Προς το περιεχόμενο

Δεν καταλαβαίνω τα γαλλικά όταν τα ακούω


kolumvitis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, *nenya* said:

Κι εγώ το B2 έχω στα γαλλικά εδώ και πάνω από 15 χρόνια...και θα μπορούσα νά'χα ξεχάσει κάθε λέξη. ΟΜΩΣ οι γαλλικές ταινίες μ'έσωσαν, όπως και η παρακολούθηση εκπομπών και ειδήσεων στο TV5. Αν τ'αφήσεις θα σ'αφήσει!
Είναι κι ένα φιλικό μου ζευγάρι [Ελληνίδα με Γάλλο] που μιλάμε στα Γαλλικά όταν τους πετυχαίνω, έτσι για εξάσκηση.

Μερικές γαλλικές ταινίες:

~Taxi (1998)
~Intouchables (2011)
~Les Choristes (2004)
~Le mépris (1963)
~Ne le dis à personne (2006)
~Au hasard Balthazar (1966)
~Paris, Je T'aime (2006) [αυτή δεν είναι μόνο στα Γαλλικά όμως]

Taxi ρε φίλε. ταινιάρες. Θα το βάλω σήμερα. Μαραθώνιο ταξί. Θα θυμηθώ και εγώ τα γαλλικά μου μου φαίνεται χωρίς να το χρειάζομαι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

16 λεπτά πριν, deafman είπε

Taxi ρε φίλε. ταινιάρες. Θα το βάλω σήμερα. Μαραθώνιο ταξί. Θα θυμηθώ και εγώ τα γαλλικά μου μου φαίνεται χωρίς να το χρειάζομαι.

oss 117... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, KoreanW είπε

Θα προτείνω στον topic starter κάτι πρωτότυπο: να μπει και αν θέλει να συμμετέχει σε forum διαφόρων αντικειμένων στα οποία η γλώσσα που χρησιμοποιείται είναι τα γαλλικά της Γαλλίας *.

Μπορεί να στραβωθεί στις ανορθογραφίες των Γάλλων, αλλά θα πάρει μια ιδέα και της ρέουσας γλώσσας (έστω σε γραπτή μορφή). Ο εμπλουτισμός του λεξιλογίου του θα βοηθήσει στο να κατευθύνεται το αυτί του όταν ακούει απαιτητικές αργκό.

* Οι ιδωματισμοί, η προφορά και το λεξιλόγιο είναι διαφορετικοί μεταξύ των γαλλικών της Γαλλίας και των γαλλικών του εξωτερικού (Βέλγιο, Καναδάς, Ελβετία, κλπ).

Το κακό είναι πως αν δεν πρόκειται για φόρουμ επιστημονικό ή τέλως πάντων που να έχει μεγάλους ανθρώπους μέσα, θα σου φύγει το μάτι από τις εσκεμμένες ανορθογραφίες. 

Π.χ. αντί για "Qu'est-que tu penses?" γράφουν "Keske tu pens" και τέτοια χαριτωμένα.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Narayan said:

Το κακό είναι πως αν δεν πρόκειται για φόρουμ επιστημονικό ή τέλως πάντων που να έχει μεγάλους ανθρώπους μέσα, θα σου φύγει το μάτι από τις εσκεμμένες ανορθογραφίες. 

Π.χ. αντί για "Qu'est-que tu penses?" γράφουν "Keske tu pens" και τέτοια χαριτωμένα.

ακόμα κι έτσι όμως θα πάρει μια ιδέα από την αργκό, ανάμεσα στα ορνιθοσκαλίσματα βεβαίως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, totem_lost είπε

Και όταν σου μιλάει κάποιος πολύ γρήγορα ζήτησε του ευγενικά να το πάει πιο αργά. Δυστυχώς δεν έχουν όλοι την κοινή λογική να μιλήσουν καθαρά και με απλές λέξεις σε κάποιον που ακόμα μαθαίνει.

Αυτό. Τα είχα πάρει μία δώσει με κάποιον στο Παρίσι και του είπα "On n'a pas fait lycee ensemble ca memme" (δεν πήγαμε και λύκειο μαζί μεγάλε!).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά με την αργκό δεν έχω θέμα σε γραπτό επίπεδο και εγώ ξέρω να εκφράζομαι έτσι και ξέρω και γαλλικά που θα μιλήσουν μεταξύ τους δύο νέοι άνθρωποι. Αλλά πάσχω τον προφορικό κομμάτι της κατανόησης. Αλλά έχουν σπάσει τα νεύρα μου. Ειδικά με τον πατέρα μου νιώθω σαν να μαι ηλίθιος μου το λέει μια δυο τρεις.. εγώ τον κοιτάω γεμάτος πρόθεση να καταλάβω αλλά χωρίς κανένα αποτέλεσμα.. για να μην σχολιάσω ότι μου χει πει ότι όταν μου μιλάει μιλάει αργά και καθαρά και πάλι εγώ δεν. Δεν ξέρω τι παίζει. Στο Β2 και στα άλλα πτυχιά μια χαρά τα έλεγα με τον εξεταστή. Βέβαια στο ακουστικό ένα θεματάκι το ψιλοείχα αλλά δεν είχα εξασκηθεί και πολύ. Τι να πω. Τον έχω βάλει και αυτόν και τους άλλους και μου μιλάνε μου μιλάνε μου μιλάνε.. αλλά βασικά καταλήγουμε στα αγγλικά αν θέλουμε να πούμε κάτι σοβαρό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο. Μεταξύ dalf και sorbonne ποιο προτείνετε; Και έχει νόημα να δώσω το C1 η απλά να μη το δώσω καν και να πάω κατευθείαν στο C2 όπως κάνουν οι περισσότεροι στα αγγλικά; Έχετε να προτείνετε κάποιο φροντιστήριο; Θα μου άρεσε το γαλλικό ινστιτούτο αλλά βαράει πολύ στις τιμές. Κοίταξα και το διδασκαλείο του ΕΚΠΑ αλλά νομίζω θα μαστε πολύς λαός και δε θα γίνεται σοβαρή δουλειά και νομίζω το φροντιστήριο θα είναι πιο βολικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Pa0ki είπε

Ποιοί είναι οι περισσότεροι που παίρνουν C2 στα αγγλικά?

C1 δεν είναι το proficiency?

C1 στα αγγλικά είναι αυτό που λένε "advanced" και σε κάθε γλώσση το C1 σημαίνει πολύ καλή γνώση. Το Β2 είναι καλή γνώση και το C2 είναι άριστη γνώση και όσοι το έχουν μπορούν να πάρουν την επάρκεια και να διδάξουν τα αγγλικά (To proficiency είναι το C2). Από όσους ξέρω όλοι δίνουν Β2 (lower) και C2 (proficiency). Πολύ λίγοι που θέλουν πέρα από το Β2 (από αυτούς ξέρω) θα πάνε στο C1. Απλά σε άλλες ξένες γλώσσες πολλές φορές το προχωράνε μέχρι εκεί που την παλεύουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/8/2018 στις 2:40 ΜΜ, kolumvitis είπε

Δεν ξέρω τι να κάνω, έχω φτάσει σε σημείο που ντρέπομαι να μιλήσω.

Το σωστο ειναι να σταματησεις να μιλας ή να τους μιλας ελληνικα για να μην καταλαβαινουν αυτοι και ετσι να αποκτησεις στρατηγικο πλεονεκτημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/8/2018 στις 6:56 ΜΜ, kolumvitis είπε

Παιδιά με την αργκό δεν έχω θέμα σε γραπτό επίπεδο και εγώ ξέρω να εκφράζομαι έτσι και ξέρω και γαλλικά που θα μιλήσουν μεταξύ τους δύο νέοι άνθρωποι. Αλλά πάσχω τον προφορικό κομμάτι της κατανόησης. Αλλά έχουν σπάσει τα νεύρα μου. Ειδικά με τον πατέρα μου νιώθω σαν να μαι ηλίθιος μου το λέει μια δυο τρεις.. εγώ τον κοιτάω γεμάτος πρόθεση να καταλάβω αλλά χωρίς κανένα αποτέλεσμα.. για να μην σχολιάσω ότι μου χει πει ότι όταν μου μιλάει μιλάει αργά και καθαρά και πάλι εγώ δεν. Δεν ξέρω τι παίζει. Στο Β2 και στα άλλα πτυχιά μια χαρά τα έλεγα με τον εξεταστή. Βέβαια στο ακουστικό ένα θεματάκι το ψιλοείχα αλλά δεν είχα εξασκηθεί και πολύ. Τι να πω. Τον έχω βάλει και αυτόν και τους άλλους και μου μιλάνε μου μιλάνε μου μιλάνε.. αλλά βασικά καταλήγουμε στα αγγλικά αν θέλουμε να πούμε κάτι σοβαρό..

Έχεις Γάλλο μπαμπά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, μπιπ μπιπ είπε

Έχεις Γάλλο μπαμπά;

Nαι για αυτό και θέλω να μάθω όσο καλύτερα Γαλλικά γίνεται και θα ήθελα να έχω και ένα καλό πτυχίο στα γαλλικά sorbonne η dalf για συναισθηματικούς λόγους αλλά και σαν προσόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...