Προς το περιεχόμενο

Η Nvidia επανεφηύρε τα γραφικά και ανακοίνωσε τις νέες GPUs GeForce RTX 2070, 2080 και 2080 Ti


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, gpapad20 είπε

Ναι αλλά δεν ξέρεις ποσό την πηρα...

😎😎😎🔫🔫🔫

άλλο αυτό τότε δεν θα βγεις χαμένος πάντως 800 δεν βλέπω να φεύγει αν και μακάρι εγώ δεν έχω να χάσω κάτι οπότε καλή σου επιτυχία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 413
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά γιατι έχετε κολλήσει μονο στο RT; Το να θέλει δηλαδή κάποιος τη νεα σειρά επειδή θέλει να παίζει οσο γινεται πιο κοντα 4Κ/60 fps δεν ισχύει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Κάτσε ρε συ. 499$ έχει MSRP. Μην κοιτάς το pre-order. Και όσον αφορά τα παιχνίδια, απλά θα σου θυμίσω ότι το IPHONE X έχει 1000 ευρώ με το 1/10000 της υπολογιστικής ισχύς της κάρτας και που στην ουσία οι περισσότερο το έχουν για browsing και calls..

Ένα Rolex 10.000+ με το 0,0001/10000 της υπολογιστικής ισχυης και πάει λέγοντας. 

Κάτι τέτοια σχόλια ανεβάζουν το κόστος της κάρτας γραφικών 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά Μην κάνετε pre-order μέχρι να δούμε πόσα απίδια πιάνει ο σάκος με τις πρώτες δοκιμες.

 

Όσο για το ότι είναι 10 φορές ποιο γρήγορες από την titan κλπ είμαι παπατζες του μάρκετινγκ και αναφέρεται στο RT. Τα παιχνίδια που παρουσίασαν βελτιώνουν σκιές και φωτισμό μόνο σε μερικές περιπτώσεις και σε όσους νομίζουν ότι θα δουν ρεαλιστικά γραφικά όπως το απόσπασμα του star wars ας κρατήσουν μικρό καλάθι. Η τεχνολογία αυτή μου αρέσει γιατί όταν κανείς developing κερδίζεις  πολύ χρόνο από τις τεχνικές που πρέπει να κάνεις για να φαίνετε σχετικά ρεαλιστικό. Σε αυτό τα πετάς και κάνει τα υπόλοιπα Στον αυτόματο με τους φωτισμούς σκιές κλπ (ποιο απλά δεν μπορώ.να το γράψω).

 

Σίγουρα η επόμενη γενιά θα είναι ποιο ολοκληρωμένη και απο τίτλους που πραγματικά θα βελτιώσουν τον ρεαλισμό. Σήμερα Κάπιος για να καταλάβει την διαφορά πρέπει να του υποδείξουν το τι να προσέξει για να δει τις διάφορες και οι ποιο πολλοί δεν θα καταλάβουν τίποτα.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, cmvrgr είπε

Παιδιά Μην κάνετε pre-order μέχρι να δούμε πόσα απίδια πιάνει ο σάκος με τις πρώτες δοκιμες.

 

Όσο για το ότι είναι 10 φορές ποιο γρήγορες από την titan κλπ είμαι παπατζες του μάρκετινγκ και αναφέρεται στο RT. Τα παιχνίδια που παρουσίασαν βελτιώνουν σκιές και φωτισμό μόνο σε μερικές περιπτώσεις και σε όσους νομίζουν ότι θα δουν ρεαλιστικά γραφικά όπως το απόσπασμα του star wars ας κρατήσουν μικρό καλάθι. Η τεχνολογία αυτή μου αρέσει γιατί όταν κανείς developing κερδίζεις  πολύ χρόνο από τις τεχνικές που πρέπει να κάνεις για να φαίνετε σχετικά ρεαλιστικό. Σε αυτό τα πετάς και κάνει τα υπόλοιπα Στον αυτόματο με τους φωτισμούς σκιές κλπ (ποιο απλά δεν μπορώ.να το γράψω).

 

Σίγουρα η επόμενη γενιά θα είναι ποιο ολοκληρωμένη και απο τίτλους που πραγματικά θα βελτιώσουν τον ρεαλισμό. Σήμερα Κάπιος για να καταλάβει την διαφορά πρέπει να του υποδείξουν το τι να προσέξει για να δει τις διάφορες και οι ποιο πολλοί δεν θα καταλάβουν τίποτα.

Και σου λεω οτι ειναι τοσο γρηγορη να την κανεις τι;Που θα τη βγαλεις τοση δυναμη;Σε 2Κ οθονη ή θα τα σκασεις παλι για να παρεις 4Κ 144Hz στα 2500 ευρω;

Κοινως πιαστο το αυγο και κουρευτο.Εμεις οι περιστασιακοι gamers ειχαμε συνηθισει με 600-700 ευρω να στηνουμε ολοκληρο κουτι.Τωρα αντε να φτασεις μεχρι την RAM .Εχει τρελλαθει η ""ελευθερη αγορα'' και γελαει με εμας τα κοροιδα.

2 ώρες πριν, TopicStrarter είπε

Εγώ φοβάμαι ότι τζάμπα ακονίζετε τα μαχαιροπίρουνα σας :P κάτι μου λέει ότι στο θέμα γραφικών χωρίς raytracing (= όλα τα παιχνίδια μέχρι σήμερα και σχεδόν όλα που θα βγούν άμεσα) θα ειναι η διαφορά μία ή η άλλη οπότε οι τιμές θα παραμείνουν ως έχουν για τις GTX 

 

και αν θες κιμπαριλίκια και να δεις raytracing τότε θα σκάς ένα primium sto ήδη primum price της GTX :P

Μακάρι να βγώ λάθος αλλά σε τέτοιες π@#@#ιές μας έχει συνηθίσει η nvidia τα τελευταία χρόνια .... 

Ετσι ακριβως ειναι φιλε.Κατσε να δουμε τα benchmarks σε πραγματικα-κανονικα παιχνιδια.Παντως για εμενα το ANTHEM,TOTAL WAR THREE KINGDOMS,CYBERPUNK 2077,BEYOND GOOD AND EVIL τιτλοι που με ενδιαφερουν και θα βγουν τα επομενα 1-2 χρονια ηδη βρισκονται στο τελικο σταδιο επεξεργασιας και δεν πιστευω οτι προλαβαινουν να ενσωματωσουν την εν λογω RT τεχνολογια,οποτε λεω αυτη τη γενια NVIDIA να την ''πηδηξω'' και να παω στην επομενη, οποτε βγει αυτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, xaratsi είπε

Έχουν ανακοινωθεί 21 τίτλοι απ ότι είδα για αρχή και βλέπουμε. 

Σίγουρα εκμετάλλευση παίζει λόγω σχετικού μονοπώλιου ειδικά στις high end κάρτες, που πρόσεξε δεν είναι ΜΟΝΟ για gamers αλλά και για παραγωγούς σινεμά κτλ που πλέον θα μπορούν να κάνουν σε χαμηλότερο κόστος και πιο γρήγορα τη δουλειά τους. 

Τα benchmarks φυσικά θα δώσουν την αλήθεια σε 1 μήνα και στη τελική αν υπάρξει απογοήτευση ή  μετάνοια αγοράς θα παίξει cancel ή μεταπώληση 

Εξου και ο χαμός σε όλα τα σαιτ που ξεπούλησαν σε λεπτά... 

Η τεχνολογία αυτή χρησιμοποιείται χρόνια στο cinema στα cartoon από Disney ,Pixar αλλά σε επίπεδο software τώρα με τις κάρτες γίνεται real time και πιο γρήγορα,σίγουρα θα βοηθήσει πολύ και θα δούμε ακόμα καλύτερες ταινίες.Στα παιχνίδια έγινε μεγάλη διαφήμιση και λογικό είναι να εξαφανιστουν οι καρτες και οι εταιρείες να σπεύσουν να κάνουν update στα παιχνίδια τους τώρα που πουλάει.θα πουλήσουν το ίδιο παιχνίδι δύο φορές.Το μόνο σίγουρο είναι ότι όταν βγαίνει μια καινούργια τεχνολογια,ένα καινούργιο μηχάνημα,το αφήνεις λίγο να δουλέψει και μετά αγοράζεις και σίγουρα θα είσαι ο κερδισμένος.Λογικα θα βγάλει και η amd αντίστοιχη πρόταση και καλό είναι να περιμςνεις.Αυτη τη στιγμή θα ευνοηθούν αυτοί που θέλουν να αγοράσουν 1080,1080 ti.αλλά βλέπω ότι ξεκίνησαν και οι υπερβολές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, xaratsi είπε

Έχουν ανακοινωθεί 21 τίτλοι απ ότι είδα για αρχή και βλέπουμε. 

Δεν ειναι ακριβώς έτσι...

https://nvidianews.nvidia.com/news/nvidia-rtx-platform-brings-real-time-ray-tracing-and-ai-to-barrage-of-blockbuster-games

11 το πολύ (γιατί κάποιοι απλά έχουν μικρά στοιχεία) θα έχουν RTX 

Τα υπόλοιπα υποστηρίζουν DLSS που είναι ένα πιο έξυπνο ΑΑ ή ίσως βοηθήσει στο BOT ΑΙ  το DLSS ειναι γενικά "deep learning" μέθοδοι που θα χρησιμοποιούν τα tensor cores.

και τα μισά απο όλα αυτά θα προστεθούν σαν Patch... Οπότε ας δούμε πρώτα την πράξη.... 

8 ώρες πριν, Retromaniac είπε

το IPHONE X έχει 1000 ευρώ με το 1/10000 της υπολογιστικής ισχύς της κάρτας

το 1/10000 πως προκύπτει; Έχει περίπου 2TeraFlops + 600 Gflops to AI τσιπάκι του...

 

Για την RTX δεν έχουμε νομίζω ακόμη νούμερα αλλά η GTX 1080 ti έχει 11 περίπου... 

Άρα το Iphone έχει περίπου το 1/5.... της ισχύς όχι το 1/10000

 

Επίσης όμως έχει και οθόνη και λειτουργικό σου δίνει πρεστίζ βγάζει φωτογραφίες βλέπεις βίντεο κτλ κτλ κτλ κτλ 

και αν πάμε σε κινέζικο (αλλά ποιοτικό και καλύτερων stats) η τιμή πέφτει παραπάνω ενώ η απόσταση μικρένει λιγάκι! :P 

..

..

Επεξ/σία από TopicStrarter
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, TopicStrarter είπε

Φίλε μου το ότι αποφάσισες να δώσεις 1000 ευρώ για να πάρεις μια GTX 1080ti ενώ το MSRP του ήταν $599 (520 ευρώ) αυτό ειναι δικό σου θέμα  φυσικά και απόδοση τιμή ειναι χάλια :D 

 

και επίσης πολύ αργά αποφάσισες να πουλήσεις ούτε 500 δεν κόβω να παίρνεις τώρα με τις καινούργιες όσοι μαζεύουν τόσα λεφτά θα πάνε εκει και αυτοί που ψάχνουν μεταχειρισμένο θα πιπιλίζουν τις RTX για επιχείρημα στο να πέσεις αλλιώς δεν παίρνουν...

 

Έκανες 2 κακές επιλογές αγοράς.  1η να την πάρεις τόσο ακριβά και 2η να την πουλήσεις τόσο αργά... 

 

Εγώ τις κάρτες που έχω τις παίρνω στο MSRP 

Νομιζω οτι κανεις λαθος στο πουλα-αγοραζε.Οι περισσοτεροι απο το σαιτ δεν ειναι εμποροι,  gamers-users ειναι.Δυστυχως μια απο τις παρενεργειες του σαιτ ειναι και αυτη.Με τις συνεχεις αγοραπωλησιες-αξιολογησεις κλπ φτασαμε να σκεφτομαστε σαν εμποροι που διαθετουμε ενα προιον προς πωληση.

Πιστευω οτι απλα πρεπει να περναμε την ωρα μας και οταν πραγματικα ερθει η ωρα για αναβαθμιση στο συστημα μας να προχωρουμε στην αγορα πωληση καινουργιου μεταχειρισμενου.Απλα αυτη η ωρα δεν ειναι καθε χρονο ή εξαμηνο οπως μας θελουν οι διαφορες εταιρειες και μεγαλα καταστηματα αλλα οταν το κρινει ο καθενας απο εμας αναλογα με την οικονομικη του κατασταση παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, manelys είπε

https://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn-vga.html?from=latest_keyphrases&keyphrase=gtx+1080&order_by=pricevat&order_dir=asc

Λοιπόν 495ευρώ η πρώτη 1080 που βγάζει το σκρούτζ μείων 30% τουλάχιστον για μεταχειρισμένο μας κάνει 346 ευρώ...

Αδερφέ ένα θα σου και ας  Με βρίσουν

η συγκεκριμένη 1080 που κοιτάς έχει απόδοση 1070 μη πω  λίγο πάνω από 1060 για τι θα είμαι κακος 

Καλή χρυση ή msi όμως από απόδοση μηδέν άστο 

Το έχω δει μετά μάτια μου 1080 msi βγάζω βάζω Asus strix 1070 είχα περισσότερα Fps μιλάω για ακριβά μοντέλα msi και στον ίδιο υπολογιστή 

Πάρε μια strix με κλειστά μάτια 

https://www.skroutz.gr/s/9306553/Asus-GeForce-GTX1080-8GB-ROG-Strix-90YV09M1-M0NM00.html

Άκουσε με αν θέλεις δεν αξίζει άλλη κάρτα εκτός strix 

Αν θέλεις περνεις μια 1070 strix που στην ουσία έχει απόδοση 1080 άλλων εταιριών 

Κάτι ακόμα όποιος θέλει με  ακούει με πιστεύει ή όχι 

Μιλάω άμεσα με σχεδιαστή σε εταιρία παιχνιδιών υπολογιστή σε 2 χρόνια θα έχουμε παιχνίδια που η σημερινή 1080 θα βγάζει 30-40 fps 

Αν και ανάλυση 4κ στην ουσία τόσο βγάζει τέλος πάντων 

Σε 2 χρονια θα είναι ποιο ρεαλιστικα τα γραφικά με βελτιωμένη απόδοση  θα βγάζει πάλι 30-40 fps για αυτο είναι νωρίς να μιλαμε για αναβάθμιση ακόμα άσε να πέσουν οι τιμές 

Καλύτερα του χρόνου και βλέπουμε θεωρώ ασκοπη την αγορά 1080 η συγκεκριμένη msi μακριά 

Κάτσε να δούμε τα bench 2080 να δούμε τι κάνει στα σημερινά παιχνίδια

Κάτσε να βγει το Anthem (παιχνίδι) να δούμε τι απαιτήσεις έχεις από γραφικά και βλέπουμε 

Πολύ λάθος κίνηση η αγορά κάρτας τώρα

Οδηγάω ελπίζω να βγαίνει άκρη στο κείμενο όμορφη μέρα να έχετε 

 

 

 

Επεξ/σία από oktanio
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, oktanio είπε

Αδερφέ ένα θα σου και ας  Με βρίσουν

η συγκεκριμένη 1080 που κοιτάς έχει απόδοση 1070 μη πω  λίγο πάνω από 1060 για τι θα είμαι κακος 

Καλή χρυση ή msi όμως από απόδοση μηδέν άστο 

Το έχω δει μετά μάτια μου 1080 msi βγάζω βάζω Asus strix 1070 είχα περισσότερα Fps μιλάω για ακριβά μοντέλα msi και στον ίδιο υπολογιστή 

Πάρε μια strix με κλειστά μάτια 

https://www.skroutz.gr/s/9306553/Asus-GeForce-GTX1080-8GB-ROG-Strix-90YV09M1-M0NM00.html

Άκουσε με αν θέλεις δεν αξίζει άλλη κάρτα εκτός strix 

Αν θέλεις περνεις μια 1070 strix που στην ουσία έχει απόδοση 1080 άλλων εταιριών 

Κάτι ακόμα όποιος θέλει με  ακούει με πιστεύει ή όχι 

Μιλάω άμεσα με σχεδιαστή σε εταιρία παιχνιδιών υπολογιστή σε 2 χρόνια θα έχουμε παιχνίδια που η σημερινή 1080 θα βγάζει 30-40 fps 

Αν και ανάλυση 4κ στην ουσία τόσο βγάζει τέλος πάντων 

Σε 2 χρονια θα είναι ποιο ρεαλιστικα τα γραφικά με βελτιωμένη απόδοση  θα βγάζει πάλι 30-40 fps για αυτο είναι νωρίς να μιλαμε για αναβάθμιση ακόμα άσε να πέσουν οι τιμές 

Καλύτερα του χρόνου και βλέπουμε θεωρώ ασκοπη την αγορά 1080 η συγκεκριμένη msi μακριά 

Κάτσε να δούμε τα bench 2080 να δούμε τι κάνει στα σημερινά παιχνίδια

Κάτσε να βγει το Anthem (παιχνίδι) να δούμε τι απαιτήσεις έχεις από γραφικά και βλέπουμε 

Πολύ λάθος κίνηση η αγορά κάρτας τώρα

Οδηγάω ελπίζω να βγαίνει άκρη στο κείμενο όμορφη μέρα να έχετε 

είδαν πουλάκια τα μάτια σου ή ήταν σε διαφορετικό σύστημα και κάποιο άλλο υποσύστημα έβγαζε bottleneck ή κάτι κάναντε λάθος (πχ δεν καθαρίσατε τους drivers με ddu και υπήρξε κάποιο conflict) ή και εγώ δεν ξέρω τι... 

 

η πιο φθηνή 1080 θα ειναι πιο γρήγορη απο την πιο ακριβή 1070.... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Nvidiaman είπε

 

31 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

 

 

31 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

είδαν πουλάκια τα μάτια σου ή ήταν σε διαφορετικό σύστημα και κάποιο άλλο υποσύστημα έβγαζε bottleneck ή κάτι κάναντε λάθος (πχ δεν καθαρίσατε τους drivers με ddu και υπήρξε κάποιο conflict) ή και εγώ δεν ξέρω τι... 

η πιο φθηνή 1080 θα ειναι πιο γρήγορη απο την πιο ακριβή 1070.... Λυπάμαι αλλά πουλάκια τα ματάκια μου δεν είδαν 

Αν νομίζεις ότι είχα bottleneck μάλλον υποτιμάς της γνώσης μου και όμως δεν είχα 

Το επίσημο driver είναι ίδιο και στην 1070-και στην 1080 με ελάχιστες διαφορές

Παρά αυτά ναι ξανά πέρασα τους drivers 

Αν δεν με πιστεύεις καλά κάνεις δικαίωμα σου

Ότι ώρα θες κερνάω καφέ να δεις μετά ματάκια σου μάλιστα να κάνεις εσύ την αλλαγή 

Η μόνη διαφορά ότι έχω δικό MoD bios Αποκλειστικά δικό μου bios  και πάλι έκανα το test με την μαμά bios 

Αν και καταλάθος έγινε corrupt την ώρα της εγκατάστασης και έμεινα χωρίς bios χωρίς να ξεκινάει καν η μητρική επρεπε να έχεις γνώσεις από SPI programmer με SOIC8 να την περάσω στην μητρική  αν γνωρίζεις από αυτά αλλά λέμε τώρα 

Και ξανά έτρεξα το τεστ ίδιο αποτέλεσμα και μίνι φτηνή 1080 είχε λιγότερη απόδοση από μια 1070 ακριβή έκδοση 

Δεν μου λες την βάση υποστήριξης ότι μια απλή 1080 δεν θα μπορούσε να είχε την απόδοση μια ακριβής 1070 το διάβασες κάπου αυτό έχεις τις 2 κάρτες σπίτι σου και λες αυτό έχεις κάνει το πειραμα 

 

Υπάρχει και YouTube να το δεις 

Πάντως ότι σπορεία έχεις αδερφέ χωρίς ειρωνια αδερφέ και με σεβασμό στο λέω ρωτάμε αν ξέρω σου απαντώ 

Επεξ/σία από oktanio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, oktanio said:

Αδερφέ ένα θα σου και ας  Με βρίσουν

η συγκεκριμένη 1080 που κοιτάς έχει απόδοση 1070 μη πω  λίγο πάνω από 1060 για τι θα είμαι κακος 

Καλή χρυση ή msi όμως από απόδοση μηδέν άστο 

Το έχω δει μετά μάτια μου 1080 msi βγάζω βάζω Asus strix 1070 είχα περισσότερα Fps μιλάω για ακριβά μοντέλα msi και στον ίδιο υπολογιστή 

Πάρε μια strix με κλειστά μάτια 

https://www.skroutz.gr/s/9306553/Asus-GeForce-GTX1080-8GB-ROG-Strix-90YV09M1-M0NM00.html

Άκουσε με αν θέλεις δεν αξίζει άλλη κάρτα εκτός strix 

Αν θέλεις περνεις μια 1070 strix που στην ουσία έχει απόδοση 1080 άλλων εταιριών 

Κάτι ακόμα όποιος θέλει με  ακούει με πιστεύει ή όχι 

Μιλάω άμεσα με σχεδιαστή σε εταιρία παιχνιδιών υπολογιστή σε 2 χρόνια θα έχουμε παιχνίδια που η σημερινή 1080 θα βγάζει 30-40 fps 

Αν και ανάλυση 4κ στην ουσία τόσο βγάζει τέλος πάντων 

Σε 2 χρονια θα είναι ποιο ρεαλιστικα τα γραφικά με βελτιωμένη απόδοση  θα βγάζει πάλι 30-40 fps για αυτο είναι νωρίς να μιλαμε για αναβάθμιση ακόμα άσε να πέσουν οι τιμές 

Καλύτερα του χρόνου και βλέπουμε θεωρώ ασκοπη την αγορά 1080 η συγκεκριμένη msi μακριά 

Κάτσε να δούμε τα bench 2080 να δούμε τι κάνει στα σημερινά παιχνίδια

Κάτσε να βγει το Anthem (παιχνίδι) να δούμε τι απαιτήσεις έχεις από γραφικά και βλέπουμε 

Πολύ λάθος κίνηση η αγορά κάρτας τώρα

Οδηγάω ελπίζω να βγαίνει άκρη στο κείμενο όμορφη μέρα να έχετε 

 

 

 

Αυτο που λες δεν ισχυει ουτε στο ελαχιστο ειχα 1080 aero(Απλη φθηνη υλοπ. blower style) και τωρα ειμαι με g1 gaming 1070 παντου ειχα παραπανω fps με την 1080 και ας εχω overcloked την 1070 και την 1080 stock

Επεξ/σία από Dimitrisha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Dimitrisha είπε

Αυτο που λες δεν ισχυει ουτε στο ελαχιστο ειχα 1080 aero(Απλη φθηνη υλοπ. blower style) και τωρα ειμαι με g1 gaming 1070 παντου ειχα παραπανω fps με την 1080 και ας εχω overcloked την 1070 και την 1080 stock

Μα είναι δυνατόν ρε φίλε το παιδί απλά δεν καταλαβαίνει πως δουλεύει το σύστημα  δεν υπήρξε ποτέ σε καμιά γενιά καρτών γραφικών περίπτωση που το μικρότερο τσιπάκι να ξεπερνάει το μεγαλύτερο... ειναι και αντίθετο με την λογική μιας και η μικρότερη κατηγορίας κάρτα είναι πετσοκομμένη έκδοση GPU της μεγαλύτερης κατηγορίας -λιγότερους πυρήνες λιγότερα shaders κτλ κτλ- 

1 ώρα πριν, oktanio είπε

Αν νομίζεις ότι είχα bottleneck μάλλον υποτιμάς της γνώσης μου και όμως δεν είχα 

Το επίσημο driver είναι ίδιο και στην 1070-και στην 1080 με ελάχιστες διαφορές

Παρά αυτά ναι ξανά πέρασα τους drivers 

Αν δεν με πιστεύεις καλά κάνεις δικαίωμα σου

Ότι ώρα θες κερνάω καφέ να δεις μετά ματάκια σου μάλιστα να κάνεις εσύ την αλλαγή 

Η μόνη διαφορά ότι έχω δικό MoD bios Αποκλειστικά δικό μου bios  και πάλι έκανα το test με την μαμά bios 

Αν και καταλάθος έγινε corrupt την ώρα της εγκατάστασης και έμεινα χωρίς bios χωρίς να ξεκινάει καν η μητρική επρεπε να έχεις γνώσεις από SPI programmer με SOIC8 να την περάσω στην μητρική  αν γνωρίζεις από αυτά αλλά λέμε τώρα 

Και ξανά έτρεξα το τεστ ίδιο αποτέλεσμα και μίνι φτηνή 1080 είχε λιγότερη απόδοση από μια 1070 ακριβή έκδοση 

Δεν μου λες την βάση υποστήριξης ότι μια απλή 1080 δεν θα μπορούσε να είχε την απόδοση μια ακριβής 1070 το διάβασες κάπου αυτό έχεις τις 2 κάρτες σπίτι σου και λες αυτό έχεις κάνει το πειραμα 

Υπάρχει και YouTube να το δεις 

Πάντως ότι σπορεία έχεις αδερφέ χωρίς ειρωνια αδερφέ και με σεβασμό στο λέω ρωτάμε αν ξέρω σου απαντώ 

τότε είδες αστράκια ρε φίλε τι καφέ να κεράσεις κτλ αυτό που λες αντιβαίνει κάθε κανόνα και λογική και μέτρηση που έχει γίνει ποτέ... 

εκτός όλων των τεχνικών λόγων.. μ@μ@κες ειναι στην nvidia να πουλάνε πιο φτηνά μια πιο γρήγορη κάρτα; μας έχουν συνηθίσει σε τέτοιες ευκαιρίες ποτέ;; χαρακτηριστικά απο μια πιο φθηνή κάρτα μπορεί να αφαιρέσουν όχι όμως να προσθέσουν! και η 1070τι δεν ήταν στα σχέδια να υπάρξει τελευταία βγήκε να χτυπήσει τις  Vega στην τιμή/απόδοση...  αλλιώς με την 1070 θα μας άφηναν σε τιμή κοντά σε αυτή που τώρα ειναι η 1070ti σιγά μην μας λειπόντουσαν... 

Ο μόνος λόγος για να παίζει αυτό που λες (αν δεν ειναι φταίξιμο δικό σου) ειναι να είναι ελαττωματική η συγκεκριμένη 1080 που έχεις ή έχεις κάτι άλλο ελαττωματικό στο PC πχ τροφοδοτικό. 

 

 

 

Βασικά να εδώ strix GTX 1070 ti vs stock GTX 1080... 

 

 

και εσύ λες πως είδες GTX 1070 όχι Ti να βγάζει περισσότερα frames απο την GTX 1080 με εργοστασιακό OC απο MSI....

 

 

,,

..

Επεξ/σία από TopicStrarter
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...