Προς το περιεχόμενο

Ο θεσμός του οικογενειακού γιατρού


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, xgol είπε

Πονάς στο ποδι = σε εξεταζει ο οικογενειακος ιατρός και κρίνει αν και σε ποια ειδικότητα θα σε παραπεμψει.

Ειναι το μονο επιστημονικα ορθό.

Όχι, δεν είναι επιστημονικά ορθό να υπάρχει ένα single point of failure, δηλαδή ο ανθρώπινος παράγοντας του ενός ιατρού.

Ο ιατρός είναι και εκείνος άνθρωπος που κάνει λάθη. Θα είχα καεί πολλές φορές ακόμα και αν είχα ακούσει κάποιους φαινομενικά εξαιρετικούς και κορυφαίους ιατρούς. Το ίδιο και γνωστοί και φίλοι μου.

Για παράδειγμα, κάποτε, πριν ανακαλύψω την ΓΟΠ είχα συμπτώματα βρογχίτιδας. Οι παθολόγοι / ωρλ , μου είχαν δώσει δύο φορές αντιβίωση για βρογχίτιδα - που δεν έκανε τίποτα. Αφού έκανα καιρό υπομονή, πήγα σε ιατρούς διαφόρων ειδικοτήτων για να εξετάσω όλο το σύστημά μου. Η λύση ήρθε τελικά από γαστρεντερολόγο. Έχω μαζέψει πολλά άλλα παραδείγματα, ακόμα και κορυφαίου ιατρού που μου πρότεινε εγχείρηση για κάτι που δεν είχα.

Επίσης, όπως ανέδειξε ο pontez με το δικό του παράδειγμα, ο οικογενειακός ιατρός δημιουργεί bottleneck και η τελική σου εξέταση από τον αρμόδιο ιατρό θα καθυστερήσει πολύ περισσότερο απ' ό,τι με το προηγούμενο σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 203
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

27 λεπτά πριν, randomcat είπε

Θα είχα καεί πολλές φορές ακόμα και αν είχα ακούσει κάποιους φαινομενικά εξαιρετικούς και κορυφαίους ιατρούς. Το ίδιο και γνωστοί και φίλοι μου.

Επομενως η προφανης λυση ειναι να μην πηγαινεις σε γιατρους,αλλα αυτο δεν εχει να κανει με το παρόν θεμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, randomcat είπε

Όχι, δεν είναι επιστημονικά ορθό να υπάρχει ένα single point of failure, δηλαδή ο ανθρώπινος παράγοντας του ενός ιατρού.

Ο ιατρός είναι και εκείνος άνθρωπος που κάνει λάθη. Θα είχα καεί πολλές φορές ακόμα και αν είχα ακούσει κάποιους φαινομενικά εξαιρετικούς και κορυφαίους ιατρούς. Το ίδιο και γνωστοί και φίλοι μου.

Για παράδειγμα, κάποτε, πριν ανακαλύψω την ΓΟΠ είχα συμπτώματα βρογχίτιδας. Οι παθολόγοι / ωρλ , μου είχαν δώσει δύο φορές αντιβίωση για βρογχίτιδα - που δεν έκανε τίποτα. Αφού έκανα καιρό υπομονή, πήγα σε ιατρούς διαφόρων ειδικοτήτων για να εξετάσω όλο το σύστημά μου. Η λύση ήρθε τελικά από γαστρεντερολόγο. Έχω μαζέψει πολλά άλλα παραδείγματα, ακόμα και κορυφαίου ιατρού που μου πρότεινε εγχείρηση για κάτι που δεν είχα.

Επίσης, όπως ανέδειξε ο pontez με το δικό του παράδειγμα, ο οικογενειακός ιατρός δημιουργεί bottleneck και η τελική σου εξέταση από τον αρμόδιο ιατρό θα καθυστερήσει πολύ περισσότερο απ' ό,τι με το προηγούμενο σύστημα.

Γι αυτο υπάρχουν οι αλγόριθμοι και τα πρωτόκολλα. Τα οποια βεβαια δεν πολυχρησιμοποιουνται στην ελληνικη πραγματικότητα. 

Και επισης ξαναλεω, υπαρχει η επιλογη να δεις ιδιωτικα οποιον γιατρο επιθυμείς. 

Είναι λαθος να νομίζουμε πως οι πόροι που δικαιουμαστε ως ασθενεις, ειναι απεριοριστοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που έλεγε ο άνθρωπος είναι πως δε μπορούν όλοι να πάνε ιδιωτικά ενώ αυτό που υποστήριζεις για τα έξοδα διπλών ραντεβού θα ισχύει με το υπάρχον σύστημα. Στη χώρα που εργάζομαι αυτή τη στιγμή το σύστημα του γενικού ιατρού έχει αποτύχει και το χρησιμοποιούν μόνο οι αποροι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, vagos789 είπε

Επομενως η προφανης λυση ειναι να μην πηγαινεις σε γιατρους,αλλα αυτο δεν εχει να κανει με το παρόν θεμα 

Η προφανής λύση είναι να λαμβάνω γνώμες από 2-3 ιατρούς (για μη trivial θέματα) ώστε να διαπιστώνω ασυμφωνίες στις διαγνώσεις και προτάσεις τους.

28 λεπτά πριν, xgol είπε

Γι αυτο υπάρχουν οι αλγόριθμοι και τα πρωτόκολλα. Τα οποια βεβαια δεν πολυχρησιμοποιουνται στην ελληνικη πραγματικότητα. 

Ναι, και τι θες να πεις σε σχέση με το υπάρχον σύστημα ή με το επερχόμενο του οικογενειακού ιατρού;

28 λεπτά πριν, xgol είπε

Και επισης ξαναλεω, υπαρχει η επιλογη να δεις ιδιωτικα οποιον γιατρο επιθυμείς. 

Την επιλογή αυτή την έχω είτε το σύστημα Δημόσιας Υγείας είναι καλό είτε κακό είτε ανύπαρκτο. Δεν καταλαβαίνω γιατί την αναφέρεις.

Έπειτα, εσύ τι επιλέγεις συνήθως; Καλύπτεις τις ανάγκες σου 100% με ιδιωτικούς ιατρούς; Μήπως σχεδόν αποκλειστικά με ιδιωτικούς αλλά και λίγο ΕΟΠΥΥ και Δημόσια Υγεία; Ή έχεις ποικιλία και από τα δύο;

Σε ρωτάω επειδή βλέπω στα προηγούμενα posts σου προς τον pontez2 να υποστηρίζεις ένα νεοφερμένο σύστημα το οποίο είναι ξεκάθαρα άθλιο, και χρησιμοποιείς επιχειρήματα τύπου "μα εκεί στο εξωτερικό δουλεύει μια χαρά" χωρίς να λαμβάνεις υπόψη όλες τις παραμέτρους όπως μισθούς και αριθμό ιατρών ανά ειδικότητα. Τέτοιες υπεραπλουστεύσεις και εξιδανικεύσεις γίνονται συνήθως όταν κάποιος βρίσκεται έξω από τον χορό και κρίνει ή όταν είναι αρκετά βολεμένος ώστε να χρησιμοποιεί από λίγο έως καθόλου το σύστημα που κρίνει ή να μην τον αγγίζει οικονομικά.

Έπειτα, εγώ ευτυχώς έχω την οικονομική άνεση να βλέπω ιδιωτικά όποιον ιατρό θέλω. Θα έλεγες το ίδιο σε κάποιον που δεν έχει να δώσει; Ή μήπως να του πεις ότι έχει και την επιλογή να πεθάνει όποτε επιθυμεί;

 

28 λεπτά πριν, xgol είπε

Είναι λαθος να νομίζουμε πως οι πόροι που δικαιουμαστε ως ασθενεις, ειναι απεριοριστοι.

Τα οικονομικά της υπόθεσης (π.χ. τι χρήματα και έσοδα έχουν τα ταμεία του κράτους, πόσο καλά αμείβονται οι ιατροί) είναι άλλο θέμα, όπως οι αιτίες που οι ιατροί φεύγουν στο εξωτερικό, που εκείνη η ειδικότητα έχει τόσους ιατρούς, που μια άλλη ειδικότητα έχει έλλειψη κ.λπ. Θα μπορούσαμε να μιλήσουμε και για παγκόσμια κρίση του τραπεζικού συστήματος και για σπατάλες και φαγοπότια στο Ελληνικό Δημόσιο, μεταξύ άλλων.

Όμως εμείς εδώ συζητάμε - πέρα από το τι είναι αυτό το νέο φρούτο - για τον αν το σύστημα με τον οικογενειακό ιατρό είναι καλό ή κακό ή καλύτερο από το προηγούμενο. Είναι σαφώς κακό και χειρότερο. Το αν συμβαίνει αυτό επειδή οι πόροι δεν είναι αρκετοί ή επειδή αυτοί που το σχεδίασαν είναι ανίκανοι, αδιάφοροι, βολεμένοι και κόπανοι, έχει σημασία;

Ας συμφωνήσουμε στο ότι το σύστημα είναι κακό και ας αφήσουμε τους πόρους και τα οικονομικά στην άκρη.

Το ότι οι πόροι είναι ανεπαρκείς, μπορεί να αποτελέσει δικαιολογία για σχεδιασμούς κακών συστημάτων σε όλες τις Δημόσιες υπηρεσίες. Εμένα ως πολίτη με ενδιαφέρει και απαιτώ να έχω καλές φτηνές ή δωρεάν υπηρεσίες από τη στιγμή που ζω σε ένα κράτος με τρελή φορολογία και από τη στιγμή που υπάρχει τεράστιο προηγούμενο ατιμωρησίας, σπατάλης και φαγοποτιών από εθνοπατέρες και ΣΙΑ. Δεν ενδιαφέρει κανέναν να του πεις "το σύστημα είναι κακό επειδή το ταμείον είναι μείον ή επειδή τα χρήματα πηγαίνουν αλλού και άρα δέξου το ή τράβα σε ιδιώτες". Είναι αρκετό ένα "το σύστημα είναι άθλιο, οπότε ή το δέχεσαι ή πας σε ιδιώτες" και εκεί τελειώνει η συζήτηση.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα είπαμε, δε θα ξαναλέμε τα ίδια. Ειναι απαραδεκτο ο ασθενης να γινεται ιατρος του εαυτου του και να πηγαινει μονος του σε οποια ειδικοτητα θελει ή να παιρνει 2-3 διαγνωσεις και να επιλεγει αυτη της αρεσκειας του.

Απαραδεκτο και απο θεμα κοστους για τα ταμεία, και απο θέμα καθυστερησεων για τη δικη του υγεία.

Ο Παθολογος εχει κανει 5 χρονια Παθολογιας, που σημαίνει πως μπορει να αναλαβει μια πολυ ευρεια γκαμα περιστατικών ή να παραπεμψει αντίστοιχα σε υποειδικοτητες, οταν παραστεί αναγκη.

Αυτος θα κάνει τη διαφοροδιαγνωση. 

Το οτι ο μεσος Ελληνας εχει τον παθολογο μόνο για συνταγογραφηση είναι για κλαμματα.

Επεξ/σία από xgol
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν υπάρχουν υποειδικοτητες. Υπάρχουν ειδικότητες. Η παθολογία είναι και αυτή ειδικότητα και σαφώς δεν μπορεί να ανταποκριθεί σε όλα τα περιστατικά. 

Η ειδικότητα που μπορεί να βοηθήσει σε τέτοιο σύστημα είναι η γενική ιατρική που δεν είναι παθολογια. Διαφορετικες ειδικότητες. 

Το υπάρχον σύστημα είναι ήδη καταδικασμενο (αναφέρθηκαν πολύ ωραία οι λόγοι πιο πάνω) και ο σκοπός είναι να μην προτιμάει ο κόσμος το δημόσιο τομέα για εξοικονόμηση κόστους. Όσοι είναι υγιής και έχουν οικονομική ευμάρεια τους συμφέρει. 

Οι γενικεύσεις σου όμως είναι εντελώς ατοπες και δεν έχουν κανένα επιχείρημα. Από που προκύπτει για παράδειγμα πως οι Έλληνες χρησιμοποιούν τον παθολόγο μόνο για συνταγές. 

Με το συμπάθιο αλλά είσαι παντελώς άσχετος με το αντικείμενο και το να υποστήριζεις η να κατηγορείς χωρίς επιχειρήματα ένα σύστημα δείχνει αρκετά. 

Επεξ/σία από gas7777
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, gas7777 είπε

Δεν υπάρχουν υποειδικοτητες. Υπάρχουν ειδικότητες. Η παθολογία είναι και αυτή ειδικότητα και σαφώς δεν μπορεί να ανταποκριθεί σε όλα τα περιστατικά. 

Η ειδικότητα που μπορεί να βοηθήσει σε τέτοιο σύστημα είναι η γενική ιατρική που δεν είναι παθολογια. Διαφορετικες ειδικότητες. 

Το υπάρχον σύστημα είναι ήδη καταδικασμενο (αναφέρθηκαν πολύ ωραία οι λόγοι πιο πάνω) και ο σκοπός είναι να μην προτιμάει ο κόσμος το δημόσιο τομέα για εξοικονόμηση κόστους. Όσοι είναι υγιής και έχουν οικονομική ευμάρεια τους συμφέρει. 

Οι γενικεύσεις σου όμως είναι εντελώς ατοπες και δεν έχουν κανένα επιχείρημα. Από που προκύπτει για παράδειγμα πως οι Έλληνες χρησιμοποιούν τον παθολόγο μόνο για συνταγές. 

Με το συμπάθιο αλλά είσαι παντελώς άσχετος με το αντικείμενο και το να υποστήριζεις η να κατηγορείς χωρίς επιχειρήματα ένα σύστημα δείχνει αρκετά. 

Στους 100% παθολογους που επισκεπτομαι λογο της δουλειας μου οι 80 τουλαχιστον για το μονο που εχουν το ιατρειο τους ειναι για συνταγογραφηση. Οι μισοι και παραπανω ουτε καν ενα κρεβατι εξετασεων για τα προσχυματα δεν εχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, xgol είπε

Τα είπαμε, δε θα ξαναλέμε τα ίδια. Ειναι απαραδεκτο ο ασθενης να γινεται ιατρος του εαυτου του και να πηγαινει μονος του σε οποια ειδικοτητα θελει ή να παιρνει 2-3 διαγνωσεις και να επιλεγει αυτη της αρεσκειας του.

Απαραδεκτο και απο θεμα κοστους για τα ταμεία, και απο θέμα καθυστερησεων για τη δικη του υγεία.

Ο Παθολογος εχει κανει 5 χρονια Παθολογιας, που σημαίνει πως μπορει να αναλαβει μια πολυ ευρεια γκαμα περιστατικών ή να παραπεμψει αντίστοιχα σε υποειδικοτητες, οταν παραστεί αναγκη.

Ο Παθολόγος και ο κάθε ιατρός είναι άνθρωπος και μπορεί να κάνει λάθη ακόμα και αν θεωρείται κορυφαίος. Μιλάμε για πολύ δύσκολα επαγγέλματα και είναι κατανοητό και συνήθως δεν τους καταδικάζω για λανθασμένες εκτιμήσεις. Όπως είπα και προηγουμένως, προσωπικά με έχουν κάψει διάφοροι με τις διαγνώσεις τους (+ γνωστούς και φίλους μου) και οι λύσεις πάντα βρέθηκαν έπειτα από ψάξιμο με άλλους 2-3 ιατρούς. Ένας μου έδινε συνέχεια αντιβίωση για βρογχίτιδα και δεν μου πρότεινε καν να απευθυνθώ σε γαστρεντερολόγο ενώ η ΓΟΠ είναι πολύ συνηθισμένο φαινόμενο - έπρεπε να πάρω εγώ σβάρνα όλες τις ειδικότητες από τα νεύρα μου θέλοντας να κάνω full system scan στον εαυτό μου. Εντάξει, είναι δύσκολο επάγγελμα και μπορεί και εγώ να έκανα λάθος στη θέση του. Ένας άλλος κορυφαίος χειρουργός θα με έβαζε να κάνω πανάκριβη χειρουργική επέμβαση για κάτι που δεν είχα (αυτόν τον μ****α - για παράδειγμα - δεν τον συγχωρώ), και βρήκα πάλι τη λύση έπειτα από επίσκεψη σε 3-4 άλλους ιατρούς μέχρι να βρω εκείνους που συμφωνούσαν μεταξύ τους. Και πάλι ποτέ δεν μπορείς να είσαι απόλυτα σίγουρος.

Ο ασθενής δεν γίνεται ιατρός του εαυτού του επιλέγοντας τη διάγνωση στην οποία φαίνεται να συμφωνούν οι ιατροί, αφού άλλωστε η διάγνωση πάλι από ιατρό προέρχεται! Ο ασθενής απλά ελέγχει ότι δεν υπάρχουν ασάφειες και ασυμφωνίες στις διαγνώσεις των ιατρών, επειδή αυτές οι διαγνώσεις αφορούν κάτι πολύ σημαντικό - την υγεία του - και άρα δεν υπάρχει χώρος για λάθος αποφάσεις. Απαράδεκτα είναι αυτά που γράφεις και όχι η προαναφερθείσα τακτική.

Για τα ταμεία τα είπαμε και ας μην ξαναλέμε τα ίδια (όπως λες και εσύ). Γιατί αναφέρεις συνέχεια κόστη και ταμεία;;; Ποιον ενδιαφέρει κάτι τέτοιο; Αυτό που μας απασχολεί είναι το τι είναι αυτό το νέο σύστημα και αν το σύστημα με τον οικογενειακό ιατρό είναι καλό ή κακό ή καλύτερο από το προηγούμενο. Αν είναι κακό επειδή το ταμείο είναι μείον ή αν επειδή αυτοί που το σχεδιάσαν δεν το σκέφτηκαν καλά ή για κάποιον άλλο λόγο... δεν έχει σημασία. Κατάλαβέ το.

Για τις καθυστερήσεις σου εξήγησαν και άλλοι γιατί το νέο σύστημα θα είναι χειρότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, randomcat είπε

Ο Παθολόγος και ο κάθε ιατρός είναι άνθρωπος και μπορεί να κάνει λάθη ακόμα και αν θεωρείται κορυφαίος. Μιλάμε για πολύ δύσκολα επαγγέλματα και είναι κατανοητό και συνήθως δεν τους καταδικάζω για λανθασμένες εκτιμήσεις. Όπως είπα και προηγουμένως, προσωπικά με έχουν κάψει διάφοροι με τις διαγνώσεις τους (+ γνωστούς και φίλους μου) και οι λύσεις πάντα βρέθηκαν έπειτα από ψάξιμο με άλλους 2-3 ιατρούς. Ένας μου έδινε συνέχεια αντιβίωση για βρογχίτιδα και δεν μου πρότεινε καν να απευθυνθώ σε γαστρεντερολόγο ενώ η ΓΟΠ είναι πολύ συνηθισμένο φαινόμενο - έπρεπε να πάρω εγώ σβάρνα όλες τις ειδικότητες από τα νεύρα μου θέλοντας να κάνω full system scan στον εαυτό μου. Εντάξει, είναι δύσκολο επάγγελμα και μπορεί και εγώ να έκανα λάθος στη θέση του. Ένας άλλος κορυφαίος χειρουργός θα με έβαζε να κάνω πανάκριβη χειρουργική επέμβαση για κάτι που δεν είχα (αυτόν τον μ****α - για παράδειγμα - δεν τον συγχωρώ), και βρήκα πάλι τη λύση έπειτα από επίσκεψη σε 3-4 άλλους ιατρούς μέχρι να βρω εκείνους που συμφωνούσαν μεταξύ τους. Και πάλι ποτέ δεν μπορείς να είσαι απόλυτα σίγουρος.

Ο ασθενής δεν γίνεται ιατρός του εαυτού του επιλέγοντας τη διάγνωση στην οποία φαίνεται να συμφωνούν οι ιατροί, αφού άλλωστε η διάγνωση πάλι από ιατρό προέρχεται! Ο ασθενής απλά ελέγχει ότι δεν υπάρχουν ασάφειες και ασυμφωνίες στις διαγνώσεις των ιατρών, επειδή αυτές οι διαγνώσεις αφορούν κάτι πολύ σημαντικό - την υγεία του - και άρα δεν υπάρχει χώρος για λάθος αποφάσεις. Απαράδεκτα είναι αυτά που γράφεις και όχι η προαναφερθείσα τακτική.

Για τα ταμεία τα είπαμε και ας μην ξαναλέμε τα ίδια (όπως λες και εσύ). Γιατί αναφέρεις συνέχεια κόστη και ταμεία;;; Ποιον ενδιαφέρει κάτι τέτοιο; Αυτό που μας απασχολεί είναι το τι είναι αυτό το νέο σύστημα και αν το σύστημα με τον οικογενειακό ιατρό είναι καλό ή κακό ή καλύτερο από το προηγούμενο. Αν είναι κακό επειδή το ταμείο είναι μείον ή αν επειδή αυτοί που το σχεδιάσαν δεν το σκέφτηκαν καλά ή για κάποιον άλλο λόγο... δεν έχει σημασία. Κατάλαβέ το.

Για τις καθυστερήσεις σου εξήγησαν και άλλοι γιατί το νέο σύστημα θα είναι χειρότερο.

Στις ποσες δωρεαν διαγνωσεις εισαι ευχαριστημενος? 3? 10? 103? Επί πόσοι ασθενείς, επί πόσες φορες θα χρειαστεί ιατρο ο καθενας τους / χρόνο, καταλαβαινεις για τι οικονομικα μεγεθη μιλάμε. 

Καταλαβαινεις πως τα χρήματα που απαιτούνται για να κάνεις δωρεαν τοσες επισκεψεις, θα λειψουν απο αλλους ασθενεις?

Ήδη λειπουν απο αλλους ασθενεις για να ακριβολογουμε.

Και λυπαμαι, αλλα οταν υπαρχουν ασθενεις που επιβιωνουν μονο χαρη σε φαρμακα των 50.000€ το εξαμηνο, μπορεις νομιζω να πληρωσεις τα εξτρα 150 ευρω που απαιτουνται να κανεις τις 5 επιπλεον επισκεψεις που χρειαστηκες για να διαγνωστεί η γοπΝ σου. (Αν και οφειλε να σε παραπεμψει ΔΩΡΕΑΝ ο ιατρος σου, έχεις απόλυτο δικιο.)

Και δε στο λεω ειρωνικα, μακαρι να μπορουσε το συστημα να κρατησει 2 καρπουζια στην ιδια μασχαλη, οπως εκανε τοσα χρόνια. Αν κ επιμενω πως ειναι ΛΑΘΟΣ ιατρικά να απασχολεί ο ασθενης οποια ειδικοτητα ο ιδιος νομιζει πως θα λυσει το πρόβλημά του.

Στα επείγοντα των νοσοκομειων δηλαδη, γιατι υπαρχει διαλογη ασθενών? Ας πηγαινε ο καθενας οπου νόμιζε. 

Υ.Γ.1 Αλήθεια, δεχομαι πως ο παθολογος σου γραψε μια αντιβιωση την 1η φορα. Τη 2η που ξαναπηγες κ του πες, γιατρε δεν εχω δει αποτελεσμα, τι εκανε? Μπορουσε σαφως να σε παραπεμψει ΔΩΡΕΑΝ σε αλλη ειδικότητα. 

Υ.Γ.2 Αν το συστημα ειχε επάρκεια ιατρων και μπορουσε ο ασθενης να εξυπηρετηθει άμεσα απο εναν παθολόγο ο οποιος θα ηξερε το ιστορικό του ασθενους καθως θα τον παρακολουθει χρονια, και μπορουσε να τον παραπεμψει άμεσα σε αλλη ειδικοτητα αν χρειαζοταν, θα ηταν ιδανικό για όλους. 

2 ώρες πριν, gas7777 είπε

Δεν υπάρχουν υποειδικοτητες. Υπάρχουν ειδικότητες. Η παθολογία είναι και αυτή ειδικότητα και σαφώς δεν μπορεί να ανταποκριθεί σε όλα τα περιστατικά. 

Η ειδικότητα που μπορεί να βοηθήσει σε τέτοιο σύστημα είναι η γενική ιατρική που δεν είναι παθολογια. Διαφορετικες ειδικότητες. 

Το υπάρχον σύστημα είναι ήδη καταδικασμενο (αναφέρθηκαν πολύ ωραία οι λόγοι πιο πάνω) και ο σκοπός είναι να μην προτιμάει ο κόσμος το δημόσιο τομέα για εξοικονόμηση κόστους. Όσοι είναι υγιής και έχουν οικονομική ευμάρεια τους συμφέρει. 

Οι γενικεύσεις σου όμως είναι εντελώς ατοπες και δεν έχουν κανένα επιχείρημα. Από που προκύπτει για παράδειγμα πως οι Έλληνες χρησιμοποιούν τον παθολόγο μόνο για συνταγές. 

Με το συμπάθιο αλλά είσαι παντελώς άσχετος με το αντικείμενο και το να υποστήριζεις η να κατηγορείς χωρίς επιχειρήματα ένα σύστημα δείχνει αρκετά. 

Ολες οι ειδικοτητες ειναι υποειδικοτητες της παθολογιας και της χειρουργικής. Με αυτη την εννοια το ειπα.

Επισης υπαρχουν υποειδικοτητες / εξειδικευσεις της καθε ειδικοτητας πχ ηπατολογος, διαβητολογος, παιδοκαρδιολογος κ.α.

Αφου λοιπον εμαθες τα βασικα, πες μας εσυ λοιπον που εισαι σχετικος για τη Γενικη Ιατρική και την Παθολογια, γιατι μπορει να βοηθησει ενα τετοιο συστημα η πρωτη και οχι η δευτερη?

Η νοοτροπια του Ελληνα σε οτι αφορά την επισκεψη στον Παθολόγο είναι εμφανης πιστευω. Σκομα και σε αυτο το νήμα.

Ποναν οι αρθρωσεις τις γιαγιας, θα παει σε ορθοπαιδικο. Εχω τσουξιμο στο κατουρημα κ πυρετο θα παω στον χειρουργο Ουρολόγο. Ποναει ο λαιμος μου και εχω συναχι, στον ΩΡΛ. Σε ΚΑΜΙΑ χώρα του δυτικου κοσμου δε συμβαινει αυτο, μονο στο Ελλαδισταν.

Επεξ/σία από xgol
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
46 λεπτά πριν, xgol είπε

 Σε ΚΑΜΙΑ χώρα του δυτικου κοσμου δε συμβαινει αυτο, μονο στο Ελλαδισταν.

Eνταξει, μαζι σου, αλλα σε καμια χωρα του δυτικου κοσμου δεν γραφονται γιατροι στον θεσμο του Οικογενειακου Γιατρου διχως να το ζητησουν. Αυτο σημαινει πως κατι δεν παει καλα στο συστημα. Επιπλεον, απο τη στιγμη που ενας (1) οικογενειακος γιατρος θα πρεπει να διαχειριζεται τεραστιο αριθμο ασθενων, παλι αποδεικνυει πως κατι δεν παει καλα στο συστημα, οταν ο αλλος σου λεει πως κλεινει ραντεβου για εναν (1) μηνα μετα.

Οποτε οκ, προφανως και ο ασθενης δεν θα πρεπει να γινεται γιατρος του εαυτου του και ολα αυτα, αλλα πρακτικα για να δουλεψει το συστημα αυτο χρειαζεται περισσοτερους γιατρους στον  θεσμο αυτον. Οποτε κατα τη γνωμη μου, φυσικα και αναιρει τη σωστη κατευθυνση προς την οποια κινειται αυτη η μεταρρυθμιση, αφου θα επρεπε να ειχε πρωτα δημιουργηθει ο δρομος (βλ. περισσοτεροι γιατροι) για την κατευθυνση, αντι να οδηγεις τον ασθενη σε γκρεμο (κλεινοντας του ραντεβου μετα απο εναν μηνα).

7 ώρες πριν, xgol είπε

Το οτι οι ιατροί ειναι ελαχιστοι, αφου θα αμοιβονται με ψιχουλα, ειναι σοβαρο πρόβλημα που ωστοσο δεν αναιρει τη σωστη κατευθυνση που κινειται αυτη η μεταρρυθμιση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, xgol είπε

Στις ποσες δωρεαν διαγνωσεις εισαι ευχαριστημενος? 3? 10? 103? Επί πόσοι ασθενείς, επί πόσες φορες θα χρειαστεί ιατρο ο καθενας τους / χρόνο, καταλαβαινεις για τι οικονομικα μεγεθη μιλάμε. 

Καταλαβαινεις πως τα χρήματα που απαιτούνται για να κάνεις δωρεαν τοσες επισκεψεις, θα λειψουν απο αλλους ασθενεις?

Ήδη λειπουν απο αλλους ασθενεις για να ακριβολογουμε.

Αυτό που μας απασχολεί εδώ είναι κυρίως το πώς θα κάνω κάτι και όχι το πόσες.

Για το πόσες δωρεάν διαγνώσεις κ.λπ. παροχές της Δημόσιας Υγείας υπάρχουν ήδη κανονισμοί για τις διάφορες παροχές που δικαιούται ένας ασφαλισμένος. Για παράδειγμα, ένας ασφαλισμένος δικαιούται 3 φορές το χρόνο από 10 συνεδρίες των 15 ευρώ σε φυσικοθεραπευτή (αν θυμάμαι καλά). Αν τα χρήματα του κράτους δεν επαρκούν, μπορεί να προσαρμόσει το πόσο δικαιούμαστε από το κάθε τι.

Εγώ προσωπικά μπορεί - για παράδειγμα - να πάω για 1-2 δωρεάν διαγνώσεις το πολύ και μετά σε έναν ιδιωτικό ή μία δωρεάν και μία σε ιδιωτικό ή μόνο μία δωρεάν ή μόνο ιδιωτικό κ.λπ. Βλέποντας, ακούγοντας και κρίνοντας. Η στρατηγική μου θα εξαρτηθεί φυσικά και από το τι δικαιούμαι. Αν π.χ. δικαιούμαι μόνο 1 διάγνωση το τρίμηνο από Παθολόγο, τότε θα πάω φυσικά σε μία δωρεάν.

Το βασικό πρόβλημα εδώ όμως είναι το πως, και όχι το πόσες.

18 λεπτά πριν, xgol είπε

Και λυπαμαι, αλλα οταν υπαρχουν ασθενεις που επιβιωνουν μονο χαρη σε φαρμακα των 50.000€ το εξαμηνο, μπορεις νομιζω να πληρωσεις τα εξτρα 150 ευρω που απαιτουνται να κανεις τις 5 επιπλεον επισκεψεις που χρειαστηκες για να διαγνωστεί η γοπΝ σου.

Το point μου ήταν ότι η κρίση του ιατρού δεν είναι πάντα σωστή όσον αφορά την ειδικότητα στην οποία θα πρέπει να απευθυνθώ, οπότε δεν είναι κατάλληλος και αλάνθαστος ένας οικογενειακός ιατρός για να μου πει που πρέπει να πάω. Στο παράδειγμά μου από τις 5-6 ειδικότητες (πραγματικά δεν θυμάμαι σε πόσους είχα πάει) ιατρών στις οποίες απευθύνθηκα κανείς δεν μου είπε "αγαπητέ μπορεί να είναι αυτό - για τσέκαρέ το σε έναν γαστρεντερολόγο". Το ανακάλυψα όταν ήρθε η σειρά του γαστρεντερολόγου.

Έπειτα, μπορεί στην πορεία να μην συμπαθώ τον ΟΓ και να μην εμπιστεύομαι την κρίση του. Πόσες επιλογές θα έχω για να τον αλλάξω; Επίσης, αν υποθέσουμε ότι βρίσκει πάντα την σωστή ειδικότητα, θα μπορώ να επιλέξω ποιον ιατρό θέλω να με εξετάσει (όπως δηλ. με τη λίστα που βλέπουμε στο σάιτ του ΕΟΠΥΥ); (ζητώ συγνώμη αν έχει ήδη ειπωθεί το τι ισχύει για την περίπτωση αυτή) Για εμένα είναι σημαντικό το να μπορώ να έχω αυτές τις επιλογές, να μπορώ να διατηρώ τους ιατρούς που με εξυπηρέτησαν καλά και να αποφεύγω όσους δεν μου άρεσαν (π.χ. ήταν ένας που εκτός του ότι με ξεπέταξε σε 2' χωρίς να έχει άλλους ασθενείς τον ρώτησα αν μπορώ να πάρω μια κάρτα του που τις είχε μπροστά μου και μου κάνει "όχι, για ποιο λόγο" - ε σε αυτόν δεν θα ήθελα να ξαναπατήσω).

18 λεπτά πριν, xgol είπε

Υ.Γ.1 Αλήθεια, δεχομαι πως ο παθολογος σου γραψε μια αντιβιωση την 1η φορα. Τη 2η που ξαναπηγες κ του πες, γιατρε δεν εχω δει αποτελεσμα, τι εκανε? Μπορουσε σαφως να σε παραπεμψει ΔΩΡΕΑΝ σε αλλη ειδικότητα. 

Ήταν δύο οι ιατροί όσον αφορά την αντιβίωση. Ο πρώτος - πολύ γνωστός και καλός - την δεύτερη φορά που πήγα μετά από μερικές εβδομάδες μου είπε ότι δεν έπιασε η πρώτη αντιβίωση και μου έδωσε περισσότερη. Μετά είχα πάει σε έναν που ήταν ΩΡΛ (νομίζω) και μου έλεγε τα ίδια για βρογχίτιδα και αντιβιώσεις και συμφώνησα μαζί του γρήγορα για να φύγω.

18 λεπτά πριν, xgol είπε

Υ.Γ.2 Αν το συστημα ειχε επάρκεια ιατρων και μπορουσε ο ασθενης να εξυπηρετηθει άμεσα απο εναν παθολόγο ο οποιος θα ηξερε το ιστορικό του ασθενους καθως θα τον παρακολουθει χρονια, και μπορουσε να τον παραπεμψει άμεσα σε αλλη ειδικοτητα αν χρειαζοταν, θα ηταν ιδανικό για όλους. 

Είναι ένα από τα πολλά ΑΝ. Και πάλι δεν νομίζω ότι θα ήταν το ιδανικό όμως. Η ελευθερία επιλογών είναι το καλύτερο για εμάς. Για το ταμείο του κράτους δεν ξέρω και δεν με ενδιαφέρει από τη στιγμή που φορολογούμαι γερά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γενικοτερο προβλημα κατα τη γνωμη μου ειναι για ακομα μια φορα ο σχεδιασμος.

Η Ελλαδα δεν ειχε ποτε δημοσια πρωτοβαθμια φροντιδα. Οι γιατροι σε ΙΚΑ και λοιπα ταμεια εγραφαν κανα φαρμακο, εξεταζαν καναν ηλικιωμενο και γενικα πετουσαν αετο, ήταν δε σε αριθμο ελαχιστοι για να καλυψουν τις αναγκες πρωτοβαθμιας φροντιδας του πληθυσμου. Το ρολο αυτο τον ειχαν αναλαβει οι ιδιωτες ειδικοι, οπου πηγαιναν οι ασφαλισμενοι με τα βιβλιαρια. Αυτο ειχε ως αποτελεσμα να βλεπουν οι καρδιολογοι απλες υπερτασεις, οι πνευμονολογοι βηχα 15 ημερων και ηπιο ασθμα, οι ΩΡΛ ιωσεις, οι ορθοπαιδικοι στραμπουληγματα και ουτω καθεξης. Ως επιπεδο παροχων ηταν αριστο, καθως ειχες στη διαθεση σου ειδικο γιατρο για καθε παθηση και συμπτωμα και φυσικα 2η και 3η γνωμη αν ηθελες. Ολα αυτα δωρεαν ή με μικρο κοστος για τον ασφαλισμενο, βιβλιαριο και χαρτακι. Οπως αντιλαμβανεστε, αυτο δεν ηταν πρωτοβαθμια φροντιδα, ήταν πολυτελεια που κοστιζε παρα πολυ.

 

Αποφασιζουν λοιπον οι εγκεφαλοι οτι δεν παει αλλο. Αυτα κοβονται και οποιος θελει να βλεπει ειδικο θα τον πληρωνει απο την τσεπη του. Κατι προσπαθησαν με τον ΕΟΠΥΥ, αλλα οι αμοιβες ηταν αστειες, τοσο που ελαχιστοι ειδικοι δεχτηκαν να συμμετεχουν και οι περισσοτεροι εξ αυτων το εγκατελειψαν μετα απο 1,2 χρονια.

Το επομενο βημα ηταν να φτιαξουμε κρατικη πρωτοβαθμια υγεια, παλι στο ποδι. Κρατικες δομες (πχ αστικα κεντρα υγειας) δεν υπαρχουν και θα κοστιζαν πολυ για να φτιαχτουν και να στελεχωθουν (προσληψεις νοσηλευτριων, επισκεπτων υγειας, γραμματειακη υποστηριξη, ειδικευμενοι γενικοι γιατροι και ολα αυτα εν μεσω μνημονιων), ασε που ειναι μια διαδικασια που θελει χρονια με τη δυσκινητη ελληνικη γραφειοκρατια. Αρα τι κανουμε; Προσπαθουμε να κανουμε τους ιδιωτες παθολογους (νοσοκομειακη ειδικοτητα by the way) να παιξουν τους γενικους γιατρους στα ιατρεια τους. Αλλα με αμοιβες που ειναι για γελια και με τη γνωστη αξιοπιστια σε θεματα πληρωμων του ΕΟΠΥΥ. Συν το γεγονος οτι ο παθολογος δεν ειναι γενικος γιατρος, δεν μπορει να δει χειρουργικο περιστατικο ή τραυμα, δεν εχει εκπαιδευτει ποτε για αυτο και η τελευταια φορα που το εκανε ηταν πιθανοτατα στο αγροτικο. Εκει λοιπον παραπεμπει, εστω και αν προκειται για κατι απλο που ενας γενικος γιατρος θα μπορουσε να το κρατησει στο ιατρειο του.

 

Οποτε; Στα χαρτια υπαρχει πρωτοβαθμια φροντιδα, εστω και με ελλειψεις, αλλα πρακτικα ο ασφαλισμενος θα πληρωνει το κοστος της πρωτοβαθμιας υγειας 100% απο την τσεπη του γιατι αλλιως ακρη δεν προκειται να βγαλει.

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα εχω κακη αποψη για το επιπεδο της 4ετους εκπαιδευσης των γενικων ιατρών. Σε πολλες παθολογικες κλινικές δεν παιρναν καν ασθενή, και δεν υπηρχε περιπτωση να ακουμπησουν χειρουργικο περιστατικό. Αλλα δεχομαι ότι μπορει να επεσα στις εξαιρέσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/9/2018 στις 10:54 ΜΜ, opera είπε

Γραφτήκαμε (οικογενειακώς) στη σχετική εφαρμογή αλλά στη πόλη μου έχει μόνο ένα γιατρό,δεν υπάρχει δυνατότητα επιλογής ανάμεσα σε περισσότερους.

Πως θα λειτουργήσει αν όλος ο πληθυσμός του νομού έχει τον ίδιο οικογενειακό γιατρό;

ε δεν το ξέρεις θα έχει τεράστια αναμονή και για να κανείς την δουλειά σου θα πας σε άλλο ιδιώτη γιατρό και θα πληρώνεις κανονικά.. έτσι το σύστημα υγείας (που όλοι πληρώνουμε) θα απαλλαγεί από αρκετούς "ενοχλητικούς" που αρρωστενουν

Επεξ/σία από alex1001
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...