Προς το περιεχόμενο

Δεν καταλαβαίνω τα γαλλικά όταν τα ακούω


kolumvitis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μέσα στο σπίτι δε μιλούσες γαλλικά με τον μπαμπά σου; Εκτός αν δε μεγαλώσατε μαζί κι αυτός έμενε Γαλλία. Κι εγώ σαν και εσένα είμαι. Σκέψου ότι έχω μείνει και κάποιους μήνες Γαλλία αλλά δεν είδα κάποια βελτίωση. Απλά ένιωθα σαν ηλίθια όταν μου μιλούσαν. Με Β2 ήμουν κι εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 λεπτά πριν, μπιπ μπιπ είπε

Μέσα στο σπίτι δε μιλούσες γαλλικά με τον μπαμπά σου; Εκτός αν δε μεγαλώσατε μαζί κι αυτός έμενε Γαλλία. Κι εγώ σαν και εσένα είμαι. Σκέψου ότι έχω μείνει και κάποιους μήνες Γαλλία αλλά δεν είδα κάποια βελτίωση. Απλά ένιωθα σαν ηλίθια όταν μου μιλούσαν. Με Β2 ήμουν κι εγώ.

Όχι δε μεγάλωσα μαζί του. Αν μεγάλωνα σε σπίτι που μου μίλαγαν όλη μέρα γαλλικά και ήμουν στη φάση που είμαι τώρα θα πίστευα ότι μου είχαν κάνει λοβοτομή :P
Εμένα με βοήθησε το ότι μίλαγα με Γάλλους κάπου στο Β1 όπου θεωρώ ότι δε θα έπαιρνα ποτέ το Β2 χωρίς τον πατέρα μου και κάποιους άλλους. Και έχω καλή προφορά νομίζω γιατί όλο με διορθώναν και αρκετούς ήχους που είναι δύσκολοι για τους Έλληνες τους έχω φτιάξει. Τώρα προσπαθώ να μαζέψω κανά φράγκο να κάνω μαθήματα για C1 μπας και δώσω sorbonne η dalf.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε περισσότερη παρέα με τον μπαμπά σου, επίσης βλέπε ταινίες και σειρές. Τέλος μήπως να πας και φροντιστήριο για το C2; Κι εγώ το σκέφτομαι φέτος να τα προχωρήσω τα γαλλικά, αν και δεν είμαι 18.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, μπιπ μπιπ είπε

Τότε περισσότερη παρέα με τον μπαμπά σου, επίσης βλέπε ταινίες και σειρές. Τέλος μήπως να πας και φροντιστήριο για το C2; Κι εγώ το σκέφτομαι φέτος να τα προχωρήσω τα γαλλικά, αν και δεν είμαι 18.

Κάνω "παρέα" αλλά δε φτάνει. Πιστεύω ότι με ένα δάσκαλο θα ήταν πολύ καλύτερα και απλά να με βοηθούσε εκείνος σε προφορά κτλ.. γιατί μεσω υπολογιστή δύσκολο.. και C2 θα ήθελα αλλά θέλω να ξεκινήσω πρώτα με το C1 μηπως τα βρω σκούρα στο C2. Αλλά δεν ξέρω και από τιμές τι παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα είσαι τέρμα Γάλλος. Μήπως να πας στη Γαλλία; Βρίσκεις μια δουλειά κιόλας και τα τελειοποιείς με τον καιρό. Αφού έχεις και συγγενείς εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει αλλος τροπος απο την καθημερινη τριβη με την γλωσσα. Με λιγα λογια η καλυτερη λυση ειναι να περασεις λιγο(αρκετο) χρονο στη γαλλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, μπιπ μπιπ είπε

Άρα είσαι τέρμα Γάλλος. Μήπως να πας στη Γαλλία; Βρίσκεις μια δουλειά κιόλας και τα τελειοποιείς με τον καιρό. Αφού έχεις και συγγενείς εκεί.

Έψαχνα κάτι σε erasmus γιατί είμαι φοιτητής και δεν μπορώ απλά να τα αφήσω όλα και να πάω στη Γαλλία (αν και ένα κομμάτι μου το θέλει αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία)

9 λεπτά πριν, Capt.staros είπε

Δεν υπαρχει αλλος τροπος απο την καθημερινη τριβη με την γλωσσα. Με λιγα λογια η καλυτερη λυση ειναι να περασεις λιγο(αρκετο) χρονο στη γαλλια.

Συμφωνώ απόλυτα αλλά επειδή δε θα γίνει αυτό φέτος κατά πάσα πιθανότητα λέω να μάθω γαλλικά εδώ μέχρι να πάω εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...