Προς το περιεχόμενο

Ο θεσμός του οικογενειακού γιατρού


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, opera είπε

http://www.idika.gr/pfy/οικογενειακος-ιατρος.html

Αυτή τη στιγμή που γράφω δε λειτουργεί.

Τωρα ειναι ΟΚ....Εχω καννει εγγραφη για 5 ατομα της οικογενειας ,εκτυπωσα τις αιτησεις και με φωτοτυπια ταυτοτητας και λογαριασμο ΔΕΚΟ εκανε αποδοχη η σταρτιωτικη γιατρος.

Μου ζητησε και καταχωρησε τα παντα για θεματα υγειας για τον καθενα και εχει δημιουργησθει ιατρικος φακελος στο internet που εχω προσβαση κι εγω με ονομα χρηστη και κωδικο .

Μετα μπορεις να κλεινειςκαι απο intenet ραντεβου .Η επιλογη γιατρου γινεται απο το συστημα με κρητηριο την διευθυνση κατοικιας .Σε εμανα ειναι 300 μετρα απο το σπιτι μου.

Την πρωτη φορα θα μεις στο συστημα με κωδικους taxis και μετα εκει που λεει ΠΦΥ σφου κανει αποδοχη ο γιατρος .

Απο 1/9/2018 δεν υπαρχουν συμβεβλημενοι Παθολογοι και τον ρολο αναλαμβανει ο οικογενειακος γιατρος .Απο 1/1/2019 δενθα υπαρχουν και αλλες ειδικοτητες και θα θελουν πααπεμπτικο απο τον οικογενειακο γιατρο .

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 203
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εντάξει μιλάμε για τρελό μπάχαλο , από ότι γνωρίζω ελάχιστοι είναι αυτοί που έχουν δηλώσει για οικογενειακοί γιατροί.
Για τον δήμο μου (περίπου 80.000-90.000χιλ) νομίζω ότι υπάρχει μόνο ενας (γενικός γιατρός) και αυτός στα ιατρεία του ΙΚΑ της περιοχής
Αν θυμάμαι καλά κάπου είχα δει ότι τους δίνουν 5€/επίσκεψη .
Το μόνο που θα προσθέσει είναι έξτρα ταλαιπωρία στον ασφαλισμένο , γιατί θα πρέπει να περιμένει να βρει ραντεβού για τον οικογενειακό γιατρό για να του γράψει παραπεμπτικο για να πάει στον γιατρό που θα πήγαινε από μόνος του εξαρχής ο ασθενής . 
Αν είναι κάτι σχετικά επειγόν τι θα γίνεται;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, xgol είπε

Δηλαδή θα 'πρεπε να δουλεύουν δωρεάν οι γιατροί κατά την άποψή σου?

Αυτό από που προκύπτει; Οι γιατροί είτε θα πρέπει να να δουλεύουν για το συμβεβλημένο ταμείο και να πληρώνονται από αυτό, είτε να ιδιωτεύουν πλήρως και να πληρώνονται πλήρως από τον πελάτη. Εγώ που πληρώνω ένα σκασμό λεφτά στο ταμείο μου πρέπει να μου παρέχει αντίστοιχες παροχές, αλλιώς να μην πληρώνω και να επιλέξω μόνος μου τί θα κάνω.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, madx2 είπε

Εντάξει μιλάμε για τρελό μπάχαλο , από ότι γνωρίζω ελάχιστοι είναι αυτοί που έχουν δηλώσει για οικογενειακοί γιατροί.
Για τον δήμο μου (περίπου 80.000-90.000χιλ) νομίζω ότι υπάρχει μόνο ενας (γενικός γιατρός) και αυτός στα ιατρεία του ΙΚΑ της περιοχής
Αν θυμάμαι καλά κάπου είχα δει ότι τους δίνουν 5€/επίσκεψη .
Το μόνο που θα προσθέσει είναι έξτρα ταλαιπωρία στον ασφαλισμένο , γιατί θα πρέπει να περιμένει να βρει ραντεβού για τον οικογενειακό γιατρό για να του γράψει παραπεμπτικο για να πάει στον γιατρό που θα πήγαινε από μόνος του εξαρχής ο ασθενής . 
Αν είναι κάτι σχετικά επειγόν τι θα γίνεται;

Τα επείγοντα των νοσοκομείων και οι εφημερίες των νοσοκομείων εξαιρούνται από το φιλτράρισμα αυτό. Οπότε θεωρητικά και υποθέτω και πρακτικά κάποιος που εμφανίζει κάποιο επείγον πρόβλημα υγείας μπορεί να απευθυνθεί στο εφημερεύον νοσοκομείο ή Κέντρο Υγείας όπως και πριν, καθώς επίσης και σε ΤΟΜΥ ακόμα και αν δεν ανήκει στον εγγεγραμμένο πληθυσμό των γιατρών αυτού του ΤΟΜΥ.

 

Όσον αφορά τον οικογενειακό γιατρό και τα μη τακτικά περιστατικά (έκτακτα ή επείγοντα), το τι θα γίνεται είναι λίγο... ομιχλώδες. Θεωρητικά αν πάει κάποιος εκτάκτως εντός του ωραρίου που έχει δηλώσει ο ΟΙ για την δωρεάν εξυπηρέτηση των εγγεγραμμένων σε αυτόν πολιτών θα πρέπει να τον δει δωρεάν από τη στιγμή που ο ασθενής ανήκει στον πληθυσμό του. Αν πάει εκτός του δωρεάν αυτού ωραρίου όμως θεωρητικά και νομίζω και πρακτικά θεωρείται ιδιωτική επίσκεψη.

 

Επειδή το σύστημα είναι στην αρχή του ακόμα και αυτή καθ' εαυτή η σύμβαση που υπογράφουν οι υποψήφιοι οικογενειακοί γιατροί (συμβεβλημένοι ιδιώτες εννοώ) είναι κάπως ασαφής, θα έχει μπερδέματα ουκ ολίγα θαρρώ, ειδικά αν αναλογιστεί κανείς και τον ιδιαίτερα μικρό αριθμό αυτών που επέλεξαν να συμβληθούν τελικά, αλλά και τον για την ώρα μικρό σχετικά αριθμό των εργαζόμενων στο δημόσιο οικογενειακών γιατρών (κυρίως στα ΤΟΜΥ, καθώς οι μόνιμοι γιατροί των ήδη υπαρχόντων Κέντρων Υγείας αντιδρούν στην ουσιαστικά μονομερή αλλαγή της σύμβασης εργασίας τους και τη μετατροπή τους σε ΟΙ από το Υπουργείο Υγείας και τον ΕΟΠΥΥ λόγω του προαναφερθέντος μικρού αριθμών συμβεβλημένων ιδιωτών ιατρών και ιατρών ΤΟΜΥ).

 

Επίσης μια σημείωση: Αν κοπεί το δικαίωμα της ηλεκτρονικής συνταγογράφησης στους αμιγώς ιδιώτες γιατρούς (οι οποίοι αριθμητικά δεν είναι λίγοι) τη μεγαλύτερη ταλαιπωρία θα την υποστούν οι ίδιοι οι ασφαλισμένοι πολίτες καθώς πλέον θα πρέπει να απευθύνονται αποκλειστικά και μόνο σε δημόσιους γιατρούς και συμβεβλημένους ιδιώτες γιατρούς, ο αριθμός των οποίων (ειδικά των συμβεβλημένων ιδιωτών) δεν επαρκεί να εξυπηρετήσει τον σημαντικά αυξημένο όγκο τακτικών ραντεβού που θα προκύψει από κάτι τέτοιο με ό,τι αυτό συνεπάγεται για το χρονικό πλαίσιο εύρεσης ραντεβού για συνταγογράφηση φαρμάκων ή/και εξετάσεων που αποτελεί και τον βασικότερο λόγο των τακτικών ραντεβού. Επίσης, ο ιδιώτης θα συνεχίσει να μπορεί να γράφει φάρμακα και εξετάσεις αλλά καθαρά ιδιωτικά σε απλή συνταγή, το οποίο σημαίνει ότι το φαινόμενο του "πάω στον ιδιώτη να με εξετάσει για όσο χρόνο χρειαστεί και να μου γράψει εξετάσεις και φάρμακα και μετά πάω στον δημόσιο ή συμβεβλημένο για να μου αντιγράψει ηλεκτρονικά μέσα στα 10-15 λεπτά επίσκεψης που αντιστοιχούν στο τακτικό ραντεβού αυτά που μου είπε να κάνω ο ιδιώτης", ένα φαινόμενο παρεμπιπτόντως που υπήρχε ήδη και πριν το θεσμό του οικογενειακού γιατρού, υπάρχει περίπτωση λόγω της διακοπής του δικαιώματος ηλεκτρονικής συνταγογράφησης από αμιγώς ιδιώτες να συνεχίσει ή και να αυξηθεί σε συχνότητα.

Επεξ/σία από FCastor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, lary7 είπε

Θα αρχίσει να δουλεύει το σύστημα όταν τα ταμεία κλείσουν την συνταγογράφηση σε μη συμβεβλημένους γιατρούς. Βέβαια υπάρχει τρελή αντίδραση από γιατρούς επειδή θέλουν και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάρι. Το 2019 είναι εκλογική χρόνια, δεν υπάρχει περίπτωση να εφαρμοστούν οι αλλαγές.

Καταλαβαινεις τι λες? Αν δεν μπορεσουν να συνταγογραφησουν, τοτε θα κλεισουν τα ιατρεια τους. Ε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, PSYHAS είπε

Καταλαβαινεις τι λες? Αν δεν μπορεσουν να συνταγογραφησουν, τοτε θα κλεισουν τα ιατρεια τους. Ε

Εσύ καταλαβαίνεις ότι πολλές ειδικότητες επιλέγουν να μην είναι συμβεβλημένες, οπότε τσιμπάνε το 40-50ρικο από τον ασφαλισμένο αλλά συνταγογραφούνε εξ'ονόματος του ταμείου που σνομπάρουν. Για εμένα πρέπει να συνταγογραφούνε όσοι είναι συμβεβλημένοι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον γιατρο τι τον ενδιαφερει αν ο ασθενης θα αγορασει ενα φαρμακο 10,20 ή 100€? Τον νοιαζει να παρει ο αρρωστος την θεραπεια του (οκ,μερικοι νοιαζονται και για το ποιο φαρμακο θα παρει,αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια). Τον ασθενη ομως ασφαλως τον καιει  το ποσο που θα πληρωσει. Και εσυ λες, αν καταλαβα καλα, να αναγκαστει ή εστω να το ξανασκεφτει να  μην παει σε μη συμβεβλημενο, αφου τοτε θα πληρωνει το συνολο της αξιας του φαρμακου. Με ποια λογικη? Αυτο ειναι δικαιωμα του ασθενους,ειδικα απο την στιγμη που πληρωνει τις εισφορες του. Ελευθερη αγορα δεν εχουμε? Εκτος αν εχουμε γινει Σοβιετια και δεν τοχω καταλαβει.

Φυσικα το ζητημα ειναι αρκετα πιο σοβαρο, περα απο την αφελη και επιφανειακη αντιμετωπιση που αναφερθηκε. Ασφαλως και χρειαζομαστε πιο αποτελεσματικη πρωτοβαθμια περιθαλψη και σιγουρα ειναι απαραιτητη μια καλυτερη οργανωση στο συστημα. Αλλα η συγκριση με αντιστοιχα συστηματα του εξωτερικου, μονο θυμηδια και σκωπτικοτητα προκαλει. Εδω εχουν να φτιαξουν πολλα πραγματα ακομα.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, lary7 είπε

Εσύ καταλαβαίνεις ότι πολλές ειδικότητες επιλέγουν να μην είναι συμβεβλημένες, οπότε τσιμπάνε το 40-50ρικο από τον ασφαλισμένο αλλά συνταγογραφούνε εξ'ονόματος του ταμείου που σνομπάρουν. Για εμένα πρέπει να συνταγογραφούνε όσοι είναι συμβεβλημένοι.

Γιατί μπερδεύεις την επίσκεψη σε γιατρό με τα φάρμακα που αποτελούν διαφορετικές παροχές του συστήματος υγείας;
Γιατί να μην μπορεί ο ασφαλισμένος εφόσον θέλει να πάει και σε άλλο γιατρό αν αυτός κρίνει οτι μπορεί να έχει καλύτερη διάγνωση και αποτελέσματα ως προς το πρόβλημα του  και φυσικά όντας ασφαλισμένος να λάβει και την έκπτωση στα φάρμακα για την οποία πληρώνει και δικαιούται;
Νομίζεις ότι ο οικογενειακός γιατρός έτσι όπως στήνεται θα βοηθήσει; Μονο τους ασφαλισμένους για συνταγογράφηση να βάλεις γέμισαν τα ραντεβού .
Στην ουσία θα κάνει την γραμματεία όπου θα γράφει φάρμακα και θα παραπέμπει σε άλλους γιατρούς
Για να κάνει κάποιος εξέταση δεν θέλει τουλάχιστον ένα 20λεπτο πριν σε στείλει στον γιατρό που πρέπει να πας ;
Τα νουμερα για να εξυπηρετηθεί ο κόσμος δεν βγαίνουν με τίποτα.... ( 4-5ατομα/ωρα στο οκταωρο είναι 40 άτομα την ημέρα)

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, madx2 είπε

Γιατί μπερδεύεις την επίσκεψη σε γιατρό με τα φάρμακα που αποτελούν διαφορετικές παροχές του συστήματος υγείας;
Γιατί να μην μπορεί ο ασφαλισμένος εφόσον θέλει να πάει και σε άλλο γιατρό αν αυτός κρίνει οτι μπορεί να έχει καλύτερη διάγνωση και αποτελέσματα ως προς το πρόβλημα του  και φυσικά όντας ασφαλισμένος να λάβει και την έκπτωση στα φάρμακα για την οποία πληρώνει και δικαιούται;
Νομίζεις ότι ο οικογενειακός γιατρός έτσι όπως στήνεται θα βοηθήσει; Μονο τους ασφαλισμένους για συνταγογράφηση να βάλεις γέμισαν τα ραντεβού .
Στην ουσία θα κάνει την γραμματεία όπου θα γράφει φάρμακα και θα παραπέμπει σε άλλους γιατρούς
Για να κάνει κάποιος εξέταση δεν θέλει τουλάχιστον ένα 20λεπτο πριν σε στείλει στον γιατρό που πρέπει να πας ;
Τα νουμερα για να εξυπηρετηθεί ο κόσμος δεν βγαίνουν με τίποτα.... ( 4-5ατομα/ωρα στο οκταωρο είναι 40 άτομα την ημέρα)

Δεν είναι οκτάωρο.

 

Ο συμβεβλημένος ιδιώτης οικογενειακός ιατρός είναι υποχρεωμένος να δεσμεύσει τουλάχιστον 20 ώρες την εβδομάδα για τον ΕΟΠΥΥ και τον εγγεγραμμένο του πληθυσμό. Δεδομένου ότι η αμοιβή του δεν εξαρτάται από το πόσοι τον επισκέπτονται μέσα στον μήνα, αλλά πόσοι είναι γραμμένοι σε αυτόν (δηλαδή 2250 άτομα, με πλαφόν τα 2000 ευρώ μικτά, αν και στην πραγματικότητα πιο κοντά στα 1600-1800 ευρώ μικτά με ό,τι έξοδα συνεπάγεται το ελεύθερο επάγγελμα από πλευράς φόρων, εισφορών και πάγιων εξόδων λειτουργίας ιατρείου, δηλ. ενοίκιο-ρεύμα-τηλέφωνο-νερό-κοινόχρηστα-αναλώσιμα και μη υλικά-πιθανή γραμματειακή υποστήριξη, να βαραίνουν αποκλειστικά και μόνο το γιατρό χωρίς καμία συμμετοχή και βοήθεια από τον ΕΟΠΥΥ σε αυτά), αυτό σημαίνει ότι η μηνιαία αμοιβή του είναι η ίδια είτε διαθέσει 20 ώρες εβδομαδιαίως είτε διαθέσει 40. Οπότε λογικά η συντριπτική πλειοψηφία των συμβεβλημένων για να μην πω όλοι θα διαθέσουν 20 ώρες την εβδομάδα ή αλλιώς 4 ώρες την ημέρα. Τα ραντεβού είναι 15λεπτα, οπότε 4 άτομα την ώρα, ή 16 άτομα την ημέρα, ή 80 άτομα την εβδομάδα, ή περίπου 350 άτομα το μήνα (22 εργάσιμες περίπου μέσα σε ένα μήνα). Άρα από τους 2250 θεωρητικά και πιθανότατα και πρακτικά έχει τη δυνατότητα να δει εντός του δωρεάν ωραρίου τους 350 για 15 λεπτά περίπου τον καθένα.

Επεξ/σία από FCastor
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσοι μιλατε με αριθμους μονο και τα τα εχετε τακτοποιησει ολα τοσο ομορφα στο μυαλο σας,μαλλον δεν εχετε καμμια σχεση με το αντικειμενο. Οποτε καλυτερα να ακουτε οσους γνωριζουν καποια πραγματα καλυτερα. Γιατι ωραια ειναι να λες 4 ατομα την ωρα,αλλα κατσε να σου κολλησει το ηλεκτρονικο συστημα, λιγο ενας δυσκολος ή κανενας παππους που δεν καταλαβαινει τι του λες,να εξηγεις τι πρεπει να κανουν και να σε ξαναρωτανε,καλα δεν το συζηταω οτι τωρα στην αρχη θα γινει χαμος. Και ουτε τουαλετα που λεει ο λογος. Επισης ουτε καν βαζω στην εξισωση και το επιπεδο των περισσοτερων γενικων ιατρων,αφου απο τις περισσοτερες κλινικες που περνανε ισα μια μυρωδια παιρνουν. Ομως φαρμακακια μια χαρα ξερουν να γραφουν,ειδικα απο  ψυχοφαρμακα περιουσιες ολοκληρες.

Αν λοιπον νομιζετε οτι ολα αυτα θα καταπολεμησουν την αναρχη συνταγογραφηση, τα λαμογια που λυμαινονται εδω και χρονια την υγεια, τους φαρμακοποιους που καθοδηγουν μεγαλο αριθμο ασθενων και συχνα τους ωθουν ακομα και σε αχρειαστες θεραπειες,τους πανεπιστημιακους και μεγαλογιατρους που δεν θα σου κοψουν ποτε αποδειξη,κλπ κλπ, τοτε λυπαμαι, αλλα ειστε εκτος πραγματικοτητας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, madx2 είπε

Γιατί μπερδεύεις την επίσκεψη σε γιατρό με τα φάρμακα που αποτελούν διαφορετικές παροχές του συστήματος υγείας;
Γιατί να μην μπορεί ο ασφαλισμένος εφόσον θέλει να πάει και σε άλλο γιατρό αν αυτός κρίνει οτι μπορεί να έχει καλύτερη διάγνωση και αποτελέσματα ως προς το πρόβλημα του  και φυσικά όντας ασφαλισμένος να λάβει και την έκπτωση στα φάρμακα για την οποία πληρώνει και δικαιούται;
Νομίζεις ότι ο οικογενειακός γιατρός έτσι όπως στήνεται θα βοηθήσει; Μονο τους ασφαλισμένους για συνταγογράφηση να βάλεις γέμισαν τα ραντεβού .
Στην ουσία θα κάνει την γραμματεία όπου θα γράφει φάρμακα και θα παραπέμπει σε άλλους γιατρούς
Για να κάνει κάποιος εξέταση δεν θέλει τουλάχιστον ένα 20λεπτο πριν σε στείλει στον γιατρό που πρέπει να πας ;
Τα νουμερα για να εξυπηρετηθεί ο κόσμος δεν βγαίνουν με τίποτα.... ( 4-5ατομα/ωρα στο οκταωρο είναι 40 άτομα την ημέρα)

Δεν μπερδεύω τίποτα, για εμένα το σύστημα υγείας πρέπει να είναι ενιαίο και αυτός που πληρώνει (ΕΦΚΑ) πρέπει να το κάνει με τρόπο ελεγχόμενο και με τους γιατρούς εντός του συστήματος. Το έχεις δει σε πολλά μέρη ο γιατρός να γράφει ότι φάρμακα θέλει αλλά ο ίδιος να μην δέχεται να είναι μέρος του συστήματος που πληρώνει;

 

1 ώρα πριν, PSYHAS είπε

Φυσικα το ζητημα ειναι αρκετα πιο σοβαρο, περα απο την αφελη και επιφανειακη αντιμετωπιση που αναφερθηκε. Ασφαλως και χρειαζομαστε πιο αποτελεσματικη πρωτοβαθμια περιθαλψη και σιγουρα ειναι απαραιτητη μια καλυτερη οργανωση στο συστημα. Αλλα η συγκριση με αντιστοιχα συστηματα του εξωτερικου, μονο θυμηδια και σκωπτικοτητα προκαλει. Εδω εχουν να φτιαξουν πολλα πραγματα ακομα.

Η πιο αποτελεσματική πρωτοβάθμια περίθαλψη απαιτεί να σπάσουν αυγά και και να θιχτούν δικαιώματα πολλών γιατρών που τόσα χρόνια άρμεγαν και τον πολίτη και το κράτος, παράλληλα. Σαν ασφαλισμένος έχω δικαίωμα να εκφράζω άποψη βάση την μέχρι τώρα εμπειρία μου, το να την χαρακτηρίζεις αφελής σίγουρα έχει να κάνει στο ότι πιθανόν εσύ να είσαι απο τους ωφελημένους του υπάρχοντος συστήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Αγγλια το ιδιο συστημα λειτουργει, δεκαετιες, και λειτουργει μια χαρα. Ουτε χανει κανεις το χρονο του να γυροβολαει καθε μηνα σε 5 γιατους να γραφει συνταγες, ουτε εχει 6 μηνες αναμονη (χωρις φακελλακι) για απλα χειρουργεια.

 

Στην Ελλαδα οι γιατροι σε ολα ξερουν καλυτερα απο ολο τον υπολοιπο πλανητη. Να θυμισω τα γεννοσημα που θα "πεθαινε κοσμος" αν τα γραφανε (και χανανε τα 'δωρακια' απο τις φαρμακευτικες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, lary7 είπε

Αυτό από που προκύπτει; Οι γιατροί είτε θα πρέπει να να δουλεύουν για το συμβεβλημένο ταμείο και να πληρώνονται από αυτό, είτε να ιδιωτεύουν πλήρως και να πληρώνονται πλήρως από τον πελάτη. Εγώ που πληρώνω ένα σκασμό λεφτά στο ταμείο μου πρέπει να μου παρέχει αντίστοιχες παροχές, αλλιώς να μην πληρώνω και να επιλέξω μόνος μου τί θα κάνω.

1600 ευρώ για 2200 ασθενείς, απο αυτο προκύπτει. Το βρίσκεις λογικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, PSYHAS είπε

 Ελευθερη αγορα δεν εχουμε? Εκτος αν εχουμε γινει Σοβιετια και δεν τοχω καταλαβει.

 

Τι εχετε παθει με την σοβιετια; Τι σας εχουν κανει οι αλητες; Εφιαλτες βλεπετε καθε βραδυ με τον Σταλιν και τον Λενιν (η τον Λενιν και τον Σταλιν μην τσακωθουμε για λεπτομεριες).

20 λεπτά πριν, fredd0 είπε

Στην Αγγλια το ιδιο συστημα λειτουργει, δεκαετιες, και λειτουργει μια χαρα. Ουτε χανει κανεις το χρονο του να γυροβολαει καθε μηνα σε 5 γιατους να γραφει συνταγες, ουτε εχει 6 μηνες αναμονη (χωρις φακελλακι) για απλα χειρουργεια.

Στην Ελλαδα οι γιατροι σε ολα ξερουν καλυτερα απο ολο τον υπολοιπο πλανητη. Να θυμισω τα γεννοσημα που θα "πεθαινε κοσμος" αν τα γραφανε (και χανανε τα 'δωρακια' απο τις φαρμακευτικες)

Παντως απο συμπατριωτες μας που πηγαν στον παραδεισο του Ην.Βασιλειου δεν μεταφερουν το τελειο συστημα που μας λες εσυ εδω. Εχω διαβασει τραγικες ιστοριες με το NHS που θυμιζουν πολυ το ΙΚΑ.

Επεξ/σία από orck
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, orck είπε

Τι εχετε παθει με την σοβιετια; Τι σας εχουν κανει οι αλητες; Εφιαλτες βλεπετε καθε βραδυ με τον Σταλιν και τον Λενιν (η τον Λενιν και τον Σταλιν μην τσακωθουμε για λεπτομεριες).

Παντως απο συμπατριωτες μας που πηγαν στον παραδεισο του Ην.Βασιλειου δεν μεταφερουν το τελειο συστημα που μας λες εσυ εδω. Εχω διαβασει τραγικες ιστοριες με το NHS που θυμιζουν πολυ το ΙΚΑ.

το NHS το τσακιζει η μεταναστευση (ενας απο τους πιο βασικους λογους του brexit)... τοπικα ναι εχουν προβληματα γιατι δε προλαβαινουν να χτιζουν νοσοκομεια/προσλαμβανουν γιατρους. Αλλα αυτο ειναι ασχετο με την πρωτοβαθμια υγεια που λειτουργει μια χαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...