Προς το περιεχόμενο

Φίλη δεν ξέρει να οδηγάει και είναι ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ: Τί να κάνω;


magnam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα! Θα σας πω απευθείαν πώς έχει το θέμα.

Προέκυψε να μπω στο αυτοκίνητο της κολλητής μου, και κατέληξα πως όντως ισχύουν όλα αυτά που μου έλεγε το αγόρι της που ήταν συνοδηγός σε όλα αυτά τα περιστατικά.

Μέσα σε κατοικημένη περιοχή με στενά πήγαινε (συγγνώμη για την έκφραση, αλλά έτσι παρουσιάζεται το μέγεθος της βλακείας της) γαμιώντας - έπιανε 90 χλμ, στην Βάρκιζα παραλιακά έφυγε σφαιράτη στην στροφή με αποτέλεσμα να περάσει στο αντίθετο ρεύμα και να ρίξει την ταμπέλα (άμα πάτε θα δείτε μία πεσμένη), έχει χτυπήσει άνθρωπο με τον καθρέπτη της (εννοείται κατέβηκε να τον ρωτήσει αν είναι καλά και αυτά, αλλά δεν παύει να τον βρήκε), είχε παρκάρει ανάμεσα σε δύο αυτοκίνητα, και κάνοντας όπισθεν για να ανοίξει χώρο μπροστά και να βγει, βρήκε στον πίσω και έκανε σαν να μην συνέβη τίποτα, στην παραλιακή πάει σαν να συμμετέχει στο πρωτάθλημα της Formula 1 και κάνει επικίνδυνες προσπεράσεις κτλ. κτλ..

Ποιο είναι το θέμα τώρα: Έχουμε προσπαθήσει πολλές φορές να της μιλήσουμε, αλλά θεωρεί πως το πάει μια χαρά, πως υπερβάλλουμε, πως "δεν τρέχει" (με αποκορύφωμα να λέει πως ο πατέρας της που της έμαθε να οδηγάει - ζήτω η επαρχία - της έμαθε να το πατάει εάν νιώθει πως την αφήνει ο δρόμος), καθώς πως κάτι συμβάντα τύπου "Μα έριξες ολόκληρη πινακίδα!" ήταν φταίξιμο του δικού της που ως συνοδηγός την είχε "αγχώσει λέγοντας να κόψει ταχύτητα" κτλ. κτλ..

Το ερώτημά μου, λοιπόν, είναι το εξής: Τι μπορούμε να κάνουμε σε αυτή την περίπτωση; Διότι δεν είναι πως δεν της έχουμε μιλήσει, απλά δεν λέει να καταλάβει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Επεξ/σία από magnam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, F117 είπε

να την πάς σε τπτ δρόμους με μπλόκα...κινητές κάμερες...να την γράψουν να πλερώσει και θα στρώσει...

Έχει συμβεί, δεν την ένοιαξε. Ο πατέρας της πληρώνει.

Επεξ/σία από magnam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγωγη κατευθειαν.... μισο ταβορ το βραδυ και μισο το πρωι και απο μια ολανζαπινη καθε βραδυ.... και θα ειναι οκ ηρεμη  και χαμογελαστη :)  τα φιλια μου να της πεις <ο γιατρος της> ....που μεχρι τωρα δεν εχει γνωρισει.... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορείς να κάνεις κάτι σε αυτές τις περιπτώσεις. Την αφήνεις μέχρι να συμβεί το "μοιραίο". Θα φάει κανάν άνθρωπο ή θα προκαλέσει σοβαρές σωματικές βλάβες, θα πάει σε καμιά δίκη έστω και με πλημμέλημα για αμέλεια και θα της φύγει η μαγκιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δω τι θα πει ο Πατέρας της όταν η Πριγκίπισσα του αντί να ακουμπήσει κάποιον με τον καθρέφτη τον περάσει από πάνω. Ή αν αντί για ταμπέλα την επόμενη φορά πέσει πάνω σε τοίχο και καταλήξει μερικούς μήνες στο κρεβάτι (στην καλύτερη περίπτωση). Εγώ από αυτά που διαβάζω καταλαβαίνω άγνοια κινδύνου, πρόβλημα αντίληψης του μεγέθους του αυτοκινήτου και πολλά κιλά βλαχιάς που κληρονόμησε από τον Πατέρα της. Δεν βλέπω να μπορείς να κάνεις και πολλά, φρόντισε εσύ απλά να μην μπαίνεις στο αμάξι της.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς,με όποιον δάσκαλο καθίσεις,τέτοια γράμματα θα μάθεις...Έχω δει γυναίκες να οδηγάνε άριστα και άλλες να οδηγάνε φουλ επικίνδυνα.Για κάποιο λόγο,φαίνεται ότι υπάρχει

μεγαλύτερη άγνοια κινδύνου στο γυναικείο φύλο παρά στο αντρικό.Οδηγάει χρόνια;Είναι ακόμα 'νικολάκης';Δε λες και πολλά στοιχεία.

Δε σώζεται η κατάσταση.Καμιά φορά όντως οι συνεπιβάτες μπορεί να επηρεάσουν τη κατάσταση αλλά δε νομίζω να ισχύει σε αυτή τη περίπτωση.

Για το δικό σου καλό,απόφυγε να μπαίνεις στο αμάξι της :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι μέχρι να τύχει να ακουμπήσει κανένα αμάξι και της κολλήσουν κανένα όπλο στο κεφάλι..

 

Δεν είναι σπάνιο ..ειδικά για παραλιακή που ακούω ότι πάει κομμάτια,μέχρι να πέσει στην περίπτωση είναι.

 

Μετά με 40 δεξιά και κατουρημενο βρακάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, isay είπε

4/10 και ειναι και Δευτέρα

Να δω πόσα στα δέκα θα βάλεις όταν την πετύχεις στον δρόμο. 😛 😛

5 λεπτά πριν, ShadowSpectre είπε

Δυστυχώς,με όποιον δάσκαλο καθίσεις,τέτοια γράμματα θα μάθεις...Έχω δει γυναίκες να οδηγάνε άριστα και άλλες να οδηγάνε φουλ επικίνδυνα.Για κάποιο λόγο,φαίνεται ότι υπάρχει

μεγαλύτερη άγνοια κινδύνου στο γυναικείο φύλο παρά στο αντρικό.Οδηγάει χρόνια;Είναι ακόμα 'νικολάκης';Δε λες και πολλά στοιχεία.

Δε σώζεται η κατάσταση.Καμιά φορά όντως οι συνεπιβάτες μπορεί να επηρεάσουν τη κατάσταση αλλά δε νομίζω να ισχύει σε αυτή τη περίπτωση.

Για το δικό σου καλό,απόφυγε να μπαίνεις στο αμάξι της :)

Να τονίσω πως το θέμα δεν αφορά τις γυναίκες και την οδήγηση, κι εγώ έχω δει μια χαρά οδηγούς γυναίκες. Το θέμα είναι για την συγκεκριμένη. Έχει το δίπλωμα τρία χρόνια περίπου, αλλά δεν το χρησιμοποιεί καθημερινά το αυτοκίνητο. Της το είχε αφήσει για λίγους μήνες ο πατέρας της, μετά το πήρε εκείνος. Μετά της το ξαναέδωσε κτλ.. Δηλαδή σερί να το έπαιρνε κάνα 3μηνο-4μηνο συν πλην;

1 λεπτό πριν, stelios18120 είπε

Είναι μέχρι να τύχει να ακουμπήσει κανένα αμάξι και της κολλήσουν κανένα όπλο στο κεφάλι..

Δεν είναι σπάνιο ..ειδικά για παραλιακή που ακούω ότι πάει κομμάτια,μέχρι να πέσει στην περίπτωση είναι.

Μετά με 40 δεξιά και κατουρημενο βρακάκι.

Το θέμα είναι να προλάβουμε καταστάσεις. Γιατί μπορεί να ακουμπήσει κάνα μηχανάκι (και να το στείλει 3 χιλιόμετρα πιο πέρα) ή ακόμη χειρότερα να της πεταχτεί κανένα παιδάκι μπροστά.

Επεξ/σία από magnam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπόθεση Μινέρβα.

Μην ξαναπείς στο αμάξι της μέχρι να τρακάρει και να πληρώσει το service.

Έχω και εγώ έναν φίλο που ήταν δημόσιος κίνδυνος (π.χ. χειρόφρενα στην μεσογείων), δεν πήρε δίπλωμα, πήρε 10 κιλά λάδι.

Το στούκαρε, οι γονείς του πλήρωσαν 5.000€ για να του το φτιάξουν, έφαγε στειλιάρι και συμμορφώθηκε.

 

Γενικά στου κουφού την πόρτα όσο θέλεις βρόντα. Κάποιοι άνθρωποι μαθαίνουν με τον δύσκολο τρόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...