Προς το περιεχόμενο

Η Amazon ξεπερνάει το $1 τρις σε χρηματιστηριακή αξία


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Arkin είπε

Μιλάμε για τους σωστούς ανθρώπους που έχουν οικογένεια παιδιά όχι για αυτούς που περνουν ναρκωτικά και γυρνάνε στα μπουρδελα. 

https://www.google.gr/amp/www.iforinterview.com/oi-ergazomenoi-sthn-amazon-den-exoun-xrono-gia-toualeta-lysh-sto-mpoukali/amp/

http://net.xekinima.org/amazon-oi-mixanes-upiretoun-tous-anthropous/

Καλό το άρθρο σίγουρα η κάθε εταιρεία θέλει μόνο κερδος και σίγουρα πιέζει τους υπαλλήλους της για να δουλεύουν όσο περισσότερο γίνεται από την άλλη πιστεύω ότι κάποια ίσως να είναι και λίγο τραβηγμένα.Τουαλετα 4 ορόφους πιο κατω?ίσως να μην μπορώ να το αντιληφθώ εγώ ποιο το όφελος να μην έχεις τουαλέτα σ έναν όροφο?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Πάντως άμα ερχόταν μια νεράιδα με ένα ραβδάκι και σε έκανε Μπέζο στην θέση του Μπέζου με τα όλα του και την ηλικία του θα δεχοσασταν να "πηδήξετε" στην ηλικία του επίσης; 

Εγώ δεν ψήνομαι εκτός αν είστε 65+

😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Istros είπε

Καλό το άρθρο σίγουρα η κάθε εταιρεία θέλει μόνο κερδος και σίγουρα πιέζει τους υπαλλήλους της για να δουλεύουν όσο περισσότερο γίνεται από την άλλη πιστεύω ότι κάποια ίσως να είναι και λίγο τραβηγμένα.Τουαλετα 4 ορόφους πιο κατω?ίσως να μην μπορώ να το αντιληφθώ εγώ ποιο το όφελος να μην έχεις τουαλέτα σ έναν όροφο?

Ίσως για να μην πηγαίνουν και καθυστερούνε στις δουλειές τους. Οι συνθήκες είναι απαράδεκτες σε όλες τις εταιρείες που παίζουν με τα δισεκατομμύρια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Vassilis_24 είπε

Προφανώς δε θέλεις να κάνεις συζήτηση, γι'αυτό κι επιλέγεις τον εύκολο δρόμο της ισοπέδωσης.
Δεν ξέρω σε τι δουλειές έχεις εργαστεί και αν είχες μόνο εργοδότες που δεν ενδιαφέρονταν για τους εργαζομένους τους ή που δεν ήθελαν να προσφέρουν και στην κοινωνία, αν όντως είχες μόνο τέτοιους, σου εύχομαι σύντομα να δουλέψεις σε εταιρία που να σε κάνει να εκτιμήσεις όχι μόνο την εργασία σου αλλά και τους ανθρώπους με τους οποίους δουλεύεις...

Δεν νομίζω ότι είμαι εγώ αυτός που ισοπεδώνει κάτι και δεν διάλεξα κανένα εύκολο δρόμο. Έχω κάνει μια σειρά από απλές ερωτήσεις και ο λόγος που τις έκανα είναι επειδή δεν είμαι σίγουρος ότι όλοι αυτοί που κράζουν "περί πτωμάτων" είναι τόσο αλτρουιστές (βάζω και τον εαυτό μου μέσα).

Ξέρεις ποιος είναι ο εύκολος δρόμος??? Να μπω να γράψω σε ένα φόρουμ αγνώστων για το πόσο "άπληστος" και "κακός" είναι κάποιος σαν τον Bezos και πόσο καλόκαρδος είμαι εγώ. 

Η δική μου γνώμη είναι όσοι θέλουν και μπορούν να προσφέρουν κάτι στην κοινότητα ή στην ανθρωπότητα γενικώς, να βγουν και να το κάνουν αντί να μας λένε ότι τους πιάνει δήθεν ο πόνος για τους Κινέζους στα εργοστάσια. Αυτοί που κράζετε για τα μύρια κακά, τι θα λέγατε να οργανώσετε τώρα αυτή τη στιγμή ένα charity στο φόρουμ? (δεν κάνω πλάκα) Υπάρχουν ένα σωρό κοινωνικές ομάδες να βοηθήσουμε. Πράξεις, όχι λόγια. Και αφήστε τον Bezos να κουρεύεται. (μάλλον δύσκολο γιατί δεν έχει μαλλιά)

Σίγουρα υπάρχουν καλοί αλλά και κακοί εργοδότες. Έχω γνωρίσει και τις δυο πλευρές. Δεν το αμφισβήτησα αυτό. Όσο αναφορά συγκεκριμένα για τον Bezos, δεν έχω δουλέψει ποτέ στην Amazon οπότε δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη για το τι από τα δύο είναι. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Arkin είπε

Αυτό πες το στο 1.5 δις κινεζων που βαράνε 12ωρα για 2 3 ευρώ πες τους ρε παιδιά μήνα μην τεμπελιαζετε δεν θα γίνετε εκατομμυριουχοι αλλιώς. Μόνο που ο κάθε μπέζος έβγαλε αυτά τα δις εις βάρος όλων αυτών των κινεζων Ινδών Ταϊβανων βιετναμεζων. Απατεώνες είναι όλοι τους τίμια δισεκατομμύρια δεν υπάρχουν ούτε καν τίμια εκατομμύρια όλοι εκμεταλλευονται και πατάνε επί πτωμάτων. 

Πες τα. Καλύτερα να τους άφηνε να καλλιεργούν ρύζι στα χωριά τους για τα 1 ευρώ. Ζωάρα κάνανε πριν. 😖

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δίναμε λίγο πιο πολύ σημασία στο πως θα πετύχουμε εμείς και όχι πως πέτυχαν οι άλλοι.....

μπραβο στην αμαζον αλλά ταυτόχρονα χεστ*κα κιολα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Manoleros95 είπε

Τοσα δισεκατομμυρια, Ελληνικο αμαζον ποτε θα κανουν???

Εμείς είμαστε τόσο κομπλεξικοι που δεν θα αγοράζουμε από νοοτροπία,,άσε που θα πήγαινε η απεργία σύννεφο  και οι οργανώσεις  θα στηναν αντίσκηνο απ' έξω αν έκανε αυτά που λένε ότι κάνει.Υπηρχε Ελληνικό eBay και έκλεισε και μετέφερε τους λογαριασμούς μας στο Αγγλικό,πιθανών να μην έπιανε τους στόχους του.Ευτυχως δεν μας πήγαν στο Ιταλικό η Γερμανικό και άντε να βγάλεις άκρη.Περα από την πλάκα η αγορά της Ελλάδας είναι πολύ μικρή,η γραφειοκρατία μεγάλη και ο φόρος επίσης.Ειμαστε μια χώρα που κάθε χρόνο αλλάζει φορολογικό σύστημα.Αυτες οι εταιρείες κάνουν πλάνο για είκοσι χρόνια,εδώ στην Ελλάδα τι πλάνο να κάνουν?εδώ δεν ξέρεις τι σου ξημερωνει αύριο!

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Δεν νομίζω ότι είμαι εγώ αυτός που ισοπεδώνει κάτι και δεν διάλεξα κανένα εύκολο δρόμο. Έχω κάνει μια σειρά από απλές ερωτήσεις και ο λόγος που τις έκανα είναι επειδή δεν είμαι σίγουρος ότι όλοι αυτοί που κράζουν "περί πτωμάτων" είναι τόσο αλτρουιστές (βάζω και τον εαυτό μου μέσα).

Ξέρεις ποιος είναι ο εύκολος δρόμος??? Να μπω να γράψω σε ένα φόρουμ αγνώστων για το πόσο "άπληστος" και "κακός" είναι κάποιος σαν τον Bezos και πόσο καλόκαρδος είμαι εγώ. 

Η δική μου γνώμη είναι όσοι θέλουν και μπορούν να προσφέρουν κάτι στην κοινότητα ή στην ανθρωπότητα γενικώς, να βγουν και να το κάνουν αντί να μας λένε ότι τους πιάνει δήθεν ο πόνος για τους Κινέζους στα εργοστάσια. Αυτοί που κράζετε για τα μύρια κακά, τι θα λέγατε να οργανώσετε τώρα αυτή τη στιγμή ένα charity στο φόρουμ? (δεν κάνω πλάκα) Υπάρχουν ένα σωρό κοινωνικές ομάδες να βοηθήσουμε. Πράξεις, όχι λόγια. Και αφήστε τον Bezos να κουρεύεται. (μάλλον δύσκολο γιατί δεν έχει μαλλιά)

Σίγουρα υπάρχουν καλοί αλλά και κακοί εργοδότες. Έχω γνωρίσει και τις δυο πλευρές. Δεν το αμφισβήτησα αυτό. Όσο αναφορά συγκεκριμένα για τον Bezos, δεν έχω δουλέψει ποτέ στην Amazon οπότε δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη για το τι από τα δύο είναι. 

Μίλησα για ισοπέδωση γιατί αντέταξες παχυλούς μισθούς στους πενιχρούς και να δίνονται όλα τα έσοδα για έρευνες.

Απ'το ένα άκρο δηλαδή στο άλλο.

Για την προσφορά στο κοινωνικό σύνολο συμφωνώ.

Εγώ είμαι εθελοντής σε 2 οργανώσεις που βοηθούν κι έχω οργανώσει και φιλανθρωπίες ανεξάρτητα σε κάποια μέρη που δούλευα.

Ο καθένας μπορεί να το κάνει, δυστυχώς πολλοί απ'τους μεγιστάνες δεν το κάνουν ούτε στο ελάχιστο.

Εδώ ο Τζομπς δεν το έκανε για να χρηματοδοτήσει έρευνα για την ασθένεια που τελικά τον νίκησε, τι να λέμε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ίσως για να μην πηγαίνουν και καθυστερούνε στις δουλειές τους. Οι συνθήκες είναι απαράδεκτες σε όλες τις εταιρείες που παίζουν με τα δισεκατομμύρια. 

Σ' αυτό συμφωνώ.Βαζουν υπερβολικους στόχους και όταν ένα μεγάλο ποσοστό τους πιάνει μετά βαζουν μεγαλύτερους.Εαν δεν τους πιάσει το 90% θα σταματήσουν να βάζουν υψηλότερους στόχους.φανταζομαι τουλαχιστον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Manoleros95 είπε

Τοσα δισεκατομμυρια, Ελληνικο αμαζον ποτε θα κανουν???

Έχουμε ανώτερο.  Το Σκρουτζ και δεν μπορεί να ανταγωνιστεί με τίποτα.  Και μιλάω σοβαρά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Manoleros95 είπε

Τοσα δισεκατομμυρια, Ελληνικο αμαζον ποτε θα κανουν???

Αυτό δεν έλεγε θα γίνει το Πλαίσιο σε πρόσφατη είδηση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι συμβαίνει αλλά βλέπω ένα inflation σε μεγαλους οργανισμούς στην χρηματιστηριακή τους αξία. Για παράδειγμα πλέον τα μεγάλα club ποδοσφαίρου, ξεπερνάνε το 1 δις στο transfermarkt. Κάτι αντίστοιχο βλέπω και με την apple, amazon,... Δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο καλό είναι αυτό γιατί δεν είναι σίγουρο το εαν είναι 1)φούσκα που θα σκασει  2)Πληθωρισμός χρημάτων 3)Αύξηση τιμής με μείωση ποιότητας 4) Πραγματική αύξηση ποιοτητας και τιμής.

Είναι περίεργα τα πράγματα, πρέπει να είμαστε επιφυλακτικοί νομίζω.

53 λεπτά πριν, andreas314p είπε

Έχουμε ανώτερο.  Το Σκρουτζ και δεν μπορεί να ανταγωνιστεί με τίποτα.  Και μιλάω σοβαρά 

Δεν το πιστεύω αυτό που λες. ¨Εχεις ζήσει το amazon απο χώρα όπως η Αγγλία ή Αμερική ? Εαν ναι τοτε δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το λες αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...