Προς το περιεχόμενο

Ο θεσμός του οικογενειακού γιατρού


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα Γιάννη! Ότι κάθε γιατρός έχει πρόσβαση στα πάντα όλα - τουλάχιστον για όσους δεν έχουμε ενταχθεί στον θεσμό του οικογενειακού - είναι σίγουρο γιατί έχω δει την οθόνη του υπολογιστή ορισμένων. Οπότε λες ότι ισχύει και για εσάς παρά το ότι έχετε βάλει pin;

Πάντως ότι οι ασφαλιστικές θα έχουν (παρανόμως;) πρόσβαση ό,τι και να κάνουμε το υποψιαζόμουνα.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 203
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, Philippe είπε

Καλημέρα Γιάννη! Ότι κάθε γιατρός έχει πρόσβαση στα πάντα όλα - τουλάχιστον για όσους δεν έχουμε ενταχθεί στον θεσμό του οικογενειακού - είναι σίγουρο γιατί έχω δει την οθόνη του υπολογιστή ορισμένων. Οπότε λες ότι ισχύει και για εσάς παρά το ότι έχετε βάλει pin;

Πάντως ότι οι ασφαλιστικές θα έχουν (παρανόμως;) πρόσβαση ό,τι και να κάνουμε το υποψιαζόμουνα.. 

Καλημερα Φιλππε..Πραγματικα δεν ξερω αν ειναι παρανομο ή νομιμο  με συγκαταθεση του υποψηφιου ασφαλισμενου .Ισως ζητουν συγκαταθεση πριν προχωρησουν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Για ομαδικο ασφαληστηριο στην 22χρονη κορη μου ζητησαν την γνωματευση απο μαγνητικη που ειχε κανει πριν απο χρονια στο  γονατο .Αν δεν ειχαν προσβαση που το βρηκαν ?

Υποθετω οτι στην αιτηση που υπεγραψε θα υπαρχει ορος για συγκαταθεση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα 

Ειχα απο την αρχη Οικογενεακη γιατρο Παθολογο Στρατιωτικη γιατρο στα 300 μετρα απο το σπιτι μου αλλα δεν της ανενεωσαν την συμβαση .

Μου ηρθε sms και email απο ΗΔΙΚΑ να βρω αλλον.

Βλεπω απο μια αναζητηση που κανω καποιους γαιτρους σε ΤΟΜΥ και Κεντρα Υγειας  εκτος απο τους ιδιωτες 

Ξερει καποιος για αυτυς ωραρια κλπ ?

Αν ξερει καποιος καποιον καλο/η  ιδιωτη συμβεβλημενο με ΕΟΠΠΥ σε περιοχη κοντα σε Λυκοβρυση ( Μαρουσι, Μεταμορφωση , Ν.Ιωνια κλπ)ας μου στειλει προσωπικο μυνημα με ονομα.Κυριως με ενδιαφερει η σφραγιδα να λεει Οικογενειακος γιατρος για καλυψη τυχον ασθενειας.

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Γιάννης Platano είπε

Καλησπερα 

Ειχα απο την αρχη Οικογενεακη γιατρο Παθολογο Στρατιωτικη γιατρο στα 300 μετρα απο το σπιτι μου αλλα δεν της ανενεωσαν την συμβαση .

Μου ηρθε sms και email απο ΗΔΙΚΑ να βρω αλλον.

Βλεπω απο μια αναζητηση που κανω καποιους γαιτρους σε ΤΟΜΥ και Κεντρα Υγειας  εκτος απο τους ιδιωτες 

Ξερει καποιος για αυτυς ωραρια κλπ ?

Αν ξερει καποιος καποιον καλο/η  ιδιωτη συμβεβλημενο με ΕΟΠΠΥ σε περιοχη κοντα σε Λυκοβρυση ( Μαρουσι, Μεταμορφωση , Ν.Ιωνια κλπ)ας μου στειλει προσωπικο μυνημα με ονομα.Κυριως με ενδιαφερει η σφραγιδα να λεει Οικογενειακος γιατρος για καλυψη τυχον ασθενειας.

Αν οι γιατροί ειναι μέσα στα ΤΟΜΥ και κέντρα υγείας, συνήθως έχουν πρωινό ωράριο αλλά μπορεί και απογευματινό. Για να το δεις αυτό μπορείς να μπεις στην ιστοσελίδα των ηλεκτρονικών ραντεβού rdv της ΗΔΙΚΑ και να κάνεις δοκιμές όταν πας να κλίσεις ραντεβού να δεις τι ωράρια είναι διαθέσιμοι οι γιατροί. Είναι λίγο δύσχρηστη η εφαρμογή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Αν οι γιατροί ειναι μέσα στα ΤΟΜΥ και κέντρα υγείας, συνήθως έχουν πρωινό ωράριο αλλά μπορεί και απογευματινό. Για να το δεις αυτό μπορείς να μπεις στην ιστοσελίδα των ηλεκτρονικών ραντεβού rdv της ΗΔΙΚΑ και να κάνεις δοκιμές όταν πας να κλίσεις ραντεβού να δεις τι ωράρια είναι διαθέσιμοι οι γιατροί. Είναι λίγο δύσχρηστη η εφαρμογή. 

Σε  ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιας και το θεμα του προσωπικου γιατρου εδω δεν ξερω γιατι κλειδωθηκε το γραφω εδω

Αυξημενη συμετοχη σε φαρμακα κλπ για οσους  δεν εγγραφουν στον προσωπικο γιατρο

Δεν ξερω αν με την εγγραφη ισχυει η γνωστη συμμετοχη για συνταγες απο αλλους γιατρους της προτιμησης μας

 

https://www.in.gr/2022/06/17/health/health-news/prosopikos-giatros-dioria-eksi-mines-gia-eggrafi-allios-ayksisi-20-se-eksetaseis/

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω μια απορια.

Οι γονεις μου και γω εχουμε χρονια εναν παθολογο ο οποιος μας παρακολουθει, γραφει τα φαρμακα κτλ κτλ. Αν αυτος δεν μπει στο συστημα του προσωπικου γιατρου θα πρεπει εμεις να βρουμε υποχρωτικα αλλον στον οποιο θα πηγαινουμε για να συνταγογραφει και να μας εξεταζει?

Οπως καταλαβαινετε αυτο δεν υπαρχει περιπτωση να το κανουμε διοτι εμεις θελουμε τον συγκεκρμενο που τον εμπιστευομαστε και ξερει το ιστορικο μας.

Επεξ/σία από ardi21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, ardi21 είπε

Εχω μια απορια.

Οι γονεις μου και γω εχουμε χρονια εναν παθολογο ο οποιος μας παρακολουθει, γραφει τα φαρμακα κτλ κτλ. Αν αυτος δεν μπει στο συστημα του προσωπικου γιατρου θα πρεπει εμεις να βρουμε υποχρωτικα αλλον στον οποιο θα πηγαινουμε για να συνταγογραφει και να μας εξεταζει?

Οπως καταλαβαινετε αυτο δεν υπαρχει περιπτωση να το κανουμε διοτι εμεις θελουμε τον συγκεκρμενο που τον εμπιστευομαστε και ξερει το ιστορικο μας.

Οχι ..Ο καθε γιατρος θα μπορει να κανει οτι εκανε ΑΝ ομως υπαρχει εστω αλλος σαν οικογενειακος(προσωπικος) γιατρος

Αυτο θα κανω κι εγω αν ο δικος μου δεν μπει  στο συστημα 

Αν δεν εχει γινει τετοια καταχωρηση παλι θα μπορει ο υφισταμενος αλλα ο ασφαλισμενος θα εχει μεγαλυτερη συμμετοχη σε φαρμακα κλπ  ιατρικες πραξεις

Απο 1/10 10% παραπανω και απο 1/1/23 25% παραπανω

Απο οτι διαβασα η αμοιβη των γιατρων θα ειναι 20 ευρω για καθε επισκεψη για οσους ειναι μεχρι 49 ετων και 40 ευρω για τους μεγαλυτερους

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Γιάννης Platano είπε

Οχι ..Ο καθε γιατρος θα μπορει να κανει οτι εκανε ΑΝ ομως υπαρχει εστω αλλος σαν οικογενειακος(προσωπικος) γιατρος

Αυτο θα κανω κι εγω αν ο δικος μου δεν μπει  στο συστημα 

Αν δεν εχει γινει τετοια καταχωρηση παλι θα μπορει ο υφισταμενος αλλα ο ασφαλισμενος θα εχει μεγαλυτερη συμμετοχη σε φαρμακα κλπ  ιατρικες πραξεις

Απο 1/10 10% παραπανω και απο 1/1/23 25% παραπανω

Εξακολουθω να μην καταλαβαινω.

Δηλαδη απλα εμεις θα δηλωσουμε εναν προσωπικο γιατρο μονο και μονο για να μην πληρωνουμε παραπανω στην συμμετοχη και θα συνεχιζουμε να πηγαινουμε στον δικο μας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, ardi21 είπε

Εξακολουθω να μην καταλαβαινω.

Δηλαδη απλα εμεις θα δηλωσουμε εναν προσωπικο γιατρο μονο και μονο για να μην πληρωνουμε παραπανω στην συμμετοχη και θα συνεχιζουμε να πηγαινουμε στον δικο μας?

Αν θελεις θα μπορεις με ραντεβου και στον προσωπικο γιατρο δωρεαν 

Αλοιως σε οποιον θελεις με πληρωμη αν δεν ειναι στο συστημα αλλα με επιβαρυνση σε φαρμακα κλπ πιο πολυ απο οτι τωρα 

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Αν θελεις θα μπορεις με ραντεβου και στον προσωπικο γιατρο δωρεαν 

Αλοιως σε οποιον θελεις με πληρωμη αν δεν ειναι στο συστημα αλλα με επιβαρυνση σε φαρμακα κλπ πιο πολυ απο οτι τωρα 

Με λιγα λογια, αν δεν θες να εχεις επιβαρυνση στα φαρμακα, σε υποχρεωνουν να πας σε εναν αγνωστο προσωπικο γιατρο που θα δηλωσεις, αν και οποτε εχει διαθεσιμο ραντεβου? Και ξαφνικα, απο την μια μερα στην αλλη, να αφησεις τον δικο σου που τον εμπιστευεσαι και μπορει να τον εχεις 15 χρονια?

Και ερωτω: Ποιος ηλιθιος τα σκεφτεται αυτα?

Επεξ/σία από ardi21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Αν θελεις θα μπορεις με ραντεβου και στον προσωπικο γιατρο δωρεαν 

Αλοιως σε οποιον θελεις με πληρωμη αν δεν ειναι στο συστημα αλλα με επιβαρυνση σε φαρμακα κλπ πιο πολυ απο οτι τωρα 

Όχι ακριβώς.

Για όποιον ενδιαφέρεται ( @ardi21) μερικές διευκρινίσεις στο παρακάτω link. Συγκεκριμένα οι πρώτες 3 ερωτήσεις αφορούν το θέμα της επιβάρυνσης και πως την αποφεύγει ο πολίτης.

https://www.tanea.gr/2022/06/28/health/prosopikos-giatros-41-apantiseis-poines-alla-kai-mponous/

Επεξ/σία από FCastor
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...