Προς το περιεχόμενο

Πληρωμή με Nfc στο Android


pados1002

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 99
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οχι. Η επιλογή contactless στo i bank pay είναι για πληρωμές μέσω του ειδικού bluetooth τερματικού που μπορεί να έχει μια επιχείρηση, αν έχει pos της εθνικής.

Επεξ/σία από panos-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Καλησπέρα, Επαναφέρω το θέμα για τυχον νεότερες πληροφορίες σχετικές με τις

ανέπαφες της Εθνικής, έχουν ενεργοποιηθεί ή οχι ?  Προσωπικά δεν έχω καταφέρει να πληρώσω με την εφαρμογή της. Και απ΄οτι είδα στις ρυθμίσεις NFC , ως TAP & PAY μου βγάζει μόνο myALPHAwallet, EUROBANK και WINBANKpay ενώ την εφαρμογή της ΕΘΝΙΚΗΣ την έχω κατεβάσει. Ετσι ειναι σε όλους σας ? 

Οσον αφορά τις υπόλοιπες.

Μονο μια φορά πλήρωσα με την ALPHA και έχει ενεργοποιηθεί σαν default η ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ της. Η συναλλαγή έγινε κανονικά. 

Με την Winbank-Πειραιώς μου δείχνει οτι μπορεί να την προχωρήσει τη συναλλαγή και με την πιστωτική και την χρεωστική αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ολοκληρωμένα για να εχω άποψη.

Στη EUROBANK δεν μπορω να ενεργοποιήσω την ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ της και με πηγαίνει μονο με την ΧΡΕΩΣΤΙΚΗ της. Γνωρίζει καποιος πως μπορώ να το αλλάξω αυτό ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, tvkal είπε

Καλησπέρα, Επαναφέρω το θέμα για τυχον νεότερες πληροφορίες σχετικές με τις

ανέπαφες της Εθνικής, έχουν ενεργοποιηθεί ή οχι ?  Προσωπικά δεν έχω καταφέρει να πληρώσω με την εφαρμογή της. Και απ΄οτι είδα στις ρυθμίσεις NFC , ως TAP & PAY μου βγάζει μόνο myALPHAwallet, EUROBANK και WINBANKpay ενώ την εφαρμογή της ΕΘΝΙΚΗΣ την έχω κατεβάσει. Ετσι ειναι σε όλους σας ? 

Οσον αφορά τις υπόλοιπες.

Μονο μια φορά πλήρωσα με την ALPHA και έχει ενεργοποιηθεί σαν default η ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ της. Η συναλλαγή έγινε κανονικά. 

Με την Winbank-Πειραιώς μου δείχνει οτι μπορεί να την προχωρήσει τη συναλλαγή και με την πιστωτική και την χρεωστική αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ολοκληρωμένα για να εχω άποψη.

Στη EUROBANK δεν μπορω να ενεργοποιήσω την ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ της και με πηγαίνει μονο με την ΧΡΕΩΣΤΙΚΗ της. Γνωρίζει καποιος πως μπορώ να το αλλάξω αυτό ? 

Δες μήπως βρεις εδώ απαντήσεις. By the way το παρακάτω post κανονικά πρέπει να μεταφερθεί σε αυτό το subforum. Κακώς είναι στo "Smartphones" forum θεωρώ.
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα θέλω να πληρώνω με το κινητό μου.δοκίμασα να πληρώσω και δεν μπορούσα να κάνω συναλλαγή. έχω κατεβάσει το alpha wallet . επίσης μήπως έχω λάθος ρυθμίσεις στο κινητό? εννοείται ότι έχω ανοιχτό το nfc

IMG_20210820_094425.jpg

Επεξ/σία από markos_verso
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, markos_verso είπε

Καλημέρα θέλω να πληρώνω με το κινητό μου.δοκίμασα να πληρώσω και δεν μπορούσα να κάνω συναλλαγή. έχω κατεβάσει το alpha wallet . επίσης μήπως έχω λάθος ρυθμίσεις στο κινητό? εννοείται ότι έχω ανοιχτό το nfc

Αν πατήσεις στο μενού Ανέπαφες Πληρωμές έχεις προεπιλογή το myAlpha Wallet? Επίσης προτείνω αν δεν χρησιμοποιείς δεύτερη εφαρμογή τότε να επιλέξεις " Χρήση προεπιλεγμένης εφαρμογής πάντα". Μέσα στο myAlpha Wallet σου εμφανίζει την κάρτα σου; Επίσης να είσαι σίγουρος ότι έχεις την τελευταία έκδοση. Νομίζω θέλει και internet για να παίξει;

Επεξ/σία από apostolos22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, apostolos22 είπε

Αν πατήσεις στο μενού Ανέπαφες Πληρωμές έχεις προεπιλογή το myAlpha Wallet? Επίσης προτείνω αν δεν χρησιμοποιείς δεύτερη εφαρμογή τότε να επιλέξεις " Χρήση προεπιλεγμένης εφαρμογής πάντα". Μέσα στο myAlpha Wallet σου εμφανίζει την κάρτα σου; Επίσης να είσαι σίγουρος ότι έχεις την τελευταία έκδοση. Νομίζω θέλει και internet για να παίξει;

Η πληρωμη με NFC μεσω του myAlpha wallet σιγουρα δεν απαιτει συνδεση στο ιντερνετ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά άλλαξα ασφάλιση θέσης στοιχείου από sim που ήταν,επέλεξα HCE και πλήρωσα με το κινητό. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Χωρίς internet δούλεψε το nfc.

 

 

Screenshot_2021-08-21-09-34-35-475_com.android.settings.jpg

Επεξ/σία από markos_verso
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δοκιμασα και εγω να πληρωσω ανεπαφα μεσω eurobank app (huawei P20) και ενω στο app εβγαλε πρασινο tick, στο μηχανημα πληρωμης δεν εκανε τιποτα, σαν να μην περασα το κινητο/καρτα απο πανω. Δεν ηταν κανα μεγαλο ποσο να πω οτι πηγε να με κλεψει ο μαγαζατορας κλπ.

Ειναι κατι που μου διεφυγε; Εχει συμβει και σε αλλους;

Επεξ/σία από vforvaggelis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...