Προς το περιεχόμενο

Η Nvidia επανεφηύρε τα γραφικά και ανακοίνωσε τις νέες GPUs GeForce RTX 2070, 2080 και 2080 Ti


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, TopicStrarter είπε

ας δούμε bencmarks πρώτα γιατί στην παρουσίαση ειδα framedrops σε κάποια μικρά σημεία που έβαζε RTX (μπορεί βέβαια να μου φαίνεται η το stream να φταίει κτλ) και γενικά αν ήταν τόσο μεγάλη η αναβάθμιση θα μας δείχνανε FPS όπως κάνανε σε κάθε άλλη παρουσίαση κάρτας ever.

Μα εγώ δεν μιλάω για τα υπάρχοντα παιχνίδια. Αν σε μια 1080Τi προσθέσει + 1 υποσύστημα για RayTracing  + 1 υποσύστημα με Tensor Cores για ΑΙ δεν λέγεται αυτό μεγάλη αναβάθμιση?
Ακόμη και τα ίδια παιχνίδια να τα παίζει με τα ίδια δεδομένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, voltmod είπε

ιχνηλάτησης ακτίνας ή με απλά λόγια της «τεχνικής γραφικών που προσομοιώνει τον τρόπο με τον οποίο συμπεριφέρεται το φως στον πραγματικό κόσμο».

 

Το ray tracing είναι μία εκ των μεθόδων που υπάρχουν για να ανιχνεύεται/μοντελοποιείται η κίνηση μορίων (εναλλακτικά, είχε προταθεί και το beam tracing αλλά δεν ξέρω εάν χρησιμοποιείται για φως και εάν χρησιμοποιείται ακόμα). Χρησιμοποιείται σε πολλά πεδία, ένα εκ των οποίων και τα γραφικά. Συνεπώς, το ray tracing δεν αφορά μόνο το φως και δεν αφορά μόνο τα γραφικά. 

Τέλος, δεν είναι "τεχνική γραφικών" αλλά μέθοδος rendering. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, gdriver είπε

ρε παιδιά , η όλη αυτή η ιστορία δε σας θυμίζει λίγο πολύ το physics (δε θυμάμαι πως λεγόταν) , που κάποτε ήθελε αυτό το σύστημα και καλά δική του ξεχωριστή κάρτα και αργότερα η nvidia το ενσωμάτωσε στα απλά καταναλωτικά μοντέλα!!!! Και τότε ο ίδιος χαμός με τυμπανοκρουσίες και βαρύγδουπες ανακοινώσεις. Λίγα χρόνια μετά , θυμάστε το τραγικό διαφημιστικό ;;; reality redefined;; Κάθε φορά τα ίδια και τα ίδια και τρέξτε να αγοράσετε. Δε λέω πως αυτό το σύστημα μπορεί να προσφέρει κάτι αλλά αυτό το κάτι πιστεύω θα το δούμε σε βάθος χρόνου και όχι στην πρώτη του υιοθέτηση.

 

1 ώρα πριν, myrtilo είπε

Την Aegeia ή κάπως έτσι. Με τις τιμές που χρεώνει τους αγαπημένους του nvidiots , όπως τους είχε πει κι ο ίδιος, ο κοντοπίθαρος το επόμενο δερμάτινο θα το κάνει από δικό του κλωνοποιημένο δέρμα.

Aegia PhysX. Τότε που είχε βγεί είχα μπεί στην πρίζα για να την παρω. Αν θυμαμαι καλα την υποστηριζε το Fear που μου αρεσε πολύ τότε. Λίγο μετά την αγορασε η nvidia και το ενσωματωσε  στις καρτες της. Ακομά και όταν πήρα συμβατη καρτα..... δεν νομίζω να το ενεργοποιησα ποτέ.

 

Επεξ/σία από fingolfingr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, GoMaR είπε

Αυτο το πραγμα που διαβαζω τις τελευταιες σελιδες οτι η 1070 ειναι πιο γρηγορη απο την 1080 στα παιχνιδια με ξεπερναει..

Δεν διάβασες καλά 

Έγραψα ότι η 1070 strix ti

Είναι καλύτερη από μια φτηνή 1080 

Να πας σε ένα οφθαλμίατρο η ξανά δημοτικό να μάθεις να διαβάζεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, oktanio είπε

Αδερφέ ένα θα σου και ας  Με βρίσουν

η συγκεκριμένη 1080 που κοιτάς έχει απόδοση 1070 μη πω  λίγο πάνω από 1060 για τι θα είμαι κακος 

Καλή χρυση ή msi όμως από απόδοση μηδέν άστο 

Το έχω δει μετά μάτια μου 1080 msi βγάζω βάζω Asus strix 1070 είχα περισσότερα Fps μιλάω για ακριβά μοντέλα msi και στον ίδιο υπολογιστή 

Πάρε μια strix με κλειστά μάτια 

https://www.skroutz.gr/s/9306553/Asus-GeForce-GTX1080-8GB-ROG-Strix-90YV09M1-M0NM00.html

Άκουσε με αν θέλεις δεν αξίζει άλλη κάρτα εκτός strix 

Αν θέλεις περνεις μια 1070 strix που στην ουσία έχει απόδοση 1080 άλλων εταιριών 

Κάτι ακόμα όποιος θέλει με  ακούει με πιστεύει ή όχι 

Μιλάω άμεσα με σχεδιαστή σε εταιρία παιχνιδιών υπολογιστή σε 2 χρόνια θα έχουμε παιχνίδια που η σημερινή 1080 θα βγάζει 30-40 fps 

Αν και ανάλυση 4κ στην ουσία τόσο βγάζει τέλος πάντων 

Σε 2 χρονια θα είναι ποιο ρεαλιστικα τα γραφικά με βελτιωμένη απόδοση  θα βγάζει πάλι 30-40 fps για αυτο είναι νωρίς να μιλαμε για αναβάθμιση ακόμα άσε να πέσουν οι τιμές 

Καλύτερα του χρόνου και βλέπουμε θεωρώ ασκοπη την αγορά 1080 η συγκεκριμένη msi μακριά 

Κάτσε να δούμε τα bench 2080 να δούμε τι κάνει στα σημερινά παιχνίδια

Κάτσε να βγει το Anthem (παιχνίδι) να δούμε τι απαιτήσεις έχεις από γραφικά και βλέπουμε 

Πολύ λάθος κίνηση η αγορά κάρτας τώρα

Οδηγάω ελπίζω να βγαίνει άκρη στο κείμενο όμορφη μέρα να έχετε 

Εγώ δεν βλέπω να γράφεις κάπου Ti.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, TopicStrarter είπε

ρε φίλε απλά δεν καταλαβαίνεις τίποτα μάλλον. 

Αυτή η μικρή διαφορά που λες ειναι επειδή βάζεις μια 1070 Ti  με OC ενάντια με την STOCK GTX 1080 Χωρίς OC

και πάλι η GTX 1080 ειναι πιο γρήγορη φυσικά! 


και εσύ λες πως μια σκέτη 1070 (όχι Ti) έβγαζε περισσότερα  FPS απο μια GTX 1080 της MSI που όποια έκδοση και αν ήταν ένα μικρό OC θα το είχε!!!! 

Σε περίπτωση που συνεχίζεις να μην καταλαβαίνεις σου λέω ότι δεν έπρεπε καν να στείλεις αυτή την απάντηση. 

 

Όχι γιατί δεν έχω 1070 αλλά έχω δει 1070 μπροστά και πραγματικά δεν έχει νόημα να το συζητάμε έχει λιγότερα cudacores (και πολλά άλλα) ρε φίλε δεν γίνεται να ειναι ταχύτερη εφόσον με τον ίδιο driver έχει λιγότερους πυρήνες δεν ξέρω πως αλλιώς να στο πω... 

TI_1.jpg?zoom=2.625&ssl=1

Ασχολούμαι με τα PC παλιότερα επαγγελματικά στον χώρο του ΙΤ και πλέον ερασιτεχνικά μάλλον απο πριν γεννηθείς ανάλογα την ηλικία σου αλλά δεν χρειάζεται κάποιος να έχει την εμπειρία μου για να καταλάβει ότι λες κάτι εντελώς εξωπραγματικό. 


Φιλική συμβουλή εφόσον είναι έτσι όπως τα λες (βλέπεις περισσότερα FPS και δεν κάνεις κάτι λάθος ) προσπάθησε να δανειστείς ένα σχετικά καινούργιο τροφοδοτικό μάρκας αν πάλι η 1080 έχει λιγότερα FPS απο την 1070 τότε ειναι ελαττωματική η κάρτα (επαναλαμβάνω ΑΝ δεν κάνεις κάτι λάθος εσύ ή δεν έχουν θέμα τα windows) 

Κοίτα σαν αποτέλεσμα πάλι δεν το θεωρώ σωστό σαν εταιρία και πάλι η όπως το θες να το θέσεις και πάλι είναι κοντά 

Λογικά δεν θα έπρεπε να έχουμε αυτήν την διαφορά δηλαδή η εταιρεία δεν θα έπρεπε να αφήσει να γίνει θα έπρεπε έστω και η ποιο ακριβη 1070 να έχει μια καλή διαφορά με την φτηνή 1080 πάλι όμως εμένα τα νούμερα μου είναι τόσο κοντά όπως στο βίντεο 

Και βέβαια την βάζω 1070/1080 για πυρήνα εκτός από χρονισμους είναι σχεδόν ιδιες 

 

Εσύ το θεωρείς σωστό έστω μια OC 1070 να φτάνει μια στοκ 1080 

Εγώ είμαι κατά αυτού αδερφέ 

 

Επεξ/σία από oktanio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν είδα πουθενά να λέει πόσο καλύτερη είναι η νέα σειρά από την προηγούμενη σε κλασικό rendering. Μόνο σε raytracing. Και από την άλλη δεν είδα και τραγικές διαφορές στα παιχνίδια. Μερικές αντανακλάσεις που απλά η εταιρεία ανάπτυξης φαίνεται να μην έφτιαξε κάτι αντίστοιχο σε κλασικό mode. Νομίζω το raytracing θα κάνει καιρό να προσφέρει κάτι καλό εκτός και αν έρθει και στις κονσόλες. Συμφωνώ με πολλούς στο youtube που λένε περιμένετε τα reviews.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gdriver είπε

ρε παιδιά , η όλη αυτή η ιστορία δε σας θυμίζει λίγο πολύ το physics (δε θυμάμαι πως λεγόταν) , που κάποτε ήθελε αυτό το σύστημα και καλά δική του ξεχωριστή κάρτα και αργότερα η nvidia το ενσωμάτωσε στα απλά καταναλωτικά μοντέλα!!!! Και τότε ο ίδιος χαμός με τυμπανοκρουσίες και βαρύγδουπες ανακοινώσεις. Λίγα χρόνια μετά , θυμάστε το τραγικό διαφημιστικό ;;; reality redefined;; Κάθε φορά τα ίδια και τα ίδια και τρέξτε να αγοράσετε. Δε λέω πως αυτό το σύστημα μπορεί να προσφέρει κάτι αλλά αυτό το κάτι πιστεύω θα το δούμε σε βάθος χρόνου και όχι στην πρώτη του υιοθέτηση.

Ναι πιο συγκεκριμένα το PhysX ανήκε ως τεχνολογία σε μια εταιρία που λεγόταν Ageia (ακόμη έχω την κάρτα :P μια απο τις λίγες αγορές μου που μετάνιωσα :P και δεν φταίει η ίδια η κάρτα για αυτό ) 

 

Η Nividia την αγόρασε για να έχει αποκλειστικότητα και έβγαλε την AMD απο έξω απο τον χώρο (η οποία έκανε το δικό της opensource πρότυπο που δηλαδή μπορούσε να πάρει και η nvidia αν ήθελε χωρίς να πληρώσει κτλ) και επειδή δεν γίνεται να κάνεις πράματα μόνο για την μια εταιρία σαν προγραμματιστής πάτωσε το Physx 

Εν ολίγοις ο λόγος που τα παιχνίδια μας σήμερα έχουν περιορισμένο PhysX είναι επειδή μας το στέρησε η Nvidia για να έχει ανταγωνιστικό πλεονέκτημα έναντι στην AMD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, oktanio είπε

My bad

 


Να παω σε οφθαλμιατρο η να μαθω να διαβαζω ε;
Ασε ξερω, το πλεον ειναι ευκολο ειναι να κραζεις καθιστος και ποσο μαλλον πισω απο μια οθονη. :)


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, PeterMay είπε

Συμφωνα με ενα graph στην παρουσιαση, η RTX 2070 εχει διπλασιο performance απο την 1080 Ti. Τωρα το ποσο θα ισχυει αυτο, θα δειξει....

Ενα ειναι σιγουρο. Με την νεα γενια, μια 2060 θα καταστήσει στα 1080p τα 60fps για 15 χρονακια και βαλε...

Για το Ελλαντα που δε βλεπει πολυ 4K, τον δεσαμε τον γαιδαρο μας

Εδώ λέμε θα κοντράρει η 1080ti την 2080 και συ μιλάς για διπλάσια δύναμη???? Ακόμα δεν γεννήθηκε και Γιάννη τον βγάλατε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, Fortistis είπε

Το ray tracing είναι μία εκ των μεθόδων που υπάρχουν για να ανιχνεύεται/μοντελοποιείται η κίνηση μορίων (εναλλακτικά, είχε προταθεί και το beam tracing αλλά δεν ξέρω εάν χρησιμοποιείται για φως και εάν χρησιμοποιείται ακόμα). Χρησιμοποιείται σε πολλά πεδία, ένα εκ των οποίων και τα γραφικά. Συνεπώς, το ray tracing δεν αφορά μόνο το φως και δεν αφορά μόνο τα γραφικά. 

Τέλος, δεν είναι "τεχνική γραφικών" αλλά μέθοδος rendering. 

Αλλο raytracing εκείνο και άλλο στα γραφικά. Επειδη είναι η ιδια λέξη δεν σημαίνει ότι έχουν την παραμικρή σχέση.

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τετοιες τιμες κονσολα και παλι κονσολα...δινεις μια 400αρα και εχεις να παιζεις για μια 7ετια χωιρς να ανησυχεις αν μπορει η δε μπορει να σηκωσει τη νεα γενια η γραφικων σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, oktanio είπε

My bad

RTX OFF.                               RTX ON 

maxresdefault.jpg

Αυτό απλά κάποιος το έκανε στο Photoshop θάμπωσε την αριστερή μεριά και αύξησε τον κορεσμό στην δεξιά... 

Το GTA V μέχρι στιγμής δεν είναι στην λίστα των παιχνιδιών που θα υποστηρίζουν RTX έστω με patch.

 

13 λεπτά πριν, oktanio είπε

Κοίτα σαν αποτέλεσμα πάλι δεν το θεωρώ σωστό σαν εταιρία και πάλι η όπως το θες να το θέσεις και πάλι είναι κοντά 

Λογικά δεν θα έπρεπε να έχουμε αυτήν την διαφορά δηλαδή η εταιρεία δεν θα έπρεπε να αφήσει να γίνει θα έπρεπε έστω και η ποιο ακριβη 1070 να έχει μια καλή διαφορά με την φτηνή 1080 πάλι όμως εμένα τα νούμερα μου είναι τόσο κοντά όπως στο βίντεο 

Και βέβαια την βάζω 1070/1080 για πυρήνα εκτός από χρονισμους είναι σχεδόν ιδιες 

Εσύ το θεωρείς σωστό έστω μια OC 1070 να φτάνει μια στοκ 1080 

Εγώ είμαι κατά αυτού αδερφέ 

α) η 1070 ti ειναι σχεδόν όσο ακριβή ειναι η GTX 1080

 

https://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn-vga.html?keyphrase=GTX+1070+ti&order_by=pricevat&order_dir=asc

 

https://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn-vga.html?keyphrase=GTX+1080&order_by=pricevat&order_dir=asc

 

Β) όπως έγραψα και πριν κανονικά δεν ήταν στο πλάνο να υπάρξει 1070 ti απλά η Vega 56 είχε καλύτερες επιδόσεις απο την 1070 και είπαν να βγάλουν μια Ti για να "πατήσει" την vega 56 

 

γ) σου έδειξα πίνακα όπου δείχνει πως δεν ειναι ίδιες ούτε στους χρονισμούς ούτε γενικά η 1070 ti ξεti ειναι κομμένη έκδοση της GTX 1080

 

δ) Μια OC 1070 ti δεν έφτασε μια στοκ GTX 1080 και νομίζω μάλιστα ότι η strix ειναι πιο ακριβή φυσικά και δεν το θεωρώ σωστό όχι που ειναι κοντά αλλά πιο αργή αλλά που αντί να ρίξει την τιμή στην 1070 αποφάσισε η nvidia να βγάλει μια 1070ti στα ίδια σχεδόν λεφτά με την 1080

 

ε) Δεν είναι δικαιολογία ότι μπορείς να κάνεις OC στην 1070τι... γιατί 1) είναι ήδη με μεγάλο εργοστασιακό OC οπότε το παράθυρο είναι μικρότερο και αν είσαι τυχερός και έχεις καλό κομμάτι πάλι δεν θα πας πολύ ψηλότερα 2) και η 1080 επιδέχεται OC  και μάλιστα περισσότερο γιατί ειναι stock ίσως το cooler να θέλει άλλαγμα αλλά βρίσκεις στα ίδια λεφτά με την stock και custom εκδόσεις με καλύτερα cooler και εργοστασιακό OC.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Μάλλον δεν κατάλαβες τι εστί η αλλάγη από κλασικό rendering σε ray-tracing.

ηταν φοβερο απλα. ερωτευτικα οτι ειδα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...