Ο χρόνος και οι λοιποί όροι των επισκέψεων καθορίζονται από τα μέρη και σε περίπτωση που δεν υπάρχει συμφωνία από το δικαστήριο.

3. Ο μισθωτής έχει δικαίωμα επί έξι (6) μήνες από την αποχώρησή του από το μίσθιο να αναρτά σ' αυτό πινακίδα με τη νέα εγκατάστασή του.

Ας κάνει τότε ο εκμισθωτής δικαστήριο για να ορίσει αυτό τον χρόνο και τους όρους των επισκέψεων. Λίγα χρόνια θα του πάρει μόνο μέχρι να πάρει στα χέρια του την απόφαση :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Bgardel είπε

Είμαι ιδιοκτήτης σε διαμέρισμα το οποίο είναι νοικιασμένο. Τα πρώτα χρόνια υπήρχε συμβόλαιο το οποίο έχει λήξει. Εδώ και 2χρονια συνεχίζουν να μένουν δίχως να έχουμε κάνει ανανέωση. Θέλω να πουλήσω το διαμέρισμα. Έχω ειδοποιήσει τον ενοικιαστή ότι έχω ξεκινήσει διαδικασία για πώληση και ότι θα χρειαστεί κάποια στιγμή να το δείξω σε υποψήφιο αγοραστή και εκείνος δεν είναι συνεργάσιμος. Τι μπορώ να κάνω?

Ο ενοικιαστής είναι αλλοδαπός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fredd0 είπε

Ο χρόνος και οι λοιποί όροι των επισκέψεων καθορίζονται από τα μέρη

 Λέει κάπου για μία ή δύο φορές τη βδομάδα ; 

Το γράφω για τελευταία φορά γιατί θα ξεκινήσει flame war 

Εάν με έβαζε ιδιοκτήτης σε διαδικασία να δείχνω το σπίτι που μένω 2 φορές τη βδομάδα, θα τον έγραφα στα τέτοια μου και θα του έλεγα να με πάει δικαστικά 

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Zerg13 said:

Δεν με νοιαζει αν υπαρχει νομος απο ιθικης πλευρας εχει δικιο ο ενοικιαστης. Κανε τα εξωδικα που λες, και οταν φυγει το πουλας. Ακου λεει θα μπαινει μεσα κοσμος να βλεπει το σπιτι...

Τελείως φιλικά, ζεις σε ένα μικρόκοσμο και όσοι βλέπουν απέξω γελάνε.

Το πρόβλημα με την ηθική κάποιες φορές είναι πως όταν κάποιος την επικαλείται βασιζόμενος σε παρανοϊκό entitlement που μόνος του πήρε χωρίς να ρωτήσει κανέναν, αυτό δεν έχει καμία σχέση με ηθική.

Κατά την άποψη σου όταν νοικιάζεις ένα σπίτι είναι ηθικό να λες στον ιδιοκτήτη που θέλει να το πουλήσει "βασικά χέστηκα, πρόβλημα σου"; Γιατί νόμιμο δεν είναι σε κανένα σύμπαν, αυτό το ξέρουμε ήδη. Και σε τι ακριβώς βασίζεις την κρίση σου; Στο αναφαίρετο δικαίωμα του καθενός να λέει "δε πα να πνιγείτε, εμένα έτσι με βολεύει και δεν το συζητάω";

1 hour ago, Zerg13 said:

στο ηθικο μερος του πραγματος, εχει 100% δικιο ο ενοικιαστης. Καθεσαι βλεπεις τηλεοραση και ντριιιν χτυπαει η πορτα και μπαινει ενας βλαχος με μουστακι και αρχιζει να σουλατσαρει μεσα στον χωρο σου. 

Νόμιζα πως μιλάμε ρεαλιστικά εδώ, δεν είχα καταλάβει ότι πρόκειται για τον ετήσιο διαγωνισμό επιστημονικής φαντασίας "η ζωή μέσα από τα μάτια ενός κακομαθημένου δεκάχρονου".

  • Like 12
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...