Προς το περιεχόμενο

Η Nvidia επανεφηύρε τα γραφικά και ανακοίνωσε τις νέες GPUs GeForce RTX 2070, 2080 και 2080 Ti


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, logistoulis είπε

Το metro που γενικά δε βλέπεται το Ray tracing το μάρανε...

Κοιταχτε για να μιλάμε και λίγο σοβαρά, αυτές τις παπατζες μην τις πιστεύετε όπως και οοολες τις αλλες παπατζες της πράσινης (δεν χρειάζεται να τις αναλύσω..) αν δεν μπορούν να γίνουν σε κονσόλα δηλαδή από την amd..

Κανένας σοβαρός dev δεν επενδύει αρκετά σε features που αφορούν το λιγότερο από το 1% των χρηστών όσα λεφτά και αν έχουν σκάσει..

Οπότε το μόνο που έχει σημασία είναι οι επιδόσεις που δίνουν παραπάνω οι νέες κάρτες σε σχέση με τις 100αρες, τα υπόλοιπα είναι μπαρμπουτσαλα..

Δυστυχώς δεν μπορώ να βρω λόγο να δικαιολογήσει το κόστος της μια ακριβή κάρτα εδώ και αρκετό καιρό, με το ζόρι δηλαδή το δικαιολογεί ακόμα και μια μεσαίου κόστους..

Σε "μελλοντικές" τεχνολογίες που δεν υπάρχουν ουσιαστικά ακόμα μιλάμε απλά για πέταμα χρημάτων

Δεν είναι μελοντικες τεχνολογίες. Είναι μια πάρα πολύ ώριμη τεχνολογία που χρησιμοποιείται χρονια και τώρα γίνεται realtime. Δεν είναι μια δοκιμή, είναι η ΑΝΑΠΌΦΕΥΚΤΗ εξέλιξη. Δεν υπάρχει ΑΛΛΟΣ τρόπος. Ξέρω πολλά χρόνια τι εστί raytracing. Διάβασε στο ίντερνετ να δεις ότι δεν είναι παπατζα..

Όσον αφορά την υποστήριξη, το directx έχει ήδη το API για raytracing και εκεί βασίστηκε η Nvidia. Γενιά με γενιά, θα βλέπεις ότι περισσότερα rtx units θα παίρνουν την θέση των "παλιών" πάνω στο τσιπ της κάρτας.

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Istros είπε

εχει βρει ευκαιρια η nvidia με το ντορο που εχει δημιουργηθει με το ray tracing και μιας και εχει και το μονοπωλειο σιγουρα θα το εκμεταλευτει για να πουλησει.θα πανε ολοι και θα αγορασουν μια καρτα για κατι ιπου δεν υπαρχει!και θα περιμενουν να βγει καποιος τιτλος που να το υποστηριζει.Υπομονη μεχρι να το δουμε στην πραξη στα παιχνιδια.Ο υπομονετικος δεν εκλαψε ποτε,ουτε η μανα του!

Έχουν ανακοινωθεί 21 τίτλοι απ ότι είδα για αρχή και βλέπουμε. 

Σίγουρα εκμετάλλευση παίζει λόγω σχετικού μονοπώλιου ειδικά στις high end κάρτες, που πρόσεξε δεν είναι ΜΟΝΟ για gamers αλλά και για παραγωγούς σινεμά κτλ που πλέον θα μπορούν να κάνουν σε χαμηλότερο κόστος και πιο γρήγορα τη δουλειά τους. 

Τα benchmarks φυσικά θα δώσουν την αλήθεια σε 1 μήνα και στη τελική αν υπάρξει απογοήτευση ή  μετάνοια αγοράς θα παίξει cancel ή μεταπώληση 

Εξου και ο χαμός σε όλα τα σαιτ που ξεπούλησαν σε λεπτά... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

 

Η τεχνολογία είναι σούπερ ώριμη και είναι ο ΜΟΝΟΣ τρόπος να βελτιωθούν και άλλο τα γραφικά γιατί με.το κλασικο rendering δεν μπορείς να έχει μαθηματικά και οπτικά πραγματικά ρεαλιστικα γραφικά.

Σούπερ ώριμη θα ήταν αν το υποστήριζαν και κάρτες της μεσαίας κατηγορίας , αν θέλει οποιαδήποτε high end για να τρέξει είναι σίγουρα ανώριμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Votritis είπε

Σούπερ ώριμη θα ήταν αν το υποστήριζαν και κάρτες της μεσαίας κατηγορίας , αν θέλει οποιαδήποτε high end για να τρέξει είναι σίγουρα ανώριμη

Δεν κατάλαβες τι εννοώ. Το raytracing σαν τεχνολογία rendering είναι σούπερ ώριμη. Τώρα ωριμάζει και το να γίνεται real time. Η αξία του πρώτου που λέω είναι ότι δεν δοκιμάζουμε κάτι να δούμε αν αξίζει. Το ξέρουμε ότι αξίζει και ότι είναι το καλύτερο. Αυτό που δοκιμάζουμε είναι να το κάνουμε realtime.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

.το κλασικο rendering δεν μπορείς να έχει μαθηματικά και οπτικά πραγματικά ρεαλιστικα γραφικά.

Πολλά καλά φέρνει το raytracing δεν λέω αλλά ας μην πάμε στο άλλο άκρο ότι δεν μπορούμε να έχουμε ρεαλιστικά γραφικά με κλασικό rendering απλά οι κονσόλες μας κρατάνε πίσω γιατί τα παιχνίδια πρέπει να τα παίζουν με τουλάχιστον 30 FPS



To 2013 https://www.nvidia.com/coolstuff/demos#!/lifelike-human-face-rendering

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φιλαράκι μου καλό αν ξοδεύες τον ίδιο χρόνο που έκανες για να σκεφτείς γράψεις το σχόλιο σου θα έβγαζες τόσα ώστε να μην σε νοιάζει να δώσεις 500,800 και 1000 για την νέα..... οποία είναι αυτη

Επεξ/σία από gpapad20
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Παίζει να τα είπες όλα λάθος.

Το raytracing χρησιμοποιείται δεκαετίες στο σινεμά.

Η παρουσίαση είχε ήδη τρεις ΑΑΑ τίτλους που χρησιμοποιείται ήδη το raytracing, tomb raider, metro και bf.

Η τεχνολογία είναι σούπερ ώριμη και είναι ο ΜΟΝΟΣ τρόπος να βελτιωθούν και άλλο τα γραφικά γιατί με.το κλασικο rendering δεν μπορείς να έχει μαθηματικά και οπτικά πραγματικά ρεαλιστικα γραφικά.

στο εχω ξαναπει το ray tracing χρησιμοποιηται στο cinema με χρηση software τωρα θα ειναι πιο ευκολο για τους δημιουργους ταινιων που αυτη τη δουλεια θα την κανει η καρτα.

οι τιτλοι αυτοι ποτε θε κυκλοφορησουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, gpapad20 είπε

Φιλαράκι μου καλό αν ξοδεύες τον ίδιο χρόνο που έκανες για να σκεφτείς γράψεις το σχόλιο σου θα έβγαζες τόσα ώστε να μην σε νοιάζει να δώσεις 500,800 και 1000 για την νέα..... οποία είναι αυτη

 

Και όλα τα λεφτά του κόσμου να είχα 1200 ευρώ δεν θα έσκαγα για την RTX 2080ti προτιμώ να πάρω Vega 64 σε πεσμένη τιμή. 

Η τιμή για εμένα ειναι δευτερεύον παράγοντας (σε φυσιολογικά πλαίσια δεν ειμαι Ωνάσης) αυτό που κοιτάω ειναι πρώτα το πηλίκο  απόδοση/τιμή και μετά τιμή εμπορίου/πραγματικό κόστος αν κάτι απο αυτά τα δύο ξεφεύγει δεν το αγοράζω και ας μπορώ εκτός αν πραγματικά το χρειάζομαι για να κάνω την δουλειά μου και δεν υπάρχει άλλος τρόπος αλλά θα κάνω το παν να βρω εναλλακτική πρώτα. 

 

και τέλος τι θες να πεις; που διαφωνείς δηλαδή; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα λόγια είναι περιττά ,,,, όχι για τις καινούργιες gpu αλλά για τις τιμές σε gtx 1080 και gtx 1080 ti ,,,,, οι περισσότεροι stadard αυτό περιμένουμε 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

Και όλα τα λεφτά του κόσμου να είχα 1200 ευρώ δεν θα έσκαγα για την RTX 2080ti προτιμώ να πάρω Vega 64 σε πεσμένη τιμή. 

Η τιμή για εμένα ειναι δευτερεύον παράγοντας (σε φυσιολογικά πλαίσια δεν ειμαι Ωνάσης) αυτό που κοιτάω ειναι πρώτα το πηλίκο  απόδοση/τιμή και μετά τιμή εμπορίου/πραγματικό κόστος αν κάτι απο αυτά τα δύο ξεφεύγει δεν το αγοράζω και ας μπορώ εκτός αν πραγματικά το χρειάζομαι για να κάνω την δουλειά μου και δεν υπάρχει άλλος τρόπος αλλά θα κάνω το παν να βρω εναλλακτική πρώτα. 

και τέλος τι θες να πεις; που διαφωνείς δηλαδή; 

Δες τι πουλάω τότε γιατί απόδοση/τιμή μάλλον έχει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Plig88 είπε

Τα λόγια είναι περιττά ,,,, όχι για τις καινούργιες gpu αλλά για τις τιμές σε gtx 1080 και gtx 1080 ti ,,,,, οι περισσότεροι stadard αυτό περιμένουμε 

Εγώ φοβάμαι ότι τζάμπα ακονίζετε τα μαχαιροπίρουνα σας :P κάτι μου λέει ότι στο θέμα γραφικών χωρίς raytracing (= όλα τα παιχνίδια μέχρι σήμερα και σχεδόν όλα που θα βγούν άμεσα) θα ειναι η διαφορά μία ή η άλλη οπότε οι τιμές θα παραμείνουν ως έχουν για τις GTX 

 

και αν θες κιμπαριλίκια και να δεις raytracing τότε θα σκάς ένα primium sto ήδη primum price της GTX :P

Μακάρι να βγώ λάθος αλλά σε τέτοιες π@#@#ιές μας έχει συνηθίσει η nvidia τα τελευταία χρόνια .... 

Επεξ/σία από TopicStrarter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Δεν είναι μελοντικες τεχνολογίες. Είναι μια πάρα πολύ ώριμη τεχνολογία που χρησιμοποιείται χρονια και τώρα γίνεται realtime. Δεν είναι μια δοκιμή, είναι η ΑΝΑΠΌΦΕΥΚΤΗ εξέλιξη. Δεν υπάρχει ΑΛΛΟΣ τρόπος. Ξέρω πολλά χρόνια τι εστί raytracing. Διάβασε στο ίντερνετ να δεις ότι δεν είναι παπατζα..

Όσον αφορά την υποστήριξη, το directx έχει ήδη το API για raytracing και εκεί βασίστηκε η Nvidia. Γενιά με γενιά, θα βλέπεις ότι περισσότερα rtx units θα παίρνουν την θέση των "παλιών" πάνω στο τσιπ της κάρτας.

Νιώθω ότι μιλάς για το μέλλον

 

2070 και πάνω δεν είναι το παρόν ούτε πρόκειται να γίνει σύντομα

 

Δε λέω ότι δεν θα γίνουν όλα αυτά που λες,  απλά δεν έχει κανένα νόημα στο άμεσο μέλλον να δώσει κανείς χρήματα για κάτι που θα είναι στάνταρ σε κάποια χρόνια για να δει μια πρόωρη εκτέλεση σε τίτλους με μέτρια γραφικά (όπως το metro που με έκανε να απαντήσω αρχικά στο σχόλιο σου).

 

Επίσης θα το ξαναπώ, ότι μπορει η nv όντως να είδε το μέλλον, αλλά είτε μιλάμε για physx είτε για gameworks είδαμε πόσο ανούσιες ειναι οι αποκλειστικές της, μόνο προς τέρψη των fanboys

 

Οπότε επιμένω ότι αν κάτι δεν μπορεί να το κάνει το PS pro ας πούμε, απλά δεν έχει νόημα

 

Όταν και αν θα μπορεί να το κάνει το ps5 ή ο διάδοχος του scorpio ξαναμιλαμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gpapad20 είπε

Δες τι πουλάω τότε γιατί απόδοση/τιμή μάλλον έχει 

Φίλε μου το ότι αποφάσισες να δώσεις 1000 ευρώ για να πάρεις μια GTX 1080ti ενώ το MSRP του ήταν $599 (520 ευρώ) αυτό ειναι δικό σου θέμα  φυσικά και απόδοση τιμή ειναι χάλια :D 

 

και επίσης πολύ αργά αποφάσισες να πουλήσεις ούτε 500 δεν κόβω να παίρνεις τώρα με τις καινούργιες όσοι μαζεύουν τόσα λεφτά θα πάνε εκει και αυτοί που ψάχνουν μεταχειρισμένο θα πιπιλίζουν τις RTX για επιχείρημα στο να πέσεις αλλιώς δεν παίρνουν...

 

Έκανες 2 κακές επιλογές αγοράς.  1η να την πάρεις τόσο ακριβά και 2η να την πουλήσεις τόσο αργά... 

 

Εγώ τις κάρτες που έχω τις παίρνω στο MSRP 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Retromaniac είπε

Παίζει να τα είπες όλα λάθος. :P

Το raytracing χρησιμοποιείται δεκαετίες στο σινεμά.

Η παρουσίαση είχε ήδη τρεις ΑΑΑ τίτλους που χρησιμοποιείται ήδη το raytracing, tomb raider, metro και bf και έδειξε με ποιο τρόπο στην παρουσίαση. (Την είδες;)

Η τεχνολογία είναι σούπερ ώριμη και είναι ο ΜΟΝΟΣ τρόπος να βελτιωθούν και άλλο τα γραφικά γιατί με.το κλασικο rendering δεν μπορείς να έχει μαθηματικά και οπτικά πραγματικά ρεαλιστικα γραφικά.

https://www.theverge.com/2015/8/3/9090741/disney-technology-animation-big-hero-6

https://www.disneyanimation.com/technology/innovations/hyperion

Λογικο να υπαρχει το light rendering η ray tracing χρονια στο cinema.Καπως επρεπε να αποδωσουν το φωτισμο στα cartoon.Μονο software υπηρχε για το light rendering στις ταινιες.

Η hyperion engine εκανε το light rendering στις ταινιες της Disney και υπηρχε ολοκληρη ομαδα γι αυτο.Τωρα θα το κανει μια καρτα και θα το κανει real time.

Τρεχουν και οι εταιρειες τωρα να εκμεταλευτουν το ντορο που γινεται να επανακυκλοφορησουν τα παιχνιδια τους με σκιες και φωτισμο να πουλησουν το ιδιο παιχνιδι δυο φορες!!Η μηπως θα το διαθεσουν ως Update σε οσους εχουν αγορασει το παιχνιδι?Οσοι ειναι εξυπνοι θα περιμενουν λιγο ακομα,οι υπολοιποι PRE-OREDER NOW

Επεξ/σία από Istros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

Φίλε μου το ότι αποφάσισες να δώσεις 1000 ευρώ για να πάρεις μια GTX 1080ti ενώ το MSRP του ήταν $599 (520 ευρώ) αυτό ειναι δικό σου θέμα  φυσικά και απόδοση τιμή ειναι χάλια :D 

και επίσης πολύ αργά αποφάσισες να πουλήσεις ούτε 500 δεν κόβω να παίρνεις τώρα με τις καινούργιες όσοι μαζεύουν τόσα λεφτά θα πάνε εκει και αυτοί που ψάχνουν μεταχειρισμένο θα πιπιλίζουν τις RTX για επιχείρημα στο να πέσεις αλλιώς δεν παίρνουν...

Έκανες 2 κακές επιλογές αγοράς.  1η να την πάρεις τόσο ακριβά και 2η να την πουλήσεις τόσο αργά... 

Εγώ τις κάρτες που έχω τις παίρνω στο MSRP 

Ναι αλλά δεν ξέρεις ποσό την πηρα..

και δεύτερον η αντίστοιχη σε επιδόσεις θε χει 250-300 πάνω από όσο πουλάω 

😎😎😎🔫🔫🔫

Επεξ/σία από gpapad20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...