Προς το περιεχόμενο

Ο θεσμός του οικογενειακού γιατρού


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 203
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, naive είπε

Καμία σχέση με μάχιμους κλπ, οι γιατροί όλων των σωμάτων βγαίνουν από την ίδια σχολή, τη ΣΣΑΣ.

Οι στρατιωτικοί γιατροί έχουν δικαίωμα να έχουν ιδιωτικό ιατρείο.

44 χρονών μάλλον είναι αντισυνταγματάρχης. Και δεν παίζει μέσο στις προαγωγές (σε αυτούς τους βαθμούς). 

Κι εγω ετσι νομιζα γιατι ειχε στο γραφειο μια πλακα μικρη με δυο χρυσα αλλα μου ειπε ότι εχει παρει βαθμο.

Την ΣΑΣΣ την ξερω από τα φοιτιτικα χρονια στη Θεσσαλονικη πριν πολλες δεκαετιες και δεν νομιζω να εχει αλλαξει κατι .Νομιζω όμως ότι πια οι γιατροι δεν κανουν μαθημα μαζι με τους υπολοιπους φοιτητες αλλα δεν ξερω σιγουρα.

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαχιμους εαν δεν ειναι σε γραφειο.Μεσο δεν ξερεις τι παιζει σε καθενα .Για ιδιωτικο ιατρειο οσους ειχα ρωτησει σε στρατιωτικο νοσοκομειο καθως μετεχουν στο ΕΣΥ, δεν εχουν ιατρειο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Diskimpex είπε

Μαχιμους εαν δεν ειναι σε γραφειο.Μεσο δεν ξερεις τι παιζει σε καθενα .Για ιδιωτικο ιατρειο οσους ειχα ρωτησει σε στρατιωτικο νοσοκομειο καθως μετεχουν στο ΕΣΥ, δεν εχουν ιατρειο

Αλλο ΕΣΥ και αλλο ΕΟΠΠΥ αν δεν κανω λαθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Diskimpex είπε

Μαχιμους εαν δεν ειναι σε γραφειο.Μεσο δεν ξερεις τι παιζει σε καθενα .Για ιδιωτικο ιατρειο οσους ειχα ρωτησει σε στρατιωτικο νοσοκομειο καθως μετεχουν στο ΕΣΥ, δεν εχουν ιατρειο

Μάχιμες λέγονται οι επιχειρησιακές και τεχνικές ειδικότητες. Δεν έχει σχέση αν είναι σε γραφείο. Οι γιατροί είναι ειδικότητες διοικητικής μέριμνας/ υποστήριξης, δε θεωρούνται ποτέ  μάχιμοι.

Οι προαγωγές γίνονται με επετηρίδα και κατά σειρά αποφοίτησης, όχι ατομικά για να παίξει μέσο για κάποιον μεμονωμένα. Μόνο στους ανώτατους βαθμούς (ταξίαρχος και πάνω) γίνονται μεμονωμένα.

Για τα ιδιωτικά ιατρεία, ισχύει αυτό που είπα. Τα στρατιωτικά νοσοκομεία δεν ανήκουν στο ΕΣΥ.

2 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Κι εγω ετσι νομιζα γιατι ειχε στο γραφειο μια πλακα μικρη με δυο χρυσα αλλα μου ειπε ότι εχει παρει βαθμο.

Την ΣΑΣΣ την ξερω από τα φοιτιτικα χρονια στη Θεσσαλονικη πριν πολλες δεκαετιες και δεν νομιζω να εχει αλλαξει κατι .Νομιζω όμως ότι πια οι γιατροι δεν κανουν μαθημα μαζι με τους υπολοιπους φοιτητες αλλα δεν ξερω σιγουρα.

Οι γιατροί μένουν και εκπαιδεύονται στρατιωτικά στη ΣΣΑΣ μαζί με τις άλλες ειδικότητες. Ακαδημαϊκά μαθήματα κάνουν στο Αριστοτέλειο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Exει κανει νοσηλεια φιλος σε αυτο της αεροποριας .Ειχε τροχαιο ,καταγματα ,δεν ειναι στρατιωτικος .Τον πηγαν με το 166 .Παλιο αλλα λεει σχετικα

https://www.iatronet.gr/eidiseis-nea/perithalpsi-asfalisi/news/14162/nosileia-politwn-se-stratiwtika-nosokomeia.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Diskimpex είπε

Exει κανει νοσηλεια φιλος σε αυτο της αεροποριας .Ειχε τροχαιο ,καταγματα ,δεν ειναι στρατιωτικος .Τον πηγαν με το 166 .Παλιο αλλα λεει σχετικα

https://www.iatronet.gr/eidiseis-nea/perithalpsi-asfalisi/news/14162/nosileia-politwn-se-stratiwtika-nosokomeia.html

Ο αριθμός των πολιτών που εισάγονται σε κάθε Στρατιωτικό Νοσοκομείο εξαρτάται από την πληρότητα των κλινών και αφού ληφθεί υπόψη η ανάγκη ύπαρξης ικανού αριθμού κενών κλινών για την εξυπηρέτηση εκτάκτων αναγκών του στρατιωτικού προσωπικού και των λοιπών δικαιούχων περίθαλψης σε αυτό δεδομένου όντως ότι τα Στρατιωτικά Νοσοκομεία τελούν σε καθεστώς διαρκούς εφημερίας.

Ο αριθμός των κλινών που διατίθενται καταρχάς στο πλαίσιο της συνεργασίας ανακαθορίζεται ως εξής:

  • 401 ΓΕΝΙΚΟ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ 10 κλίνες.
  • ΝΑΥΤΙΚΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ 10 κλίνες.
  • 251 ΓΕΝΙΚΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑΣ 15 κλίνες.
  • 417 ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΟ ΙΔΡΥΜΑ ΜΕΤΟΧΙΚΟΥ ΤΑΜΕΙΟΥ ΣΤΡΑΤΟΥ 10 έως 15 κλίνες .
  • 424 ΓΕΝΙΚΟ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ 15 Κλίνες.

Οποτε μαλλον δωρο αδωρο !!!!

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα ξεκαθαριστεί πως αν κάποιος επιθυμεί να εξετάζεται απο ιδιώτες, συνεχίζει κανονικά. Αν κάποιος πρέπει να πάει στο νοσοκομείο, επίσης θα πάει, έχει δεν έχει οικογενειακό γιατρό. Ουσιαστικά, υποχρεωτικό ειναι μόνο για όσους δεν μπορουν να πληρώσουν, οι οποίοι θα υποστουν την ταλαιπωρία να πάνε σε έναν παθολόγο, επειδή πονάει το πόδι τους πχ.

Οτι αποτυχημένο έχουν οι ξένοι το υιοθετουν οι δικοί μας.

2500 συμβάσεις προκυρηχθηκαν, μονο 600 δέχτηκαν για να παιρνουν 1 ευρω απο κάθε ασθενη.

Σαφως δεν φτάνουν και σαφως δε μπορεις να υποχρεωσεις τους γιατρους να το κάνουν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποτυχημενο ηταν εκ των πραγμάτων το συστημα ως τωρα, που διαλεγε και η κουτσή Μαρία ποιος θα την εξετάσει, χωρις καμια πρόθεση να πληρωσει η ιδια την επιλογη της. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, xgol είπε

Αποτυχημενο ηταν εκ των πραγμάτων το συστημα ως τωρα, που διαλεγε και η κουτσή Μαρία ποιος θα την εξετάσει, χωρις καμια πρόθεση να πληρωσει η ιδια την επιλογη της. 

Tι εννοείς? Ποιος έπρεπε να διαλέξει δηλαδη ποιος θα σε εξετάσει? Αμα πονάς στο πόδι, πας στον ορθοπαιδικό δε πας στον παθολόγο που έχει άλλους 50.000 χρεωμένους στο ιατρείο του. Δεν ειμαστε Ολλανδια που υπάρχει οικογενειακος γιατρός για κάθε 100 οικογένειες.

Οσο για τη πληρωμή, τον εοππύ τον πληρωνουμε όλοι από τις εισφορές μας με ένα τεράστιο ποσοστό να τον χρησιμοποιεί ελάχιστα. 

Η τρυπα στην υγεία δεν αφορά εισφορές και οικογενειακούς ιατρούς αλλά κακοδιαχείριση που προέρχεται απο τα ανωτατα κλιμάκια ως συνήθως.

Δεν μπορεις να ανακοινώνεις νέα γραμμη στο μετρό αλλά να μην έχεις βαγόνια. Ειναι αστείο απ΄όπου και αν το πιάσεις και ο σκοπός ειναι να πιεστουν οι γιατροι να μπουν σε αυτον τον θεσμό. Δεν θα μπουν όμως με αποτέλεσμα να χειροτερέψει η κατάσταση. Ηδη έχουμε εδω και πολλά χρονια σοβαρές ελλειψεις σε νοσοκομεία και οι γιατροι μας φευγουν στο εξωτερικο.

Το συστημα χειροτέρεψε αυτη τη στιγμη, δεν βελτιωθηκε.

Επεξ/σία από pontez2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

So, εκτύπωσα την αίτηση. Το επόμενο βήμα ποιό είναι βρε παιδιά;
Την επόμενη φορά που θ'αρρωστήσω να πάω δηλαδή στον συγκεκριμένο γιατρό που δήλωσα και να έχω μαζί μου αυτή την αίτηση + φωτοτυπία ταυτότητας + λογαριασμό σπιτιού [ή υπεύθυνη δήλωση όπου δηλώνω διεύθυνση κατοικίας] ώστε να με 'φακελώσει' ο ίδιος σε κάποιο σύστημα; [Και δεν θα πληρώνω επίσκεψη ε;]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν έχει διαθέσιμο ραντεβου θα σε δεχτεί. Εγω τον πηρα και μου ειπε οτι ειναι κλεισμένα ολα τα ραντεβου για τον επομενο μηνα. Οταν του ειπα, δηλαδη οταν αρρωστένω που θα πάω, μου ειπε αυτά να τα πω στο υπουργείο υγείας.

True story

  • Confused 1
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pontez2 είπε

Tι εννοείς? Ποιος έπρεπε να διαλέξει δηλαδη ποιος θα σε εξετάσει? Αμα πονάς στο πόδι, πας στον ορθοπαιδικό δε πας στον παθολόγο που έχει άλλους 50.000 χρεωμένους στο ιατρείο του. Δεν ειμαστε Ολλανδια που υπάρχει οικογενειακος γιατρός για κάθε 100 οικογένειες.

Οσο για τη πληρωμή, τον εοππύ τον πληρωνουμε όλοι από τις εισφορές μας με ένα τεράστιο ποσοστό να τον χρησιμοποιεί ελάχιστα. 

Η τρυπα στην υγεία δεν αφορά εισφορές και οικογενειακούς ιατρούς αλλά κακοδιαχείριση που προέρχεται απο τα ανωτατα κλιμάκια ως συνήθως.

Δεν μπορεις να ανακοινώνεις νέα γραμμη στο μετρό αλλά να μην έχεις βαγόνια. Ειναι αστείο απ΄όπου και αν το πιάσεις και ο σκοπός ειναι να πιεστουν οι γιατροι να μπουν σε αυτον τον θεσμό. Δεν θα μπουν όμως με αποτέλεσμα να χειροτερέψει η κατάσταση. Ηδη έχουμε εδω και πολλά χρονια σοβαρές ελλειψεις σε νοσοκομεία και οι γιατροι μας φευγουν στο εξωτερικο.

Το συστημα χειροτέρεψε αυτη τη στιγμη, δεν βελτιωθηκε.

Πονάς στο ποδι = σε εξεταζει ο οικογενειακος ιατρός και κρίνει αν και σε ποια ειδικότητα θα σε παραπεμψει.

Ειναι το μονο επιστημονικα ορθό. 

31 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Aν έχει διαθέσιμο ραντεβου θα σε δεχτεί. Εγω τον πηρα και μου ειπε οτι ειναι κλεισμένα ολα τα ραντεβου για τον επομενο μηνα. Οταν του ειπα, δηλαδη οταν αρρωστένω που θα πάω, μου ειπε αυτά να τα πω στο υπουργείο υγείας.

True story

Τι άλλο μπορουσε να κάνει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

😕 Γιατί νομίζω ότι θα είναι μπελάς τελικά η όλη διαδικασία;
Θα χάνουμε 2 μέρες απ'τη δουλειά μας: 1 μέρα για τον παθολόγο και μετά άλλη μέρα για άλλη ειδικότητα [αν χρειάζεται].
Και αν ξέρω δλδ ότι το πρόβλημά μου είναι πχ γυναικολογικό, πάλι θα πρέπει να πάω στον παθολόγο πρώτα;;;!
Πραγματικά δεν ξέρω πώς θα πετύχει όλο αυτό...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...