Προς το περιεχόμενο

Πληρωμή με Nfc στο Android


pados1002

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 18/11/2019 στις 10:16 ΠΜ, Padmad είπε

Καλησπερα σε ολους. Η revolut δεν παιζει με το google pay σε μενα. Ενω την εχω set-αρει κανονικα δεν μπορω να την ενεργοποιησω για πληρωμες σε καταστηματα. Εχει κανεις καμια ιδεα για ποιο λογο?

Υ.Γ. αυτα ειναι τα screenshots που μου βγαζει οταν παταω την ενεργοποιηση για in store payments.

Screenshot_2019-11-18-10-04-10-1.png

USER_SCOPED_TEMP_DATA_orca-image--2055536218.jpeg

Αν η δεύτερη τετράδα είναι 4635 μην παιδεύεσαι άδικα, δεν θα γίνει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/12/2019 στις 6:58 ΜΜ, efbill είπε

Αν η δεύτερη τετράδα είναι 4635 μην παιδεύεσαι άδικα, δεν θα γίνει. 

 

 

Καλημερα. Καταφερα να την βαλω απροβληματιστα στο GPay με την μονη πατεντα οτι ενω η φυσικη μου καρτα ειναι κανονικα ελληνικη και ηρθε σπιτι μου, μετα την παραλαβη της φυσικης καρτας αλλαξα την διευθυνση μου σε μια απ την Αγγλια (δεν υπαρχει κανενα θεμα ωστοσο προτεινω να βαλετε Ιταλια για να μην εχετε σαν βασικο λογαριασμο λιρες) και μετα εβγαλα εικονικη και επαιξε κανονικοτατα στο GPay. Μεχρι τοτε δεν λειτουργουσε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, Padmad είπε

Καλημερα. Καταφερα να την βαλω απροβληματιστα στο GPay με την μονη πατεντα οτι ενω η φυσικη μου καρτα ειναι κανονικα ελληνικη και ηρθε σπιτι μου, μετα την παραλαβη της φυσικης καρτας αλλαξα την διευθυνση μου σε μια απ την Αγγλια (δεν υπαρχει κανενα θεμα ωστοσο προτεινω να βαλετε Ιταλια για να μην εχετε σαν βασικο λογαριασμο λιρες) και μετα εβγαλα εικονικη και επαιξε κανονικοτατα στο GPay. Μεχρι τοτε δεν λειτουργουσε.

Ευχαριστώ για την βοήθεια! Δούλεψε κανονικά!

Μακάρι να βρεθεί καμιά άκρη και με το Samsung Pay...

Επεξ/σία από Starback
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Padmad είπε

Καλημερα. Καταφερα να την βαλω απροβληματιστα στο GPay με την μονη πατεντα οτι ενω η φυσικη μου καρτα ειναι κανονικα ελληνικη και ηρθε σπιτι μου, μετα την παραλαβη της φυσικης καρτας αλλαξα την διευθυνση μου σε μια απ την Αγγλια (δεν υπαρχει κανενα θεμα ωστοσο προτεινω να βαλετε Ιταλια για να μην εχετε σαν βασικο λογαριασμο λιρες) και μετα εβγαλα εικονικη και επαιξε κανονικοτατα στο GPay. Μεχρι τοτε δεν λειτουργουσε.

Φίλε έβαλα Ιταλία αλλά πάλι τίποτα :( Έκανες κάτι άλλο μήπως που δεν έγραψες; Άλλαξα διεύθυνση με μια στην Ιταλία. Έκανα αποδοχή κάτι όρους που μου ζήτησε. Στο Google pay όμως μου βγάζει το μήνυμα της φωτογραφίας. Στο Google pay που δοκίμασα δεν με αφήνει να αλλάξω την χώρα, έχει επιλεγμένη Ελλάδα. Στις ρυθμίσεις της revolut έχω ανοιχτές αγορές σε μηχάνημα, Internet κλπ Σου το έκανε άμεσα ή πέρασε κάποιο διάστημα; 

Screenshot_20191224_020755_com.google.android.gms.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/12/2019 στις 2:14 ΠΜ, efbill είπε

Φίλε έβαλα Ιταλία αλλά πάλι τίποτα :( Έκανες κάτι άλλο μήπως που δεν έγραψες; Άλλαξα διεύθυνση με μια στην Ιταλία. Έκανα αποδοχή κάτι όρους που μου ζήτησε. Στο Google pay όμως μου βγάζει το μήνυμα της φωτογραφίας. Στο Google pay που δοκίμασα δεν με αφήνει να αλλάξω την χώρα, έχει επιλεγμένη Ελλάδα. Στις ρυθμίσεις της revolut έχω ανοιχτές αγορές σε μηχάνημα, Internet κλπ Σου το έκανε άμεσα ή πέρασε κάποιο διάστημα; 

Screenshot_20191224_020755_com.google.android.gms.jpg

Σημασία έχει η διεύθυνση στο Revolut app την ώρα της δημιουργίας της κάρτας. Κανονικά υποστηρίζει Italy το Google Pay & Revolut αλλά είναι και σε Beta φάση οπότε μπορεί να μην παίζουν όλες. Η διεύθυνση στο google pay δεν παίζει κανένα ρόλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/12/2019 στις 6:58 ΜΜ, efbill είπε

Αν η δεύτερη τετράδα είναι 4635 μην παιδεύεσαι άδικα, δεν θα γίνει. 

 

 

αν δημιουργησεις virtual καρτα αραγε τι γινεται? εφτιαξα μια, με 2η τετραδα αλλο νουμερο.. αυτη θα δουλευει αραγε? δεν ειχα καποιο Pos να το τσεκαρω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/12/2019 στις 2:14 ΠΜ, efbill είπε

Φίλε έβαλα Ιταλία αλλά πάλι τίποτα :( Έκανες κάτι άλλο μήπως που δεν έγραψες; Άλλαξα διεύθυνση με μια στην Ιταλία. Έκανα αποδοχή κάτι όρους που μου ζήτησε. Στο Google pay όμως μου βγάζει το μήνυμα της φωτογραφίας. Στο Google pay που δοκίμασα δεν με αφήνει να αλλάξω την χώρα, έχει επιλεγμένη Ελλάδα. Στις ρυθμίσεις της revolut έχω ανοιχτές αγορές σε μηχάνημα, Internet κλπ Σου το έκανε άμεσα ή πέρασε κάποιο διάστημα; 

Screenshot_20191224_020755_com.google.android.gms.jpg

Οπως ειπε και ο φιλος σε απαντηση πιο πανω η διευθυνση του Google Pay δεν εχει καμια σημασια. Την διευθυνση της Revolut πρεπει να αλλαξεις. Μην ξεχνας οτι πρεπει να σου ερθει η φυσικη καρτα στο σπιτι σου (αρα μεχρι να παρεις στα χερια σου την ΦΥΣΙΚΗ καρτα εχεις σαν διευθυνση την ελληνικη). Οταν παρεις στα χερια σου την φυσικη τοτε πας στην εφαρμογη της Revolut και αλλαζεις την διευθυνση σε Ιταλικη. Αφου γινει αυτη η αλλαγη πας και εκδιδεις μια VIRTUAL καρτα. Την VIRTUAL συνδεεις στο Google Pay. Αν εχεις ηδη εκδοσει virtual ενω ειχες αλληνικη διευθυνση τοτε την διαγραφεις πολυ ευκολα και ξαναεκδιδεις καινουργια με την νεα διευθυνση αυτη τη φορα. Για το beta που λεει ο φιλος δεν ξερω κατι παντως και σε Ιταλικη διευθυνση και σε Αγγλικη εμενα μου επαιξε κανονικοτατα. Ελπιζω να βοηθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλήμερα και χρόνια πολλά σε όλους. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Τελικά μου δουλεύει με virtual κάρτα της revolut. Έπρεπε να μπω στις ρυθμίσεις του nfc και να επιλέξω σαν προεπιλογή το Google pay. Καλή χρονιά σε όλους :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Να ρωτήσω κατι μιας και τώρα αρχίζω να μαθαίνω για τις πληρωμές.   Είναι μόνο θέμα κινητού και NFC ή και POS  ?  Εννοώ υπάρχει περίπτωση σε πχ μεγάλο supermarket  τα POS να μην αναγνωρίζουν τέτοια  πληρωμή ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, kounga είπε

Να ρωτήσω κατι μιας και τώρα αρχίζω να μαθαίνω για τις πληρωμές.   Είναι μόνο θέμα κινητού και NFC ή και POS  ?  Εννοώ υπάρχει περίπτωση σε πχ μεγάλο supermarket  τα POS να μην αναγνωρίζουν τέτοια  πληρωμή ?

Πιο πιθανό να πέσεις σε ταμία που θα σε κοιτάει σαν εξωγήινο παρά να έχεις πρόβλημα με το pos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία ως εδώ,    οι εφαρμογές των τραπεζών όπως   my Alpha Wallet   λειτουργούν ανεξάρτητα, ή και πάλι έχουν σαν προϋπόθεση την ύπαρξη  NFC   στο κινητό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, kounga είπε

Ωραία ως εδώ,    οι εφαρμογές τω,ν τραπεζών όπως   my Alpha Wallet   λειτουργούν ανεξάρτητα, ή και πάλι έχουν σαν προϋπόθεση την ύπαρξη  NFC   στο κινητό ?

Θελουν nfc ,πως αλλιώς;Μιμουνται την καρτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα!

Ποιες ελληνικές τράπεζες  έχουν εφαρμογές για android  για ανέπαφες συναλλαγές μέσω κινητου (ξέρω μόνο την alpha με το tap n' pay του my alpha wallet)?

Πότε θα υποστηρίξει το google pay ελληνικές κάρτες, έχουμε εικόνα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...