Προς το περιεχόμενο

Πώληση διαμέρισματος ενώ είναι νοικιασμένο.


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, defacer είπε

Κατά την άποψη σου όταν νοικιάζεις ένα σπίτι είναι ηθικό να λες στον ιδιοκτήτη που θέλει να το πουλήσει "βασικά χέστηκα, πρόβλημα σου"; Γιατί νόμιμο δεν είναι σε κανένα σύμπαν, αυτό το ξέρουμε ήδη. Και σε τι ακριβώς βασίζεις την κρίση σου; Στο αναφαίρετο δικαίωμα του καθενός να λέει "δε πα να πνιγείτε, εμένα έτσι με βολεύει και δεν το συζητάω";

Στα δικαιώματα που του δίνουν οι λειψοί νόμοι και η καθυστερημένη δικαιοσύνη. Βασικά τι πάει να πει εάν λήξη το συμβόλαιο γίνεται αορίστου? Θέλει να συνεχίσεις να χρησιμοποιείς την ιδιοκτησία του άλλου? Υπόγραψε συμβόλαιο για 1-2-3-4-10 χρόνια για να είσαι καλυμμένος. 2 φύλλα χαρτί είναι. Δεν έχεις συμβόλαιο? δεν έχεις και κανένα δικαίωμα να χρησιμοποιείς την ιδιοκτησία του άλλου. Απλά πράγματα που τα κάνουμε σκ@τ@ με παραθυράκια και βλακείες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 203
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 λεπτά πριν, defacer είπε

Κατά την άποψη σου όταν νοικιάζεις ένα σπίτι είναι ηθικό να λες στον ιδιοκτήτη που θέλει να το πουλήσει "βασικά χέστηκα, πρόβλημα σου"

Ναι, προφανώς και είναι πρόβλημά του, και μάλιστα σου δημιουργεί και εσένα πρόβλημα, ειδικά στις γελοίες περιπτώσεις που θυμάται να πουλήσει κάνα εξάμηνο αφότου έχει αποφασίσει να το νοικιάσει

Γιατί υπάρχουν και κάποιοι τέτοιοι χαβαλέδες... 

Προφανώς και χέστηκες, γιατί αυτός πρώτα χέστηκε και για εσένα που του ακουμπάς τα λεφτάκια σου κάθε μήνα 

Ο κόσμος όταν θέλει να εκμεταλλευτεί το ακίνητό του, το αδειάζει και μετά κάνει ότι θέλει 

Και αν έχετε βρεθεί και στη μία (να σε διώχνουν) και στην άλλη θέση (να σκέφτεσαι να διώξεις) σε 3 μήνες, θα δεις πόσο αλλάζει άρδην ο τρόπος σκέψη σου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Μα δεν εχει σχεση η ευγενεια σου και το υφος σου. Με ειδες εμενα να αναφερομαι σε αυτο; Ισα ισα αν ζητας κατι απαραδεκτο με καλο υφος το θεωρω και χειροτερο.

Αν δεν ξερω τι;;

Που ειπα να μπαινεις οτι ωρα θες; Δηλαδη αν προγραμματισεις τις επισκεψεις νομιζεις αλλαζει κατι; 

Και εγώ με ενοίκιο είμαι σε άλλη πόλη και δεν θεωρώ υπερβολή ο ιδιοκτήτης μου να έρθει και να ζητήσει να δει το σπίτι με υποψήφιο αγοραστή την ώρα που βολεύει και εμένα. Το έχεις κάνει ολόκληρο θέμα λες και του ζήτησα να φύγει την ίδια ώρα. 

Τιπροτιμας? Να του ζητήσω άμεσα να φύγει και να γίνει η πώληση δίχως να τον περιμένω να βρει κάτι άλλο?

Να σου επαναλάβω ότι τον έχω ενημερώσει όμορφα και ευγενικά ότι έχω σκοπό να το πουλήσω. 

Αλλά όλοι οι ηθικολόγοι κατευθείαν τα ξέρετε όλα και κάνετε δίδαγματα

Και να σου δώσω ένα νέο δεδομένο. Ο ενοικιαστής άλλαξε συμπεριφορά και ύφος αφού δεν δέχτηκα να το αγοράσει όπως προτάθηκε με χρήματα καμία σχέση με την αξία του διαμερίσματος

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, defacer είπε

Τελείως φιλικά, ζεις σε ένα μικρόκοσμο και όσοι βλέπουν απέξω γελάνε.

Το πρόβλημα με την ηθική κάποιες φορές είναι πως όταν κάποιος την επικαλείται βασιζόμενος σε παρανοϊκό entitlement που μόνος του πήρε χωρίς να ρωτήσει κανέναν, αυτό δεν έχει καμία σχέση με ηθική.

Κατά την άποψη σου όταν νοικιάζεις ένα σπίτι είναι ηθικό να λες στον ιδιοκτήτη που θέλει να το πουλήσει "βασικά χέστηκα, πρόβλημα σου"; Γιατί νόμιμο δεν είναι σε κανένα σύμπαν, αυτό το ξέρουμε ήδη. Και σε τι ακριβώς βασίζεις την κρίση σου; Στο αναφαίρετο δικαίωμα του καθενός να λέει "δε πα να πνιγείτε, εμένα έτσι με βολεύει και δεν το συζητάω";

Νόμιζα πως μιλάμε ρεαλιστικά εδώ, δεν είχα καταλάβει ότι πρόκειται για τον ετήσιο διαγωνισμό επιστημονικής φαντασίας "η ζωή μέσα από τα μάτια ενός κακομαθημένου δεκάχρονου".

Κακομαθημενος ειναι οποιος παραβιασει τον ιδιωτικο χωρο του αλλου επικαλουμενος τον νομο ή με αφορμη χρηματων. Πουλαω αρα ανοιξε. Ωραια λογικη.

 Ημερομηνιες βγαινουν απο το,δικαστηριο. Σεβασου τους νομους λοιπον εσυ που τους επικαλεισαι.(μια που δεν συμφωνουμε στο ηθικο)

σου επιστρεφω και τους υπολοιπους χαρακτηρισμους. Διαθεση για συζητηση δεν εχεις αρα απανταω οπως απανταω και γω. Εκτος αν αυτο το παραληρημα ειναι διαλογος για σενα

Επεξ/σία από Zerg13
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Bgardel είπε

 Να του ζητήσω άμεσα να φύγει

Γιατί δε μας λένε οι δικηγόροι του φόρουμ πόσο "άμεσα" είναι αυτό το άμεσα που μας λες ; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Φίλε μου, ο καλός/ευγενικός τρόπος δεν αλλάζει το ότι του ζήτησες κάτι που δεν έχεις δικαίωμα να του ζητήσεις.

Άσε που, έτσι όπως το βλέπω εγώ τουλάχιστον, ενώ στην ουσία του ζητάς εσύ χάρη(να φύγει ενώ δεν είναι υποχρεωμένος) το λες σαν να του κάνεις εσύ χάρη(και καλά αν χρειαστεί θα περιμένεις μέχρι να βρει άλλο σπίτι...)!! Αν ήμουν στη θέση του μάλλον μπινελίκια θα άκουγες :)

Αν είχα εσένα ενοικιαστή θα είχες αύριο ένα όμορφο εξώδικο και θα έφευγε την άλλη μέρα. Και δεν θα σε ρωτούσα καν αν με αφήνεις για να το δει κάποιος υποψήφιος αγοραστής. Μετά να δω αν θα εκτιμούσε αυτό που δεν έχω δικαίωμα να κάνω. Αλλά ξαναλέω όλοι οι ηθικολόγοι έχετε άποψη για όλα και ενώ ρώτησα απλά τι μπορώ να κάνω όμορφα και σωστά απαντάτε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, Bgardel said:

Και να σου δώσω ένα νέο δεδομένο. Ο ενοικιαστής άλλαξε συμπεριφορά και ύφος αφού δεν δέχτηκα να το αγοράσει όπως προτάθηκε με χρήματα καμία σχέση με την αξία του διαμερίσματος

Ofc he did...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Bgardel είπε

Και εγώ με ενοίκιο είμαι σε άλλη πόλη και δεν θεωρώ υπερβολή ο ιδιοκτήτης μου να έρθει και να ζητήσει να δει το σπίτι με υποψήφιο αγοραστή την ώρα που βολεύει και εμένα. Το έχεις κάνει ολόκληρο θέμα λες και του ζήτησα να φύγει την ίδια ώρα. 

Τιπροτιμας? Να του ζητήσω άμεσα να φύγει και να γίνει η πώληση δίχως να τον περιμένω να βρει κάτι άλλο?

Να σου επαναλάβω ότι τον έχω ενημερώσει όμορφα και ευγενικά ότι έχω σκοπό να το πουλήσω. 

Αλλά όλοι οι ηθικολόγοι κατευθείαν τα ξέρετε όλα και κάνετε δίδαγματα

Και να σου δώσω ένα νέο δεδομένο. Ο ενοικιαστής άλλαξε συμπεριφορά και ύφος αφού δεν δέχτηκα να το αγοράσει όπως προτάθηκε με χρήματα καμία σχέση με την αξία του διαμερίσματος

Και εγω εχω αφησει να μπουν με μενα μεσα. Αλλα ειχα αδικο, σε ολα τα υπολοιπα. Αρα υποχωρησα

Οταν μου ειχαν φερθει ασχημα, δεν αφησα να μπει κανενας μεσα. Ας πανε στο δικαστηριο για τις ημερομηνιες.

πως να του ζητησεις να φυγει αμεσα;  Μηπως θες να τον πεταξεις και σε κανα δασακι να παει να κοιμαται εκει; Τι σημαινει, Αμεσα; Σε 5 μερες φυγε π.χ.;

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 minutes ago, Joshua21 said:

Φίλε μου, ο καλός/ευγενικός τρόπος δεν αλλάζει το ότι του ζήτησες κάτι που δεν έχεις δικαίωμα να του ζητήσεις.

Άσε που, έτσι όπως το βλέπω εγώ τουλάχιστον, ενώ στην ουσία του ζητάς εσύ χάρη(να φύγει ενώ δεν είναι υποχρεωμένος) το λες σαν να του κάνεις εσύ χάρη(και καλά αν χρειαστεί θα περιμένεις μέχρι να βρει άλλο σπίτι...)!! Αν ήμουν στη θέση του μάλλον μπινελίκια θα άκουγες :)

Μέλος του Ρουφίκωνα;;;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδη βλεπω πολλους αυτοκλητους ευαγγελιστες μιας υποτιθμενης ανθρωπιας, διακριτικοτητας, ανθρωπινων δικαιωματων και οτι αλλο κατεβασει η κοιλια του καθενος για τον δυσμοιρο ενοικιαστη, αναρωτηθηκε κανεις σας ποσο ανθρωπινο θα ηταν , απλα να συνεργαζοταν ο ενοικιαστης και χωρις τοσα ζορια απλα να αφηνε τους ενδιαφερομενους να δουν το διαμερισμα; Γιατι δηλαδη την ανθρωπια την βαζετε να γερνει μονοπαντα; Γιατι να μη δουμε την μερια του ιδιοκτητη με τους ιδιους ορους; Επειδη ο ιδιοκτητης ειναι... "προυχοντας" και "κεφαλαιο" συμφωνα με τη ρουβικωνολογικη ορισμενων;

Επεξ/σία από YourTrueLegend
  • Like 10
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, YourTrueLegend said:

Επειδη ο ιδιοκτητης ειναι... "προυχοντας" και "κεφαλαιο" συμφωνα με τη ρουβικωνολογικη ορισμενων;

Με την ίδια λογική κατά την οποία η αριστεία και η καριέρα είναι χολέρα...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Bgardel είπε

Αν είχα εσένα ενοικιαστή θα είχες αύριο ένα όμορφο εξώδικο και θα έφευγε την άλλη μέρα. Και δεν θα σε ρωτούσα καν αν με αφήνεις για να το δει κάποιος υποψήφιος αγοραστής. Μετά να δω αν θα εκτιμούσε αυτό που δεν έχω δικαίωμα να κάνω. Αλλά ξαναλέω όλοι οι ηθικολόγοι έχετε άποψη για όλα και ενώ ρώτησα απλά τι μπορώ να κάνω όμορφα και σωστά απαντάτε..

Στον φανταστικό κόσμο που ζεις δεν ξέρω τι ισχύ έχει ένα εξώδικο, στον κόσμο που ζω εγώ το εξώδικο είναι απλώς... χαρτί υγείας.

Επίσης το τι μπορείς να κάνεις απαντήθηκε ήδη από το πρώτο(ή δεύτερο) post, στον δικηγόρο ΧΤΕΣ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, kormos είπε

Ο ενοικιαστής είναι αλλοδαπός;

Ναι αλλά δεν νομίζω να έχει σχέση. 

1 λεπτό πριν, Joshua21 είπε

Στον φανταστικό κόσμο που ζεις δεν ξέρω τι ισχύ έχει ένα εξώδικο, στον κόσμο που ζω εγώ το εξώδικο είναι απλώς... χαρτί υγείας.

Επίσης το τι μπορείς να κάνεις απαντήθηκε ήδη από το πρώτο(ή δεύτερο) post, στον δικηγόρο ΧΤΕΣ!

Ίσως για εσένα να είναι ένα χαρτί υγείας γιατί προφανώς έχεις πολλά δεχτεί. Για εμένα είναι μια προειδοποίηση που πρέπει με βάση το νόμο να σεβαστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Στον φανταστικό κόσμο που ζεις δεν ξέρω τι ισχύ έχει ένα εξώδικο, στον κόσμο που ζω εγώ το εξώδικο είναι απλώς... χαρτί υγείας.

 

 

Γι αυτο και γω το νοικιαζω σε airbnb και οχι σε σενα. Γιατι ο νομος δεν θα με προστατεψει απο την συμπεριφορά σας ή θα παρει χρόνια για να δικαιωθω για τα αυτονοητα. Απλα δυστηχως μαζι με τα ξερα καιγονται και τα χλωρα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Bgardel είπε

Ίσως για εσένα να είναι ένα χαρτί υγείας γιατί προφανώς έχεις πολλά δεχτεί. Για εμένα είναι μια προειδοποίηση που πρέπει με βάση το νόμο να σεβαστώ.

Δυστυχώς έπεσες έξω, δεν είχα ποτέ την τιμή να μου επιδοθεί εξώδικο. Όσο για τους νόμους άστο, μην μιλάς για πράγματα που δεν έχεις την παραμικρή ιδέα.

9 λεπτά πριν, TheAccountant είπε

Γι αυτο και γω το νοικιαζω σε airbnb και οχι σε σενα. Γιατι ο νομος δεν θα με προστατεψει απο την συμπεριφορά σας ή θα παρει χρόνια για να δικαιωθω για τα αυτονοητα. Απλα δυστηχως μαζι με τα ξερα καιγονται και τα χλωρα.

Και ποιοι ακριβώς είμαστε "εμείς"?

Το post σου είναι ο ορισμός του τσουβαλιάσματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...