Προς το περιεχόμενο

Η Nvidia επανεφηύρε τα γραφικά και ανακοίνωσε τις νέες GPUs GeForce RTX 2070, 2080 και 2080 Ti


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, TopicStrarter είπε

ρε συγγνώμη κιόλας φίλε μου φαίνεται ότι είσαι αφελής ή τυφλωμένος οπαδός....

 

α) Τι ήθελες να πει ο CEO της Nvidia ;; Για να πιάσουμε short τους guilible το κάναμε;

β) To ότι μπήκαν στον κόπο δημοσιογράφοι να τον ρωτήσουν αυτό ακριβώς το πράμα = δεν μου φάνηκε μόνο εμένα έτσι δηλαδή αλλά σε αρκετό κόσμο έτσι ώστε να γίνει άξιο λόγου συνέντευξης! δεν σου έκανε καμία εντύπωση;;; 

φίλος, καταλαβαίνουμε ότι είναι δύσκολο αλλά προσπάθησε :
Παιδιά, έκανα λάθος. Δυσκολεύομαι να το παραδεχτώ λόγω εγωισμού γιατί έχω συνηθίσει όταν λές κάτι να το υποστηρίζω και ας είναι λάθος και μου το λένε όλοι και προσπαθώ να τους πείσω αλλά κάνω αργά βήματα να το βελτιώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 413
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η αναβάθμιση είναι τεράστια. Πέρα από το RT unit όλες πλέον (δεν είμαι σίγουρος για την 2070) έχουν tensor cores που μέχρι τώρα είχε μόνο η TITAN V.
Αυτό για όσους ασχολούνται με AI είναι τεράστια αύξηση στην ταχύτητα (ως και x10) που πρίν έπρεπε να δώσεις τα 3000+ για την TITAN.
Η 2080Τi εχε 576 tensor cores και η 2080 384 , σε σχέση με τα 640 της TITAN V

Φυσικά θα έχει και στο gaming AI μεγάλη επίδραση, αφού και το inference time θα πέσει δραματικά πράγμα που σημαίνει οτι ένα παιχνίδι θα μπορεί να χρησιμοποιεί και το RT subsystem και τα Tensor Cores παράλληλα.

Η αναβάθμιση είναι εξωφρενικά μεγάλη και όπως είδαμε και στην προηγούμενη γενιά οι τιμές δεν πολυέπεσαν κατα τον χρόνο ζωής τους.


Άσχετο, αλλά το demo με το Star Wars like Robot που γίνετε με την Quadro απλά τα σπάει. Αυτό μας δείχνει τι θα δούμε σε 1-2 γενιές καρτών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, buffos είπε

Η αναβάθμιση είναι τεράστια. Πέρα από το RT unit όλες πλέον (δεν είμαι σίγουρος για την 2070) έχουν tensor cores που μέχρι τώρα είχε μόνο η TITAN V.
Αυτό για όσους ασχολούνται με AI είναι τεράστια αύξηση στην ταχύτητα (ως και x10) που πρίν έπρεπε να δώσεις τα 3000+ για την TITAN.
Η 2080Τi εχε 576 tensor cores και η 2080 384 , σε σχέση με τα 640 της TITAN V

Φυσικά θα έχει και στο gaming AI μεγάλη επίδραση, αφού και το inference time θα πέσει δραματικά πράγμα που σημαίνει οτι ένα παιχνίδι θα μπορεί να χρησιμοποιεί και το RT subsystem και τα Tensor Cores παράλληλα.

Η αναβάθμιση είναι εξωφρενικά μεγάλη και όπως είδαμε και στην προηγούμενη γενιά οι τιμές δεν πολυέπεσαν κατα τον χρόνο ζωής τους.


Άσχετο, αλλά το demo με το Star Wars like Robot που γίνετε με την Quadro απλά τα σπάει. Αυτό μας δείχνει τι θα δούμε σε 1-2 γενιές καρτών.

ας δούμε bencmarks πρώτα γιατί στην παρουσίαση ειδα framedrops σε κάποια μικρά σημεία που έβαζε RTX (μπορεί βέβαια να μου φαίνεται η το stream να φταίει κτλ) και γενικά αν ήταν τόσο μεγάλη η αναβάθμιση θα μας δείχνανε FPS όπως κάνανε σε κάθε άλλη παρουσίαση κάρτας ever.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά , η όλη αυτή η ιστορία δε σας θυμίζει λίγο πολύ το physics (δε θυμάμαι πως λεγόταν) , που κάποτε ήθελε αυτό το σύστημα και καλά δική του ξεχωριστή κάρτα και αργότερα η nvidia το ενσωμάτωσε στα απλά καταναλωτικά μοντέλα!!!! Και τότε ο ίδιος χαμός με τυμπανοκρουσίες και βαρύγδουπες ανακοινώσεις. Λίγα χρόνια μετά , θυμάστε το τραγικό διαφημιστικό ;;; reality redefined;; Κάθε φορά τα ίδια και τα ίδια και τρέξτε να αγοράσετε. Δε λέω πως αυτό το σύστημα μπορεί να προσφέρει κάτι αλλά αυτό το κάτι πιστεύω θα το δούμε σε βάθος χρόνου και όχι στην πρώτη του υιοθέτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gdriver είπε

ρε παιδιά , η όλη αυτή η ιστορία δε σας θυμίζει λίγο πολύ το physics (δε θυμάμαι πως λεγόταν) , που κάποτε ήθελε αυτό το σύστημα και καλά δική του ξεχωριστή κάρτα και αργότερα η nvidia το ενσωμάτωσε στα απλά καταναλωτικά μοντέλα!!!! Και τότε ο ίδιος χαμός με τυμπανοκρουσίες και βαρύγδουπες ανακοινώσεις. Λίγα χρόνια μετά , θυμάστε το τραγικό διαφημιστικό ;;; reality redefined;; Κάθε φορά τα ίδια και τα ίδια και τρέξτε να αγοράσετε. Δε λέω πως αυτό το σύστημα μπορεί να προσφέρει κάτι αλλά αυτό το κάτι πιστεύω θα το δούμε σε βάθος χρόνου και όχι στην πρώτη του υιοθέτηση.

Την Aegeia ή κάπως έτσι. Με τις τιμές που χρεώνει τους αγαπημένους του nvidiots , όπως τους είχε πει κι ο ίδιος, ο κοντοπίθαρος το επόμενο δερμάτινο θα το κάνει από δικό του κλωνοποιημένο δέρμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TopicStrarter είπε

Μα είναι δυνατόν ρε φίλε το παιδί απλά δεν καταλαβαίνει πως δουλεύει το σύστημα  δεν υπήρξε ποτέ σε καμιά γενιά καρτών γραφικών περίπτωση που το μικρότερο τσιπάκι να ξεπερνάει το μεγαλύτερο... ειναι και αντίθετο με την λογική μιας και η μικρότερη κατηγορίας κάρτα είναι πετσοκομμένη έκδοση GPU της μεγαλύτερης κατηγορίας -λιγότερους πυρήνες λιγότερα shaders κτλ κτλ- 

τότε είδες αστράκια ρε φίλε τι καφέ να κεράσεις κτλ αυτό που λες αντιβαίνει κάθε κανόνα και λογική και μέτρηση που έχει γίνει ποτέ... 

εκτός όλων των τεχνικών λόγων.. μ@μ@κες ειναι στην nvidia να πουλάνε πιο φτηνά μια πιο γρήγορη κάρτα; μας έχουν συνηθίσει σε τέτοιες ευκαιρίες ποτέ;; χαρακτηριστικά απο μια πιο φθηνή κάρτα μπορεί να αφαιρέσουν όχι όμως να προσθέσουν! και η 1070τι δεν ήταν στα σχέδια να υπάρξει τελευταία βγήκε να χτυπήσει τις  Vega στην τιμή/απόδοση...  αλλιώς με την 1070 θα μας άφηναν σε τιμή κοντά σε αυτή που τώρα ειναι η 1070ti σιγά μην μας λειπόντουσαν... 

Ο μόνος λόγος για να παίζει αυτό που λες (αν δεν ειναι φταίξιμο δικό σου) ειναι να είναι ελαττωματική η συγκεκριμένη 1080 που έχεις ή έχεις κάτι άλλο ελαττωματικό στο PC πχ τροφοδοτικό. 

Βασικά να εδώ strix GTX 1070 ti vs stock GTX 1080... 

και εσύ λες πως είδες GTX 1070 όχι Ti να βγάζει περισσότερα frames απο την GTX 1080 με εργοστασιακό OC απο MSI....

,,

..

Όπως σωστά έδειξες η διαφορά είναι ελάχιστη 4fps 

8 fps 

Ανέβασε λίγο ακόμα χρόνους να δεις πόσο καλύτερα μπορεί να πάει 

Σκέψου λίγο πριν απλά προσπάθεις να με βγάλεις λάθος 

Νη διαφορά ήταν τόσο μικρή εσύ έβαλες το βίντεο 

Λογισμικά oficial Benchmark ναι δεν θα αφήσει μια 1070 να βγάλει παραπάνω από μια 1080 

Βάλε ένα unofficial bench να δεις 

Και σε κατά ρωταω το έχεις δοκιμάσει σπίτι ή όχι ??

6 λεπτά πριν, Silverage είπε

Θα αξίζει άραγε η αλλαγή απο 980ti σε 2070;

Λόγο ονόματος πυρήνα και μόνο ενώ μια χαρά θα σηκώνει τα παιχνίδια δεν θα είναι στην λίστα των παιχνιδιών ώστε να παίξει 100%

Τι θέλω να πω η 980 είναι μια δυνατή κάρτα αυτό που την κάνει να δείχνει λίγα fps είναι κύριος το όνομα στο πρόγραμμα που στην ουσία κανονικά βγάζει μεγαλύτερη απόδοση από αυτή που δείχνουν τα πράγματα

Ελπίζω να με κατάλαβες 

Αλλά περίμενε να δούμε από κοντά τι θα κάνει η 2080 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, oktanio είπε

Όπως σωστά έδειξες η διαφορά είναι ελάχιστη 4fps 

8 fps 

Ανέβασε λίγο ακόμα χρόνους να δεις πόσο καλύτερα μπορεί να πάει 

Σκέψου λίγο πριν απλά προσπάθεις να με βγάλεις λάθος 

Νη διαφορά ήταν τόσο μικρή εσύ έβαλες το βίντεο 

Λογισμικά oficial Benchmark ναι δεν θα αφήσει μια 1070 να βγάλει παραπάνω από μια 1080 

Βάλε ένα unofficial bench να δεις 

Και σε κατά ρωταω το έχεις δοκιμάσει σπίτι ή όχι ??

ρε φίλε απλά δεν καταλαβαίνεις τίποτα μάλλον. 

Αυτή η μικρή διαφορά που λες ειναι επειδή βάζεις μια 1070 Ti  με OC ενάντια με την STOCK GTX 1080 Χωρίς OC

 

και πάλι η GTX 1080 ειναι πιο γρήγορη φυσικά! 


και εσύ λες πως μια σκέτη 1070 (όχι Ti) έβγαζε περισσότερα  FPS απο μια GTX 1080 της MSI που όποια έκδοση και αν ήταν ένα μικρό OC θα το είχε!!!! 

 

 

Σε περίπτωση που συνεχίζεις να μην καταλαβαίνεις σου λέω ότι δεν έπρεπε καν να στείλεις αυτή την απάντηση. 

 

17 λεπτά πριν, oktanio είπε

Και σε κατά ρωταω το έχεις δοκιμάσει σπίτι ή όχι ??

Όχι γιατί δεν έχω 1070 αλλά έχω δει 1070 μπροστά και πραγματικά δεν έχει νόημα να το συζητάμε έχει λιγότερα cudacores (και πολλά άλλα) ρε φίλε δεν γίνεται να ειναι ταχύτερη εφόσον με τον ίδιο driver έχει λιγότερους πυρήνες δεν ξέρω πως αλλιώς να στο πω... 

TI_1.jpg?zoom=2.625&ssl=1

Ασχολούμαι με τα PC παλιότερα επαγγελματικά στον χώρο του ΙΤ και πλέον ερασιτεχνικά μάλλον απο πριν γεννηθείς ανάλογα την ηλικία σου αλλά δεν χρειάζεται κάποιος να έχει την εμπειρία μου για να καταλάβει ότι λες κάτι εντελώς εξωπραγματικό. 


Φιλική συμβουλή εφόσον είναι έτσι όπως τα λες (βλέπεις περισσότερα FPS και δεν κάνεις κάτι λάθος ) προσπάθησε να δανειστείς ένα σχετικά καινούργιο τροφοδοτικό μάρκας αν πάλι η 1080 έχει λιγότερα FPS απο την 1070 τότε ειναι ελαττωματική η κάρτα (επαναλαμβάνω ΑΝ δεν κάνεις κάτι λάθος εσύ ή δεν έχουν θέμα τα windows) 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σταθώ κάπου αλλού. Σε μια πλακέτα 2,75 χ 2,75 εκατοστά χώρεσαν 18,6 δισεκατομμύρια ημιαγωγούς. Απλά ασύλληπτο!  Θυμάμαι σαν τώρα τα walky tolky που είχα αγοράσει μικρός κάπου στο 1980 που γράφαν με μεγάλα γράμματα στο κουτί τους 5 transistors! Που φτάσαμε ρε παιδιά. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφερουσες οι νεες καρτες, αλλα θα παραμεινω σε EVGA GTX 1080 Ti SLI setup μεχρι να περασει καποιο διαστημα και να δω τι κανουν στην πραξη.

Να δουμε σε ωμη δυναμη τι κανουν γιατι με νοιαζουν τα fps περισσοτερο και λιγοτερο τα υπολοιπα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...